Постанова № 21066810, 25.02.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
25.02.2011
Номер справи
2а-15882/10/9/0170
Номер документу
21066810
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 лютого 2011 р. (11:33) Справа №2а-15882/10/9/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Гаманко Є.О., при секретарі Павленко Н.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовомГоловного управління юстиції Міністерства юстиції України в АРК

до Координаційної ради жіночих громадських об’єднань «Кримський форум»

про примусовий розпуск (ліквідацію) громадської організації

Представники сторін:

представник позивача - ОСОБА_1, довіреність № 03-43/345 від 25.01.11р.;

представник відповідача, не з'явився.

Суть спору: Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовними вимогами про примусовий розпуск (ліквідацію) Координаційної ради жіночих громадських об’єднань «Кримський форум».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Координаційна рада жіночих громадських об’єднань «Кримський форум» не знаходиться за юридичною адресою, порушує вимоги законодавства про об’єднання громадян щодо обов’язкової реєстрації змін до статуту, не проводить засідання та переобрання статутних органів, не надає матеріали про статутну діяльність, та не звітує до пенсійного фонду і податкової інспекції, що є порушенням ст.ст. 13,15,24,25,26 Закону України “Про об’єднання громадян” і заподіює шкоду інтересам держави, незважаючи на неможливість держави в особі уповноважених нею органів (податкової інспекції, пенсійного фонду) контролювати фінансово-господарську діяльність громадської організації та статутну діяльність громадської організації. Позивач зазначає, що відповідач після винесення попередження продовжує ухилятися від державного контролю, не надає матеріали щодо статутної діяльності та не звітує до відповідних контролюючих органів.

Представник позивача у судовому засіданні, що відбулося 25.02.11р., наполягав на задоволенні позовних вимог з мотивів, що викладені у позові.

Відповідач у судове засідання явку представника не забезпечив, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Відповідач про причини неявки суд не повідомив, письмові заперечення не надав, клопотання про розгляд справи за його відсутності суду не надав.

Суд враховуючи ненадання відповідачем доказів неможливості прийняття участі у судовому засіданні з поважних причин, відсутність клопотання відповідача про неможливість розгляду справи без участі його представника, керуючись ст. 128 КАС України вважає, що перешкод для розгляду та вирішення справи на підставі наявних у ній доказів немає.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, надані позивачем, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з Положенням "Про Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, м.м. Києві та Севастополі затвердженого Наказом від 14.02.2007 року № 47/5 Міністерства юстиції України (далі Положення) Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, мм. Києві та Севастополі (далі - управління юстиції) підпорядковуються Міністерству юстиції України (далі - Мін'юст) та є його територіальними органами.

Відповідно до абзацу дев'ятого пункту 3 Положення, одним з основних завдань є здійснення легалізації місцевих об'єднань громадян та реєстрації інших юридичних осіб у порядку, установленому чинним законодавством, здійснення в межах компетенції контролю за їх діяльністю.

За таких обставин Головне управління юстиції Міністерства юстиції України відповідно до п.7 ч. 1 ст. 3 КАС України є суб’єктом владних повноважень як орган державної влади.

Відповідно до ст. 25 Закону України “Про об’єднання громадян” від 16.06.1992 року і постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.1993р. № 140 “Про затвердження Положення про порядок легалізації об’єднань громадян” на органи юстиції покладено функції державної реєстрації і контролю за діяльністю громадських організацій. А якщо органи юстиції мають функції державної реєстрації та контролю за діяльністю громадських організацій відповідно до п. 4 ст.17 має право звертатися з позовами до адміністративного суду.

Положеннями ч. 1 ст.1 Закону України “Про об’єднання громадян” визначено, що об’єднання громадян є добровільне громадське формування, створене на основі єдності інтересів для спільної реалізації громадянами своїх прав і свобод. Легалізація (офіційне визнання) яких згідно до ст. 14 Закону України “Про об’єднання громадян” є обов’язковою і здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування. Діяльність об’єднань громадян, які не легалізовані, або примусово розпущені за рішенням суду, є протизаконною. Після реєстрації об’єднання громадян воно набуває статус юридичної особи. Легалізація громадської організації здійснюється відповідно Міністерством юстиції України, місцевими органами державної виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських Рад народних депутатів.

Координаційну раду жіночих громадських об’єднань «Кримський форум» зареєстровано Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим 07.06.1999 року, що підтверджуються Свідоцтвом про реєстрацію об’єднання громадян від 07.06.1999р. №289 (а.с.28).

Юридична адреса організації – 95000, м. Сімферополь, вул. Гоголя, 9.

Відповідно до ч.2 ст. 25 Закону України “Про об’єднання громадян” органи, що проводять легалізацію об’єднань громадян, здійснюють контроль за додержанням ними положень статуту. Так перевіркою Головного управління юстиції статутної діяльності організації було встановлено, що за адресою, вказаною у статутних документах, Координаційна рада жіночих громадських об’єднань «Кримський форум» не знаходиться, у зв’язку з чим проведення перевірки стало неможливим. Про відсутність організації складено акт від 20.01.2010 року (а.с.18).

Згідно зі ст. 13 Закону України “Про об’єднання громадян” інформація стосовно місцезнаходження організації є невід’ємною частиною статуту організації. Згідно статті 15 вищезгаданого Закону зміни та доповнення до статуту підлягають обов’язковій реєстрації.

Як вбачається з п. 3 статті 4 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців” зміни до установчих документів юридичної особи підлягають обов’язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру.

Судом встановлено, що відповідачем документи на реєстрацію змін до статуту у зв’язку зі зміною місцезнаходження Координаційної ради жіночих громадських об’єднань «Кримський форум» до реєструючого органу не надавались.

Таким чином, відповідачем порушено вимоги ст. 15 Закону України “Про об’єднання громадян” та статті 4 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців” в частині обов’язкової реєстрації змін у статутних документах.

Згідно зі ст. 13 Закону України “Про об’єднання громадян” – громадські організації діють на підставі Статуту. Згідно п. 4.2 Статуту, вищим керівним органом Ради є Конференція, яка скликається не рідше ніж один раз на 4 роки. Позачергова Конференція може бути скликана Президією за власним бажанням або на прохання 1/3 членів організації. Згідно п. 4.6 Статуту Виконавчим органом Ради є Президія, яка обирається строком на 4 роки, засідання Президії проводиться по мірі необхідності, або не рідше ніж 1 раз на квартал. Згідно п.п. 4.8. Контрольний орган Ради обирається Конференцією із числа членів Ради на 4 роки. Склад керівних органів вказується в Реєстрі об’єднань громадян.

Відповідно до п. 2.6.1 Положення про Єдиний реєстр громадських формувань, Розділ «Реєстр громадських організацій» Єдиного реєстру поряд з іншим містить відомості про склад керівництва центральних статутних органів: прізвище, ім’я, по батькові, посада в організації.

Згідно із п. 7 Порядку підготовки та оформлення рішень щодо легалізації об’єднань громадян та інших громадських формувань, Головного управління юстиції приймає рішення про взяття до відома інформації про зміну керівних органів об’єднання громадян.

Однак з моменту реєстрації організації до Головного управління юстиції протоколи засідань статутних органів, в тому числі про переобрання останніх відповідачем не надавались.

За вищенаведені порушення об’єднання громадян несуть відповідальність, яка передбачена ст. 28 Закону “Про об’єднання громадян”, зокрема у вигляді попередження і примусового розпуску (ліквідації).

Згідно ст. 29 Закону “Про об’єднання громадян”, якщо об’єднанням громадян вчинено правопорушення, яке не тягне за собою обов’язкового застосування іншого виду стягнення, передбаченого цим Законом, відповідний легалізуючий орган виносить письмове попередження.

За таких обставин Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим на підставі ст.ст. 28, 29 Закону України “Про об’єднання громадян” винесено Попередження № 03-10/1185 від 06.04.2010 року (а.с.9-11), у якому вимагалось надати інформацію про статутну діяльність організації.

Не зважаючи на це, інформацію про здійснення статутної діяльності відповідачем надано не було.

Враховуючи вищевикладене суд прийшов до висновку, що відповідач після винесення попередження продовжує ухилятися від державного контролю, порушуючи тим самим статтю 25 Закону України “Про об'єднання громадян”.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Згідно Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” Координаційна рада жіночих громадських об’єднань «Кримський форум» є неприбутковою організацією, а також на підставі положень ст. 85 Цивільного кодексу України є непідприємницьким товариством, яке не має на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками. Але відповідно ч.1 ст.26 Закону України “Про об’єднання громадян” об’єднання громадян повинні у встановленому порядку подавати фінансовим органам декларації про свої доходи та витрати.

Однак згідно даних наданих Державною податковою інспекцією у м. Сімферополі, Координаційна рада жіночих громадських об’єднань «Кримський форум» перебуває на обліку, але податкова звітність не надавалась більше року, остання звітність надана за І-ий квартал 2005р. (а.с.16).

За даними Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим Координаційна рада жіночих громадських об’єднань «Кримський форум» зареєстрована в якості платника страхових внесків в Управлінні ПФУ в Центральному районі м. Сімферополь АРК з 10.11.99р., звітність не надає з квітня 2005 року (а.с.12).

Відповідно до листа Головного управління статистики в АР Крим у ЄДРПОУ значиться Координаційна рада жіночих громадських об’єднань «Кримський форум», ідентифікаційний номер 24398020, юридична адреса – м. Сімферополь, вул. Гоголя, 9 (а.с.17).

За таких обставин суд приходить до висновку що Координаційна рада жіночих громадських об’єднань «Кримський форум» не знаходиться за юридичною адресою, порушує вимоги законодавства про об’єднання громадян щодо обов’язкової реєстрації змін до статуту, не проводить засідання та переобрання статутних органів, не надає матеріали про статутну діяльність, та не звітує до пенсійного фонду і податкової інспекції, що є порушенням ст.ст. 24, 26 Закону України “Про об’єднання громадян” і заподіює шкоду інтересам держави, зважаючи на неможливість держави в особі уповноважених нею органів (податкової інспекції, пенсійного фонду) контролювати фінансово-господарську діяльність громадської організації.

Відповідно до п. 3 статті 32 Закону України “Про об’єднання громадян примусовий розпуск (ліквідація) об’єднань громадян за поданням реєструючого органу або прокурора, здійснюється за рішенням суду у разі продовження протиправної діяльності після накладення стягнень передбачених вищезгаданим законом.

Згідно з частиною 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення.

Координаційна рада жіночих громадських об’єднань «Кримський форум» не надала суду доказів, що спростовують позовні вимоги, тобто доказів знаходження за місцем реєстрації юридичної особи; доказів надання позивачу інформації про проведення засідань статутних органів, в тому числі про переобрання останніх; доказів оформлення податкових декларацій, іншої звітності та відправлення цих матеріалів до податкових органів; доказів звітування до органі ПФУ; доказів виконання попередження Головного управління юстиції та усунення порушень законодавства.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, щопозовні вимоги обґрунтовані, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 3 статті 32 Закону України “Про об’єднання громадян”, про примусовий розпуск (ліквідацію) об’єднання громадян реєструючий орган протягом п’ятнадцяти днів після набрання рішенням суду законної сили повідомляє у засобах масової інформації.

У судовому засіданні проголошені вступна та резолютивна частина постанови, постанова складена у повному обсязі та підписана 01.03.11р.

Керуючись ст. ст. 160-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1.          Позовні вимоги задовольнити.

2.          Примусово розпустити (ліквідувати) громадську організацію - Координаційну раду жіночих громадських об’єднань «Кримський форум» (95000, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Гоголя, буд. 9; ідентифікаційний номер 24398020), зареєстровану Головним Управлінням юстиції в АРК 07.06.1999 року, свідоцтво про реєстрацію за номером 289.

3.          Стягнути на користь Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в АРК з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 3, 40 грн.

4. Зобов’язати Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в АРК протягом п’ятнадцяти днів після набрання рішенням суду законної сили повідомити про ліквідацію громадської організації - «Координаційна рада жіночих громадських об’єднань «Кримський форум»» у засобах масової інформації.

5. Встановити Головному управлінню юстиції Міністерства юстиції України в АРК строк для надання суду звіту про виконання постанови протягом місяцю з дня набрання постановою законної сили.

6.          Копію цієї постанови, після набрання нею законної сили, направити державному реєстратору за місцем реєстрації юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо розпуску (ліквідування) юридичної особи .

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя                                                   Гаманко Є.О.