Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 січня 2012 року 2а-4705/11/1070
Суддя Київського окружного адміністративного суду Басай О.В.,
при секретарі судового засідання Короташ О.Б.,
за участю:
прокурора - Сазанова С.В.
представника позивача - Потапова О.К.,
представника відповідача - Лугина С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Прокурора Обухівського району в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Обухові та Обухівському районі Київської області
до Акціонерного товариства закритого типу "Будівельно-монтажне управління №2"
про стягнення заборгованості,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Управління Пенсійного фонду України в м. Обухові та Обухівському районі Київської області з позовом до Акціонерного товариства закритого типу "Будівельно-монтажне управління №2" про стягнення заборгованості.
Прокурор в судовому засіданні позов підтримав з підстав викладених в позвній заяві. Просив позов задовольнити повністю.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та пояснив, що відповідач відмовляється відшкодовувати Пенсійному фонду України заборгованість по виплаті та доставці пільгових пенсій, так як підприємство на їхню думку не є правонаступником БМУ - 2 - структурного підрозділу орендованого підприємства тресту "Обухівпромбуд". Проте, в статуті АТЗТ "БМУ - 2" зареєстрованому 28.02.1996 року в розділі 2 зазначено, що товариство засновується шляхом реорганізації БМУ - 2 - структурного підрозділу орендованого підприємства тресту "Обухівпромбуд". Товариству переходять всі майнові права і обов'язки БМУ - 2 тресту "Обухівпромбуд". Також, вказав, що відповідно до ч.2 ст.22 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" після придбання об'єкта його новий власник стає правонаступником прав і обов'язків приватизованого підприємства. Крім цього, зазначив, що згідно ч.1 ст.28 Закону України "Про приватизацію державного майна" особи, які придбали державні підприємства як єдині майнові комплекси, є правонаступниками їх майнових прав і обов'язків відповідно до умов договору між продавцем і покупцем та законодавства України. Просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив та пояснив, що відповідач не являється правонаступником БМУ - 2 - структурного підрозділу орендного підприємства тресту "Обухівпромбуд", а є юридичною особою, яка створена шляхом викупу державного майна, про що свідчить Акт прийому - передачі майна БМУ - 2 структурного підрозділу орендного підприємства тресту "Обухівпромбуд" та договору купівлі-продажу №6/30 - МПК від 30.08.1005 року. Крім цього, вказав, що між сторонами був оформлений розподільчий баланс основних фондів між орендним підприємством трест "Обухівпромбуд" і підрозділом тресту "Будівельно - монтажне управління №2". Також, зазначив, що довідки видані ОСОБА_3 на підставі особової картки та відомостей по нарахуванню заробітної плати, які знаходяться в архіві АТЗТ БМУ - 2 на зберіганні. Згідно розрахунку витрат на виплату та доставку пенсій призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій на пільгових умовах для ОСОБА_3 стаж роботи, при обчисленні плати в АТЗТ БМУ - 2 становить 10 місяців (з 10.04.1996 року по 10.02.1997 року). Частка плати нарахованої пенсії АТЗТ БМУ - 2, що підлягає відшкодуванню щомісця становить 8, 33 %, тобто 209, 42 грн. Просив позов задовольнити частково.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши думку прокурора та представників сторін, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов слід задовольнити повністю, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 р. № 400/97-ВР, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Згідно з п.1 ч. 1 ст. 14 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 р. № 1058-ІV страхувальниками визнаються роботодавці підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІV визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у ст. 14 Закону.
Судом встановлено, що Акціонерне товариство закритого типу "Будівельно-монтажне управління №2" є юридичною особою, зареєстрованою Обухівською районною державною адміністрацією, згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичних осіб, як платник в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Обухові та Обухівському районі Київської області являється страхувальником та платником страхових внесків.
Відповідно до ст.8 Закону України "Про пенсійне забезпечення" виплата пенсій здійснюється за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в частині пенсій, призначених згідно „б”-„з” ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, значеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Згідно абз. 4 п.1 ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 р. № 400/97-ВР, для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, обєктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів “б”“з” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до абз. 3 п. 1 ст 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 р. № 400/97-ВР, для платників збору, визначених п.п.1 та 2 ст. 1 цього Закону встановлюються ставки збору в розмірі 100 відсотків від обєкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим п. 1 ст. 2 цього Закону.
Відповідно до пункту 6.4. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 (далі - Інструкція), розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно з пунктом 6.8. Інструкції підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомлені місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 “Прикінцевих положень” Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Судом встановлено, що позивачем було надіслено відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частни 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за листопад 2010 року липень 2011 року (а. с. 13-21).
Вищенаведені розрахунки відповідачем отримані, що підтверджєуться копіями повідомлень про вручення поштових відправлень (а. с. 22) та в адміністративному чи судовому порядку не оскаржувалися.
Таким чином, за листопад 2010 року липень 2011 року у відповідача наявна заборгованість по збору на відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій по Списку №2 в сумі 21074, 52 грн., призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”.
Відповідно до ч. 12 ст. 20 Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника та мають пріоритет перед всіма іншими зобов'язаннями, у тому числі із сплати податків та інших обов'язкових платежів.
Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги, що сума боргу по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в розмірі 21074, 52 грн. не погашена вона підлягає стягненню з відповідача.
Крім цього, суд не бере до уваги посилання представника відповідача на те, що Акціонерене товариство закритого типу будівельно - монтажне управління №2 не являється правонаступником БМУ - 2 - структурного підрозділу орендного підприємства тресту "Обухівпромбуд", так як є юридичною особою, яка створена шляхом викупу державного майна, виходячи з наступного.
Так, відповідно до розділу 2 Статуту Акціонерного товариства закритого типу "Будівельно-монтажне управління №2" зазначено, що товариство засновується шляхом реорганізації БМУ - 2 - струкутрного підрозділу орендного підприємства тресту "Обухівпромбуд". Товариству переходять всі майнові права і обов'язки БМУ - 2 тресту "Обухівпромбуд".
Згідно ч.2 ст.22 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" після придбання об'єкта його новий власник стає правонаступником прав і обов'язків приватизованого підприємства.
В ч.1 ст.28 Закону України "Про приватизацію державного майна" особи, які придбали державні підприємства як єдині майнові комплекси, є правонаступниками їх майнових прав і обов'язків відповідно до умов договору між продавцем і покупцем та законодавства України.
Пунктом 2.4 Наказу Фонду державного майна України №1972 від 18.12.2007 року "Про забезпечення правонаступництва та зобов'язаннями державних підприємств та господарських товариств перед Пенсійним фондом України" передбачено, що у разі виділення з державного підприємства або господарського товариства одного або кількох нових суб'єктів господарювання, до кожного з них переходять за роздільним актом (балансом) у відповідних частках майнові права та обов'язки, в тому числі щодо сплати недоїмки та відшкодування пільгових пенсій.
Відповідно до п. 7 ст.34 Закону України "Про підприємства України" при перетворенні одного підприємства в інше до підприємства, яке щойно виникло, переходять усі майнові права і обов'язки колишнього підприємства, а в разі його поділу - до нових підприємств, які виникли в результаті цього поділу, переходять за розпоідльним актом (балансом) у відповідних частинах майнові права і обов'язки реорганізованого підприємства, тобто у разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених втрат Пенсійного фонду України вносять правонаступники.
Враховуючи те, що відповідач є правонаступником БМУ - 2 - структурного підрозділу орендованого підприємства тресту "Обухівпромбуд" та те, що відповідачем була видана довідка ОСОБА_3, яка підтверджує право на пенсію на пільгових умовах, суд вважає, що відповідач зобов'язаний відшкодовувати витратити на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення"
Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідач фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Акціонерного товариства закритого типу "Будівельно-монтажне управління №2", 08703, вул. Київська, 132, м. Обухів, Київська область, ідентифікаційний код 05430685 на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Обухові та Обухівському районі Київської області, 08700, вул. Київська, 5, м. Обухів, Київська область, ЗКПО 22201265, МФО 322669, р/р 256003011016 ГУ Ощадбанку в м. Києві та Київській області заборгованість в сумі 21074, 52 грн. (Двадцять одна тисяча сімдесят чотири гривні 52 копійки).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя /підпис/Басай О.В.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 16.01.12.