Постанова № 21082809, 25.11.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.11.2010
Номер справи
2а-12930/10/2670
Номер документу
21082809
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

25 листопада 2010 року           13:42           № 2а-12930/10/2670

за позовом          Комунального підприємства «Київський центр нових технологій в

стоматології»

до Державної податкової інспекції у Солом’янському районі м. Києва

третя особа Державна податкова адміністрація у м. Києві

про скасування рішення про застосування штрафних санкцій,

                                                                                 Суддя Смолій І.В.

Секретар Колесник І.Ю.

Представники:

Від позивача: ОСОБА_1 (довіреність №вих. 114 від 24.06.10)

Від відповідача: ОСОБА_2 (довіреність №147 від 16.12.08)

Третя особа: ОСОБА_3 (довіреність №17/10-405 від 12.01.10)

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 25.11.2010р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

КП «Київський центр нових технологій в стоматології»звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до ДПІ у Солом’янському районі м. Києва, ДПА у м. Києві про скасування рішення про застосування штрафних санкцій.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.09.2010р. відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду на 20.09.2010р.

В судовому засіданні 20.09.2010р. протокольно залучено третю особу –ДПА у м. Києві та відкладено розгляд справи на 07.10.2010р.

07.10.2010р. розгляд справи відкладено до 13.10.2010р. в зв’язку з заявленим клопотанням третьої особи.

В судовому засіданні 13.10.2010р. оголошено перерву до 04.11.2010р. для отримання додаткових пояснень від відповідача.

Судове засідання призначене на 04.11.2010р. перенесено на 09.11.2010р.

09.11.2010р. судове засідання відкладено на 23.11.2010р.

В судовому засіданні 23.11.2010р. оголошено перерву до 25.11.2010р. для надання можливості позивачу підготувати додаткові докази по справі.

Позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив в повному обсязі, в обґрунтування заперечень посилаючись на обставини викладені в письмових запереченнях.

Представник третьої особи проти позову заперечував, надавши суду письмові заперечення.

Розглянувши подані документи та матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ВСТАНОВИВ:

ДПА у м. Києві 07.05.2010р. проведено перевірку дотримання суб’єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

За результатами перевірки складено акт №0376/26/58/23/19071422, яким встановлено порушення п. 1, п. 2 п. 13 ст. 13 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995р. №265/95-ВР та п. 2.6 Постанови Правління Національного банку України «Про затвердження Положення про введення касових операцій у національній валюті в Україні»від 15.12.2004р. №637.

На підставі вказаного акту перевірки ДПІ у Солом’янському районі м. Києва прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21.05.2010р. №0004082305 та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 26.07.2010р. №0008922305.

Не погоджуючись з винесеними податковими повідомленнями-рішеннями позивач оскаржив їх до ДПА у м. Києві. Рішенням про результати розгляду скарги від 26.07.2010р. № 3808/10/25-214 збільшено суму штрафної (фінансової) санкції по рішенню ДПІ у Солом’янському районі м. Києва про застосування фінансової санкції від 21.05.2010р. №0004082305 на суму 24744,30грн., а скаргу директора КП «Київський центр нових технологій в стоматології»залишено без задоволення.

Відповідач та третя особа зазначають, що позивачем при продажу матеріалів та надання стоматологічних послуг 09.06.2009р. до каси КП «Київський центр нових технологій в стоматології»надійшли готівкові кошти від продажу матеріалів та надання послуг у сумі 4348,73грн., які не проведені через реєстратор розрахункових операцій (РРО) і не відображені у книзі ОРО; 15.06.2009р. проведено розрахункових на суми 4186,31грн. та 4249,97грн. документів та без здійснення обліку зазначених коштів в книзі обліку розрахункових операцій. На контрольній стрічці відсутні реквізити чеків на суми надходжень до каси підприємства від основної діяльності підприємства; 16.06.2009р. надходження готівки до каси підприємства в сумі 3910,60грн., 4948,86грн. не проведені через РРО та не відображені в ОРО; 17.06.2009р. надходження готівки від наданих послуг та реалізованих матеріалів покупцям в сумі 5109,79грн. не проведені через РРО та не відображені касовій книзі, книзі ОРО. За перевіряємий період червень 2009р. загальна сума готівкових надходжень від продажу матеріалів та надання стоматологічних послуг становить 21805,40грн. (4348,73грн.+ 4186,31грн.+4249,97грн.+ 3910,60грн.+4948,86грн.+ 5109,79грн.), яка не проведена через РРО та не відображена в книзі ОРО.

Крім того, позивачем не забезпечено відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі коштів яка зазначена в денному звіті РРО у розмірі 3,47грн. До акту перевірки додано Х-звіт РРО від 07.05.2010р. відповідно до якого сума готівкових коштів яка зазначена у вказаному звіті складає 4166,53грн. Однак, відповідно до розписки наданої 07.05.2010р. головним бухгалтером загальна сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків становить 4170,00грн. А також КП «Київський центр нових технологій в стоматології»не забезпечено щоденний друк фіскального звітного чеку за 16.06.2009р.

В зв’язку з чим до позивача застосована штрафна фінансова санкція у розмірі 109384,35грн. (21805,40грн. х 5)+(3,47грн. х 5)+(17,00грн. х 5) та винесено рішення від 21.05.2010р. №0004082305.

При розгляді ДПА у м. Києві скарги директора КП «Київський центр нових технологій в стоматології»винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 26.07.2010р. №0008922305, яким збільшено суму штрафної (фінансової) санкції по рішенню ДПІ у Солом’янському районі м. Києва про застосування фінансової санкції від 21.05.2010р. №0004082305 на суму 24744,30грн., оскільки при винесені рішення №0004082305 від 21.05.2010р. допущено арифметичну помилку, а саме: загальна сума розрахункових операцій становить 26754,26грн. (4348,73грн.+ 4186,31грн.+4249,97грн.+ 3910,60грн.+4948,86грн.+ 5109,79грн.), а не 21805,40грн. В зв’язку з чим податковим органом збільшено суму штрафної санкції на 133771,30грн. (26754,26грн х 5).

Суд, не може погодитьсь з доводами позивача щодо не правомірності застосування штрафної санкції та винесення рішення від 21.05.2010р. №№0004082305, виходячи з наступного.

Пунктом 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995р. № 265/95-ВР (Закон №265), встановлено, що суб’єкти підприємницької повинні забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

          Статтею 22 даного Закону №265 визначено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб’єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п’ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

          Згідно п. 1 ст. 3 Закону № 265 передбачено, що суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій

Відповідно до п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено, що за порушення вимог цього Закону до суб’єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п’ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки;

Пунктом 9 ст. 3 Закону №265, встановлено, що суб’єкт підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (надання послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Згідно п. 4 ст.17 даного Закону визначено, що за порушення вимог цього Закону до суб’єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовується фінансова санкція у вигляді двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій.

          Суд не бере до уваги посилання позивача на те, що касовий апарат фірми «DATECS FP-3530T»перебував в ремонті, тому оприбуткування коштів через РРО не є можливим.

          Однак, як вбачається з наявного в матеріалах справи копії листа № 02/05/141 від 16.11.2010р. щодо можливості проведення через РРО суми розрахунків з використанням розрахункової книжки. Зазначено, що проведення такої операції за будь-який період роботи (також і за три дні) можливо провести на будь-якому реєстраторі, в тому числі і на реєстраторі DATECS FP-3530T». Для цього потрібно провести операцію продажу товару, що має відповідну назву (наприклад, «виторг за час несправності реєстратора»).

Також слід зазначити, що твердження позивача щодо здійснення розрахунків із застосуванням розрахункової книжки не можуть бути взяті судом до уваги, оскільки під час судового розгляду встановлено, що розрахункова книжка до касового апарату DATECS FP-3530T який використовується позивачем, не була належним чином зареєстрована у Державній податковій інспекції в якій зареєстрований позивач.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що факт проведення розрахункових операцій на зазначену суму бе\з застосування РРО не заперечується позивачем, тому суд вважає за доцільне залишити рішення від 21.05.2010р. №0004082305 в силі.

Стосовно твердження позивача про неправомірність винесення рішення 26.07.2010р. №0008922305, суд вважає його неправомірним та таким, що підлягає скасуванню з огляду на наступне.

Відповідно до статті 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб’єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідації його наслідків.

Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються статтею 239 цього Кодексу, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

З огляду на викладене фінансові санкції у вигляді штрафів за порушення норм регулювання обігу готівки є адміністративно-господарськими санкціями у розумінні статей 238, 239 Господарського кодексу України, отже, повинні застосовуватися у межах строків, визначених статтею 250 цього Кодексу.

Статтею 250 Господарського кодексу України встановлено обмеження строків застосування адміністративно-господарських санкцій: адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб’єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб’єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Отже, застосування до позивача адміністративно-господарської санкції у вигляді штрафу за встановлені порушення норм чинного законодавства після закінчення одного року з дня його вчинення є неправомірним, виходячи з наступного.

Рішення про застосування штрафної (фінансової) санкції №0008922305 винесене 26.07.2010р. за порушення, які мали місце у червні 2009 року, тобто через один рік з моменту виявлення порушення. Отже, податковим органом порушено встановлений статтею 250 Господарського кодексу України строк застосування штрафних санкції за порушення допущенні позивачем у червні 2009 роках та неправомірно визначено їх податковим зобов’язанням.

З огляду на викладене, суд, визнає податкове повідомлення-рішення від 26.07.2010р. №0008922305 в про застосування штрафних санкції за порушення допущенні позивачем у у червні 2009 року, таким, що прийнято з порушенням діючого законодавства.

Відповідно статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 9, 11, 69, 70, 71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій винесене Державною податковою інспекцію у Солом’янському районі м. Києва №0008922305 від 26.07.2010р.

В решті позовних відмовити повністю

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя                                                                                           Смолій І.В.