Єдиний державний реєстр судових рішень 20.09.2011
<копія >
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2011 р. Справа № 2а/0470/6834/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Юркова Е.О. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Нікопольського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Нікопольської обєднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Луан»про стягнення заборгованості з податку на додану вартість, -
ВСТАНОВИВ:
Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Нікопольського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Нікопольської обєднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю «Луан» з вимогою: стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Луан» (53200, Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Шевченко, буд. 196/68, код ЄДРПОУ 21935781) на користь держави заборгованість з податку на додану вартість в сумі 6533 грн. 08 коп.
В обгрунтування позову позивач зазначив, що у звязку з несплатою суми, зобовязань, визначених у вказаних податкових повідомленнях-рішеннях склалася заборгованість перед бюджетом. Сума боргу не сплачується відповідачем добровільно, а тому підлягає примусовому стягненню.
Прокурор в судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується розпискою в матеріалах справи.
Представник позивача в судове засідання не зявився, подав до суду письмове клопотання з проханням розглянути справу без його участі, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити.
Відповідач до суду не з'явився. Судом було направлено на адресу відповідача копію ухвали про відкриття провадження у справі, судову повістку, проте конверт повернувся до суду з відміткою поштового відділення «за закінченням терміну зберігання». Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, яка надана позивачем в якості доказу по справі, юридична адреса відповідача не змінена. З урахуванням викладеного суд доходить висновку про належне повідомлення відповідача про дату судового розгляду справи.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Луан» (далі ТОВ «Луан») перебуває на податковому обліку Нікопольської ОДПІ, та є платником податків, зборів та обов'язкових платежів.
Як вбачається з матеріалів справи, 17.09.2009р. фахівцями Нікопольської ОДПІ здійснено перевірку ТОВ «Луан» про порушення податкового законодавства. В ході проведеної перевірки встановлено, що ТОВ «Луан» має заборгованість перед бюджетом зі сплати податку на додану вартість в сумі 6533,08 грн., яка виникла внаслідок несплати узгоджених зобов'язань з податку на додану вартість за рішеннями - повідомленнями.
Згідно проведеної перевірки складено акт про порушення податкового законодавства № 1548/152.21935781 від 17.09.2009 року, згідно якого встановлені порушення терміну подання декларації по податку на додану вартість за березень 2009, квітень 2009 року, травень 2009 року, червень 2009 року, липень 2009 року, що є порушення абз. «а» п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який діяв на час виникнення зобов'язань). На підставі акту перевірки Нікопольською ОДПІ визначена сума податкового зобов'язання згідно податкового повідомлення-рішення № 0002451520/41596 від 30.09.2009 року в сумі 850 грн. На даний час вказана сума не сплачена відповідачем.
12.01.2010 року фахівцями Нікопольської ОДПІ здійснено перевірку ТОВ «Луан» про порушення податкового законодавства, в результаті якої складено акт про порушення податкового законодавства № 13/152.21935781 від 12.01.2010 року, в результаті якої встановлені порушення терміну подання декларації по податку на додану вартість за листопад 2009 року. На підставі акту перевірки Нікопольською ОДПІ визначена сума податкового зобов'язання згідно податкового повідомлення-рішення № 0000121520/0/2123 від 22.01.2010 року в сумі 170 грн., яка до цього часу відповідачем не сплачена.
17.03.2010р. фахівцями Нікопольської ОДПІ здійснено перевірку ТОВ «Луан» про порушення податкового законодавства, в результаті якої складено акт про порушення податкового законодавства № 515/152.21935781 від 17.03.2010 року та встановлені порушення терміну подання декларації по податку на додану вартість за серпень 2009 року, вересень 2009 року, жовтень 2009 року, грудень 2009 року, за січень 2010 року. На підставі вказаного акту перевірки Нікопольською ОДПІ визначена сума податкового зобов'язання згідно податкового повідомлення-рішення № 0001101520/0/14022 від 31.03.2010 року в сумі 850 грн., яка до цього часу відповідачем не сплачена.
Також, 17.03.2010р. фахівцями Нікопольської ОДПІ складено акт про порушення податкового законодавства № 516/152.21935781 від 17.03.2010 року та встановлені порушення терміну подання реєстраційного свідоцтва 100117816 від 26.05.2008 року НБ № 154351, що є порушенням абз. 8 п. 9.8. ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість» (який діяв на час виникнення зобов'язань). На підставі акту перевірки Нікопольською ОДПІ визначена сума податкового зобов'язання згідно податкового повідомлення-рішення № 0001111520/0/14021 від 31.03.2010 року в сумі 170 грн., яка до цього часу відповідачем не сплачена.
Відповідно до абзацу «б» п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України від 21.12.2000 року № 2181- III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (зі змінами та доповненнями) контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок про результати діяльності платників податків свідчать про заниженні або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.(діяв на момент вчинення).
Відповідно до абзацу третього п. п. 5.3.1 п. 5:3 ст. 5 Закону України від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (зі змінами та доповненнями) у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпункті «б» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового і зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків, коли протягом такого строку платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження, (діяв на момент вчинення).
За наслідками проведеної перевірки на підставі абз. 1 п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України Нікопольською ОДПІ виставлені податкові повідомлення - рішення № 0000321520/0 від 03.02.2011 року на суму штрафу 0,20 грн. (20 % грошового зобов'язання, погашеного з затримкою) та податкового повідомлення-рішення № 0000321520/0 від 03.02.2011 року на суму штрафу 3043,93 грн. (50 % грошового зобов'язання, погашеного з затримкою).
До цього часу суми, зобов'язань, визначені у вказаних податкових повідомленнях - рішеннях відповідачем не сплачені та складають заборгованість перед бюджетом.
Згідно пп. 14.1.162 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України на суму грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки, відповідачу нарахована пеня в розмірі 1448,95 грн., яка також не сплачена.
Таким чином заборгованість ТОВ «Луан» до бюджету з податку на додану вартість складає 6533,08 грн.
Відповідно до п.87.1 ст.87 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) джерел самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу плата податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплаче сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів
Згідно п.87.2 ст.87 ПКУ джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених і Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до п.п. 20.1.28 п.20.1 ст.20 ПКУ органи ДПС мають право стягувати бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобовязання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податку зобовязаний сплатити нараховану суму грошового зобовязання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
При несплаті зобовязання у встановлений строк виникає податковий борг, який згідно пп.14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України, становить сума грошового зобовязання ( з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання. (Грошове зщобовязання платника податків сума коштів, яку платник повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобовязання та/або штрафну (фінансову) санкцію (п. 14.1.39). Податкове зобовязання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (пп.14.156)).
Відповідно до п.п. 2.6.1, 2.6.2, 2.6.3 п.2.6 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість затвердженого Наказом ДПА України від 15 червня 2005 року N 143 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 травня 2005 р. за №702/10982,який дія на момент складання податкової декларації , відповідно до підпункту 4.1.4 статті4ЗаконуУкраїни «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» для подання декларації встановлюються такі строки.
Якщо звітний (податковий) період дорівнює календарному місяцю, декларація подається до державної податкової інспекції (адміністрації) за місцезнаходженням платника протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Якщо звітний (податковий) період дорівнює календарному кварталу, декларація подається до державної податкової інспекції (адміністрації) за місцезнаходженням платника протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.
Якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається наступний за вихідним або святковим операційний (банківський) день.
Відповідно до вимог п.п.46.1 ст. 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно п.п. 49.18.1, 49.18.2. 49.18.3, 49.18.4, 49.18.5 п. 49.18, 49.19, 49.20 ст. 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним;
календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків), згідно з відповідним розділом цього Кодексу, зазначена податкова декларація подається у строки, визначені пунктом 49.18 цієї статті для такого базового звітного (податкового) періоду.
Для цілей цього Кодексу під терміном «базовий звітний (податковий) період» слід розуміти перший звітний (податковий) період року, визначений відповідним розділом цього Кодексу.
Якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.
Граничні строки подання податкової декларації можуть бути збільшені за правилами та на підставах, які передбачені цим Кодексом.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.п.58.1. 58.2 ст. 58 ПКУ У разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Податкове повідомлення-рішення містить підставу для такого нарахування (зменшення) податкового зобов'язання та/або зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість; посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань платника податків; суму грошового зобов'язання, що повинен сплатити платник податку; суму зменшеного (збільшеного) бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення результатів господарської діяльності або від'ємного значення суми податку на додану вартість; граничні строки сплати грошового зобов'язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності; попередження про наслідки несплати грошового зобов'язання або внесення виправлень до показників податкової звітності в установлений строк; граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.
До податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій.
Форма та порядокнадіслання податкового повідомлення-рішення і розрахунку грошового зобов'язання визначається центральним контролюючим органом.
Податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
У разі зменшення (збільшення) контролюючим органом суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платнику податків надсилаються (вручаються) окремі податкові повідомлення-рішення.
Контролюючий орган веде реєстр виданих податкових повідомлень-рішень щодо окремих платників податків.
Згідно п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до вимог п. 59.1 ст. 59 ПКУ у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу впорядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Отже, звернення позивача 10.06.2011р. до суду з позовом є не раніше ніж 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
На час розгляду справи судом доказів сплати вказаної суми податкового боргу відповідачем не надано.
Згідно п. 95.3 ст. 95 ПКУ стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючий такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам ДПС, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом Державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.
Відповідно до положень, закріплених ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, позов Нікопольського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Нікопольської обєднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 14, 20, 46, 49, 57, 59, 95 Податкового кодексу України, ст.ст. 2, 9, 11, 70-71, 86, 128, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Нікопольського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Нікопольської обєднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Луан» про стягнення заборгованості з податку на додану вартість - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Луан» (53200, Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Шевченко, буд. 196/68, код ЄДРПОУ 21935781) на користь держави заборгованість з податку на додану вартість в сумі 6533 грн. 08 коп.
Копію постанови направити сторонам по справі.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя <(підпис) >
< Список >
< Список >
< Список >Е.О. Юрков
< Текст >