ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
17.01.12 р. Справа № 28/212пн
Господарський суд Донецької області у складі судді: Курило Г.Є.
при секретарі судового засідання Дороховій Т.Ю.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Слов’янська солевидобувна компанія”, м. Слов’янськ
до відповідача Регіонального відділення Фонду державного майна України, м. Донецьк
про зобов'язання Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Донецькій області надати дозвіл ТОВ „Слов’янська солевидобувна компанія” на списання орендованого майна у кількості 6 одиниць та залишковою вартістю 1957,08грн., згідно з порядком списання об’єктів державної власності, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2007р. №1314 „Про затвердження порядку списання об’єктів державної власності”.
Представники сторін:
Від позивача: Павенко Г.С.
Від відповідача: Нікульська А.О.
СУТЬ СПРАВИ:
В судовому засіданні оголошувалась
перерва з 05.12.2011р. по 21.12.2011р. , з
21.12.2011р. по 17.01.2012р.
Товариство з обмеженою відповідальністю „Слов’янська солевидобувна компанія”, м. Слов’янськ (далі –Позивач) звернулось до господарського суду Донецької області з позовом до Регіонального відділення Фонду державного майна України, м. Донецьк, про зобов'язання Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Донецькій області надати дозвіл ТОВ „Слов’янська солевидобувна компанія” на списання орендованого майна у кількості 6 одиниць та залишковою вартістю 1957,08грн., згідно з порядком списання об’єктів державної власності, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2007р. №1314 „Про затвердження порядку списання об’єктів державної власності”.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на договір оренди № 343/99 від 01.05.1999р. з додатками, відомості про вартість майна, яке пропонується до списання ТОВ „Слов’янська солевидобувна компанія”, акти інвентаризації майна, акти технічного стану майна по кожному об’єкту, техніко-економічне обґрунтування необхідності списання майна по кожному об’єкту, відповідь Міністерства аграрної політики України від 10.08.2009р.
Господарський суд Донецької області ухвалою від 21.11.2011р. порушив провадження у справі №28/212пн.
Позивач в судовому засіданні підтримав вимоги викладені в позовній заяві.
Відповідач у відзиві №10-14-12362 від 05.12.2011р. проти позовних вимог заперечує, посилаючись на відсутність механізму списання орендованого державного майна ЦМК та правових підстав для надання згоди на списання спірного майна; положення Порядку списання об’єктів державної власності, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2007р. № 1314.
Розгляд справи на підставі ст.77 Господарського процесуального кодексу України відкладався.
Перед початком розгляду справи по суті представників сторін було ознайомлено з правами та обов'язками відповідно до ст.ст. 20, 22 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив, що 01.05.1999р. між відповідачем (орендодавець) та позивачем (орендар) було укладено договір оренди державного майна №343/99, згідно п.1.1. договору (в редакції додаткової угоди №7 від 01.09.2003р.) орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне майно – цілісний майновий комплекс „Сільзавод №2”, вартість якого визначено у відповідності з додатками до договору оренди, протоколам про результати інвентаризації та передавальним балансом підприємства, станом на 31.12.2002р., вартість якого становить 639219 грн. 19 коп., у тому числі: основні засоби: а) по первісній вартості 1918094 грн. 46 коп., б) по балансовій (залишковій) вартості 639219 грн. 19 коп.
Відповідно до акту прийому-передачі державного майна-цілісного майнового комплексу «Слов'янський солевиварювальний завод №2» від 01 травня 1999р., ТОВ «Слов'янський солевиварювальний завод №2» передає, а ТОВ «Слов'янська солевидобувна компанія» приймає державне майно цілісного майнового комплексу Слов'янський солевиварювальний завод №2.
02 квітня 2008р. укладений договір № 9 про внесення змін до договору оренди № 343/99 від 01.05.1999р., згідно якого строк дії договору оренди подовжено по 01.05.2033р.
За твердженням позивача, за час дії договору оренди частина державного майна, яке було предметом договору оренди, стало непридатним, а саме Котел ДКВР 10-13 (рік випуску 1971), Котел ДКВР 10-13 (рік випуску 1971), Котел ДКВР 10-131 (рік випуску 1972), Економайзер ЭП1-330 (рік випуску 1981), Економайзер ЭП1-330 (рік випуску 1971), Економайзер ЭП1-330 (рік випуску 1972) загальною залишковою (балансовою) вартістю 1957,08грн. Позивачем надані техніко-економічне обґрунтування на списання означеного майна, що затверджене керівником позивача, відомість про об’єкти державної власності, що пропонуються до списання, акт інвентаризації об’єктів державної власності, що пропонується до списання, акти технічного стану від 30.04.2009р.
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Слов'янська солевидобувна компанія», звернувся до Міністерства аграрної політики України, до сфери управління якого він відноситься з листом щодо списання з балансу товариства майна у кількості 6 одиниць, залишковою вартістю 1957,08 грн.
Позивач отримав згоду Міністерства аграрної політики України від 20.08.2009р. за №37-11-4.15/14891 щодо списання майна. На підставі отриманої відповіді ТОВ «Слов'янська солевидобувна компанія» звернулося до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області з листом щодо списання майна у кількості 6 одиниць залишковою вартістю 1957,08 грн. Однак, відповідач своїми листами від 16.10.2009 р. за №11-06-02-115.17, від 06.10.11р. № 11-06-02-09972 відмовив позивачу в наданні згоди на списання.
В зв’язку з чим, позивач звернувся до господарського суду з відповідним позовом про зобов'язання Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Донецькій області надати дозвіл ТОВ „Слов’янська солевидобувна компанія” на списання орендованого майна у кількості 6 одиниць та залишковою вартістю 1957,08грн., згідно з порядком списання об’єктів державної власності, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2007р. №1314 „Про затвердження порядку списання об’єктів державної власності”.
За результатами всебічного, повного та всесторонньо дослідження наданих сторонами доказів в їх сукупності, суд виходить з наступного:
Відповідно до ст.3 Закону України "Про управління об’єктами державної власності", до об’єктів управління державної власності відноситься державне майно, передане в оренду.
Згідно ч. 2 ст. 4 Закону України «Про управління об'єктами державної власності», суб'єктом управління об'єктами державної власності (крім інших) є Фонд державного майна України.
В ст. 7 Закон України „Про управління об'єктами державної власності”, зазначено, що Фонд державного майна України відповідно до законодавства здійснює контроль за використанням орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств, організацій, їх структурних підрозділів, виконанням умов договорів оренди цілісних майнових комплексів державних підприємств, поверненням цілісних майнових комплексів державних підприємств до сфери управління уповноважених органів управління після закінчення строку дії договорів оренди.
Порядок забезпечення підвищення ефективності використання державного та комунального майна шляхом передачі його в оренду фізичним та юридичним особам врегульовано Законом України „Про оренду державного та комунального майна”.
Контроль за використанням майна, переданого в оренду (крім іншого окремого індивідуально визначеного майна), покладається на органи, які відповідно до цього Закону здійснюють державну політику у сфері оренди (ст. 32 Закону України „Про оренду державного та комунального майна”). В свою чергу згідно зі ст. 2 означеного закону, державну політику у сфері оренди здійснюють: Кабінет Міністрів України, а також Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо державного майна.
Механізм списання об'єктів державної власності, якими є об'єкти незавершеного будівництва (незавершені капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи), матеріальні активи, що відповідно до законодавства визнаються основними фондами (засобами), врегульовано Порядком списання об'єктів державної власності, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.07р. за № 1314 (надалі Порядок), що прийнята відповідно до статті 5 Закону України "Про управління об'єктами державної власності".
При цьому, відповідно до приписів п. 3 Порядку, його дія не поширюється на майно, порядок списання якого визначається окремими законами (об'єкти житлового фонду, військове майно, державний матеріальний резерв, об'єкти цивільної оборони, цілісні майнові комплекси підприємств тощо).
Відповідач у відзиві зазначає, що означений Порядок не розповсюджується на цілостні майнові комплекси, в зв’язку з чим регіональне відділення Фонду державного майна України, м.Донецьк як орган державної влади, який відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України зобов’язаний діяти лише на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, позбавлене правової можливості надати дозвіл на списання орендованого майна. Інших заперечень стосовно ненадання згоди на списання майна відповідачем не вбачається.
Відповідно до статті 4 Закону України „Про оренду державного та комунального майна”, цілісним майновим комплексом є господарський об’єкт з завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг) з наданою йому земельною ділянкою, на якій він розміщений, автоматичними інженерними спорудами, комунікаціями, системою енергопостачання, однак позивач просить відповідача надати дозвіл на списання орендованого майна загальною залишковою (балансовою) вартістю 1957,08грн, тобто списанню підлягає не цілісний майновий комплекс, а лише частка майна за переліком.
Таким чином, суд дійшов висновку, що списання об'єктів державної власності, а саме Котел ДКВР 10-13, Котел ДКВР 10-13, Котел ДКВР 10-131, Економайзер ЭП1-330, Економайзер ЭП1-330, Економайзер ЭП1-330, що знаходяться у позивача відповідно до договору оренди №343/99 від 01.05.1999р., врегульовано Порядком списання об'єктів державної власності, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2007р. за № 1314.
Пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 08.11.2007р. за № 1314 „Про затвердження Порядку списання об’єктів державної власності” встановлено, що:
- списання майна здійснюється суб’єктом господарювання, на балансі якого воно перебуває, на підставі прийнятого суб’єктом управління рішення про надання згоди на його списання;
- списання майна здійснюється за умови врахування особливостей правового режиму майна, наявності встановлених законодавчими актами обтяжень чи обмежень щодо розпорядження майном (крім випадків, коли встановлено заборону розпорядження майном);
- рішення про надання згоди на списання нерухомого майна, а також повітряних і морських суден, суден внутрішнього плавання та рухомого складу залізничного транспорту, закріпленого за підприємствами, установами та організаціями, які перебувають у віданні Національної академії наук і галузевих академій наук, приймаються суб’єктом управління лише за погодженням з Фондом державного майна;
- списання майна, щодо перебуває на балансі суб’єкта управління, здійснюється таким суб’єктом відповідно до цього порядку;
- рішення про надання згоди на списання майна суб’єктами господарювання, щодо яких Кабінет Міністрів України виконує функції з управління, приймає Кабінет Міністрів України за пропозиціями Фонду державного майна та інших заінтересованих органів виконавчої влади, визначених Кабінетом Міністрів України.
Укладений між сторонами договір оренди, відповідно до вимог статті 759 Цивільного кодексу України, статті 283 Господарського кодексу України та приписам статей 1, 4, 10, 19, 32 Закону України „Про оренду державного та комунального майна”, є підставою для виникнення у його сторін відповідно до Господарського кодексу України господарських зобов’язань, передбачених статтями 173, 174, 175 Господарського кодексу України (статтями 11, 202, 509 Цивільного кодексу України) і відповідно до ст.629 Цивільного кодексу України є обов’язковим для виконання сторонами.
Згідно п. 6.4. договору оренди №343/99 від 01.05.1999р. орендатор має право за згодою орендодавця вносити зміни до складу орендованого майна, проводити реконструкцію, технічне переоснащення, що забезпечить збільшення його вартості. При цьому орендодавець контролює наявність, склад майна, переданого в оренду (п. 8.2. договору оренди).
Матеріалами справи (а саме: техніко-економічними обґрунтуваннями на списання означеного майна, відомістю про об’єкти державної власності, що пропонуються до списання, актом інвентаризації об’єктів державної власності, що пропонується до списання, актами технічного стану від 30.04.2009р.) підтверджено непридатність орендованого за договором оренди майна, яке пропонується до списання у кількості 6 одиниці та залишковою вартістю 1957,08грн.
Згідно приписів статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляду в судовому процесу всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст.43 Господарського процесуального кодексу України).
Зважаючи на вищевикладене та на те, що відповідач не навів належних доказів та правових підстав правомірності ненадання дозволу на списання державного орендованого майна, приймаючи до уваги наявність згоди Міністерства аграрної політики України від 20.08.2009р. за №37-11-4.15/14891 на списання майна, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю „Слов’янська солевидобувна компанія”, м. Слов’янськ про зобов'язання Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Донецькій області надати дозвіл ТОВ „Слов’янська солевидобувна компанія” на списання орендованого майна у кількості 6 одиниць та залишковою вартістю 1957,08грн. обґрунтовані, доведені належним чином та підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ст.49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати стягуються з відповідача на користь позивача в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 22, 33, 43, 49, 77, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд –
В И Р І Ш И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю „Слов’янська солевидобувна компанія”, м. Слов’янськ до відповідача Регіонального відділення Фонду державного майна України, м. Донецьк, про зобов'язання Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Донецькій області надати дозвіл ТОВ „Слов’янська солевидобувна компанія” на списання орендованого майна у кількості 6 одиниць та залишковою вартістю 1957,08грн., згідно з порядком списання об’єктів державної власності, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2007р. №1314 „Про затвердження порядку списання об’єктів державної власності”, задовольнити.
Зобов’язати Регіональне відділення Фонду державного майна України (83001, м.Донецьк, вул.Артема, 97; ЄДРПОУ 13511245) в 30-денний термін з дня набрання рішенням законної сили надати дозвіл Товариству з обмеженою відповідальністю “Слов’янська солевидобувна компанія” (84101, Донецька область, м. Слов’янськ, вул.Сучасна, буд.33; ЄДРПОУ 30098637, р/р 26008201349003 в АТ „ОТП Банк” м. Київ, МФО 300528) на списання орендованого майна у кількості 6 одиниць та залишковою вартістю 1957,08грн., згідно з порядком списання об’єктів державної власності, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2007р. №1314 „Про затвердження порядку списання об’єктів державної власності”.
Стягнути з Регіонального відділення Фонду державного майна України (83001, м.Донецьк, вул.Артема, 97; ЄДРПОУ 13511245) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Слов’янська солевидобувна компанія” (84101, Донецька область, м. Слов’янськ, вул.Сучасна, буд.33; ЄДРПОУ 30098637, р/р 26008201349003 в АТ „ОТП Банк” м. Київ, МФО 300528) витрати по сплаті державного мита в сумі 941,00грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
У судовому засіданні 17.01.2012р. оголошено вступну та резолютивну частину рішення. Повний текст рішення буде складено та підписано 20.01.2012р.
Суддя Курило Г.Є.
< Список > < Довідник >
< Список > < Довідник >
< Текст >