Постанова № 21080503, 10.08.2011, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.08.2011
Номер справи
2270/7284/11
Номер документу
21080503
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) В/Ч А3519
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Копія

Справа № 2270/7284/11

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 серпня 2011 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіСалюка П.І.

при секретаріРусіновій М.М.

за участі: позивача:ОСОБА_3 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом <в особі ><в чиїх інтересах >ОСОБА_3 <3-тя особа >до Військової частини А0235 <3-тя особа >про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому вказує, що він проходив військову службу в Територіальному Кримському контрольно-ревізійному управлінні, яке перебуває на фінансовому забезпеченні Військової частини А 0235. 04 листопада 2010 року за станом здоров'я був звільнений із військової служби в запас.

Під час служби та при звільненні Військова частина А 0235 здійснила розрахунок належного позивачу грошового забезпечення, компенсацію втрати частини доходів, недоплачену винагороду за тривалість безперервної військової служби. Даний розрахунок позивач вважає неправильним та просить суд:

1. Визнати дії Військової частини А0235 щодо виплати винагороди за тривалість безперервної військової служби в розмірі 50 відсотків та встановленню позивачу посадового окладу неправомірними

2. Зобов'язати Військову частину А0235 виплатити недоплачену винагороду за тривалість безперервної військової служби відповідно до Наказу Начальника Територіального Кримського контрольно-ревізійного управління №93 від 29.06.2010 року.

3. Зобов'язати Військову частину А0235 нарахувати та виплатити належний посадовий оклад за період з 01 січня 2008 року по 04 листопада 2010 року в розмірі, який на 3 відсотки нижчий від посадового окладу начальника відділу контролю за фінансово-господарською діяльністю військових структур Територіального Кримського контрольно-ревізійного управління з врахуванням вже отриманих сум.

4. Зобов'язати Військову частину А0235 нарахувати та виплатити компенсацію втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати відповідно до Порядку компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №159 від 21.02.2001 року.

5. Витребувати у Військової частини А0235 відомості про розмір посадового окладу начальника відділу контролю за фінансово-господарською діяльністю військових структур Територіального Кримського контрольно-ревізійного управління за період з січня 2008 року по жовтень 2010 року.

У судовому засіданні позивач заявив усне клопотання про поновлення строку звернення до суду, мотивуючи пропущення процесуальних строків незадовільним станом здоров'я. На підтвердження вказаних фактів, позивач надав довідку про перебування на амбулаторному лікуванні. Дані обставини суд вважає достатніми для поновлення строку звернення до суду.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, посилаючись на ті ж докази, що й у позовній заяві.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, надіслав заперечення на позов та просив розглядати справу за його відсутності.

Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язанні діяти лише на підставі , в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 проходив військову службу в Територіальному Кримському контрольно-ревізійному управлінні, яке перебуває на фінансовому забезпеченні у Військовій частині А 0235. 04 листопада 2010 року за станом здоров'я був звільнений у запас.

29.06.2010 року начальником Територіального Кримського контрольно-ревізійного управління було видано наказ № 93 про виплату ОСОБА_3 винагороди за тривалість безперервної служби у розмірі 2260 грн. 50 коп. Однак, в серпні 2010 року позивачу було виплачено 1130 грн. 25 коп., мотивуючи дані дії тим, що згідно п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" до упорядкування додаткових видів грошового забезпечення, визначених згідно з додатками 25-28, їх виплата проводиться в межах затвердженого фонду грошового забезпечення в обсязі до 50 % установленого згідно із зазначеними додатками розміру, а тому винагороду за тривалість безперервної служби було виплачено в розмірі 50%.

Пунктами 11,12 вищевказаної постанови визначено Міністерству праці та соціальної політики, Міністерству фінансів, іншим державним органам необхідність у тримісячний строк упорядкувати перелік і розміри виплати додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу. Державним органам привести власні нормативно-правові акти у відповідність з цією постановою і проаналізувати за підсумками І кварталу 2008 року результати запровадження умов грошового забезпечення, визначених цією постановою, та внести у разі потреби відповідні пропозиції.

Відповідно до ч. 4 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та на виконання наведених вимог постанови, Міністром оборони України 11.06.2008 року наказом №259 було визнано таким, що втратив чинність наказ Міністра оборони України від 05.03.2001 року №75 «Про затвердження Положення про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України», а наказом №260 було затверджено нову Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, яка застосовується з 01.01.2008 року, тобто було упорядковано перелік і розміри виплати додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно розділу XXXII, зокрема п. 32.1 нової Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 року №260, особам офіцерського складу зі строком військової служби 20 років одноразово виплачується винагорода в розмірі 1,5 посадового окладу і окладу за військовим званням. Ніяких інших обмежень, зменшень розмірів виплати зазначеної винагороди цим наказом не встановлено.

Оскільки відбулось упорядкування додаткових видів грошового забезпечення відповідно до вимог чинного законодавства, то з 01 січня 2008 року вказана винагорода повинна виплачуватись у зазначеному повному розмірі, а не в розмірі 50% як вважає відповідач.

Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. за № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» затверджено нові схеми посадових окладів військовослужбовців.

Відповідно до абз.5 п.п.1 п. 5 вищевказаної постанови, керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 3 - 7 відсотків нижче від визначеного схемою розміру посадового окладу відповідного керівника.

Відповідно, Наказом Міністра оборони України від 30.12.2007 р. за № 707 «Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України», затверджено Таблицю заміни розмірів посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України для внесення змін до штатів, на яких утримуються командування видів Збройних Сил України, Об'єднане оперативне командування, Командування сил підтримки Збройних Сил України, управління оперативних командувань, регіональні та територіальні управління, об'єднання, з'єднання, військові частини, підприємства, установи та організації Збройних Сил України у розмірах згідно з додатком 6 до наказу, а також за посадами, які не передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року N 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" та не визначені цим наказом.

Займана позивачем посада - не визначена вищевказаними нормативними актами, а тому розрахунок посадового окладу ОСОБА_3, відповідно до п. 8 Наказу №707 «Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України», повинен становити 97% від посадового окладу начальника відділу контролю за фінансово-господарською діяльністю військових структур Територіального Кримського контрольно-ревізійного управління, оскільки Пункт 8 Даного Наказу передбачає, що посадові оклади заступників керівників органу військового управління, військової частини, установи, організації і заступників керівників структурних підрозділів, які не визначені Кабінетом Міністрів України та цим наказом, установлюються за штатом на 3 відсотки нижчими від посадових окладів відповідних військових керівників.

Таким чином, посадовий оклад нараховувався і виплачувався позивачу в меншому обсязі, що безумовно являється порушенням його права на грошове забезпечення і вимог ст.2 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей», згідно якого ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців і членів їх сімей у правах і свободах визначених Законодавством України.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 01.06.2011 року судом витребовувалися відомості про розмір посадового окладу начальника відділу контролю за фінансово-господарською діяльністю військових структур Територіального Кримського контрольно-ревізійного управління за період з січня 2008 року по жовтень 2010 року. Також, листами від , від повторно витребовувалися вищевказані відомості. Однак на адресу суду жодні дані по витребовуваній інформації надані для дослідження не були.

Заперечення представника відповідача проти позову та посилання його на відсутність відповідних бюджетних асигнувань судом до уваги не прийняте, оскільки відсутність коштів (бюджетних асигнувань) не може слугувати підставою для невиконання відповідачем своїх зобовязань.

Згідно до ст.ст.2, 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей " 20 грудня 1991 року № 2011 - ХІІ ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у праві і свободах, визначених законодавством України, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику суду як джерело права.

Як зазначив Європейський Суд з прав людини в п.26 свого рішення від 8 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України (Заява № 63134/00) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними (п.23 Рішення). Згідно з п.26 цього ж Рішення суд не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобовязань.

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги ґрунтуються на вимогах закону та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 71, 86, 122, 158-163, 167, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов - задоволити.

Визнати дії Військової частини А0235 щодо виплати ОСОБА_3 винагороди за тривалість безперервної служби в розмірі 50 відсотків та невірного встановлення йому посадового окладу неправомірними.

Зобов'язати Військову частину А0235 виплатити ОСОБА_3 недоплачену винагороду за тривалість безперервної служби відповідно до Наказу Начальника Територіального Кримського контрольно-ревізійного управління №93 від 29.06.2010 року.

Зобов'язати Військову частину А0235 нарахувати та виплатити ОСОБА_3 посадовий оклад за період з 01 січня 2008 року по 04 листопада 2010 року в розмірі, який на 3 (три) відсотки нижчий від посадового окладу начальника відділу контролю за фінансово-господарською діяльністю військових структур Територіального Кримського контрольно-ревізійного управління з врахуванням вже отриманих коштів.

Зобов'язати Військову частину А0235 нарахувати та виплатити ОСОБА_3 компенсацію втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати відповідно до Порядку компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушення термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №159 від 21.02.2001 року.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Повний текст постанови виготовлено 11 серпня 2011 року

< чи набрала законної сили ><Дата набрання законної сили >

Суддя< для копії >< Суддя >

"Згідно з оригіналом" СуддяП.І. Салюк