Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 серпня 2011 р. справа № 2а/0570/10068/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 13 год. 50 хвл.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Аканов О.О.
при секретаріСтаростенко О.А.
сторони не зявились, розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Маріупольського міського центра зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги у період проходження навчання у сумі 2949,08грн., витрат на професійне навчання у сумі 1243,04 грн. та витрат на оплату вартості громадських робіт у сумі 5888,26 грн., а всього 10080,38 грн., -
В С Т А Н О В И В :
Маріупольський міський центр зайнятості звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги у період проходження навчання у сумі 2949,08грн., витрат на професійне навчання у сумі 1243,04 грн. та витрат на оплату вартості громадських робіт у сумі 5888,26 грн., а всього 10080,38 грн.
Доводи позовної заяви обґрунтовує тим, що Маріупольським міським центром зайнятості на користь позивача виплачена допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період проходження навчання у сумі 2949,08 грн., витрати на професійне навчання у сумі 1243,04 грн. та витрати на оплату вартості громадських робіт у сумі 5888,26 грн., а всього 10080,38 грн.
Позивачем отримано інформацію про те, що виконавчим комітетом Маріупольської міської ради Донецької області 18.01.2005 ОСОБА_1 зареєстровано як субєкта підприємницької діяльності.
Про вказані обставини ОСОБА_1 Маріупольський міський центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття повідомлено не було.
Просив суд стягнути з відповідача на користь Маріупольського міського центру зайнятості суму незаконно отриманої допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги у період проходження навчання у сумі 2949,08грн., витрат на професійне навчання у сумі 1243,04 грн. та витрат на оплату вартості громадських робіт у сумі 5888,26 грн., а всього 10080,38 грн.
Сторони в судове засідання не зявились про дату, час та місце розгляджу справи повідомлені належним чином.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, суд встановив.
27.09.2006 ОСОБА_1 підписала заяву у Маріупольському міському центру зайнятості на якій зазначено, що вона не зареєстровано як субєкт підприємницької діяльності.
ОСОБА_1 перебувала на обліку у відповідача з 27.09.2006року по 27.04.2009 року.
Актом Жовтневої міжрайонної філії Маріупольського міського центру зайнятості від 13.08.2010 встановлено, що ОСОБА_1 зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців з 18.01.2005 як субєкта підприємницької діяльності.
Судом також встановлено, що 18.01.2005 виконавчим комітетом Маріупольської міської ради Донецької області відповідача зареєстровано як субєкта підприємницької діяльності.
В Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб міститься запис від 21.03.2007 про внесення рішення фізичної особи-підприємця про припинення підприємницької діяльності, але запис про припинення державної реєстрації підприємницької діяльності підприємця відсутній.
Отже, під час реєстрації у центрі зайнятості як безробітна була зареєстрована у якості фізичної особи-підприємця.
На підставі матеріалів перевірки та акту обґрунтованості виплат матеріального забезпечення Маріупольським міським центром зайнятості винесено накази від 17.08.2010 № 458 (2949,08 грн.) та від 06.10.2010 № 631 (1243,04 грн. та 5888,26 грн.) про відшкодування коштів з ОСОБА_1 в загальному розмірі 10080,38 грн.
Позивачем на адресу відповідача надіслано листи від 18.08.2010 № 1285 від 12.10.2010 № 1516, згідно якого відповідачу запропоновано у добровільному порядку повернути незаконно отримані кошти в загальному розмірі 10080,38грн.
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом, в позовній заяві позивач просить стягнути кошти, виплачені відповідачу як матеріальне забезпечення на випадок безробіття на підставі ст. 36 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”
Проаналізувавши матеріали справи, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав,свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначає Закон України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”.
Відповідно до абзацу 5 ч. 2 ст. 12 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції покладаються на органи державної служби зайнятості.
Тобто позивач у справі орган владних повноважень, якому чинним законодавством надані владні повноваження та управлінські функції у сфері зайнятості населення.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги мають застраховані особи.
Одним з видів забезпечення за цим Законом є допомога по безробіттю.
Згідно п. 4 ч. 5 ст. 31 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” тривалість виплати допомоги по безробіттю, матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації скорочується на строк до 90 календарних днів у разі приховування відомостей про працевлаштування на тимчасову роботу (у тому числі за межами України) або здійснення іншої діяльності за винагороду в період одержання допомоги по безробіттю.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
В порушення зазначеної норми Закону відповідач не повідомила центр зайнятості позивача у справі про те, що вона зареєстровано як субєкт підприємницької діяльності з 18.01.2005 року.
Частиною 3 ст. 36 Закону встановлено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Оскільки під час реєстрації та перебування на обліку у центрі зайнятості як безробітної відповідач не повідомила позивача про те, що з 18.01.2005 зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності, позивач правомірно звернувся до суду з позовом про стягнення таких виплат.
Враховуючи викладене, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись Конституцією України, Законом України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, ст. 2, ст. 8 - 11, ст. 94, ст. 122-150, ст.158-163, ст. 167, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Позовну заяву Маріупольського міського центра зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги у період проходження навчання у сумі 2949,08грн., витрат на професійне навчання у сумі 1243,04 грн. та витрат на оплату вартості громадських робіт у сумі 5888,26 грн., а всього 10080,38 грн. задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (проживає за адресою : АДРЕСА_1) на користь Маріупольського міського центра зайнятості допомогу по безробіттю та матеріальну допомогу у період проходження навчання у сумі 2949,08грн., витрати на оплату вартості громадських робіт у сумі 5888,26 грн. (р/р 37170300901052 в ГУДКУ Донецької області, ОКПО 24815706, МФО 834016), витрати на професійне навчання у сумі 1243,04 грн. (р/р 37175301901001 в ГУДКУ Донецької області, ОКПО 03491004, МФО 834016), а всього у розмірі 10080,38 грн.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 04.08.2011 року. Постанова у повному обсязі складена 08.08.2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Аканов О.О.