Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 вересня 2011 року 2а-3466/11/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Брагіної О.Є.;
при секретарі судового засідання Варченко І.В.,
за участю представника позивача –не з’явився,
представника відповідача –не з’явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомФастівської об’єднаної державної податкової інспекції в Київській області
дотовариства з обмеженою відповідальністю «Укрбудбізнес»
простягнення податкового боргу
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась Фастівська об’єднана державна податкова інспекція в Київській області (далі –позивач) з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбудбізнес»(далі –відповідач) про стягнення податкового боргу у розмірі 10575, 35грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетом у розмірі 10575, 35 грн., яка складається з суми штрафних (фінансових) санкцій за неподання декларації з податку на додану вартість –679, 23 грн. та орендної плати за землю –9896, 12 грн. Вказані кошти підлягають стягненню до бюджету.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12.08.2011 р. відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 22.08.2011 р.. У зв’язку з неявкою в судове засідання представника відповідача розгляд справи неодноразово відкладався на 06.09.11р. та 09.09.2011 р.
09.09.2011 р., сторони в судове засідання не з’явилися, від представника позивача, через канцелярію суду, надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач був повідомлений судом про дату, час та місце судового розгляду справи на підставі пункту 2 статті 38 Кодексу адміністративного судочинства України, відзив на позовну заяву, заперечень проти позову, будь-яких пояснень, заяв чи клопотань до суду не надав.
За таких обставин, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представників сторін, за наявними в матеріалах справи доказами.
Дослідивши матеріали справи, з’ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з таких підстав:
товариство з обмеженою відповідальністю «Укрбудбізнес»є юридичною особою, що зареєстрована 21.02.2003 р. Фастівською районною державною адміністрацією Київської області, як платник податків перебуває на обліку у Фастівській об’єднаній державній податковій інспекції з 14.03.2003 р. за № 32149562.
За даними довідки №3886/8/019 від 25.07.2011 р., виданої Фастівською об’єднаною державною податковою інспекцією Київської області за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетом у розмірі 10575, 35 грн., яка складається з:
штрафних (фінансових) санкцій за неподання декларації з податку на додану вартість у розмірі 679, 23 грн.
орендної плати за землю –9896,12 грн.
Податковий борг з податку на додану вартість у відповідача виник у зв’язку з неподанням до контролюючого органу податкових декларацій з податку на додану вартість за травень, серпень, жовтень та листопад 2010 р., що є порушенням підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 28.12.1994 р. №334/94-ВР (далі по тексту Закон №2181-III), який був чинним на момент існування спірних правовідносин.
На підставі абзаца першого підпункту 17.1.1 пункту17.1 статті 17 Закону № 2181-III позивачем відносно товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбудбізнес»були прийняті податкові повідомлення-рішення № 0000681501/0 від 02.07.2010 р., № 0001111501/0 від 26.11.2010 р., № 0001171501/0 від 01.12.2010 р., №0001221501 від 28.12.2010 р. згідно з якими, до відповідача застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 170, 00 грн. за кожний випадок неподання декларації.
Загальна сума податкового боргу відповідача за штрафними (фінансовими) санкціями становить 679,23 грн., що підтверджується зворотнім боком облікової картки платника податків.
Відповідач подав до Фастівської об’єднаної державної податкової інспекції в Київській області податкові декларації з розрахунком орендної плати за користування земельною ділянкою за період 2010-2011 рр. за № 439 від 28.01.2010 р. та № 8 від 26.01.2011 р., де самостійно визначив розмір зобов’язань за цим податком у сумі 19846, 00 грн.
Як вбачається з даних облікової картки платника податків станом, на 14.07.2011 р., за відповідачам рахується заборгованість у розмірі 679, 23 грн. –штрафні (фінансові) санкцій за неподання декларацій з податку на додану вартість та суми розрахованої, але не сплаченої орендної плати за використання земельної ділянки у розмірі 9896, 12 грн. Загальна сума заборгованості складає 10575, 35 грн., на день розгляду справи відповідачем не погашена.
Спеціальним законом, який визначав розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку за 2010 рік був Закон України від 03.07.1992 № 2535-XII «Про плату за землю» (далі Закон № 2535-XII), чинний на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до частини 1 статті 17 Закону № 2535-XII податкове зобов’язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, повинно сплачуватися рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі –Податковий кодекс) орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності це обов’язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу передбачено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до пункту 287.4 статті 287 Податкового кодексу податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовано Податковим кодексом України.
Згідно з пунктом 15.1 статті 15 Податкового кодексу платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку –пункт 46.1 статті 46 Податкового кодексу.
Пунктом 120.1 статті 120 Податкового кодексу встановлена відповідальність за неподання або порушення строків подання платником податків декларацій, яка полягає у застосуванні до порушників штрафу у розмірі 170 гривень за кожний виявлений факт порушення.
Штрафна санкція, згідно визначення, що міститься у підпункту 14.1.265 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу, це плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платників податків у зв’язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючи органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу платник податків, крім випадків, передбачених податковим законодавством, самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов’язання та/або пені, яку зазначає у податкові (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 зазначеного Кодексу платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10-ти календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбачено цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу надано поняття податкового боргу це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно з підпунктом 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини, а також стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов’язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги, пункт 95.1 підпункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України
Системно проаналізувавши норми чинного законодавства та враховуючи, що в матеріалах справи відсутні докази сплати податкового боргу товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбудбізнес», суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 2 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб’єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов’язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Позивач не надав суду доказів понесення ним судових витрат, тому підстави для присудження на його користь судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбудбізнес»до державного бюджету податковий борг у сумі 10575 (десять тисяч п’ятсот сімдесят п’ять ) 35 гривень.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови або прийняття постанови у письмовому провадженні –протягом десяти днів з дня отримання її копії .
Суддя Брагіна О.Є.