Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01001, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
Іменем України
м.Київ
04 квітня 2011 року 13:13 год.№ 2а-1593/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді КостенкаД.А.,
при секретарі судового засідання Тимкович І.О.,
за участю представників:
позивача: Костюченко О.І., Ігнатієва А.В., відповідача Скорнякової І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Державного підприємства "Науково-дослідний інститут "Буран" (далі ДП "НДІ "Буран") до Управління пенсійного фонду України в Печерському районі м.Києва (далі УПФ) про визнання протиправним та скасування рішення від 24 грудня 2010 року №2251,
в с т а н о в и в:
У лютому 2011 року ДП "НДІ "Буран" звернулося до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення УПФ від 24 грудня 2010 року №2251 про засто-сування фінансових санкцій та пені у загальному розмірі 198589,35 грн. за порушення вимог Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон №1058) щодо своєчасності сплати страхових внесків.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що причиною затримок була відсутність коштів на виплату нарахованої заробітної плати та сплату страхових внесків, водночас відповідно до абз. 6 ч. 6 ст. 20 Закону №1058 підприємством одночасно з виплатою заробітної плати перераховувалися страхові внески. Позивач вважає рішення безпідставним, оскільки фінан-сові санкції застосовані за відсутності порушень з боку позивача; винесене з порушенням повноважень, оскільки відповідач не повідомив про проведення перевірки; необґрунтованим, оскільки позивачу не надано акт перевірки із зафіксованими порушеннями.
Відповідач заперечив проти позову з тих підстав, що ДП "НДІ "Буран" несвоєчасно сплачувалися страхові внески, у зв'язку з чим УПФ на підставі даних облікової картки правомірно застосовано фінансові санкції та нарахована пеня згідно із п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону №1058. При цьому проведення перевірки та складення акта у цьому випадку не вимагається.
Представники позивача підтримали вимоги з підстав, зазначених у позові.
Представник відповідача не визнала позов, посилаючись на правомірність рішення.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову, виходячи з такого.
Спірні правовідносини стосуються правомірності застосування відповідачем штрафу і пені за несвоєчасну сплату позивачем нарахованих страхових внесків.
Відповідно до ст. 5 Закону № 1058 цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передба-чених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: платники страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.
Частиною 1 ст. 7 Закону №1058 встановлені принципи, за якими здійснюється загаль-нообов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема це: виконання обов'язків стосовно сплати страхових внесків (абз.6); відповідальності суб'єктів системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків (абз.15).
Судом встановлено, що ДП "НДІ "Буран" (ідент. код: 14315150) згідно із п. 1 ст. 14, ч.1 ст.15, ч. 6 ст. 20 Закону № 1058 є страхувальником, платником страхових внесків, базовий звітний період якого календарний місяць.
Згідно із п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону № 1058 страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до абз. 1 ч. 6 та ч. 12 ст. 20 вказаного Закону страхувальник зобов'язаний сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
При цьому ч. 6 ст. 20 Закону № 1058 також встановлено, що в разі здійснення про-тягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобо-в'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нараху-ванню на зазначені виплати (дохід). У разі недостатності у страхувальника коштів для здій-нення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду.
Таким чином, у разі виплати заробітної плати протягом звітного періоду, за який вона нарахована, одночасно із її виплатою, у пропорційних розмірах платником сплачуються авансові платежі. Решту сум страхових внесків, нарахованих за відповідний базовий звітний період, платник зобов'язаний перерахувати на рахунок Пенсійного фонду до 20 числа місяця, наступного за звітним. Фінансовий стан платника страхових внесків, зокрема відсутність коштів на виплату заробітної плати, не звільняє його від сплати нарахованих за відповідний базовий звітний період сум страхових внесків.
Цей висновок відповідає правовій позиції, висловленій Верховним Судом України у постанові від 14 квітня 2009 року №21-64во09, яку суд бере до уваги з метою однакового застосування норм права.
Частиною 10 ст. 20 Закону № 1058 передбачено, що якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або криміналь-ну відповідальність згідно із законом.
Як встановлено у п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону №1058 (чинного на час прийняття оскаржу-ваного рішення) виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фі-нансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне пере-рахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальни-ками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до пп. 9.3.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19грудня 2003 року №21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за №64/8663 (далі Інструкція), рішення про накладення зазначеного штрафу складає-ться за формою згідно з додатком 14, а розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.
Суд зазначає, що Закон №1058 та Інструкція не містили ніяких застережень з приводу необхідності проведення перевірки і складення акта, у разі застосування штрафу і пені на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону №1058.
Як встановлено судом, ДП "НДІ "Буран" подавало до УПФ щомісячні розрахунки нарахованих сум страхових внесків, при цьому з березня 2008 року самостійно визначені позивачем у розрахунках страхові внески сплачувалися ним із затримкою, що підтверджу-ється даними облікових карток страхувальника і не заперечується позивачем.
У той же час проводячи протягом звітного періоду виплату доходу (заробітної плати) на користь працівників, позивачем здійснювалося одночасне перерахування відповідних (пропорційних таким виплатам) сум страхових внесків на рахунок Пенсійного фонду.
Однак, у зв'язку із несвоєчасною сплатою (перерахуванням) позивачем страхових внесків за відповідні звітні періоди, УПФ на підставі даних облікових карток страхувальника та згідно із п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону №1058 застосувало до нього штраф у розмірі 119056,49 грн. і нарахувало пені у сумі 79532,86 грн., а разом 198589,35 грн., про що прийняло рішення від 24 грудня 2010 року №2251 за формою згідно з додатком 14 до Інструкції.
Терміни затримки і суми сплачених із затримкою страхових внесків відображено у розрахунку фінансової санкції та пені, що додані до рішення УПФ від 24 грудня 2010 року №2251, та позивачем не заперечувалися.
Таким чином, оскільки позивачем допущено порушення строків сплати (перераху-вання) страхових внесків і цей факт знайшов своє підтвердження в суді, то застосування відповідачем до позивача штрафу і пені згідно із п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону №1058 на підставі даних облікових карток страхувальника є правомірним.
Посилання позивача на те, що ним все ж сплачувалися відповідні суми страхових вне-сків пропорційно виплачено протягом звітного періоду доходу працівникам, суд не приймає до уваги, оскільки дані обставини стосуються сплати позивачем авансових платежів протя-гом звітного періоду (порушення чого встановлено не було) і не стосуються остаточного розрахунку за відповідний базовий звітний період у термін до 20 числа місяця наступного за звітним. Погашення страхувальником недоїмки пропорційно до виплат сум заборгованості по заробітній платі не звільняє його від нарахування пені та застосування фінансових санкцій у розмірах, встановлених п.2 ч. 9 ст. 106 Закону №1058.
Суд не бере до уваги матеріали перевірки від 24 грудня 2010 року, оскільки підставою для прийняття оскаржуваного рішення були дані облікових карток страхувальника, а не акт від 24 грудня 2010 року №2065 як помилково вважає позивач. З цих же мотивів суд не приймає до уваги доводи позивача щодо необхідності проведення перевірки і складення акта.
Враховуючи встановлені судом факти і викладені мотиви, керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 11, 14, 24, 70, 71, 76, 79, 86, 138, 158163 КАС, суд
п о с т а н о в и в:
Відмовити Державному підприємству "Науково-дослідний інститут "Буран" у задово-ленні адміністративного позову.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 185-187 КАС. Апеляційна скарга на постанову подається до протягом 10 днів з дня отримання копії її повного тексту. .
СуддяД.А. Костенко