Постанова № 21066932, 10.06.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
10.06.2011
Номер справи
2а-4869/11/0170/9
Номер документу
21066932
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

10 червня 2011 р. Справа №2а-4869/11/0170/9 (12:20) Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі :

Головуючого судді Гаманка Є.О.

при секретарі судового засідання Павленко Н.О.,

розглянувши адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції у м. Ялта АР Крим

до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1

про стягнення заборгованості в сумі 328,86 грн.,

за участю:

представника позивача не зявився;

представника відповідача не зявився.

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовними вимогами до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 328,86 грн. Позовні вимоги мотивовані тим, що на виконання вимог Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян» від 26.12.1992 року №13-92 Державною податковою інспекцією у м. Ялта АР Крим була розрахована сума авансових платежів на 2009 рік в загальній сумі 1350,00 грн., що підлягає сплаті на протязі 2009 року рівними частками в сумі 450,00 грн. По строку на 14.05.2009 року відповідачу було нараховано авансовий платіж в сумі 450,00 грн. Податкове повідомлення про нарахування авансового платежу по податку з доходів фізичних осіб було отримано відповідачем у встановленому порядку, податкове зобовязання узгоджено, однак станом на день подання адміністративного позову зазначена сума не сплачена, у звязку з чим позивач просить стягнути податкову заборгованість відповідача у судовому порядку.

У звязку з частковою сплатою заборгованості відповідачем у сумі 131,03 грн. позивач просить стягнути з відповідача 328,86 грн. (зокрема, пеня в сумі 9,89 грн.).

Представник позивача у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неприбуття не повідомив, надав клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду був повідомлений належним чином, про причини неприбуття не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи та заперечення на позов до суду не надав.

Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі представника відповідача, керуючись ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних у справі доказів.

Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, ІПН НОМЕР_1, місце реєстрації: АДРЕСА_1 (згідно реєстраційних документів), 23 січня 2006 року був зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа Виконавчим комітетом Ялтинської міської ради АР Крим, про що видано відповідне Свідоцтво (номер запису про державну реєстрацію НОМЕР_2). Згідно з довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідач станом на 28.05.2010 року перебуває на обліку та є платником податків та зборів, що підтверджено матеріалами справи.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 року №1252-ХІІ (який діяв на час виникнення спірних відносин) платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є, зокрема, юридичні особи, на яких відповідно до Законів України покладений обовязок сплачувати податки і збори.

Відповідно до вимог ч. 1, 2 та 3 ст. 13 Розділу ІV «Особливості оподаткування доходів від зайняття підприємницькою діяльністю та інших доходів» Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян» від 26.12.1992 року №13-92 (з наступними змінами та доповненнями, далі Декрет №13-92) оподаткуванню підлягають доходи громадян, одержані протягом календарного року від здійснення підприємницької діяльності без створення юридичної особи, а також інші доходи громадян, не передбачені як об'єкти оподаткування у розділах II та III цього Декрету.

Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий доход, тобто різниця між валовим доходом (виручки у грошовій та натуральній формі) i документально підтвердженими витратами, безпосередньо пов'язаними з одержанням доходу. Якщо ці витрати не можуть бути підтверджені документально, то вони враховуються податковими органами при проведенні остаточних розрахунків за нормами, визначеними Головною державною податковою інспекцією України за погодженням з Міністерством економіки України та Державним комітетом України по сприянню малим підприємствам та підприємництву.

До складу витрат, безпосередньо пов'язаних з одержанням доходів, належать витрати, які включаються до складу валових витрат виробництва (обігу) або підлягають амортизації згідно з Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств».

Згідно із ч. 2 ст. 14 зазначеного Декрету №13-92 оподаткування доходів громадян податковими органами здійснюється на підставі: декларацій громадян про очікуваний (оціночний) у поточному році або про фактично одержані ними протягом року доходи; матеріалів перевірок діяльності громадян, проведених податковими органами; отриманих від підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності відомостей про нараховані та виплачені платникам суми доходів і суми утриманих з них податків за формою, встановленою центральним податковим органом.

Відповідно до ч. 3 ст. 14 Декрету №13-92 податок, обчислений податковими органами, сплачується в такому порядку: протягом року платники щоквартально сплачують до бюджету по 25 процентів річної суми податку, обчисленої за доходами за попередній рік, а платники, які вперше залучаються до сплати податку, - 25 процентів суми, обчисленої їм податковими органами за оціночним доходом на поточний рік. Для сплати авансових платежів податку встановлюються такі строки протягом року: до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня i до 15 листопада. У разі значного збільшення або зменшення протягом року доходу платника податковими органами може бути проведено перерахунок сум податку за строками сплати податку, що не настали; суми плати за патент i суми податку, сплачені протягом року за місцем виплати доходу та у вигляді авансових платежів, пред'явлених податковими органами, враховуються при остаточному розрахунку суми податку на підставі документального підтвердження факту сплати податку.

Згідно з абз. 4 п. ст. 4 Декрету №13-92 нарахування авансових та остаточних сум податку проводиться податковими органами у 15-денний строк з дня одержання декларації.

18.03.2009 року відповідачем було подано декларацію про доходи одержані з 01 січня по 31 грудня 2008 року, згідно якої сума одержаного оподаткованого доходу за рік склала 722,31 грн., одночасно зазначено, що у наступному 2009 році відповідач планує одержати суму оподаткованого сукупного доходу в розмірі 9000,00 грн.

На підставі поданої декларації Державною податковою інспекцією у м. Ялта АР Крим здійснено розрахунок авансових платежів податку з доходів фізичних осіб на 2009 рік. Згідно з наданим розрахунком загальна сума очікувального відповідачем доходу складає 9000,00 грн., середньомісячна сума оподаткованого доходу 1000,00 грн., місячна сума прибуткового податку 150,00 грн., сума нарахованого прибуткового податку 1350,00 грн.

На підставі проведеного розрахунку авансових платежів Державною податковою інспекцією у м. Ялта АР Крим винесене податкове повідомлення-рішення №0000951702/0 від 23.03.2009 року за формою «Ф» на загальну суму 1350,00 грн., відповідно до якого граничні терміни сплати податку є 14.05.2009р. в сумі 450,00 грн., 14.08.2009р. в сумі 450,00 грн., 16.11.2009р. в сумі 450,00 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення отримано особисто відповідачем 08.04.2009 року. Тобто, сума податкового зобовязання по податку з доходів фізичних осіб стала узгодженою 08.04.2009 року. Відповідачем у встановлені законодавством терміни (до 14.05.2009 року) сума заборгованості сплачена не була.

Пунктом 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року №2181-ІІІ (який діяв на час виникнення спірних відносин, далі Закон №2181) встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку вказує у податковій декларації.

Відповідно до п. 1.11 ст. 1 вказаного Закону податкова декларація, розрахунок документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Згідно з п. 5.1 ст. 5 Закону №2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Відповідно до пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону №2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Згідно з п. 1.3 ст. 1 Закону №2181 податковий борг (недоїмка) це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

В порушення діючого законодавства у встановлені законом строки самостійно визначена сума податкового зобов'язання у розмірі 450,00 грн. по податку з доходів фізичних осіб у повному обсязі відповідачем сплачена не була.

Також, за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання відносно відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції за податковим повідомленням-рішенням від №0000951702/0 від 23.03.2009 року на суму 9,89 грн.

Заборгованість відповідачем частково сплачена у сумі 131,03 грн.

Таким чином, з урахуванням часткової сплати, загальна сума заборгованості перед бюджетом склала 328,86 грн.

Відповідно до пп.6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону №2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Згідно з пп.6.2.3 п.6.2 ст.6 Закону №2181 податкові вимоги надсилаються: а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк; б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

На адресу відповідача позивачем були направлені перша податкова вимога №1/2164 від 17.08.2009 року, яка була повернена за закінченням терміну зберігання та у звязку з неврученням розміщена на дошці податкових оголошень 14.10.2009 року та друга податкова вимога №2/3090 від 16.11.2009 року, яка була повернена за закінченням терміну зберігання та у звязку з неврученням розміщена на дошці податкових оголошень 22.12.2009 року. На час розгляду справи у суду відсутні відомості щодо оскарження відповідачем зазначених податкових вимог у встановленому діючим законодавством порядку.

Згідно із пп.16.1.1 п.16.1 ст.16 Закону №2181 після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Пунктом 16.4 статті 16 цього Закону встановлено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.

Державною податковою інспекцією у м. Ялта АР Крим прийнято рішення від 03.02.2010 року за № 4 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.

Згідно з п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року №509-ХІІ (який діяв на час виникнення спірних відносин) державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

На час розгляду справи набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до пп. 20.1.18 п. 20.1. ст. 20 якого, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Пунктом. 87.11 Податкового кодексу України передбачено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення податкового боргу платника податку фізичної особи.

У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів сплати заборгованості у повному обсязі.

Таким чином, станом на день розгляду справи, заборгованість відповідача перед бюджетом за зазначений період, з урахуванням часткового погашення, становить 328,86 грн.

За таких обставин суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Постанова складена та підписана 10.06.11р.

Керуючись ст.ст. 94, 98, 160-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1; АДРЕСА_1) податкову заборгованість по податку з доходів фізичних осіб в сумі 328 (триста двадцять вісім) гривень 86 копійок на користь Місцевого бюджету м. Ялти АР Крим на р/р №33217801700039, код платежу 11010200, в Управлінні Держказначейства в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ОКПО 34740850.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Гаманко Є.О.