Рішення № 21202668, 16.01.2012, Господарський суд Донецької області

Дата ухвалення
16.01.2012
Номер справи
36/214
Номер документу
21202668
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

16.01.12 р. Справа № 36/214

Господарський суд Донецької області у складі судді: Гриник М.М.

при секретарі судового засідання Захаровій В.Б.

розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м.Донецьк

до закритого акціонерного товариства „Орендне підприємство „Шахта „Жданівська”, м.Жданівка

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Жданівської міської ради м.Жданівка

про стягнення 6619703,22 грн.

Представники сторін:

Від позивача: ОСОБА_1. за довіреністю № 02-58 від 11.01.2011р.

Від відповідача: не зявився

Державна екологічна інспекція в Донецькій області, м. Донецьк (далі позивач) звернулась до господарського суду з позовом до закритого акціонерного товариства орендного підприємства „Шахта „Жданівська”, перейменованого на підставі Закону України "Про акціонерні товариства" від 17.09.2008р. N 514-УІ в приватне акціонерне товариство „Орендне підприємство „Шахта „Жданівська” (далі відповідач) про відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, у сумі 6619703,22 грн. Позивач надав до суду заяву №02-4895 від 29.11.2011р. про зменшення позовних вимог, в якій просив суд стягнути з відповідача збитки, заподіяні державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, у сумі 4780858,28 грн. До заяви доданий новий детальний та обґрунтований розрахунок розміру збитків. Суд згідно ст. 22 ГПК України прийняв до розгляду заяву про зменшення позовних вимог та в подальшому розглядав зменшені позовні вимоги.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що перевіркою приватного акціонерного товариства „Орендне підприємство „Шахта „Жданівська” щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, проведеною у період з 15.02.2010 року по 07.03.2011 року встановлено, що вказаним підприємством з 2008 року по 2010 рік не виконувалася умова 3.5.5 дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря №1412100000-1 від 27.04.2007р. стосовно того, що породні відвали не повинні здійснювати викиди газоподібних забруднюючих речовин в атмосферне повітря, тобто породні відвали не повинні палати, що є порушенням ст. 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”. За фактом порушення природоохоронного законодавства складений акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 15.02-07.03.2011р., видано обов'язковий для виконання припис від 14.03.2011р.

Позивачем здійснено розрахунок розміру відшкодування збитків за період з 01.11.2008р. по 31.12.2010р., який склав 4780858,28 грн.

Відповідач надав до суду заяву №01-02/2312 від 23.12.2011р. в порядку ст. 26 ГПК України, в якій просив суд залучити до участі у справі в якості третьої особи з самостійними вимогами на предмет спору співпозивачем Жданівську міську раду. Вказана заява задоволенню не підлягає, оскільки згідно ст. 26 ГПК України треті особи, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору, можуть вступити у справу до прийняття рішення господарським судом, подавши позов до однієї або двох сторін. Від Жданівської міської ради до господарського суду Донецької області не надходила позовна заява в порядку ст. 26 ГПК України.

Жданівська міська рада надала до суду клопотання, в якому просить розглянути справу без участі свого представника. Клопотання судом розглянуто та задоволено, оскільки неявка представника відповідача не перешкоджає вирішенню спору між сторонами. В даному клопотанні Жданівська міська рада підтримала позовну заяву та просила суд її задовольнити.

Відповідач відзив на позовну заяву не надав. Відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив на позов та витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.

Зважаючи на достатність представлених позивачем документів, згідно статті 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглянута за наявними у ній матеріалами.

Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні, яке відбулось 16.01.2012р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані матеріали справи, та заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд Донецької області, -

ВСТАНОВИВ:

У період з 15.02.2010 року по 07.03.2011 року державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Донецькій області у присутності провідного інженера з охорони навколишнього природного середовища ОСОБА_2 заступника директора з охорони праці та техніки безпеки Штенди Т.М. проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони атмосферного повітря на приватному акціонерному товаристві „Орендне підприємство „Шахта „Жданівська”, результати якої оформлені актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 15.02-07.03.2011р.

Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, зокрема, що підприємство здійснювало викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря згідно дозволу, виданого Держуправлінням охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області №1412100000-1 від 27.04.2007 року, термін дії якого закінчується 27.04.2012 року. Приватним акціонерним товариством „Орендне підприємство „Шахта „Жданівська” з 2008 року по 2010 рік не виконувалася умова 3.5.5 дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря №1412100000-1 від 27.04.2007р. стосовно того, що породні відвали не повинні здійснювати викиди газоподібних забруднюючих речовин в атмосферне повітря, тобто породні відвали не повинні палати, що є порушенням ст. 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”.

З акту перевірки вбачається, що викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря від породного відвалу №7 склав: у 2008 році суспендовані тверді речовини в кількості 38,645 т/рік, оксиди азоту (у перерахунку на діоксид азоту) в кількості 1,016 т/рік, сірки діоксид в кількості 64,29 т/рік, оксид вуглецю в кількості 310,44 т/рік, сірководень в кількості 11,8 т/рік; у 2009 році суспендовані тверді речовини в кількості 42,259 т/рік, оксиди азоту (у перерахунку на діоксид азоту) в кількості 1,016 т/рік, сірки діоксид в кількості 64,29 т/рік, оксид вуглецю в кількості 310,44 т/рік, сірководень в кількості 11,8 т/рік; у 2010 році суспендовані тверді речовини в кількості 45,875 т/рік, оксиди азоту (у перерахунку на діоксид азоту) в кількості 1,016 т/рік, сірки діоксид в кількості 64,29 т/рік, оксид вуглецю в кількості 310,44 т/рік, сірководень в кількості 11,8 т/рік. Облік основних забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря, здійснюється за статистичною звітністю за формою 2-ТП (повітря), яка складається розрахунковим способом. В ході перевірки відповідачем представлена статистична звітність за формою 2-ТП (повітря) за 2008-2010 р.р. Показники сумарних викидів забруднюючих речовин та парникових газів від підприємства, вказані самим відповідачем у звітах про охорону атмосферного повітря, повністю співпадають з показниками викидів забруднюючих речовин та парникових газів, визначених в акті перевірки. При перевірці були присутні провідний інженер з охорони навколишнього природного середовища ПАТ „ОП „Шахта „Жданівська” ОСОБА_2 заступник директора з охорони праці та техніки безпеки ПАТ „ОП „Шахта „Жданівська” ОСОБА_3 Вказаними особами акт перевірки підписаний без будь-яких заперечень, що свідчать про фактичне визнання відповідачем обставин, викладених в акті.

За результатами перевірки державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Донецькій області відповідачу було видано припис від 14.03.2011 року на усунення встановлених порушень.

Заступником Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Донецької області заступником начальника Державної екологічної інспекції в Донецькій області відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 639 від 10.12.2008 року, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 р. за № 48/16064, було розраховано розмір відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ПАТ „ОП „Шахта „Жданівська” оксид вуглецю, оксидів азоту, сірки діоксиду та сірководню від ДВ №7 за період з 01.11.2008 року по 31.12.2010 року, згідно якого сума збитку склала 4780858,28 грн.

Господарський суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Статтею 51 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.

Згідно статті 10 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоровя людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлених Кабінетом Міністрів України.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я (ч. 5 ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”).

Таким чином, відповідачем порушені вимоги ст.ст. 10, 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 15.02-07.03.2011 року, який був підписаний провідним інженером з охорони навколишнього природного середовища ПАТ „ОП „Шахта „Жданівська” ОСОБА_2 заступником директора з охорони праці та техніки безпеки ПАТ „ОП „Шахта „Жданівська” ОСОБА_3 без будь-яких зауважень.

У відповідності до вимог ст. 33 Закону України “Про атмосферне повітря” особи, винні у перевищенні обсягів викидів забруднюючих речовин, встановлених у дозволах на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря несуть відповідальність згідно з законом.

Згідно ст. 34 Закону України “Про атмосферне повітря” шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобовязання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.

Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.

Як зазначалось, у звязку з порушенням норм природоохоронного законодавства та з урахуванням норм Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №639 від 10.12.2008 року, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 р. за №48/16064, було розраховано розмір відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ПАТ „ОП „Шахта „Жданівська” оксид вуглецю, оксидів азоту, сірки діоксиду та сірководню від ДВ №7 за період з 01.11.2008 року по 31.12.2010 року, згідно якого загальна сума збитку склала 4780858,28 грн.

Відповідно до п. 2.1.2. Методики викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, вважаються наднормативними.

Відповідно до п. 3.6 Методики розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснюється за параметрами джерела викиду (джерела утворення), зафіксованими у відповідній документації суб'єкта господарювання (дані державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формою N 2-ТП (повітря).

Факт викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря підтверджується даними державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формою 2-ТП (повітря), а саме звітами про охорону атмосферного повітря за 2008-2010р.р.

Сума збитків в розмірі 4780858,28 грн. не сплачена відповідачем на день подання позову і заявлена позивачем до стягнення. Вказану суму позивач просить стягнути до спеціального фонду місцевого бюджету Жданівської міської ради.

В ст. 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення, частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

З урахуванням викладеного, позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору. З матеріалів справи вбачається, що відповідач не звільнений від сплати судового збору, тому у зв”язку із задоволенням позову в повному обсязі судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 40, 51, 68, 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 10, 11, 33, 34 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, ст.ст. 1, 2, 22, 26, 32, 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області до приватного акціонерного товариства „Орендне підприємство „Шахта „Жданівська”, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову, Жданівської міської ради, про відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, у сумі 6619703,22 грн. задовольнити.

Стягнути з приватного акціонерного товариства „Орендне підприємство „Шахта „Жданівська” (86391, Донецька область, м.Жданівка, шахта „Жданівська”, код ЄДРПОУ 32953421) до спеціального фонду місцевого бюджету Жданівської міської ради (86391, Донецька область, м.Жданівка, вул. Комсомольська, 1; п/р 33119331700050 ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686626, КБК 24062100) збитки, заподіяні державі, в сумі 4780858,28 грн.

Стягнути з приватного акціонерного товариства „Орендне підприємство „Шахта „Жданівська” (86391, Донецька область, м.Жданівка, шахта „Жданівська”, код ЄДРПОУ 32953421) на користь Державного бюджету (ЄДРПОУ 34687001, отримувач УДК у Київському районі м. Донецька, р/р 31111095700006 у ГУ ДКУ Донецької області, код банку 834016) судовий збір в сумі 56460,00 грн.

Рішення господарського суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Суддя М.М.Гриник

Повний текст рішення складено та підписано 23.01.2012р.

Суддя Гриник М.М.

< Список ><Довідник >

< Список ><Довідник >

< Текст >