Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 січня 2012 р. справа № 2а/0570/23078/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 13-55
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Толстолуцької М.М.
при секретаріПеровій В.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом:
Товариства з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія «Україна» (м. Донецьк)
до першого відповідача
Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (м. Донецьк)
до другого відповідача
Управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі міста Донецька (м. Донецьк)
про
скасування рішення про результати розгляду скарги та визнання протиправним та скасування рішення №875/-2-62/2/05744121 від 28.09.11р., -
за участю представників сторін:
від позивача ОСОБА_3 за довіреністю
від першого відповідача ОСОБА_4 за довіреністю
від другого відповідача ОСОБА_5 за довіреністю
Товариство з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія «Україна» звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про скасування рішення про результати розгляду скарги та визнання протиправним та скасування рішення №875/-2-62/2/05744121 від 28.09.11р.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10.01.12р. було залучено до участі у справі у якості другого відповідача Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі міста Донецька.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник першого відповідача у судовому засіданні просив відмовити у задоволені адміністративного позову з підстав викладених у запереченнях.
Представник другого відповідача у судовому засіданні заперечував проти адміністративного позову, просив відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши доводи представника позивача, заперечення представників відповідачів, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд,
В С Т А Н О В И В :
12 грудня 2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія «Україна» звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про скасування рішення про результати розгляду скарги та визнання протиправним та скасування рішення №875/-2-62/2/05744121 від 28.09.11р.
У судовому засіданні позивач звернувся до суду із заявою про уточнення позовних вимог відповідно до якої просить суд визнати протиправним та скасувати рішення №875/-2-62/2/05744121 від 28.09.11р. про застосування штрафних санкції та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, прийняте Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі міста Донецька та визнати протиправним та скасувати рішення про результати розгляду скарги (вих. 18481/08 від 23.11.11р.) прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України у Донецькій області.
Відповідно до ч. 1 ст. 137 КАС України, позивач може протягом всього часу судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог, подавши письмову заяву, яка приєднується до справи. До початку судового розгляду справи по суті позивач може змінити підставу або предмет адміністративного позову, подавши письмову заяву, яка приєднується до справи. Заява про зміну позовних вимог повинна відповідати вимогам, які встановлені цим Кодексом для позовних заяв. У разі невідповідності такої заяви вимогам статті 106 цього Кодексу суд своєю ухвалою повертає її позивачу. Ухвала суду, прийнята за результатами розгляду питання про прийняття заяви про зміну позовних вимог, окремо не оскаржується. Таким чином, суд приймає уточнення позивачем своїх вимог та розглядає адміністративну справу за позовною заявою, враховуючи заяву позивача про уточнення позовних вимог.
В обґрунтування адміністративного позову позивач посилається на те, що Управлінням Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі міста Донецька було прийнято рішення №875/-2-62/2/05744121 від 28.09.11р. про застосування штрафних санкції та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Позивач зазначає, що нарахована сума єдиного внеску була сплачена позивачем в повному обсязі на рахунки відповідача, однак 29.08.11р. позивачем було виявлено технічну помилку, щодо перерахування правильно розрахованого єдиного внеску про перерахування (переброску) перерахованого за липень 2011 року єдиного внеску на не належні рахунки Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі міста Донецька. Позивачем було направлено відповідного листа на адресу відповідача. На підставі викладеного, позивач наполягає на тому, що єдиний внесок було сплачено у строки встановлені чинним законодавством у зв`язку з чим відсутні підстави для застосування фінансових санкції та нарахування пені, у зв`язку з чим просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Перший відповідач позовні вимоги не визнав, надав заперечення на адміністративний позов, згідно яких зазначив, що відповідно до Положення про головні управління Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі головне управління ПФУ організує роботу підвідомчих управлінь Фонду в районах, містах і районах в містах, тобто, здійснює контролюючу функцію. Застосування ж штрафних санкції а нарахування пені здійснюють управління Пенсійного фонду у районах, містах і районах у містах. У зв`язку з чим перший відповідач зазначає, що він є неналежним відповідачем у справі. Також, перший відповідач зазначив, що рішення Управлінням Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі міста Донецька №875/-2-62/2/05744121 від 28.09.11р. було прийнято відповідно до вимог чинного законодавства. На підставі викладеного просив відмовити у задоволені адміністративного позову у повному обсязі.
Представник другого відповідача у судовому засіданні заперечив проти задоволення адміністративного позову.
Під час судового розгляду адміністративної справи судом встановлено, що позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія «Україна», зареєстрований виконавчим комітетом Донецької міської ради Донецької області від 08.09.2000р. за адресою: 83001, м. Донецьк, вул. Артема,74, є юридичною особою.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія «Україна» включено до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України, про що присвоєно код ЄДРПОУ 05744121.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Ворошиловському районі міста Донецька як платник єдиного внеску до Пенсійного фонду України, що не заперечується позивачем та підтверджується матеріалами справи.
Перший відповідачі у справі, Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011, Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27 червня 2002 р. N 11-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25 лютого 2008 р. N 5-5) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 липня 2002 р. за N 581/6869.
Другий відповідач, Управління Пенсійного фонду України Ворошиловському районі міста Донецька, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011.
Згідно з п.п. 1, 3 «Положення про Пенсійний фонд України», затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 (далі - Положення), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
28 вересня 2011 року Управлінням Пенсійного фонду України Ворошиловському районі міста Донецька було прийнято рішення №875/02-62/205744121 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія «Україна» штрафних санкцій в розмірі 40183,61 грн. та нарахована пеня в розмірі 4276,85 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Позивачем було оскаржено в адміністративному порядку рішення №875/02-62/205744121 від 28.09.11р. до Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Згідно з рішенням про результати розгляду скарги від 23.11.11р. за №18481/08 скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія «Україна» було залишено без задоволення, а рішення Управління Пенсійного фонду України Ворошиловському районі міста Донецька залишено без змін.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що платниками єдиного внеску, зокрема є: роботодавці підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Порядок сплати єдиного внеску визначено у статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та розділі IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року № 21-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.10.2010р. за № 994/18289 (далі Інструкція № 21-5).
Так, відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Зазначеній нормі Закону відповідає п.п. 4.3.6 п. 4.3 Інструкції № 21-5, а саме: нараховані за відповідний базовий звітний період суми єдиного внеску сплачуються платниками не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок. Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Так, позивачем платіжним дорученням № 7 від 20.07.11р. сплачено єдиний соціальний внесок 8,41% з авансу за липень 2011 (інваліди), перерахована повністю до 20.07.11р. без ПДВ у розмірі 2090,40 грн., зарахована установою банку 20.07.11р.
Платіжним дорученням №9 від 20.07.11р. сплачено єдиний соціальний внесок 3,6 % з авансу, премії та розрахункових за липень 2011 року у розмірі 105720,78 грн., проведено установою банку 20.007.11р.
Платіжним дорученням №10 від 20.07.11р.. сплачено єдиний внесок 3,6 % з авансу за липень 2011 року (інваліди) у розмірі 1109,13 грн., проведено установою банку 20.07.11р.
Платіжним дорученням №12 від 20.07.111р. сплачено єдиний соціальний внесок 36,86% з авансу, розрахункових та премій за липень 2011 року в розмірі 977685,87 грн., зараховано установою банку 20.07.11р.
Платіжним дорученням №27 від 22.07.11р. сплачено єдиний соціальний внесок 36,86% з премії за липень 2011року в розмірі 1868,41 грн., зараховано установою банку 22.07.11р.
Платіжним дорученням №28 від 22.07.11р. сплачено єдиний соціальний внесок 3,6% з премії за липень 2011 року в розмірі 518,40 грн., зараховано установою банку 22.07.11р.
Платіжним дорученням №41 від 25.07.11р. сплачено єдиний соціальний внесок 34,7% з договорів ЦПХ за липень 2011 року в розмірі 5605,74 грн., зарахованої установою банку 25.07.11р.
Платіжним дорученням №42 від 25.07.11р. сплачено єдиний соціальний внесок 2,6% з договорів ЦПХ за липень 2011 року в розмірі 420,03 грн., зараховано установою банку 25.07.11р.
Платіжним дорученням №74 від 02.08.11р. сплачений єдиний соціальний внесок 36,86 % з заробітної плати, розрахункових та премій за липень 2011 року в розмірі 742064,00 грн., зараховано установою банку 02.08.11р.
Платіжним дорученням №77 від 02.08.11р. сплачено єдиний соціальний внесок 3,6% з заробітної плати, премії та розрахункових за липень 2011 року в розмірі 61905,76 грн., зараховано установою банку 02.08.11р.
Платіжним дорученням №81 від 02.08.11р. сплачено єдиний соціальний внесок 8,41% з заробітної плати за липень 2011 (інваліди) в розмірі 2331,96 грн., зараховано установою банку 02.08.11р.
Платіжним дорученням сплачено єдиний соціальний внесок 3,6% з заробітної плати за липень 2011 року (інваліди) в розмірі 783,92 грн., зараховано установою банку 02.08.11р.
Платіжним дорученням №83 від 02.08.11р. сплачено єдиний соціальний внесок 34,7% з заробітної плати за липень 2011 року за дог. ЦПХ в розмірі 357201,19 грн., зараховано установою банку 02.08.11р.
Платіжним дорученням №84 від 02.08.11р. сплачено єдиний соціальний внесок 2,6% з заробітної плати за липень 2011 за договорами ЦПХ в розмірі 26764,37 грн., зараховано установою банку 02.08.11р.
Платіжним дорученням №85 від 02.08.11р. сплачено єдиний внесок 33,2% з суми допомоги у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю за рахунок ФСС за липень 2011 року в розмірі 9364,07 грн., зараховано установою банку 02.08.11р.
Платіжним дорученням №87 від 02.08.11р. сплачено єдиний соціальний внесок 33,2% з суми допомоги у зв`язку із тимчасовою непрацездатністю за рахунок підприємства за липень 2011 року в розмірі 8121,76 грн., зараховано установою банку 02.08.11р.
Платіжним дорученням №88 від 02.08.11р. сплачено єдиний соціальний внесок 2% з суми допомоги у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності за рахунок підприємства за липень 2011 року в розмірі 489,25 грн.
Платіжним доручення №3 від 17.08.11р. сплачено єдиний внесок 2% допомоги у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю за рахунок ФСС за липень 2011 року в розмірі 564,09 грн., зараховано установою банку 17.08.11р.
Проте, сплата зазначеного єдиного соціального внеску Товариством з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія «Україна» за платіжними дорученнями №10 від 20.07.11р., №№41, 42 від 25.07.11р., №№82, 83, 84, 85, 87, 88 від 02.08.11р. було здійснено на неналежний рахунок органу Пенсійного фонду, що підтверджується наданою суду позивачем заявою за вих.№64-б від 29.08.11р. поданою до Управління Пенсійного фонду України Ворошиловському районі міста Донецька.
Згідно вказаного листа Управлінням Пенсійного фонду України Ворошиловському районі міста Донецька до Управління Державного Казначейства було направлено висновок від 30.08.11р.
Посилання позивача на той факт, що ним єдиний соціальний внесок сплачений вчасно, оскільки підприємством було сплачено єдиний соціальний внесок у строки встановлені законом, але на неналежні рахунки органу Пенсійного фонду, проте позивачем подані заяви про перенаправлення помилково сплачених грошових коштів на належні рахунки, суд не приймає з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 6 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» для зарахування єдиного внеску в органах Державного казначейства України відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному територіальному органу Пенсійного фонду. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.
Відповідно до п. 4.2 Інструкції № 21-5 сплата єдиного внеску здійснюється платниками виключно у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для його зарахування.
Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунка.
Днем сплати єдиного внеску у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунка платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду вважається день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунка платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду. Проте обов`язковою умовою цього списання є перерахуванням сум єдиного внеску на відповідні рахунки Пенсійного Фонду.
Таким чином, зазначені норми Закону та Інструкції № 21-5 свідчать про те, що підприємство під час сплати зі свого рахунку сум єдиного соціального внеску, зобовязано перераховувати їх на відповідні рахунки органу Пенсійного фонду України. Отже, під кожний окремий внесок діє окремий розрахунковий рахунок в органі Пенсійного фонду України. Тому, особі відповідальній за бухгалтерський облік на підприємстві (бухгалтеру) необхідно приділяти належну увагу при оформленні (складанні) розрахункових документів, що належать для сплати єдиного соціального внеску, оскільки помилки в рахунках тягнуть за собою не зарахування органом Пенсійного фонду України відповідної суми єдиного соціального внеску на відповідний окремий розрахунковий рахунок, а тому така сума в розумінні Закону буде вважатись несвоєчасно сплаченою.
З метою виправлення допущених платниками помилок під час сплати єдиного соціального внеску на неналежні рахунки органів Пенсійного фонду України, законодавцем було прийнято Порядок зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення помилково сплачених коштів, затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 27.09.2010р., зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2010р. за № 955/18250 (далі Порядок № 21-1).
Відповідно до п. 3 Порядку № 21-1 у випадку помилкової сплати суми єдиного внеску на відповідний рахунок управлінням Пенсійного фонду України у районі, місті або районі у місті (далі - орган Пенсійного фонду), відкритий в органах Державного казначейства України для їх зарахування, органом Пенсійного фонду здійснюється зарахування коштів у рахунок майбутніх платежів по тому самому виду платежу (рахунку) відповідно до встановленого розміру єдиного внеску, який повинен надходити на рахунок, на який було їх сплачено, в порядку календарної черговості виникнення зобов'язань платника з цього платежу.
У п. 9 Порядку № 21-1 визначено, що помилково сплачені суми єдиного внеску та/або фінансових санкцій на неналежний рахунок органу Пенсійного фонду, перераховуються шляхом оформлення органом Пенсійного фонду розрахункового документа про перерахування коштів на відповідний рахунок органу Пенсійного фонду за заявою платника не пізніше наступного робочого дня з дня надходження такої заяви.
Таким чином, проаналізувавши норми Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Порядку № 21-1, суд дійшов висновку, що тим часом, поки грошові кошти підприємства перебувають на невідповідному (неналежному) рахунку, йому органом Пенсійного фонду нараховується пеня на підставі ст. 25 даного Закону. У тому випадку, коли здійснюється перерахування фондом коштів з невідповідного (неналежного) рахунку на правильний рахунок, підприємство своєю заявою вказало на несвоєчасність сплати коштів, за що йому нараховується штрафна санкція 10% від несвоєчасно сплачених сум єдиного соціального внеску (п. 11 ст. 25 Закону).
До того ж, як зазначено у п. 3 Порядку № 21-1 зарахування фондом таких коштів відбувається в рахунок майбутніх платежів по тому самому виду платежу (рахунку) відповідно до встановленого розміру єдиного внеску у порядку календарної черговості виникнення зобов'язань платника з цього платежу.
Статтею 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Таким чином, мав факт несвоєчасної сплати позивачем сум єдиного соціального внеску за липень 2011 року.
Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сумм.
Відповідно до п. 7.1. Інструкції № 21-5 за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до платників, на яких згідно з Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Відповідно до п.п. 7.2.2 п. 7.2 Інструкції № 21-5 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 10.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.
Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно. На суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. (ч. 13 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», п. 7.5 Інструкції № 21-5).
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що Управлінням Пенсійного фонду України Ворошиловському районі міста Донецька було правомірно прийнято рішення від 28.09.11р. за№875/02-62/205744121 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія «Україна» штрафних санкцій в розмірі 40183,61 грн. та нарахована пеня в розмірі 4276,85 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Щодо позовних вимог, про визнання протиправним та скасування рішення про результати розгляду скарги (вих. 18481/08 від 23.11.11р.) прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України у Донецькій області, суд зазначає наступне.
Процедуру подання та розгляду органами Пенсійного фонду України заяв платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування при узгодженні ними вимог про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску (далі - вимога), оскарженні рішень про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами десятою, одинадцятою статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"; скарг банків на рішення про накладення фінансових санкцій, передбачених частиною дванадцятою статті 25 Закону, встановлено Порядком розгляду органами Пенсійного фонду України скарг на рішення про накладення штрафу, нарахування пені та заяв платників при узгодженні ними вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, який затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 8 жовтня 2010 року N 22-7 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 12 листопада 2010 р. за N 1096/18391. (далі Порядок №22-7)
Відповідно до п.п. 3.1, 3.2 Порядку №22-7 у разі коли скаржник вважає, що орган Пенсійного фонду прийняв рішення про накладення штрафу та нарахування пені або у межах процедури узгодження вимоги, що суперечить законодавству про загальнообов'язкове державне соціальне страхування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий скаржник має право оскаржити таке рішення у органі Пенсійного фонду вищого рівня.
Скарга на рішення територіальних органів Пенсійного фонду подається відповідно до головних управлінь Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - регіональні органи Пенсійного фонду) у письмовій формі разом з документами, що підтверджують неправильність рішення.
Позивач скористався своїм правом та звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із відповідною скаргою на рішення Управлінням Пенсійного фонду України Ворошиловському районі міста Донецька було правомірно прийнято рішення від 28.09.11р. за№875/02-62/205744121 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія «Україна» штрафних санкцій в розмірі 40183,61 грн. та нарахована пеня в розмірі 4276,85 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Згідно з п. 5.1 Порядку 22-7 орган Пенсійного фонду зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів, наступних за днем отримання скарги, або протягом строку, продовженого за рішенням органу Пенсійного фонду, на адресу скаржника поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку, про що робиться відмітка в журналі реєстрації скарг.
Орган Пенсійного фонду при розгляді скарги перевіряє законність і обґрунтованість рішення, що оскаржується, і приймає одне з таких рішень: залишає рішення, що оскаржується, без змін, а скаргу без задоволення; скасовує в певній частині рішення, що оскаржується, і не задовольняє скаргу в певній частині; скасовує рішення, що оскаржується, і задовольняє скаргу; скасовує рішення, що оскаржується, і направляє скаргу на новий розгляд до територіального (регіонального) органу Пенсійного фонду; залишає скаргу без розгляду.
За результатами розгляду скарги позивача на рішення Управлінням Пенсійного фонду України Ворошиловському районі міста Донецька від 28.09.11р. №875/02-62/205744121 першим відповідачем було прийнято рішення від 23.11.11р. за №18481/08, відповідно до якого скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія «Україна» було залишено без задоволення, а рішення Управління Пенсійного фонду України Ворошиловському районі міста Донецька залишено без змін. Також, позивачу було розяснено його право оскаржити рішення до Пенсійного Фонду України або в судовому порядку.
Таким чином, суд не приймає доводи першого відповідача, відносно того, що він є неналежним відповідачем у справі, оскільки в розумінні п. 9 ч.1 ст.3 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача;
Вимоги до рішення органу Пенсійного фонду встановлені розділом 6 Порядку №22-7. Відповідно до п.6.1 Порядку №22-7 рішення за розглядом скарги (заяви) приймає керівник органу Пенсійного фонду або його заступник відповідно до розподілу функціональних повноважень.
Пунктом 6.2 Порядку №22-7 рішення про результати розгляду скарги (заяви) (оформляється відповідно до вимог законодавства про мови. Рішення складається зі вступної, описової, мотивувальної та резолютивної частин.
Згідно з п. 6.4 Порядку №22-7 перший примірник рішення після зазначення реєстраційного номера вихідної кореспонденції надсилається (вручається) скаржнику. Рішення вважається надісланим (врученим) юридичній особі або відокремленому підрозділу, якщо його передано службовій особі цього скаржника під підпис або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується позивачем рішення за результатами розгляду скарги було вчасно отримано позивачем, що підтверджується також наявною на рішенні відміткою позивача із зазначенням вх.№289-Д від 29.11.11р., тобто рішення про результати розгляду скарги було вчасно надіслано на адресу позивача.
На підставі викладеного та враховуючи, що при розгляді скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія «Україна» на рішення Управлінням Пенсійного фонду України Ворошиловському районі міста Донецька Головним управлінням Пенсійного фонду України у Донецькій області було дотримано вимоги Порядку №22-7 при розгляді вказаної скарги та приймаючи до уваги, що рішення Управління Пенсійного фонду України Ворошиловському районі міста Донецька від 28.09.11р. за№875/02-62/205744121 було прийнято останнім відповідно до вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення про результати розгляду скарги (вих. 18481/08 від 23.11.11р.) прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України у Донецькій області також не підлягають задоволенню.
Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з пп. 1, 2 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Відповідно до п.п. 2, 3, 4 ч. 2 ст. 129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачі Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області та Управління Пенсійного фонду України Ворошиловському районі міста Донецька, як субєкти владних повноважень довели та надали суду докази щодо правомірності застосування до позивача штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія «Україна» до першого відповідача Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області, другого відповідача Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі міста Донецька про визнання протиправним та скасування рішення №875/-2-62/2/05744121 від 28.09.11р. про застосування штрафних санкції та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску та визнання протиправним та скасування рішення про результати розгляду скарги (вих. 18481/08 від 23.11.11р.), у зв`язку з чим позов слід залишити без задоволення.
Згідно із вимогами статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України витрати, що понесла сторона, не на користь якої ухвалено судове рішення, їй не компенсуються.
Керуючись Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», ст.ст. 2, 9, 11, 70, 71, 79, 86, 94, 158, 160-163, 167, 188, 255, 257 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія «Україна» до першого відповідача Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області, другого відповідача Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі міста Донецька про визнання протиправним та скасування рішення №875/-2-62/2/05744121 від 28.09.11р. про застосування штрафних санкції та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску та визнання протиправним та скасування рішення про результати розгляду скарги (вих. 18481/08 від 23.11.11р.) - залишити без задоволення.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 17 січня 2012 року.
Повний текст постанови складений 23 січня 2012 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Толстолуцька М.М.