Постанова № 21082732, 25.12.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.12.2011
Номер справи
2а-17371/11/2670
Номер документу
21082732
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

25 грудня 2011 року <Час проголошення >№ 2а-17371/11/2670

О

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Аблова Є.В.;

при секретарі Мальчик І.Ю.,

за участю сторін:

представника позивача Вітренко А.Ю.,

представник відповідача Собко О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за поданням Полтавської міжрайонної Державної податкової інспекції до Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»про стягнення коштів за податковим боргом з рахунків у банках обслуговуючих такого платника податків,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з поданням до Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»про стягнення коштів з рахунків у банках обслуговуючих такого платника податків за податковим боргом по рентній платі за природний газ , що видобувається в Україні в сумі 851 921, 90 грн.; рентній платі за газовий конденсат, що видобувається в Україні в сумі 4 105 258, 88 грн.; платі за користування надрами для видобування корисних копалин в сумі 962 549,72 грн.

Свої позовні вимоги Полтавська МДПІ обґрунтовує тим, що порушення ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України» термінів сплати податків та зборів та ігнорування вимог ст.67 Конституції, підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 та статей 36-38 Податкового кодексу України тягне за собою недоотримання коштів до Державного бюджету України та порушення економічних інтересів держави.

Ухвалою суду від 25.11.2010р. закрито провадження у справі в частині позовних вимог щодо стягнення на користь Держави податкового боргу по рентній платі за природний газ, що видобувається в Україні в сумі 851 921, 90 грн. та рентній платі за газовий конденсат, що видобувається в Україні в сумі 4 105 258, 88 грн. у звязку із тим, що є рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.11.2011р. по справі № 2а-17242/11/2670, між тими ж сторонами з тих же підстав в частині и вказаних позовних вимог.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав повністю з підстав, викладених у запереченнях на позов та просив суд в задоволенні позовних вимог відмовити.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, врахувавши норми закону, які діяли на момент виникнення правовідносин між сторонами, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Як суб'єкт господарювання, ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»(код ЄДРПОУ 30019775) зареєстрована 28 серпня 1998 року Шевченківською районною у місті Києві державною адміністрацією, діє відповідно до Статуту та довідки з Єдиного держаного реєстру підприємств та організацій України, являється юридичною особою та є платником окремих податків в Полтавській МДПІ.

Відповідно до ст. 256 Податкового кодексу України, платниками рентної плати є суб'єкти господарювання, які здійснюють видобуток вуглеводневої сировини на підставі спеціальних дозволів на користування надрами, отриманими в установленому законодавством порядку.

ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»згідно самостійного рішення, у відповідності до розділу X Податкового кодексу України, є платником рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні. В залежності від адміністративно-територіального розміщення корисних копалин, ДК «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»перебуває на податковому обліку (за неосновним місцем обліку) в Полтавській МДПІ (Диканське відділення), як платник податків за неосновним місцем обліку (за місцезнаходженням родовищ надр) - на території Диканського району - Байрацьке родовище.

Відповідно до ст. 36 Податкового кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком (збором) та є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Відповідно до статті 37 цього Кодексу, підстави для виникнення, зміни і припинення податкового обов'язку, порядок і умови його виконання встановлюються, зокрема, Податковим кодексом, а податковий обов'язок виникає у платника податку з моменту настання обставин, з якими цей Кодекс пов'язує сплату ним податку.

Статтею 38 Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк, а спосіб, порядок та строки виконання податкового обов'язку встановлюються цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до ст.16 Податкового кодексу України, обов'язком платників податків є, зокрема:

-подача до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларацій, звітності та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1. ст.16);

-сплата податків та зборів в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1. ст.16).

Порядок обчислення та строк сплати рентної плати за нафту, природній газ та газовий конденсат визначений ст. 260 Податкового кодексу України. Так, у відповідності до п.п.260.3 ст.260 платник самостійно складає розрахунок податкових зобов'язань з рентної плати, у якому визначає суму податкового зобов'язання з рентної плати, за формою, затвердженою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

При цьому, відповідно до п.260.7 ст.260 Податкового кодексу України, сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковому розрахунку за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такого податкового розрахунку з урахуванням фактично сплачених авансових внесків.

Відповідно до п.263.12 ст.263 Податкового кодексу України, платник протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачує податкові зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі, визначеній у розрахунку з плати, поданому ним органу державної податкової служби:

за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини;

за місцем обліку платника в разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

У відповідності до п.п.49.4 ст.49 Податкового кодексу України, платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації (розрахунки) до органу державної податкової служби в електронній формі.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, станом на 25.11.2011р. за платником рентної плати за природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні та перебуває на обліку в Полтавській МДПІ (Диканське відділення), Дочірньою компанією «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»рахується податковий борг згідно поданих Відповідачем за вересень 2011 року податкових розрахунків з плати за користування надрами для видобування корисних копалин №,№9008914795, 9008914980 від 19.10.2011р. в розмірі 962 549, 72 грн. за строком сплати 19.11.2011 року.

29.04.2011р. між Дочірньою компанією «Укргазвидобування»НАК «Нафтогаз України»та Диканським відділенням Полтавської МДПІ на підставі рішення від 29.04.20111р. № 34 укладено договір за № 1, згідно якого відповідачу надано розстрочення сплати грошових зобовязань на суму 1006165,21 грн. з 30.04.2011р. до 26.12.2011р. та на підставі рішення 29.04.20111р. № 1 укладено договір № 2 про розстрочення грошових зобовязань на суму 103489,20 грн. з 30.04.2011р. до 26.12.2011р.

Рішенням Диканського відділенням Полтавської МДПІ від 12.10.2011р. № 1/с скасоване рішення Диканського відділенням Полтавської МДПІ від 29.04.2011р. № 1 про розстрочення грошових зобовязань.

Рішенням Диканського відділенням Полтавської МДПІ від 12.10.2011р. № 34/с скасоване рішення Диканського відділенням Полтавської МДПІ від 29.04.2011р. № 34 про розстрочення грошових зобовязань.

18.10.2011 року Позивач направив Відповідачу додаткові угоди про розірвання договорів розстрочення №1, №2 від 29.04.2011 року.

У відповідь Відповідач листом від 08.11.2011 року № 2/1-011/2-7198 повідомив Позивач про те, що підстави для розірвання договорів розстрочення відсутні, договори розстрочення №1, №2 від 29.04.2011 року є чинними. Таким чином, Відповідач не дав згоду на розірвання договорів розстрочення, отже договори розстрочення №1, №2 від 29.04.2011 року на день розгляду справи є чинними, а у Відповідача відсутній податковий борг в сумі 695 422,10 грн., як стверджує Позивач.

Даючи правову оцінку відносинам, що виникли суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до п. 100.12 ст.100 Податкового кодексу України, договори про розстрочення (відстрочення) можуть бути достроково розірвані:

з ініціативи платника податків - при достроковому погашенні розстроченої суми грошового зобов'язання та податкового боргу або відстроченої суми грошового зобов'язання або податкового боргу, щодо яких була досягнута домовленість про розстрочення, відстрочення;

з ініціативи контролюючого органу в разі, якщо:з'ясовано, що інформація, подана платником податків при укладенні зазначених договорів, виявилася недостовірною, перекрученою або неповною; платник податків визнається таким, що має податковий борг із грошових зобов'язань, які виникли після укладення зазначених договорів; платник податків порушує умови погашення розстроченого грошового зобов'язання чи податкового боргу або відстроченого грошового зобов'язання чи податкового боргу.

Таким чином, договір розстрочення грошових зобов'язань може бути розірваний лише за ініціативою однієї сторони та згодою на це іншої сторони, оскільки чинним законодавством України не передбачено можливості одностороннього розірвання договору. Розірвання договору розстрочення повинно бути оформленим угодою між сторонами.

Відповідно до статті 183-3 КАС України, провадження у справах за зверненням органів державної податкової служби при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів щодо: зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків; підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків; стягнення коштів за податковим боргом.

Подання подається до суду першої інстанції протягом двадцяти чотирьох годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом.

Відповідно до ч. 7 ст. 183-3 КАС України, у разі постановлення судом ухвали про відкриття провадження у справі суд приймає у триденний строк, але не пізніше ніж протягом 96 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення заявника до суду, постанову по суті заявлених вимог, яка підлягає негайному виконанню.

Розгляд подання відбувається за участю органу державної податкової служби, що його вніс, та платника податків, стосовно якого його внесено. Неявка сторін у судове засідання не перешкоджає розгляду подання.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному випадку позивачем не надано суду доказів обґрунтованості своїх позовних вимог.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення коштів за податковим боргом з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 183-3 КАС України суд ,-

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Повний текст постанови складений та підписаний 30.11.2011 року.

Суддя Аблов Є.В.