Постанова № 21074138, 13.09.2011, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2011
Номер справи
0670/1986/11
Номер документу
21074138
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа № 0670/1986/11

категорія 8.2.1

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 вересня 2011 р.                                                                                 м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Капинос О.В. ,

при секретарі - Господарчук І.В.,

за участю представників позивача, представників відповідача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Лугинського комбінату громадського харчування <Текст >

до Державної податкової інспекції у Лугинському районі Житомирської області <Текст >

про скасування податкового повідомлення-рішення,-

встановив:

Лугинський комбінат громадського харчування звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати прийняте Лугинською міжрайонною державною податковою інспекцією податкове повідомлення-рішення № 0000012301/0 від 14.02.2011 року в частині донарахування 290040,00 грн. податку на додану вартість, з яких 232032,00 грн. основного платежу та 58008,00 грн. - штрафної (фінансової) санкції. Вимоги мотивують тим, що під час проведення перевірки встановлено порушення Закону України "Про податок на додану вартість" а саме: по наданих у 2008 році послугах по харчуванню дітей, на думку податкового органу, підприємством неправомірно застосовано пільгу з податку на додану вартість та включено до складу валових витрат ПДВ сплачений в складі ціни придбання товарів, використаних для харчування учнів навчальних закладів, оскільки кошти на фінансування операцій з харчування учнів надходили на рахунок Лугинського комбінату громадського харчування не безпосередньо з бюджету, а через комбінат громадського харчування Коростенської райспоживспілки. З вказаними порушеннями не погоджуються, оскільки переможцем тендеру з харчування учнів навчальних закладів визнано в 2008 р. визнано КГХ Коростенської райспоживспілки, яким було укладено договори з Лугинським комбінатом громадського харчування, відповідно до яких безпосередньо останній надавав послуги з організації харчування дітей. На думку позивача, той факт, що кошти на фінансування операцій з харчування учнів надходили на рахунок позивача не безпосередньо з бюджету, а через КГХ Коростенської райспоживспілки, не змінює характер та зміст фінансових правовідносин, правову природу зазначених коштів, характеру походження, вартості норм харчування.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представники відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечили з тих підстав, що в результаті проведення перевірки встановлено, що Лугинський КГХ уклав договори на організацію харчування учнів у загальноосвітніх школах району, розташованих на території радіоактивного забруднення із КГХ Коростенської райспоживспілки і надавав послуги по харчуванню дітей за цінами згідно з додатками до договорів та складав акти щодо підтвердження виконання послуг, в яких вказувалася ставка податку без ПДВ. Розрахунки за надані послуги по харчуванню дітей проводили безпосередньо замовник - КГХ Коростенської райспоживспілки шляхом перерахування Лугинському КГХ коштів на розрахунковий рахунок. Тобто, позивач не був отримувачем бюджетних коштів в 2008 році, так як за виконані роботи з ним розраховувався КГХ Коростенської райспоживспілки, а тому він безпідставно користувався пільгою відповідно до пп.5.1.10 п.5.1 ст.5 Закону України "Про податок на додану вартість". Вважають податкове повідомлення-рішення правомірним, та таким що не підлягає скасуванню.

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, встановив: з 14.01.2011 року по 27.01.2011 року Лугинською МДПІ була проведена планова виїзна перевірка правильності дотримання вимог податкового та валютного законодавства Комбінатом громадського харчування Лугинського споживчого товариства за період з 01.04.2008 року по 30.09.2010 року, про що складено акт №3/23-15-01748841 від 31.01.2011 року.

В результаті проведення перевірки встановлено порушення п.п.4.1 ст. 4, п.п.5.1.10 п.5.1 ст. 5, п.п. 72.1, п.7.2, п.п. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" - встановлено заниження податку на додану вартість в розмірі 232032,00 грн.

На підставі акту перевірки Лугинською МДПІ винесено податкове повідомлення-рішення № 0000012301/0 від 14.02.2011 року про визначення позивачу податку на додану вартість в розмірі 290040,00 грн., з яких 232032,00 грн. основного платежу та 58008,00 грн. - штрафної (фінансової) санкції.

З вказаними порушеннями суд не погоджується, виходячи з наступного:

Рішенням тендерного комітету Міністерства праці та соціальної політики України в у 2008 році Комбінат громадського харчування Коростенської райспоживспілки визнано переможцями тендеру на закупівлю послуг з організації харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

28.02.2008 року між Міністерством праці та соціальної політики та Комбінатом громадського харчування Коростенської райспоживспілки укладений договір №08/87 на організацію безоплатного харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Пунктом 1.1 вказаних договорів встановлено, що виконавець надає послуги з організації харчування дітей за цінами згідно додатку 1 до цього договору, а замовник зобов'язується прийняти та оплатити зазначені послуги на умовах та в порядку, визначених Договором.

В п.1.6 договорів визначено, що виконавець має право залучати до виконання умов договору субпідрядників.

Пунктом 5.1 договору визначено, що відшкодування витрат, пов'язаних з харчуванням дітей, проводиться помісячно платіжним дорученням на рахунок виконавця з дотриманням вимог чинного законодавства України. Оплата проводиться за фактично надані послуги згідно рахунку та акту виконаних робіт виконавця по мірі надходження бюджетних коштів.

В додатку до договору №2 наведений перелік навчальних закладів в районах та кількість потерпілих дітей, на харчування яких будуть направлятись кошти з Міністерства праці та соціальної політики України, серед яких школи Лугинського району Житомирської області.

01.01.2008 року та 01.09.2008 року відділом освіти Лугинської РДА та КГХ Лугинського РайСТ укладено договори про організацію безкоштовного харчування учнів, які навчаються у 18 навчально-освітніх закладах та Кремневському МНВК Лугинського району Житомирської області і мають статус потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС.

28.02.2008 року було укладено договір на організацію харчування дітей між Комбінатом громадського харчування Коростенської райспоживспілки та КГХ Лугинського РайСТ.

В акті перевірки зазначено, що на виконання умов договору Лугинський КГХ (виконавець) надало послуги по харчуванню дітей за цінами згідно додатку №1 вищевказаного договору, а замовник (КГХ Коростенської райспоживспілки) дані послуги прийняв згідно актів здачі - прийняття робіт (надання послуг) та оплатив безпосередньому виконавцю даних послуг ( КГХ ЛугинськогоРайСТ) на що виписані наступні акти виконаних робіт, що не заперечуються представниками відповідача в судовому засіданні.

На виконання умов договору КГХ Лугинського РайСТ надав послуги по харчуванню дітей за цінами згідно додатку №1 договору від 28.02.2008 року, а замовник (Комбінат громадського харчування Коростенської райспоживспілки) дані послуги прийняв згідно актів здачі - прийняття робіт (надання послуг) та оплатив безпосередньому виконавцю даних послуг (КГХ Лугинського РайСТ) на що виписані акти виконаних робіт.

Загальна сума наданих послуг по Комбінату громадського харчування Коростенської райспоживспілки за 2008 рік становить 2294088,33 грн. без ПДВ.

Позивач самостійно організував харчування дітей, а в кінці кожного місяця складав акти щодо підтвердження виконання послуг по харчуванню дітей.

Розрахунки між КГХ Лугинського РайСТ та Комбінатом громадського харчування Коростенської райспоживспілки проводились у безготівковій формі.

Зазначені вище обставини встановлені в акті перевірки, підтверджені матеріалами справи та не заперечуються представниками сторін.

Оплата послуг через рахунок Комбінату громадського харчування Коростенської райспоживспілки на розрахунковий рахунок позивача проводилась не змінюючи їх цільове призначення, характеру походження, вартості норм харчування та із зазначенням в платіжних дорученнях, в графі призначення платежу: "Оплата послуг по організації харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи згідно договорів від 01.01.2008 року та від 01.09.2008 року без ПДВ", що підтверджується банківськими виписками.

Статтею 67 Конституції України встановлено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Закон України "Про податок на додану вартість" визначає платників ПДВ, об'єкти, базу та ставки оподаткування, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету.

Пунктом 4.1. ст.4 Закону України "Про податок на додану вартість" визначено, що база оподаткування операції з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними цінами, але не нижче за звичайні ціни, з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів), згідно із законами України з питань оподаткування (за винятком податку на додану вартість, а також збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на послуги стільникового рухомого зв'язку, що включається до ціни товарів (послуг)). До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу в зв'язку з компенсацією вартості товарів (послуг).

Відповідно до п.6.1 ст. 6 Закону України "Про податок на додану вартість" об'єкти оподаткування, визначені статтею 3 цього Закону, за винятком операцій, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка згідно з цим Законом, оподатковуються за ставкою 20 відсотків. Податок становить 20 відсотків бази оподаткування, визначеної статтею 4 цього Закону, та додається до ціни товарів (робіт, послуг).

Відповідно до п.п. 5.1.10 п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про податок на додану вартість" звільняються від оподаткування операції з поставки в порядку та в межах норм, встановлених Кабінетом Міністрів України, послуг з:

- утримання дітей у дошкільних закладах, школах-інтернатах, кімнатах-розподільниках установ Міністерства внутрішніх справ України,

- утримання осіб у будинках для престарілих та інвалідів,

- харчування та облаштування на нічліг осіб, які не мають житла, у спеціально відведених для цього місцях,

- харчування дітей у школах, професійно-технічних училищах та громадян у закладах охорони здоров'я;

- харчування, забезпечення речовим майном, комунально-побутовими та іншими послугами, що надаються особам, які тримаються в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

В свою чергу, згідно постанови КМ України від 03.11.1997 року № 1200 "Про порядок та норми надання послуг з харчування учнів у професійно-технічних училищах та середніх навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість" на виконання абз. 5 п.п. 5.1.10 п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про податок на додану вартість" КМ України затвердив "Порядок та норми надання послуг з харчування учнів у професійно-технічних училищах та середніх навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість".

Як встановлено, Комбінат громадського харчування Коростенської райспоживспілки збирали первинну документацію по наданню послуг по харчування дітей, що постраждали від наслідків аварії на ЧАЕС. Позивачем, після безпосереднього надання таких послуг, надавались зведені акти про кількість учнів, які фактично харчувались в їдальнях, де виконавцем зазначено саме КГХ Лугинського РайСТ, а не Комбінат громадського харчування Коростенської райспоживспілки. Зведені акти Комбінат громадського харчування Коростенської райспоживспілки направляли до Міністерства праці та соціальної політики України, яке проводило оплату даних послуг через розрахунковий рахунок Комбінат громадського харчування Коростенської райспоживспілки на розрахунковий рахунок позивача.

Отже, оскільки саме КГХ Лугинського РайСТ виконував обов'язки з організації харчування дітей на виконання вимог Постанови КМУ від 03.11.1997 року №1200, а податком на додану вартість оподатковуються саме здійснені господарські операції, а не підприємства, то суд приходить до висновку про те, що відповідно до п.п. 5.1.10 п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про податок на додану вартість" позивач звільнений від оподаткування операцій з поставки в порядку та в межах норм, встановлених Постановою КМУ. При цьому, ні в акті перевірки, ні в судовому засіданні податкова інспекція не заперечувала факту, що харчування дітей проводилось з дотриманням порядку та в межах норм, які затверджені Постановою КМУ від 03.11.1997 року за №1200, тобто оплата за надані послуги проведена за цінами без додаткового врахування сум ПДВ, відповідно до законодавчих норм харчування.

Крім того, ні в ст. 5 Закону України "Про податок на додану вартість", ні в Постанові КМУ від 03.11.1997 року №1200 не містяться вимоги про те, що даною пільгою може користуватись лише особа, яка отримує бюджетні кошти на свій рахунок.

Твердження відповідача на те, що пільгою по оподаткуванню вказаних операцій податком на додану вартість скористався КГХ суд вважає безпідставними, оскільки в даному випадку відповідно до вищевказаних норм Закону України "Про податок на додану вартість" від оподаткування звільняються саме операції з надання зазначених послуг, а не платники цього податку.

Згідно до вимог п.п. 4.4.1. п.4.4. ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. При цьому, відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності спірного податкового повідомлення-рішення, що є підставою для визнання його протиправним та скасування.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення Лугинської МДПІ № 0000012301/0 від 14.02.2011 року є протиправним, а тому підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб"єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 158-162, 186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати прийняте Лугинською міжрайонною державною податковою інспекцією податкове повідомлення-рішення № 0000012301/0 від 14.02.2011 року.

Відшкодувати Лугинського комбінату громадського харчування з державного бюджету України 3 грн. 40 коп. сплаченого судового збору.

          Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

          У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя:                                                                                О.В. Капинос

Повний текст постанови виготовлено: 19 вересня 2011 р.

присуджено до стягнення <сума >грн.

матеріальну шкоду <сума >грн.

моральну шкоду <сума >грн.