Постанова № 21073822, 19.01.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.01.2012
Номер справи
2а/0570/63/2012
Номер документу
21073822
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 січня 2012 р. справа № 2а/0570/63/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11:53

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді <Довідник >

при секретаріКутафіній К.Ю.

за участю представника відповідача Кононенко В.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Вугледарі Донецької області до відділу державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку про скасування постанови про зупинення виконавчого провадження від 25.11.2011р. та зобовязання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Управління Пенсійного фонду України в м. Вугледарі Донецької області (далі - УПФУ) звернулось до суду з адміністративним позовом до відділу державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку (далі ВДВС) про скасування постанови про зупинення виконавчого провадження від 25.11.2011р та зобовязати відділ державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку поновити виконавче провадження та вжити заходів щодо примусового виконання виконавчого листа № 2а/0570/17026/2011 від 13.10.2011 виданого Донецьким окружним адміністративним судом.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі виконавчого документа про стягнення в примусовому порядку з ДП «Державна вугільна енергетична компанія» на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Вугледарі Донецької області заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах у сумі 48540,46 грн. відкрито виконавче провадження від 25.11.2011 року. Державним виконавцем ДВС було винесено постанову від 25.11.2011 про зупинення виконавчого провадження по примусовому виконанню вищезазначеного виконавчого листа про заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах у сумі 48540,46 грн. з ДП «Державна вугільна енергетична компанія» на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Вугледарі Донецької області на підставі п. 15 ч. 1 ст. 37, 39 Закону України «Про виконавче провадження», у звязку із внесенням боржника до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процесі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 23.06.2005 року № 2711.

Позивач вважає постанову про зупинення виконавчого провадження такою, що підлягає скасуванню з огляду на положення п.п. 1.3, 1.4 ст. 1, ч. 2 ст. 2 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», п. 15 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про виконавче провадження», ст. 7 Закону України «Про державну виконавчу службу» виходячи з яких положення Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», на які посилається державний виконавець, поширюються на паливно-енергетичні підприємства та субєктів господарської діяльності щодо заборгованості, що виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії. Позивач не відноситься до учасників розрахунків, борг відповідача не є боргом у сфері енергопостачання (енергоспоживання). Заборгованість виникла у відповідача внаслідок несплати фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, на що податкове законодавство не розповсюджується. Просив задовольнити позовні вимоги.

Представник позивача до судового засідання не зявився. Проте через канцелярію суду надав письмову заяву про розгляд справи у його відсутність.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позовних вимог, мотивуючи тим, що в провадженні ДВС знаходиться виконавче провадження щодо стягнення з ДП «Державна вугільна енергетична компанія» на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Вугледарі Донецької області заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах у сумі 48540,46 грн. На підставі п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження було зупинено. Також відповідач посилається на п. 7 ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2012 року, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, яка виникла до 1 січня 2011 року, і заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

У відповідності до вимог ст. 2 Закону України «Про виконавче провадження» № 606-XIV від 21 квітня 1999 року (у редакції, що діяла на час прийняття спірної постанови), примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.

Згідно ч. 3 ст. 181 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби.

Тобто, з урахуванням приписів вищезазначеної норми відповідачем у даній адміністративній справі є саме відділ державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку.

Так, 25.11.2011 року відділом ДВС було відкрито виконавче провадження ВП № 30131967 з примусового виконання виконавчого листа № 2а/0570/17026/2011, виданого 13.10.2011 року Донецьким окружним адміністративним судом, про стягнення з ДП «Державна вугільна енергетична компанія» на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Вугледарі Донецької області заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах у сумі 48540,46 грн.

Законом України «Про виконавче провадження» визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконавче провадження» державною виконавчою службою підлягають виконанню такі виконавчі документи:

1) виконавчі листи, що видаються судами, і накази господарських судів, у тому числі на підставі рішень третейського суду та рішень Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті і Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті;

2) ухвали, постанови судів у цивільних, господарських, адміністративних, кримінальних справах та справах про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом;

3) судові накази;

4) виконавчі написи нотаріусів;

5) посвідчення комісій по трудових спорах, що видаються на підставі відповідних рішень таких комісій;

6) постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом;

7) постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору, витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій і накладенням штрафу;

8) рішення інших органів державної влади, якщо їх виконання за законом покладено на державну виконавчу службу;

9) рішення Європейського суду з прав людини з урахуванням особливостей, передбачених Законом України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини".

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження», п. 2.1.2 Інструкції про проведення виконавчих дій від 15.12.1999 року № 74/5, державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець: здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом; надає сторонам виконавчого провадження та їх представникам можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження; розглядає заяви сторін та інших учасників виконавчого провадження і їхні клопотання; заявляє в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом; роз'яснює сторонам їхні права і обов'язки. Вказані обовязки випливають зі ст. 19 Конституції, на підставі якої органи державної влади повинні діяти виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

До того ж, нормами ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з приписами ст. 25 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.

Відповідно до п. 15 ст. 37 Закону внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" від 23.06.2005 №2711-IV (із змінами та доповненнями) (далі Закон № 2711).

На виконання зазначеної норми Закону, 25 листопада 2011 року відповідачем було винесено постанову про зупинення виконавчого провадження № 30131967, в звязку з тим, що підприємство боржник внесено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу.

Як встановлено у судовому засіданні ДП «Державна вугільна енергетична компанія» включено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону № 2711, що підтверджується випискою із відповідного реєстру.

З матеріалів справи вбачається, що заборгованість у розмірі 48540,46 грн., яка підлягає стягненню в примусовому порядку з ДП «Державна вугільна енергетична компанія» на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Вугледарі Донецької області за виконавчим листом № 2а/0570/17026/2011 є заборгованістю по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, що виникла у період липень-серпень 2011 року (а.с. 10-12).

У ч. 2 ст. 2 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» передбачено, що дія цього Закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.

Пунктом 1.3 ст. 1 вказаного Закону до учасників розрахунків віднесено: підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єкти господарської діяльності, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступники ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядник цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.

Згідно до вимог абзацу шостого пункту 3.7 статті 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2012 року, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, яка виникла до 1 січня 2011 року, і заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України.

Приймаючи до уваги те, що заборгованість у розмір 48540,46 грн., яка підлягає примусовому стягненню з ДП «Державна вугільна енергетична компанія» за виконавчим документом № 2а/0570/17026/2011 від 13.10.11 є заборгованістю по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за період з липня по серпень 2011 року, суд приходить до висновку, що на примусове стягнення цих сум поширюються дія п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження», відтак постанова ВДВС Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку від 25.11.2011 року про зупинення виконавчого провадження ВП № 30131967 відповідає нормам чинного законодавства.

Таким чином, позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Вугледарі Донецької області до відділу державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку про скасування постанови про зупинення виконавчого провадження від 25.11.2011р. та зобовязання вчинити певні дії є необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в м. Вугледарі Донецької області до відділу державної виконавчої служби Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку про скасування постанови про зупинення виконавчого провадження від 25.11.2011р. та зобовязання вчинити певні дії відмовити в повному обсязі.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 19 січня 2012 року.

Постанова складена у повному обсязі 24 січня 2012 року.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Лазарєв В.В.