ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2009 р. м. Чернівці Справа №2а-1208/09/2470
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Ватаманюка Р.В.;
секретаря судового засідання –Закієвої А.В.;
за участю:
представника відповідача –ОСОБА_1 (довіреність від 18.11.2009р.);
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державного підприємства Міністерства оборони України «Івано-Франківський лісопромкомбінат» в інтересах структурного підрозділу «Чернівецький військовий лісгосп»доДержавної податкової інспекції в Сторожинецькому районі Чернівецької області, про скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ :
В поданому до суду 21.08.2009р. адміністративному позовіпозивач просив суд скасувати податкові повідомлення-рішення від 01.07.09р. №0002231500/0 на суму 6182,26 грн. та №0002221500/0 на суму 6327,90 грн. прийняті відповідачем.
В обґрунтування своїх вимог зазначив наступне.
Перевірка, за результатами якої складено акт на підставі якого прийняття спірні рішення по своїй суті є позаплановою, однак позивач не отримав рішення про її проведення. Також не надано копії додатків до акту перевірки №1-4.
Крім того вважає, що перевірка проведена в порушення Наказу ДПА України №355 від 27.05.2008 року, оскільки структурний підрозділ може перевірятися тільки одночасно з перевіркою головного підприємства.
Крім того «Чернівецький військовий лісгосп»не є платником лісового збору, так як являється структурним підрозділом позивача, що не відповідає вимогам п. 1.1 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами», та не являється постійним лісокористувачем в розумінні ст.ст. 16, 17, 19 ЛК України та п. 2.1 Інструкції «Про механізм справляння збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду». Також вважає, що право структурного підрозділу юридичної особи на подання звіту за використання лісових ділянок увірених йому юридичною особою, не тягне обов’язку сплати лісового збору рівно як і відповідальності за його не сплату, яку несе юридична особа –постійний лісокористувач. Крім того жодним законом на структурний підрозділ не покладено обов’язок по сплаті лісового збору. Що також відображено в Методичних рекомендаціях ДПА України затверджених Наказом №784. (а.с. 4-6).
Відповідач 12.10.2009 р. подав до суду заперечення виходячи з наступного.
Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовим фондами»є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів).
Статтею 1 пунктом 1.1 вказаного Закону визначено термін платників податків, а саме платники податків це юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Згідно довідки Чернівецького обласного управління статистики «Чернівецький військовий лісгосп»включений до ЄДРПОУ за кодом 21417690 як окремий підрозділ Державного підприємства Міністерства оборони України «Івано-Франківський лісопромкомбінат».
Структурний підрозділ позивача «Чернівецькій військовий лісгосп»керується в своїй діяльності Положенням про підрозділ державного підприємства Івано-Франківського ліспромкомбінату.
Згідно п.8 п.8.2 даного Положення структурний підрозділ зобов'язаний сплачувати з балансового прибутку до бюджетів встановлені податки.
«Чернівецькій військовий лісгосп»25.03.2004 року звернувся до державної податкової інспекції у Сторожинецькому районі з заявою форми № 1-ОПП про взяття на облік, як платник окремих видів податків.
Відповідач 01.04.2009 року видав довідку № 389 «Чернівецькому державному лісгоспу»Державного підприємства «Івано-Франківський ліспромкомбінат»про взяття на облік останнього, як платника окремих видів податків.
Структурний підрозділ позивача надав до ДПІ у Сторожинецькому районі розрахунки сплати збору за використання лісових ресурсів де самостійно визначив суму до сплати, однак своєчасно не сплатив вказаний збір визначений в поданих розрахунках.
Посадові особи державної податкової інспекції у Сторожинецькому районі на підставі ст. 11 п.1 Закочу України «Про державну податкову службу в Україні»провели невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати збору за використання лісових ресурсів «Чернівецьким військовим лісгоспом». За результатами перевірки був складений акт № 707/15-012/21417690 від 01.07.2009 року.
В ході перевірки було встановлено порушення п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовим фондами», а саме позивач несвоєчасно сплатив збір за використання лісових ресурсів.
За вказане порушення ДПІ у Сторожинецькому районі на підставі п.п.17.1 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовим фондами»застосувала до «Чернівецького військового лісгоспу» штрафні (фінансові санкції) (а.с. 39-41).
В судове засідання представник позивача не з’явився, подав клопотання про слухання справи без його участі та підтримання позовних вимог.
Представник відповідача позов не визнав посилаючись на обставини викладені в запереченні.
Судом дослідженні письмові докази надані сторонами.
Вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази та перевіривши матеріали адміністративної справи суд приходить до наступного.
Судом встановлені такі обставини.
«Чернівецький військовий лісгосп» являється структурним підрозділом державного підприємства Міністерства оборони України «Івано-Франківський лісопромисловий комбінат Міністерства оборони України»без права юридичної особи, зареєстрований виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради 20.03.2006 року, що підтверджується довідкою з ЄДРПОУ (а.с. 9) та положенням про підрозділ (а.с.19-25 ) і статутом (а.с. 26-37).
1.07.09р., відповідачем була проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності сплати збору за використання лісових ресурсів, результати якої оформлені актом №707/15-012/21417690 від 01.07.09р. (а.с. 7)
На підставі акту №707/15-012/21417690 від 01.07.09р. відповідач направив дочірньому підприємству позивача «Чернівецький військовий лісгосп» податкові повідомлення-рішення від 01.07.09р. про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату плати за використання лісових ресурсів на суму 12 510,16грн. у тому числі: №0002231500/0 на суму 6182,26грн. та №0002221500/0 на суму 6327,90грн.(а.с. 8)
До вказаних правовідносин слід застосувати такі положення закону.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено);добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст.11 Закону України від 04.12.1990 року “Про державну податкову службу в Україні”№509-ХІ (далі –Закон №509) органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ.
Порядком оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок щодо дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України від 10.08.2005 року №327 передбачено, що невиїзною документальною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), незалежно від способу їх подачі. Згідно п.1.1. ст.1. Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами»філії, відділення інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, яким і являється «Чернівецький військовий лісгосп»є платниками податків тільки у випадку коли на них згідно з законами покладено обов’язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Стаття 16 ЛК України, та п. 7 ч. 2 ст. 19 ЛК України обов'язок сплати збору покладено на постійних лісокористувачів. При цьому ст. 17 ЛК України, визначено, що постійними лісокористувачами є спеціалізовані державні лісогосподарські підприємства у структурі якого - створено спеціалізований лісогосподарський підрозділ. У даному випадку таким спеціалізованим державним лісогосподарським підприємством у структурі якого створено спеціалізований лісогосподарський підрозділ є позивач, а структурним спеціалізованим лісогосподарським підрозділом позивача є «Чернівецький військовий лісгосп».
Пунктом 1.1. ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами», ст.17 ЛК України та п.2.1 Інструкції «Про механізм справляння збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду»затвердженої спільним наказом №91/241/129/236/565 від 15.10.99р.Держкомітету лісового господарства, Мінфіну, Мінекономіки, Міністерства охорони навколишнього середовища та ядерної політика, а також ДПА України, визначено вичерпний перелік осіб, які є платниками лісового збору, а саме - юридичні та фізичні особи. При цьому структурні підрозділи юридичних осіб не зазначені, як платники лісового збору.
Таким чином приймаючи спірні податкові повідомлення рішення відповідач не врахував вказані положення Закону.
Що стосується тверджень позивача, про те, шо: перевірка, за результатами якої складено акт на підставі якого прийняття спірні рішення по своїй суті є позаплановою, однак позивач не отримав рішення про її проведення; не надано копії додатків до акту перевірки №1-4; на думку позивача що перевірка проведена в порушення Наказу ДПА України №355 від 27.05.2008 року, оскільки структурний підрозділ може перевірятися тільки одночасно з перевіркою головного підприємства, то вони не взяті судом до уваги, як такі що не впливають на правомірність прийнтяго рішення.
Виходячи з наведеного суд вважає, що відповідач при прийнятті спірного рішення діяв в супереч вимог ст. 19 Конституції України, та ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України. Зокрема спірне рішення прийняте в супереч повноважень та у спосіб, що не передбачений Конституцією та законами України; не обґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення. Тому вказані рішення як протиправні підлягають скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу.
У відповідності до п. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В ході судового розгляду відповідач, як суб’єкт владних повноважень, не довів належним чином правомірність прийнятого ним рішення.
Таким чином суд вважає за доведені ті обставини на які посилається позивач, тому адміністративний позов як обґрунтований підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Тому слід стягнути на користь позивача понесені ним судові витрати –судовий збір в сумі 3.40 грн. з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Сторожинецькому районі Чернівецької області від 01 липня 2009 року № 0002231500/0 на суму 6 182, 26 грн., та № 0002221500/0 на суму 6327, 90 грн.
3. Стягнути на користь Державного підприємства Міністерства оборони України "Івано-Франківський лісопромкомбінат" понесені ним судові витрати –судовий збір в сумі 3.40 грн. з Державного бюджету України.
Порядок і строки оскарження постанови визначаються ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова складена в повному обсязі 24.11.2009 р.
Суддя Р.В. Ватаманюк