Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №10.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
18 січня 2012 року Справа № 2а/1270/98/2012 < Текст >
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Цицюри О.О.,
при секретарі судового засідання Бойко В.В.,
за участю представників сторін:
від позивача - не прибув,
від відповідача не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луганську адміністративну справу за адміністративним позовом Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Приватного акціонерного товариства «Свердловський завод гірничо-шахтного обладнання» про стягнення заборгованості зі сплати штрафних санкцій в сумі 1064,48 грн. та пені в сумі 1241,64 грн. за неповне і несвоєчасне перерахування страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності, -
ВСТАНОВИВ:
05 січня 2012 року позивач - Виконавча дирекція Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача - Приватного акціонерного товариства «Свердловський завод гірничо-шахтного обладнання» про стягнення штрафних санкцій в сумі 1064,48 грн. та пені в сумі 1241,64 грн. за неповне і несвоєчасне перерахування страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності, в обґрунтування якого зазначив наступне.
Відповідач, Приватне акціонерне товариство «Свердловський завод гірничо-шахтного обладнання» (ідентифікаційний код юридичної особи 19074691) є юридичною особою, зареєстроване платником збору на обовязкове соціальне страхування, що має найману робочу силу, в Свердловській міській виконавчій дирекції Луганського обласного відділення ФСС з тимчасової втрати працездатності під №440290000018.
Згідно звіту по коштах загальнообовязкового державного соціального страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням Ф4-ФСС з ТВП за 9-ть місяців 2011 року, станом на 01.10.2011 за страхувальником - Приватним акціонерним товариством «Свердловський завод гірничо-шахтного обладнання» рахується непогашена частина заборгованості в сумі 48052,07 грн., яка складається з: простроченої заборгованості у звязку з несвоєчасним перерахуванням страхових внесків у сумі 45745,95 грн. (яка вже стягнута в судовому порядку постановами Луганського окружного адміністративного суду від 15.08.2011 по справі №2а-6330/11/1270 та від 03.02.2011 по справі №2а-441/11/1270), штрафної санкцій в сумі 1064,48 грн. та пені в сумі 1241,64 грн. Загальна сума несплаченої відповідачем штрафної санкції складає 2306,12 грн. На підставі викладеного, позивач просив стягнути з Приватного акціонерного товариства «Свердловський завод гірничо-шахтного обладнання» штрафні санкції в сумі 1064,48 грн. та пеню в сумі 1241,64 грн. за неповне і несвоєчасне перерахування страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності на свою користь в судовому порядку.
Представник позивача в судове засідання не прибув, заявою №07-11-166 від 18.01.2012, надісланою факсом на адресу суду, просив розглянути справу за його відсутності, наполягав на задоволенні позовних вимог (а.с.26).
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, місце та час слухання справи повідомлявся належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.25). Правом надання заперечень проти позову у встановлений судом строк та доказів на підтвердження своїх доводів не скористався, заяви про визнання позовних вимог або про розгляд справи за його відсутності суду не надавав.
Відповідно до частини 6 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наявних у матеріалах справи доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог, з огляду на наступне.
Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, яким запроваджено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування як консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, та визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Згідно з абзацом 5 пункту 7 розділу VIII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
Абзацом 6 пункту 7 розділу VIII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”передбачено, що на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Судом установлено та підтверджується матеріалами справи, що Приватне акціонерне товариство «Свердловський завод гірничо-шахтного обладнання» (ідентифікаційний код юридичної особи 19074691) 22.11.2001 зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Свердловської міської ради Луганської області (а.с.12), 15.10.2010 внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, що підтверджується копією довідки Головного управління статистики у Луганській області серії АБ №072407 від 15.10.2010 (а.с.13), з 04.11.2010 взято на облік Свердловської міської виконавчої дирекції Луганського обласного відділення ФСС з тимчасової втрати працездатності без права юридичної особи за №440290000018 у якості платника страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності, що підтверджується відповідною заявою та карткою страхувальника (а.с.10,11).
Згідно звіту по коштах загальнообовязкового державного соціального страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням Ф4-ФСС з ТВП за 9-ть місяців 2011 року, за відповідачем рахується заборгованість на кінець звітного періоду в сумі 48052,07 грн. (а.с.9).
На підставі акту документальної перевірки ПАТ «Свердловський завод гірничо-шахтного обладнання» №36 від 11.02.2011 з питань повноти нарахування, своєчасності перерахування страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування та цільове використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.01.2010 по 01.01.2011, Свердловською міською виконавчою дирекцією ЛОВ ФСС з тимчасової втрати працездатності 16.02.2011 прийнято рішення №2 про повернення коштів Фонду за неправомірне їх витрачання, яким до останнього було застосовано фінансові (штрафні) санкції у загальному розмірі 14644,83 грн., які повинні були бути перераховані останнім до бюджету Фонду в строк до 26.02.2011.
15.06.2011 складено довідку №2, що фіксує факт несвоєчасного повернення (або не в повному обсязі) страхових коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в сумі 10644,83 грн. (22.03.2011 страхувальником було перераховано коштів у сумі 4000,00 грн.) (а.с.15). Вказана довідка отримана відповідачем 17.06.2011.
На підставі вищезазначеної довідки 16.06.2011 Свердловською міською виконавчою дирекцією ЛОВ ФСС з тимчасової втрати працездатності прийнято рішення №02/268/04-03 про застосування до ПАТ «Свердловський завод гірничо-шахтного обладнання» фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у загальному розмірі 2306,12 грн., у тому числі: 1064,48 грн. штраф 10% на суму несвоєчасно повернутих страхових коштів, 1241,64 грн. пеня 0,10% за кожен день прострочення платежу (а.с.16). Вказане рішення було отримано бухгалтером відповідача 17.06.2011.
Станом на час розгляду справи страхувальником вищезазначене рішення не оскаржувалося.
Відповідно до ст. 14 Закону України від 14.01.1998 № 16/98-ВР „Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) страхові фонди є органами, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообовязкового державного соціального страхування, провадять збір та акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції згідно з затвердженими статутами.
Згідно із частиною 3 статті 10 Законом України від 18.01.2008 № 2240-ІІІ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління.
Виконавча дирекція є підзвітною правлінню Фонду та здійснює діяльність від імені Фонду в межах та в порядку, визначених статутом Фонду та положенням про виконавчу дирекцію Фонду, що затверджується його правлінням.
Законом України від 18.01.2008 № 2240-ІІІ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) визначено правові, організаційні та фінансові основи загальнообовязкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у звязку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей. Матеріальне забезпечення та соціальні послуги, що надаються за цим Законом, є окремим видом загальнообовязкового державного соціального страхування громадян, що здійснюється Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Відповідно до ст.1 Закону України від 18.01.2008 № 2240-ІІІ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у звязку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сімї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, повязаних із смертю застрахованої особи або членів її сімї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.
Відповідно до вимог ст.13 Закону України від 18.01.2008 № 2240-ІІІ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) виконавча дирекція Фонду:
1) забезпечує збір та акумуляцію внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням;
2) здійснює оперативне розпорядження страховими коштами Фонду в межах затвердженого бюджету Фонду;
3) здійснює матеріальне забезпечення та надає соціальні послуги за цим Законом;
4) здійснює контроль за правильним нарахуванням, своєчасною сплатою страхових внесків, а також забезпечує цільове використання коштів загальнообовязкового державного соціального страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням;
5) представляє інтереси страховика в судових та інших органах;
6) готує та подає на розгляд правління:
пропозиції щодо розміру страхових внесків на наступний рік;
проект бюджету Фонду та звіт про його виконання;
пропозиції щодо розміру резервних коштів;
7) виконує інші функції відповідно до положення про виконавчу дирекцію Фонду.
Статтею 22 Закону України від 18.01.2008 № 2240-ІІІ „Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що платниками страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, є страхувальники та застраховані особи.
Страхувальники- юридичні та фізичні особи набувають статусу платників страхових внесків до Фонду з дня їх реєстрації у виконавчих дирекціях відділень Фонду.
Відповідно до статті 1 Закону України від 11.01.2001 № 2213 “Про розмір внесків на деякі види загальнообовязкового державного соціального страхування” (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) та підпунктів 3.1.1. та 3.1.2 пункту 3.1. розділу 3 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду від 26.06.2001 затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26.06.2001 № 16 розмір страхових внесківу звязку з тимчасовою втратою працездатності складає:
- для роботодавців- 2,9 відсотка суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні і компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України “Про оплату праці”, та підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб;
- 0,5 відсотка- для найманих працівників, заробітна плата яких нижча прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи;
- 1,0 відсотка- для найманих працівників, заробітна плата яких вища прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи.
Законом України від 18.01.2008 № 2240-ІІІ „Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що страхувальники-роботодавці сплачують до Фонду різницю між нарахованими для роботодавців і найманих працівників страховими внесками та витратами, повязаними з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам відповідно до цього Закону. Перерахування зазначених сум шляхом безготівкових розрахунків здійснюється страхувальниками-роботодавцями один раз на місяць- у день, встановлений для одержання в установах банку коштів на оплату праці за відповідний період (стаття 23 Закону).
Статтєю 30 Закону України від 18.01.2008 № 2240-ІІІ „Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що страхувальник-роботодавець несе відповідальність за ухилення від реєстрації як платника страхових внесків, несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів.
Відповідно до статті 30 Закону України від 18.01.2008 № 2240-ІІІ „Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) строк давності щодо стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, не застосовується.
Несплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку.
Згідно акту звірення розрахунків від 18.10.2011, складеним між ПАТ «Свердловський завод гірничо-шахтного обладнання» та Свердловською міською виконавчою дирекцією ЛОВ ФСС з тимчасової втрати працездатності станом на 01.10.2011 сума простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків складає 48052,07 грн. (а.с.9). Вказаний акт звірення розрахунків підписаний сторонами без зауважень.
Наявність заборгованості відповідача також підтверджується довідкою про структуру заборгованості станом на 01.10.2011 (а.с.7).
Так, постановою Луганського окружного адміністративного суду від 15.08.2011 по справі №2а-6330/11/1270 з ПАТ «Свердловський завод гірничо-шахтного обладнання» на користь Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення ФСС з тимчасової втрати працездатності стягнуто заборгованість зі сплати страхових внесків, штрафних санкцій та пені в сумі 20991,90 грн. (а.с.19-20).
Так, постановою Луганського окружного адміністративного суду від 03.02.2011 по справі №2а-441/11/1270 з ПАТ «Свердловський завод гірничо-шахтного обладнання» на користь Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення ФСС з тимчасової втрати працездатності стягнуто заборгованість зі сплати страхових внесків за період з 01.01.2010 по 01.10.2010 в сумі 24754,05 грн. За (а.с.28-29).
Відповідно до ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказується при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Враховуючи те, що відповідач за час судового розгляду справи в добровільному порядку заборгованість зі сплати штрафних санкцій в сумі 1064,48 грн. та пені в сумі 1241,64 грн. за неповне і несвоєчасне перерахування страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності не сплатив, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають повному задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач згідно із пунктом 18 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року №3674-VI (який набув чинності з 01.11.2011) від сплати судового збору звільнений, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України в судовому засіданні 18 січня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено на 23 січня 2012 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови в судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Приватного акціонерного товариства «Свердловський завод гірничо-шахтного обладнання» про стягнення заборгованості зі сплати штрафних санкцій в сумі 1064,48 грн. та пені в сумі 1241,64 грн. за неповне і несвоєчасне перерахування страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Свердловський завод гірничо-шахтного обладнання" (ідентифікаційний код юридичної особи 19074691, місцезнаходження: 94800 Луганська область, м.Свердловськ, вул.Інтернаціональна, буд,96) на користь Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (місцезнаходження: 91055 м.Луганськ, вул.Коцюбинського,13) заборгованість зі сплати штрафних санкцій в сумі 1064 грн. 48 коп. (одна тисяча шістдесят чотири гривні 48 копійок) та пені в сумі 1241 грн. 64 коп. (одна тисяча двісті сорок одна гривня 64 копійки) за неповне і несвоєчасне перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, а всього 2306 грн. 12 коп. (дві тисячі триста шість гривень 12 копійок), перерахувавши кошти на р/р 37172500100001 в УДК в Луганській області, МФО 804013, код ЄДРПОУ 21785643.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Згідно з частиною 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі та підписана 23 січня 2012 року.
<Текст >
СуддяО.О. Цицюра