Постанова № 21075376, 31.10.2011, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.10.2011
Номер справи
1170/2а-3948/11
Номер документу
21075376
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 жовтня 2011 року Справа № 1170/2а-3948/11

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Знамянської об'єднаної державної податкової інспекції до Знамянського комунального підприємства теплових мереж про стягнення коштів за податковим боргом, -

В С Т А Н О В И В:

Знамянська об'єднана державна податкова інспекція звернулася до суду з позовом до Знамянського комунального підприємства теплових мереж про стягнення коштів за податковим боргом у розмірі 80901, 92 грн. з рахунків платника у банках.

Позов мотивовано тим, що відповідач має узгоджені суми грошових зобов'язань зі сплати податку на додану вартість у сумі 70 589 грн., земельного податку у сумі 10312,92 грн. Зважаючи на те, що ці суми у визначені строки відповідачем не сплачено, тому вони є податковим боргом, який позивач просить суд стягнути на свою користь з рахунків відповідача у банках, які його обслуговують.

Позивач у судове засідання не прибув, надав до суду заяву про розгляд справи без участі його представника та підтримання позовних вимог (а.с. 39).

Відповідач, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце судового розгляду (а.с. 38), у судове засідання не з'явився, причини неявки до суду не повідомив, письмових заперечень на позов не надав.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши справу на основі наявних у ній матеріалів, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.

Знамянське комунальне підприємство теплових мереж з 25.10.01 зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Знамянської міської ради та перебуває на обліку платників податків в Знамянській ОДПІ. (а.с. 6, 8, 9)

Встановлено, що відповідач є платником податку на додану вартість, земельного податку. У зв'язку з невиконанням відповідачем своїх податкових зобов'язань у нього утворилася заборгованість перед бюджетом, стягнення якої є предметом даного спору.

Статтею 16 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Встановлено, що відповідачем до Знамянської ОДПІ подано податковий розрахунок земельного податку на 2011 рік, у ньому ним самостійно нараховано суму податку до сплати на рік у розмірі 41251,68 грн. з розбивкою її рівними частками за місяцями. (а.с.13). У встановлені строки визначені суми земельного податку за червень, липень, серпень 2011 року у розмірі 3 437, 64 грн. відповідачем не сплачено, внаслідок чого утворилася заборгованість у сумі 10312,92 грн.

Також відповідачем до податкового органу подані декларації з податку на додану вартість за травень, червень, липень 2011 року, у яких ним самостійно визначено суму податку, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду у розмірах відповідно 19 079 грн., 24 277 грн. та 27 233 грн. (а.с. 13-19). У встановлені строки визначені суми ПДВ відповідачем не сплачено, внаслідок чого утворилася заборгованість у сумі 70 589 грн.

За визначеннями, наданими пп. 14.1.39, 14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності є грошовим зобов'язанням платника податків. Воднораз, сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання є податковим боргом.

Таким чином, у ході судового розгляду знайшли підтвердження доводи позову про наявність у відповідача податкового боргу з земельного податку у розмірі 10312,92 грн., з податку на додану вартість у розмірі 70 589 грн., а всього 80901,92 грн.

Доказів погашення цього податкового боргу суду не надано.

Відповідно до абзацу 1 пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з пунктом 59.4 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пунктом 59.5 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

Встановлено, що позивачем вживалися заходи з погашення податкового боргу, передбачені, зокрема, п.6.2 ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" - податковим органом вручено відповідачу першу податкову вимогу №1/37 від 09.11.04 та другу податкову вимогу №2/43 від 15.12.04, які наразі не скасовані та відкликані. (а.с. 32).

Крім цього, Знамянською ОДПІ вживалися заходи щодо стягнення податкового боргу, передбачені статтею 96 ПК України. Так, Знам'янському міському голові направлено подання №255/10/2400 від 31.01.11, №1231/10/2400 від 18.04.11 щодо прийняття рішення про виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу Знамянського комунального підприємства теплових мереж, затвердження плану досудової санації Знамянського комунального підприємства теплових мереж, який передбачає погашення його податкового боргу, ліквідацію Знамянського комунального підприємства теплових мереж та призначення ліквідаційної комісії, прийняття сесією міської ради рішення щодо порушення справи про банкрутство Знамянського комунального підприємства теплових мереж. Крім того, направлено подання №1676/10/2400 від 24.05.11 щодо прийняття рішення про виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу Знамянського комунального підприємства теплових мереж, №3086/10/2400 від 03.08.11 про розірвання трудового договору (контракту) з керівником Знамянського комунального підприємства теплових мереж, що має податковий борг (а.с.20, 24, 26, 30). Вказані заходи до погашення податкового боргу, який є предметом спору, не призвели.

Згідно з пунктами 95.1, 95.2, 95.3 статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Підпунктами 20.1.18, 20.1.28 пункту 20 статті 20 Податкового кодексу України органам державної податкової служби надано право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.

За таких обставин, вимоги даного адміністративного позову є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Судові витрати сторонами у справі не понесені.

Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Знамянської об'єднаної державної податкової інспекції задовольнити.

Стягнути з рахунків Знамянського комунального підприємства теплових мереж (ідентифікаційний код 23897748) у банках, що його обслуговують, на користь Знамянської об'єднаної державної податкової інспекції податковий борг у сумі 80901,92 грн. (вісімдесят тисяч девятсот одна гривня 92 копійки).

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш