Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 січня 2012 р. справа № 2а/0570/21695/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Галатіної О.О.
при секретарі- Скокіні О.Л.
за участю:
представника позивача - Григорєвої М.В.
представника відповідача - Курицького Р.В.
розглянувши в судовому засіданні в залі судового засідання адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» до Єнакієвської обєднаної державної податкової інспекції у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення від 28 жовтня 2011 року № 0000322342,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Єнакієвської обєднаної державної податкової інспекції у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення від 28 жовтня 2011 року № 0000322342.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Єнакієвською ОДПІ була проведена планова документальна перевірка Дебальцівського управління по газопостачанню та газифікації - філії Публічного акціонерного товариства «По газпостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» з питань дотримання податкового законодавства за період з 01.07.2010 року по 30.06.2011 року. За результатами перевірки складений Акт документальної перевірки від 17.10.2011 року № 2328/23/20317087, який 17.10.2011 року. На підставі акту перевірки було складено податкове повідомлення-рішення № 0000322342 від 28 жовтня 2011 року про збільшення суми грошового зобовязання та застосування штрафних (фінансових) санкцій. Позивач не погоджується з твердженням податкового органу про те, що у разі запровадження рішенням ради нової нормативної грошової оцінки землі та оприлюдненої у встановленому порядку, платники самостійно повинні перерахувати суму податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності та подати вказану довідку з податковою звітністю до податкового органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки, оскільки це твердження прямо суперечить положенням п. 288.1, 288.4, 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, ст. 654 Цивільного кодексу України, ст. 15, 16, 30 Закону України «Про оренду землі», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Позивач вважає, що підставою для нарахування орендної плати за земельні ділянки державної комунальної власності є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем і орендарем, а отже, сума податку повинна розраховуватися виходячи з договірної нормативної грошової оцінки землі.
Посилаючись на вказані обставини, позивач вважає, що при обчисленні земельного податку за 2010, 2011 роки, він діяв відповідно до вимог діючого податкового законодавства України, а отже рішення податкового органу про донарахування йому вказаного податку є незаконним. Просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 28 жовтня 2011 року № 0000322342 повністю.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог. Вважає, вказані рішення податкового органу прийнятті цілком законно. Податковий орган приймаючи оспорюване рішення, виходив з того, що у разі запровадження рішенням ради нової нормативної грошової оцінки землі та оприлюдненої у встановленому порядку, платники податків самостійно повинні перерахувати суму податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності та подати вказану довідку з податковою звітністю до податкового органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки. Посилаючись на приписи Закону України «Про плату за землю», «Про оренду землі», вважає, що позивач повинен був сплачувати земельний податок за фактичний період користування землею з набуттям права власності на будівлю. Просив відмовити позивачу у задоволені позову.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та проаналізувавши подані докази, встановив.
Згідно п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до положень 41.1.1 Податкового кодексу України, контроль за справляння платежів до бюджету здійснюється органами, які повинні забезпечувати їх надходження.
Судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз», є платником земельного податку, перебуває на податковому обліку в Єнакієвській ОДПІ.
Єнакієвською ОДПІ була проведена планова документальна перевірка Дебальцівського управління по газопостачанню та газифікації - філії Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» з питань дотримання податкового законодавства за період з 01.07.2010 року по 30.06.2011 року.
За результатами перевірки складений Акт документальної перевірки від 17.10.2011 року № 2328/23/20317087, який 17.10.2011 року.
Перевіркою встановлено, що розмір податкового зобовязання з орендної плати за землю зазначений платником податку у податковій звітності меншим, ніж визначено за результатами перевірки, у звязку з чим, відбулося порушення п.п. 286.2, 286.5 ст. 286, п.п. 287.1, 287.1, 287.6 ст. 287 Податкового кодексу України, а саме, занижено земельний податок у сумі - 31769,18 грн.
На підставі акту перевірки було складено податкове повідомлення-рішення № 0000322342 від 28 жовтня 2011 року про збільшення суми грошового зобовязання з орендної плати за землю у сумі 31769,18 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 3972,15 грн.
Приймаючи вказані рішення, податковий орган виходив з того, що у разі запровадження рішенням ради нової нормативної грошової оцінки землі та оприлюдненої у встановленому порядку, платники самостійно повинні перерахувати суму податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності та подати вказану довідку з податковою звітністю до податкового органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки.
Судом встановлено, що між позивачем та Миронівською сільською радою (Орендодавець) та ВАТ по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» (Орендар) був укладений договір оренди землі від 17 червня 2005 року.
Предметом даного договору є те, що Орендодавець, Миронівська селищна рада, рішенням від 11.02.2005 року, надає, а орендар приймає в довгострокове платне користування земельну ділянку, для обслуговування будівель та споруд, які знаходяться: м. Дебальцеве, в с. Миронівське, по вул. Советській, 37. Обєктом оренди, згідно цього договору є земельна ділянка площею 3,86 га, утому числі інших угідь 3,86 га, у такому якісному стані, придатному для використанню по цільовому призначенню. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 667008 грн. Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі у грошовій формі - 10005,12 грн.
Між Миронівською селищною радою (Орендодавець) та ВАТ по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» (орендар) 18 жовтня 2005 року було укладено договір про платне користування земельною ділянкою площею 0,3 га. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 49650 грн. Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі у грошовій формі 744,75 грн.
Згідно угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 01.09.2008 року, якою було передбачено, що на підставі рішення Миронівської селищної ради від 18.03.2008 року п. 9 викласти в такій редакції: «Оренда плата вноситься орендарем у грошовому вигляді у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить - 21290,50 грн. за рік. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що становить - 709683,17 грн.».
Рішенням Миронівської селищної ради від 25.12.2008 року була затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель с.м.т. Миронівський. На підставі вказаного рішення були складені та надані підприємству витяги з технічної документації, а також надана нормативно грошова оцінка земельної ділянки по договору оренди землі від 17.06.2005 року. Станом на 01.01.2010 року нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 1858590 грн., станом на 01.01.2011 року 1858590,00 грн., а по договору від 18.10.2005 року станом на 01.01.2010 року нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 130620 грн., станом на 01.01.2011 року 130620,00 грн.
Згідно п. 14.1 ст. 147 Податкового кодексу України, плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Статтею 270 Податкового кодексу України визначено, що об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Базою оподаткування у відповідності до приписів статті 271 Податкового кодексу України Базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
У відповідності до п.п. 288.1. ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Підпунктом 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Пунктом 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Стаття 289 Податкового кодексу України передбачає, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року.
Земельним кодексом України, а саме, статтею 201 передбачено, що грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.
Державний земельний кадастр за своїм призначенням забезпечує необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обґрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою (стаття 198 Земельного кодексу України).
Суд також зазначає на тому, що згідно зі статтею 161 Земельного кодексу України, рішення відповідних органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органів місцевого самоврядування вступає в силу з моменту його прийняття. Оскарження зазначених рішень у суді призупиняє їх виконання.
Виконання рішення щодо земельних спорів здійснюється органом, який прийняв це рішення. Виконання рішення не звільняє порушника від відшкодування збитків або втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва внаслідок порушення земельного законодавства.
Отже, рішення Миронівської селищної ради від 25.12.2008 року, яким була затверджена технічна документація з зміною нормативної грошової оцінки земель, що перебувають в оренді позивача не оскаржувалось в судовому порядку та є чинним.
Окрім цього, в п. 13 вищевикладених договорів зазначено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції.
Згідно листів Селищного голови, що направлялися на адресу позивача, голова Селищної ради повідомляв про зміну грошової оцінки земель, що перебувають в оренді позивача з запропонуванням переукласти договори оренди.
Всупереч вищенаведених правових норм, позивач нараховував орендну плату за землю за 2010, 2011 роки, використовуючи нормативно грошову оцінку земельних ділянок по договорам оренди без врахування відповідних змін.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про правомірність донарахування податковим органом позивачу плати за оренду земельних ділянок податковим повідомленням-рішенням, що є предметом оскарження даного позову.
Згідно до ч. 1,2 ст. 120 Земельного кодексу України, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Відповідно до ст.67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори відповідно до законів України.
Зважаючи на викладене, суд відмовляє позивачу у позові повністю.
Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України , суд
П О С Т А Н О В И В :
В задоволені позовних вимог Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» до Єнакієвської обєднаної державної податкової інспекції у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення від 28 жовтня 2011 року № 0000322342 відмовити.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 12 січня 2012 року.
Повний текст постанови складено 17 січня 2012 року.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня виготовлення повного тексту постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі відсутності в судовому засіданні сторони по справі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
<Список >
Суддя Галатіна О.О.