Постанова № 21081357, 05.12.2011, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.12.2011
Номер справи
2270/12807/11
Номер документу
21081357
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Копія

Справа № 2270/12807/11

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 грудня 2011 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіСалюка П.І.

при секретаріРусіновій М.М.

за участі:

представників сторін< перелік сторін > розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом <в особі ><в чиїх інтересах >Слобідо-Кульчиївецької сільської радї <3-тя особа >до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог - Контрольно-ревізійний відділ Кам'янець-Подільського району та м. Кам'янець-Подільського про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000762341 від 01.06.2011 року, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000762341 від 01.06.2011 року.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що Кам'янець-Подільською ОДПІ неправомірно винесено податкове повідомлення-рішення, а тому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Кам'янець-Подільської ОДПІ Хмельницької області №0000762341 від 01 червня 2011 року про застосування штрафної санкції в сумі 286981 грн. 85 коп.

За клопотанням відповідача було залучено у якості третьої особи без самостійних вимог Контрольно-ревізійний відділ Кам'янець-Подільського районі та м. Кам'янець-Подільського.

Представники позивача у судовому засідання позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили позов задовольнити.

Представники відповідача та третьої особи пред'явлені позовні вимоги не визнали, надали пояснення просили відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши доводи представників сторін та третьої особи, дослідивши матеріали позовної заяви та додані докази, суд приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити у повному обсязі із підстав, наведених нижче.

Судом встановлено, що відповідно до постанови слідчого Хмельницької міжрайонної природоохоронної прокуратури від 14.03.2011 р., постанови Нетішинського міського суду від 14.03.2011 р. та на підставі направлень від 15.03.2011 р. №49 та 50 провідним контролером-ревізором КРВ в Кам'янець-Подільському районі та м. Кам'янець-Подільському Мельником В.В. та старшим контролером-ревізором КРВ Кам'янець-Подільському районі та м. Кам'янець-Подільському Бадій О.В. проведено позапланову виїзну документальну ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Слобідо-Кульчиївецької сільської ради за період з 01.06.2009 р. по 01.03.2011 р.

За наслідками проведеної ревізії складено Акт позапланової виїзної документальної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Слобідо-Кульчиївецької сільської ради за період з 01.06.2009 р. по 01.03.2011 р. №8-35/007 від 11.04.2011 р..

Проведеною перевіркою встановлено неоприбуткування коштів в сумі 57396 грн. 37 коп., отриманих сільською радою за надання послуг по вивезенню побутових відходів та не відображення їх по бухгалтерському обліку та встановлено порушення п.2.6 п.4.2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління НБУ №637 від 15.12.2004 р.. та складено розрахунок фінансової санкції за неоприбутковані по касі готівки, згідно якого сума неоприбуткованої по касі готівки - 57396 грн. 37 коп., сума штрафу - 286981 грн. 85 коп. (п'ятикратний розмір).

Статтею 2 Указу Президента України від 12.06.1995 р. №436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" встановлено, що штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до осіб, зазначених у статті 1 цього Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законом порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань.

21.04.2011 р. Контрольно-ревізійним відділом в Кам'янець-Подільському районі та м. Кам'янець-Подільському Начальнику Кам'янець-Подільської ОДПІ надіслано подання, яким проінформовано відповідача про факти порушень, виявлених позаплановою ревізією Слобідо-Кульчиївецької сільської ради.

За результатами розгляду подання та матеріалів ревізії, на підставі п.п.54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України та абз. 3 ст. 1 Указу Президента України від 12.06.1995 р. №436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" до Слобідо-Кульчиївецької сільської ради, Кам'янець-Подільська ОДПІ винесла податкове повідомлення-рішення №0000762341 від 01.06.2011 р., яким до позивача застосовано штрафну санкцію у розмірі 286981 грн. 85 коп..

01.07.2011 року Головою Слобідо-Кульчиївецької сільської ради до Державної податкової адміністрації України подано скаргу на вказане податкове повідомлення-рішення. За результатами розгляду скарги, прийнято рішення, яким Державна податкова адміністрація України залишила без змін податкове повідомлення-рішення Кам'янець-Подільської ОДПІ №0000762341 від 01.06.2011 р., а скаргу Слобідо-Кульчиївецької сільської ради - без задоволення.

Пунктом 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні передбачено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

У відповідності з п.4.2 Положення, усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі. Кожне підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів).

Указом Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" №436/95 від 12.06.1995 р. встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Доводи позивача, що Слобідо-Кульчиївецька сільська рада не є суб'єктом господарської діяльності, спростовується матеріалами справи. Так, згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Слобідо-Кульчиївецька сільська рада зареєстрована державним реєстратором Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації як юридична особа 21.12.1995 р., ідентифікаційний код юридичної особи - 04407276.

Крім цього, у судовому засіданні встановлено, що Слобідо-Кульчиївецька сільська рада перебуває на обліку в Кам'янець-Подільській об'єднаній державній податковій інспекції Хмельницької області як юридична особа та являється платником податків.

Стаття 116 Статуту Слобідо-Кульчиївецької сільської ради передбачає, що фінансова основа сіл Слобідка-Кульчиївецька, Боришківці, Жовтневе, Оленівка складається з: коштів сільського бюджету, фінансово-кредитних ресурсів, страхових ресурсів, коштів підприємств, організацій і установ, що перебувають у комунальній власності сіл, коштів валютних фондів, відповідної частини коштів підприємств, організацій та установ, створених за пайовою участю органів місцевого самоврядування, коштів, отриманих від розміщення місцевих позик, цінних паперів, а також отриманих від роботи на фондовому ринку, коштів, отриманих від проведення місцевих лотерей, коштів, отриманих від приватизації комунального майна сіл, інших фінансових ресурсів, переданих селу згідно із чинним законодавством.

Стаття 122 Статуту позивача вказує, що видатки сільського бюджету поділяються на поточні та спеціальні. Бюджет розвитку є складовою частиною спеціального фонду сільського бюджету. Сільський бюджет поділяється на поточний бюджет та бюджет розвитку. Доходи бюджету розвитку формуються за рахунок : коштів від відчуження майна, яке знаходиться у комунальній власності, в тому числі від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення; надходжень дивідендів, нарахованих на акції господарських товариств, що є у власності територіальної громади; коштів, які передаються із загального фонду місцевого бюджету за рішенням сільської ради; запозичень, здійснених у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України; субвенцій з інших бюджетів на виконання інвестиційних проектів; інші надходження.

Юридична природа та законодавче підґрунтя "інших надходжень", "інших фінансових ресурсів, переданих селу згідно із чинним законодавством" у Статуті не визначені, представником позивача із цього приводу пояснень не надано, а тому суд приходить до висновку, що "інші надходження", "інші фінансові ресурси, передані селу згідно із чинним законодавством" можуть бути сформовані за рахунок наповнення бюджету коштами за проведення господарської діяльності, спрямованої на отримання прибутку.

У відповідності до ч.1 ст. 55 Господарського процесуального кодексу України, суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.

У Слобідо-Кульчиївецької сільської ради наявні усі ознаки, які характеризують позивача як суб'єкта господарювання.

Із системного аналізу доказової бази, суд приходить до висновку, що діяльність Слобідо-Кульчиївецької сільської ради по збиранню та вивезенню побутового сміття є господарською діяльністю, внаслідок якої було отримано прибуток, у вигляді грошових коштів. А в подальшому отриманні кошти, за надання побутових послуг, в порушенням норм законодавства (Положення про ведення касових операцій у національній валюті України) не були оприбутковані у касі сільської ради, хоча були використані для господарських потреб сільської ради - придбання пального, автозапчастин, виплату заробітної плати робітникам, задіяних на збиранні та вивезенні побутових відходів.

Суд приймає до уваги той факт, що Акт позапланової виїзної документальної ревізії окремих питань господарської діяльності Слобідо-Кульчиївецької сільської ради за період з 01.06.2009 р. по 01.03.2011 р. №8-35/007 від 11.04.2011 р. підписаний сільським головою Р.О. Нестеровим та головним бухгалтером Слобідо-Кульчиївецької сільської ради В.М.Кшемінською без зауважень та заперечень.

Окрім цього, судом прийнято до уваги постанови по справах про адміністративні правопорушення, протоколи про адміністративне правопорушення, якими притягнуто до адміністративної відповідальності головного бухгалтера, спеціаліста бухгалтерського обліку Слобідо-Кульчиївецької сільської ради за: ведення бухгалтерського обліку з порушенням установленого порядку, порушення правил ведення касових операцій.

Відповідно до частин 1,2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що податковим органом правомірно винесено податкове повідомлення-рішення №0000762341 від 01.06.2011 р., яким нараховано Слобідо-Кульчиївецькій сільській раді суму штрафних санкцій у розмірі 286981 грн. 85 коп.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Слобідо-Кульчиївецької сільської ради до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог Контрольно-ревізійний відділ Кам'янець-Подільського району та м. Кам'янець-Подільського про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000762341 від 01.06.2011 року - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 08 грудня 2011 року

< чи набрала законної сили ><Дата набрання законної сили >

Суддя< для копії >< Суддя >

"Згідно з оригіналом" СуддяП.І. Салюк