Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
"11" січня 2012 р. Справа № 5019/527/11
Господарський суд Рівненської області у складі: суддя Крейбух О.Г., розглянувши заяву відповідача - ТзОВ "Рівнетеплоенерго" про відстрочку виконання судового рішення від "17" травня 2011 р.
у справі за позовом Дочірня компанія "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"
до відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго"
про стягнення в сумі 2 135 397 грн. 33 коп.
та
за зустрічним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнетеплоенерго"
до відповідача дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"
про визнання недійсними пунктів 7.10, 9.3 Договору № 2-06/09-1861 БО-28 від 30.10.2009 року
Представники сторін:
Від позивача: ОСОБА_1, довіреність № 104/10 від 26.12.2011р.
Від відповідача: ОСОБА_2., довіреність № 03-05/17 від 03.01.2011р.
ВСТАНОВИВ:
03.11.2011 року до господарського суду Рівненської області від відповідача надійшла заява № 03-05/2402 від 03.11.2011р. про відстрочення виконання рішення господарського суду Рівненської області від 17.05.2011 року у справі № 5019/527/11 на шість місяців.
В обгрунтування заяви боржник зазначає про неможливість виконати рішення суду в добровільному порядку через теперішній стан підприємства, низьку платоспроможність споживачів теплової енергії, мінімальне надходження коштів на розрахунковий рахунок підприємства ТОВ "Рівнетеплоенерго". Крім того, звертає увагу на той факт, що на виконання вимог Закону України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" від 12.05.2011 року та відповідно до п.6 Постанови КМУ № 894 від 08.08.2011 року "Про затвердження Порядку списання заборгованості за природний газ та електричну енергію" ТОВ "Рівнетеплоенерго" було створено комісію з питань списання заборгованості за природний газ. Згідно протоколу № 1, затвердженого комісією від 05.09.2011 року було списано заборгованість з пені, штрафних та фінансових санкцій (три відсотки річних та індекс інфляції) в сумі 525 681,26 грн., які були стягнуті рішенням господарського суду Рівненської області від 17.05.2011 року у справі № 5019/527/11.
Відповідно до п.6 Постанови КМУ № 894 від 08.08.2011 року "Про затвердження Порядку списання заборгованості за природний газ та електричну енергію" списання заборгованості проводиться на підставі протоколів комісії, затверджених її головою. Датою списання заборгованості є дата затвердження протоколу. Листом № 01-02/2005 від 16.09.2011 року Рівненську обласну державну адміністрацію було повідомлено про списання заборгованості та подання відповідних документів до ДК "Газ України". Тобто відповідно до рішення у справі № 5019/527/11 несплаченою залишилася лише сума основної заборгованості, що складає 1609716,07 грн., і яка має бути відшкодована як різниця в тарифах згідно з постановою КМУ № 503 від 11.05.2011р. «Про затвердження Порядку перерахування у 2011 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у звязку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування». Враховуючи викладене, просить заяву задоволити та відстрочити виконання рішення від 17.05.2011р. у справі № 501/527/11 на 6 місяців.
Стягувач в задоволенні заяви про відстрочку виконання рішення суду заперечив з підстав. зазначених у відзиві № 31/10-14501 від 01.12.2011 року. Вважає, що важкий фінансовий стан підприємства за змістом ст.121 ГПК України не є винятковими обставинами та підставами для надання відстрочки. Просить в задоволенні заяви боржнику відмовити.
Заслухавши пояснення представників стягувача та боржника, оцінивши наявні в матеріалах справи і досліджені в судовому засіданні докази, суд встановив наступне.
Рішенням господарського суду Рівненської області від 17.05.2011 року у справі № 5019/527/11 позов Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" до ТзОВ "Рівнетеплоенерго" задоволено та стягнуто з останнього 1 609 716 грн. 07 коп. боргу, 129916,75 грн. пеню, 275449,99 грн. суми, на яку збільшився борг внаслідок інфляційних процесів, 120314,52 грн. три відсотки річних за несвоєчасні розрахунки, 21354,00 грн. державного мита за подання позовної заяви та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 07.07.2011 року рішення господарського суду Рівненської області від 17.05.2011р. у справі № 5019/527/11 залишено без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 16.10.2011 року у справі № 5019/527/11 постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 07.07.2011 року та рішення господарського суду Рівненської області від 17.05.2011 року залишено без змін.
05 серпня 2011 року господарським судом Рівненської області видано наказ про примусове виконання рішення від 17.05.2011 року у справі № 5019/527/11.
03листопада 2011 року до господарського суду Рівненської області від відповідача надійшла заява № 03-05/2402 від 03.11.2011р. про відстрочення виконання рішення господарського суду Рівненської області від 17.05.2011 року у справі № 5019/527/11 на шість місяців.
Відповідно до п.2.2 ст.2 Закону України “Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію” від 12.05.2011 № 3319-VI, який набрав чинності 04.06.2011, на умовах, визначених цим Законом, підлягає списанню заборгованість (у тому числі, встановлена судовими рішеннями) з пені, штрафних та фінансових санкцій (три відсотки річних та індекс інфляції), які нараховані підприємствам, в тому числі, що виробляють, транспортують і постачають теплову енергію незалежно від їхніх форм власності (до яких відноситься відповідач), на заборгованість за природний газ, спожитий ними у період з 1 січня 1997 року по 1 січня 2011 року, і не сплачена станом на дату набрання чинності цим Законом.
Згідно п.2.5 статті 2 Закону, списання заборгованості відповідно до цього Закону здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 894 від 08.08.2011р. затверджено Порядок списання заборгованості за природний газ та електричну енергію.
Відповідно до п.1 Порядку списання заборгованості за природний газ та електричну енергію, цей Порядок визначає механізм списання заборгованості (у тому числі реструктуризованої) за природний газ та електричну енергію, зокрема зі сплати пені, штрафних та фінансових санкцій, що нараховані на заборгованість за природний газ, відповідно до Закону України “Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію”.
Відповідно до п.6 Порядку, для списання заборгованості кожен учасник процедури списання утворює комісію з питань списання заборгованості, до складу якої обов'язково входить керівник такого учасника як голова комісії та головний бухгалтер і яка визначає обсяг заборгованості, що підлягає списанню, у розрізі контрагентів. Списання заборгованості проводиться на підставі протоколів зазначеної комісії, затверджених її головою. Датою списання заборгованості є дата затвердження протоколу.
01 вересня 2011 року ТзОВ «Рівнетеплоенерго»наказом № 243 створено комісію з питань списання заборгованості за спожитий природний газ /т.2, а.с.9-10/.
05 вересня 2011 року комісією з питань списання заборгованості за спожитий природний газ ТзОВ «Рівнетеплоенерго», протокол № 1 прийнято рішення про списання з обліку заборгованості з пені, штрафних санкцій та фінансових санкцій (три відсотки річних та індекс інфляції), які нараховані на заборгованість за природний газ, спожитий у період з 30 жовтня 2010 року по 01 січня 2011 року, і не сплачені станом на 04 червня 2011 року, зокрема, за договором № 2-06/09-1861-БО-28 від 30.10.2009р.:
-інфляційні збитки 275449,99 грн.
-3 % річних 120314,52 грн.
-пеня 129916,75 грн. /а.с.11-13/.
Тобто зазначені суми інфляційних збитків, 3 % річних та пені були стягнуті з відповідача на користь позивача рішенням господарського суду Рівненської області від 17.05.2011р. у справі № 5019/527/11, яке набрало законної сили 07.07.2011 року.
Відповідно до п.7 Порядку, заборгованість із сплати пені, штрафних та фінансових санкцій (3 відсотки річних та індекс інфляції), які нараховані учасникам процедури списання на заборгованість за природний газ, спожитий ними у період з 1 січня 1997 р. по 1 січня 2011 р., щодо стягнення яких до набрання чинності Законом розпочата процедура судового врегулювання спору і відсутнє судове рішення, яке набрало законної сили, визначається у відповідних договорах, що укладаються між учасниками процедури списання відповідно до Цивільного та Господарського кодексів України.
Таким чином, поскільки станом на 04.06.2011р. - день набрання чинності Законом України "Про деякі питання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію" рішення господарського суду Рівненської області від 17.05.2011р. у справі № 5019/527/11 законної сили не набрало у звязку з оскарженням його в апеляційному порядку, то в силу вимог п.7 Порядку списання заборгованості за природний газ та електричну енергію, заборгованість із сплати пені, штрафних та фінансових санкцій (3 відсотки річних та індекс інфляції) повинно проводитися відповідно до договорів, що укладаються між учасниками процедури списання відповідно до Цивільного та Господарського кодексів України.
Однак, вказані договори між сторонами не укладалися, а отже списання сум заборгованості із сплати пені, штрафних та фінансових санкцій (3 відсотки річних та індекс інфляції) у відповідності до пункту 7 Порядку здійснено не було, а тому відсутні правові підстави боржнику вважати, що сума заборгованості із сплати пені, штрафних та фінансових санкцій (3 відсотки річних та індекс інфляції) є списаною.
Відповідно до ст.121 ГПК України господарський суд при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
Відповідно до п.2 роз'яснення президії Вищого арбітражного суду України № 02-5/333 від 12.09.1996 року "Про деякі питання практики застосування статті 121 Господарського процесуального кодексу України" підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк або встановленим господарським судом способом. При цьому, слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи.
Наведені боржником підстави для відстрочки виконання судового рішення, зокрема, тяжке фінансове становище, низьку платоспроможність споживачів теплової енергії, мінімальне надходження коштів на розрахунковий рахунок підприємства ТОВ "Рівнетеплоенерго" не є тими виключними обставинами, які надають підстави для відстрочки виконання судового рішення, оскільки важке фінансове становище відповідача утворилось внаслідок його власної діяльності, а не в силу якихось обєктивних, незалежних від відповідача обставин.
Направлення ТзОВ "Рівнетеплоенерго" листом від 06.01.2012р. № 03-05/57 на адресу ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" з метою врегулювання спору мирової угоди від 29.12.2011р. по справі № 5019/527/11 не може слугувати підставою для надання відстрочки виконання рішення, поскільки у разі підписання даної мирової угоди позивачем ТзОВ "Рівнетеплоенерго" має право на звернення до суду в порядку ст.121 ГПК України.
Відповідно до приписів статті 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Натомість, звертаючись із заявою про відстрочку виконання рішення суду боржник не навів обгрунтованих доводів, які б могли бути підставою для надання відстрочки та не обгрунтував її необхідність.
За наведеного, заява ТзОВ "Рівнетеплоенерго" про відстрочку виконання рішення до задоволення не підлягає.
Керуючись ст.ст.86, 121 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
В задоволенні заяви ТзОВ "Рівнетеплоенерго" про відстрочку виконання рішення господарського суду Рівненської області від 17.05.2011 року - відмовити.
Суддя Крейбух О. Г.
Помічник судді
Васильєва О.М.