Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 січня 2012 р. м. Львів№ 2а-7919/11/1370
10 год. 34 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сподарик Н.І., за участі секретаря судового засідання Задорожної М.М., представника позивача Підганяк В.В., представника відповідача Бугай Г.Н., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Миколаївському районі Львівської області до Житлово-комунального відділу селища Розділ про стягнення податкового боргу,
встановив:
Державна податкова інспекція у Миколаївському районі Львівської області звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Житлово-комунального відділу селища Розділ про стягнення боргу у сумі 190141,83 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги представник зазначив, що податковий борг виник через несплату податкового зобовязання: з податку на додану вартість, збір за геологорозвідувальні роботи, земельного податку, комунального податку плату за воду, плату за користування надрами, збір за забруднення навколишнього середовища, що складається з основного платежу, штрафних санкцій та пені.
Оскільки вжиті органом державної податкової служби заходи не призвели до погашення податкового боргу, він звернувся з означеним вище позовом до суду.
Представник відповідача 16.01.2012 року визнав позовні вимоги, проте просить суд розтермінувати сплату податкового боргу в сумі 190141,83 грн. на пять років.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до матеріалів справи докази та оцінивши їх в сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне:
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законом.
Як вбачається з припису норми ст. 14.1.137 ст.14 Податкового кодексу України (чинний з 01.01.2011 року), орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Житлово-комунальний відділ селища Розділ зареєстрований як юридична особа 12.10.2000 року, присвоєно ідентифікаційний код 31042894. Відповідача взято на облік платника податку в органах державної податкової служби 23.10.2000 року за № 02100938, що підтверджується довідкою форми 4- ОПП наявною в матеріалах справи (а. с. 15).
Згідно з пп. 95.1-95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно з пп. 57.1, 57.2 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
До набрання чинності Податковим кодексом України, відносини, що викають у сфері справляння податків та зборів регулювались, зокрема, Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(далі Закон № 2181).
Згідно з підп. 5.4.1 п. 5.4 ст. Закону № 2181, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією ж статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до Закону України «Про плату за землю»№ 2535-XII від 03.07.1992 року (чинний на момент виникнення спірних правовідносин) платник податків щороку на 01 січня до 01 лютого поточного року зобовязаний був самостійно обчислити суму земельного податку та орендної плати і подати відповідному податковому органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік.
Стаття 17 вищевказаного Закону зазначає, що податкове зобовязання по земельному податку та орендній платі за землі державної та комунальної власності визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачуються рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до підп. 16.1.1 п. 16.1 ст. 16 Закону № 2181, після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Згідно з підп. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Заборгованість відповідача перед бюджетом у розмірі 190141,83 грн., виникла внаслідок несплати податку на додану вартість, збір за геологорозвідувальні роботи, земельного податку, комунального податку плату за воду, плату за користування надрами, збір за забруднення навколишнього середовища, що складається з основного платежу, штрафних санкцій та пені.
Податок на додану вартість у сумі 164454,95 грн. задекларований відповідачем у податкових деклараціях з податку на прибуток за жовтень-грудень 2009 року, січень-грудень 2010 року, січень-квітень 2011 року (а.с. 23-62). Штрафні санкції нараховані згідно податкових повідомлень-рішень від 21.04.2010 року № 0001121650 на суму 1812,1 грн. та № 0002431650 від 13.08.2010 року на суму 3604,52 грн. (а.с. 17-20). Пеня у сумі 6942,33 грн.
Що ж до земельного податку у сумі 3704,38 грн., то такий виник внаслідок самостійно задекларованого відповідачем податком у сумі 3620,91 грн. згідно податкових розрахунків земельного податку на 2010 та 2011 роки ( а.с. 69-70), штрафні санкції - 80,40 грн. визначені податковим повідомленням-рішенням від 13.10.2010 № 0008681511 - 80,40 грн., пеня - 3,07 грн.
Комунальний податок - 394,60 грн., в тому числі: основний платіж 394,60 грн. передбачений у податковому розрахунку комунального податку за II - IV квартали 2010 року (а.с. 72-73).
Збір за геологорозвідувальні роботи - 7082,56 грн., складається з основного платежу - 7082,56 грн., що підтверджується розрахунками збору за геологорозвідувальні роботи за II - IV квартали 2010 року (а.с. 63-66).
Плата за воду - 4872,61 гри., в тому числі: основний платіж - 4848,00 грн. підтверджується податковим розрахунком збору за спеціальне водокористування за II - IV квартали 2010 року та 1 квартал 2011 року ( а.с. 68-84), пеня - 24,61 грн.
Плата за користування надрами - 2 519,20 грн., податкове зобовязання задеклароване у податковому розрахунку з плати за користування надрами за І квартал 2011 року (а.с. 85).
Збір за забруднення навколишнього прнродного середовища - 7113,53 грн., становить основний платіж - 7077,07 грн. передбачений податковими розрахунками збору за забруднення навколишнього природного середовища за II - IV квартали 2010 року (а.с. 89-81) та штрафні санкції - 36,46 грн. згідно податкового повідомлення-рішення від 16.06.2010 року. (а.с. 87).
Позивач надіслав платнику податків першу податкову вимогу № 1/56 від 07.11.2001 року та другу податкову вимогу № 2/168 від 10.12.2001 року (а. с.94-95). Дані вимоги є узгодженими, про що свідчать відмітки про їх одержання нарочно.
Як вбачається з облікових карток платника податковий борг наявний, не оспорювалася в адміністративному чи судовому порядку, дану суму боргу відповідач не заперечує, а тому, з врахуванням згаданих норм та обставин справи згадане податкове зобовязання дійсно є податковим боргом.
З приводу клопотання відповідача відстрочити виконання судового рішення слід зазначити таке: відповідно до вимог ч. 1 ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення виконання судового рішення. Згадана стаття знаходиться в Розділі V КАС України «Процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах». З наведеного випливає, що відповідач вправі звернутись до суду зі заявою про відстрочення виконання судового рішення, а суд вправі таку розглянути тільки після того як судове рішення набрало законної сили та звернено до виконання. Тому при прийнятті рішення по суті позовних вимог суд неповноважний розглядати клопотання про відстрочку виконання рішення - як завчасно подане.
З урахуванням наведеного, позовні вимоги державної податкової інспекції у Миколаївському районі Львівської області є обґрунтованими, документально підтвердженими та підлягають до задоволення.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати у формі судового збору з відповідача не належить стягувати.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163,167 КАС України, суд
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Житлово-комунального відділу селища Розділ (Львівська область, Миколаївський район с. Розділ, вул. Симоненка,2; ідентифікаційний код 31042894) на користь державного бюджету України борг в сумі 190141(сто девяносто тисяч сто сорок одну ) грн. 83 (вісімдесят три) коп.
Судові витрати з відповідача не стягуються.
Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 19 січня 2012 року.
Суддя Сподарик Н.І.