Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 січня 2012 року Справа № 2а-12089/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ципко О.В.
при секретарі Гаркуші Ю.О.,
за участю представників:
від позивача: не прибув,
від відповідача: Фісенко Я.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Ровеньки Луганської області до товариства з обмеженою відповідальністю ДТЕК "Ровенькиантрацит" про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна,-
ВСТАНОВИВ
23 грудня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Державної податкової інспекції у м.Ровеньки Луганської області до Державного підприємства "Ровенькиантрацит" про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна.
Заявою від 16.01.2012 р. позивач уточнив позовні вимоги та просив суд надати дозвіл на погашення суми податкового боргу Державного підприємства "Ровенькиантрацит" у розмірі 3234992, 48 грн. за рахунок його майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Правовою підставою надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна представник позивача вважає норми ст. 67 Конституції України, Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990р. № 509-ХІІ, ст.ст. 16, 87, 95 Податкового кодексу України. Зазначає, що відповідач не сплачуючи заборгованість порушує інтереси держави, тому враховуючи викладене просить задовольнити уточнені позовні вимоги.
19 січня 2012 року ухвалою суду було замінено первинного відповідача в даній адміністративний справі - Державне підприємство "Ровенькиантрацит" на товариство з обмеженою відповідальністю ДТЕК "Ровенькиантрацит», у звязку з передачею права на управління (експлуатацію) цілісним майновим комплексом та майна Державного підприємства "Ровенькиантрацит" - товариству з обмеженою відповідальністю ДТЕК "Ровенькиантрацит».
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не відомі.
У судовому засіданні представник відповідача дав пояснення по суті уточнених позовних вимог, визнав позов в повному обсязі та не заперечував проти його задоволення.
З огляду на зазначені обставини, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутність представника позивача.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що уточнені позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно абз.1-2 ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”- завданнями органів державної податкової служби є, зокрема здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно п. 1 ч.1 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”,- державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції зокрема виконують такі функції як здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів.
Відповідно до п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України,- органи державної податкової служби мають право, зокрема звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п.п. 41.1.1. п.4.1 ст.41 Податкового кодексу України,- контролюючими органами є, зокрема органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Відповідно до п.п. 14.1.137 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України - орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до п.4.15 ст.41 Податкового кодексу України - органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Таким чином, позивач - Державна податкова інспекція у м. Ровеньки Луганської області є субєктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує повноваження надані йому Податковим кодексом та Законом України „Про державну податкову службу в Україні”.
Відповідач - товариство з обмеженою відповідальністю ДТЕК "Ровенькиантрацит», ідентифікаційний код 37713861 (місцезнаходження: 94700, Луганська область, м, Ровеньки, вул. Леніна, буд. 82) є юридичною особою та зареєстровано Виконавчим комітетом Ровеньківської міської ради Луганської області 31.08.2011р. номер запису 13891050000000719, перебуває на обліку Державній податковій інспекції у м. Ровеньки Луганської області, як платник податків. Конституцією України (ч.1 ст.67) визначено, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Заборгованість відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю ДТЕК "Ровенькиантрацит» перед бюджетом у сумі 3234992,48 гривень, утворилась у звязку із несвоєчасною сплатою у повному обсязі у встановлений законом строк узгоджених податкових зобовязань визначених податковим органом.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до п.п. 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України,- платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.п. 14.1.156. п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України, - податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до п.п. 14.1.175. п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України,- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Таким чином, станом на момент розгляду справи, сума податкових зобовязань у розмірі 3234992,48 гривень - є податковою заборгованістю.
Згідно п. 95.2. Податкового кодексу України - стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Як вбачається з матеріалів справи, актами опису майна було проведено опис майна відповідача (а.с.59-87).
Згідно витягів про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, активи відповідача, які описані вказаними актами опису активів, перебувають у податковій заставі (а.с. 88-116).
Відповідно до п. 16.1.4 ст.16 Податкового кодексу України, встановлено, що обовязком платника податків є сплата податків та зборів в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.1 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»,- однією з функцій державної податкової інспекції є здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів).
Пунктом 89.2 ст.89 ПК України встановлено, що з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
У разі якщо балансова вартість такого майна не визначена, його опис здійснюється за результатами оцінки, яка проводиться відповідно до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні».
У разі збільшення суми податкового боргу складається акт опису до суми, відповідної сумі податкового боргу платника податків, у порядку, передбаченому цією статтею.
Право податкової застави не поширюється на майно, визначене підпунктом 87.3.7 пункту 87.3 статті 87 цього Кодексу, на іпотечні активи, що належать емітенту та є забезпеченням відповідного випуску іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, на грошові доходи від цих іпотечних активів до повного виконання емітентом зобов'язань за цим випуском іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, а також на склад іпотечного покриття та грошові доходи від нього до повного виконання емітентом зобов'язань за відповідним випуском звичайних іпотечних облігацій.
Джерелами погашення податкового боргу платника податків, згідно з пунктами 87.1 і 87.2 статті 87 ПК України, є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу майна.
Відповідно до пункту 95.1 ст. 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України,- стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Відповідачу податковим органом були направлені податкові вимоги, які були отримані відповідачем (а.с.46-58).
Законодавець чітко визначив, що продаж майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, як захід щодо погашення податкового боргу платника податків є виключною нормою та може застосовуватись податковим органом лише у разі недостатності коштів, які перебувають у власності платника податків.
Тобто, у відповідача на момент звернення до суду з даним позовом відсутні кошти на розрахункових рахунках в банках, що унеможливлює здійснити стягнення коштів з рахунків платника податків у банках.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позивачем обґрунтовано заявлено вимогу про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна товариства з обмеженою відповідальністю ДТЕК "Ровенькиантрацит" у розмірі 3234992,48 грн.
Таким чином, суд приходить висновку, що уточнені позовні вимоги податкового органу підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 112, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
<Текст >
Уточнені позовні вимоги Державної податкової інспекції у м. Ровеньки Луганської області до товариства з обмеженою відповідальністю ДТЕК "Ровенькиантрацит" про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна задовольнити.
Надати Державній податковій інспекції у м. Ровеньки Луганської області дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу у сумі 3234992,48 грн. (три мільйона двісті тридцять чотири тисячі девятсот девяносто дві грн. 48 коп.) за рахунок майна товариства з обмеженою відповідальністю ДТЕК "Ровенькиантрацит", код 37713861, (адреса: 94700, Луганська область, м. Ровеньки, вул. Леніна, буд. 82), що перебуває у податковій заставі. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено та підписано 24.01.2012 року.
<Текст >
СуддяО.В. Ципко