Єдиний державний реєстр судових рішень 22.12.2011
<копія >
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2011 р. Справа № 2а/0470/15638/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Горбалінського В.В. <Текст > розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська до державного виробничого підприємства "Дніпронерудпром" про стягнення заборгованості в розмірі 722,80 грн., - ВСТАНОВИВ:
23.11.2011 року управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення з державного виробничого підприємства «Дніпронерудпром» на користь управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська заборгованості по виплаті та доставки пенсій, призначених на пільгових умовах по списку №2, у сумі 722,80 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що державне виробниче підприємство «Дніпронерудпром» повинно відшкодувати суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за жовтень 2011 року, але на момент подання позову заборгованість не сплачена.
Представник позивача в судове засідання не зявився, надав до суду клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні та просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, відповідач був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується матеріалами справи.
13.12.2011 року до суду від арбітражного керуючого надійшли заперечення проти позову, в яких зазначено, що ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 25.04.2008 року порушено провадження у праві №Б29/39-08 про банкрутство державного виробничого підприємства «Дніпронерудпром». Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 26.08.2010 року по справі №Б38/29/39-08 введено процедуру санації державного виробничого підприємства «Дніпронерудпром», на 12 місяців, до 26.08.2011 року; керуючим санацією арбітражного керуючого Саричеву Н.В. та ухвалою від 22.09.2011 року процедуру санації продовжено до 26.02.2012 року.
Таким чином, арбітражний керуючий, вважає, що у відповідності до ч.6 ст.17 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» вимоги кредиторів зобовязаний розглядати керуючий санацією, отже позивач мав звертатись із заявою про визнання грошових вимог до керуючого санацією.
Суд вважає, що вжив усі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про розгляд даної адміністративної справи із його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Отже, враховуючи зазначені вище підстави, суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні.
Вивчивши матеріали справи та письмові докази в ній суд встановив.
Правовідносини, повязані з виплатою та доставкою пенсій, призначених на пільгових умовах, регулюються Конституцією України, Законами України «Про загальнообовязкове державне пенсійне забезпечення» та «Про збір на обовязкове державне пенсійне забезпечення», Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 N 21-1.
Державне виробниче підприємство «Дніпронерудпром» зареєстровано виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради 12.04.2001 року з присвоєнням ідентифікаційного коду 00292273 та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська, як платник страхових внесків.
Відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вказаним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Згідно з Законами України «Про пенсійне забезпечення», «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» відшкодуванню підлягають пенсії, призначені за пунктами «б» - «з» ст.13 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Так, статтею 2 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» визначено, що обєктом оподаткування для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону (а це суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник зборів, територіальної громади) крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Статтею 4 вказаного Закону встановлено ставки збору на обовязкове державне пенсійне страхування в розмірі 100 відсотків від даного обєкта оподаткування.
Працівнику державного виробничого «Дніпронерудпром» ОСОБА_3, відповідно розрахунку управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська за жовтень 2011 року, на підставі п. п. «б» - «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» було призначено пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до розрахунку управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська відповідач повинен був сплатити суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за жовтень 2011 року 722,80 грн.
Порядок відшкодування підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено в «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663. Визначенням сум до відшкодування, формування розрахунків фактичних витрат здійснюється органами Фонду.
Згідно з п.п.6.1 п.6 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Підпунктом 6.4. пункту 6 вказаної Інструкції передбачено, що розмір відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствам до 20 січня поточного року та протягом 10 днів новопризначених пенсій.
У відповідності до п.п.6.8. п.6 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», підприємства та організації зобов'язані щомісяця до 25-го числа вносити до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Підпунктом 6.9 пункту 6 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» передбачено, що у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Згідно п.п. 7 п. 5 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/20, Пенсійний фонд України має право стягувати з платників страхових внесків їх несплачені суми.
Отже, враховуючи вищевикладене, державне виробниче підприємство «Дніпронерудпром» зобовязане відшкодовувати фактичні витрати органу Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах працівникам, що здобули стаж, який дає право на даний вид пенсії на цьому підприємстві.
Судом встановлено, що заборгованість державне виробниче підприємство «Дніпронерудпром» перед управлінням ПФУ в Кіровському районі м. Дніпропетровська по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах становить 722,80 грн., що підтверджується розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за жовтень 2011 року. На час розгляду справи вище зазначена заборгованість відповідачем у добровільному порядку не погашена.
Твердження арбітражного керуючого щодо відмови УПФУ в Кіровському районі м. Дніпропетровська у задоволені адміністративного позову через перебування позивача у процедурі санації та введення в дію мораторію, суд вважає безпідставними, виходячи із наступного.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 25.04.2008 року порушено провадження у праві №Б29/39-08 про банкрутство державного виробничого підприємства «Дніпронерудпром».
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 26.08.2010 року по справі №Б38/29/39-08 введено процедуру санації державного виробничого підприємства «Дніпронерудпром», на 12 місяців, до 26.08.2011 року; керуючим санацією арбітражного керуючого Саричеву Н.В.
22.09.2011 року по зазначеній справі ухвалою господарського суду Дніпропетровської області процедуру санації державного виробничого підприємства «Дніпронерудпром» було продовжено до 26.02.2012 року.
Правовідносини, які виникли між боржником і кредиторами у звязку з неспроможністю боржника виконати після настання встановленого строку наявні зобовязання і спрямовані на відновлення платоспроможності боржника або його ліквідації з метою здійснення заходів щодо задоволення визнаних судом вимог кредиторів, врегульовані Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Відповідно до ст.1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником стосовно якого порушено справу про банкрутство грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію
У відповідності до ч.4 ст.12 зазначеного Закону, мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду.
Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів: забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства; не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).
Частиною 6 ст.12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» встановлено, що дія мораторію на задоволення вимог кредиторів не поширюється на виплату заробітної плати, аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю та життю громадян, авторської винагороди, на невикористані та своєчасно не повернуті кошти Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Суд здійснивши аналіз вищезазначених норм встановив, що Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» не містить виключень для підприємств, що перебувають у стадії санації, щодо сплати витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах.
Крім того, з порушення провадження у справі про банкрутство не повязується завершення господарської діяльності боржника, він має право укладати угоди та вчиняти інші дії, у звязку з чим, у нього виникають права та обовязки, виконання яких забезпечується на загальних засадах.
Відповідно до п.8.6 рекомендацій Президії Вищого господарського суду «Про деякі питання практики застосування Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»» від 04.06.2004 року №04-5/1193, поточні вимоги кредиторів розглядаються в порядку позовного провадження.
За змістом частин 4, 5 ст. 11 КАС України суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; зясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів.
Таким чином, суд дійшов висновку, що поданих позивачем доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 КАС України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 КАС України, полягає в наступному: суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги в частині стягнення страхових внесків є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати по справі з Відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 72, 86, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська до державного виробничого підприємства «Дніпронерудпром» про стягнення заборгованості в розмірі 722,80 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з державного виробничого підприємства «Дніпронерудпром» (49101, м. Дніпропетровськ, пр. Кірова, 43, р/р 26003010065408 ВАТ «ВТБ Банк», МФО 321767, код ЄДРПОУ 00292273) на користь управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська (49000, м. Дніпропетровськ, Набережна Леніна, 17/731 р/р 25608303123180 в Обл. управлінні Ощадного банку України, МФО 305482, ЗКПО 21910597) заборгованість по відшкодуванню сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за жовтень 2011 року, в сумі 722,80 грн. (сімсот двадцять дві грн. 80 коп.).
Копію постанови направити сторонам.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя <(підпис) >
< Список >
< Список >
< Список >В.В. Горбалінський
< Текст >