Єдиний державний реєстр судових рішень ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 січня 2012 року Справа № 5021/2043/2011
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя Шепітько І.І., суддя Пелипенко Н.М., суддя Терещенко О.І.
при секретарі Вороні В.С.
за участю представників сторін:
позивача не зявився;
відповідача ОСОБА_1 за дорученням б/н від 27.12.2011 року
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу позивача (вх. № 5153Х/1-32) на рішення господарського суду Сумської області від 09 листопада 2011 року у справі
за позовом Сумської міської ради, м. Суми
до Відкритого акціонерного товариства «Сумська пересувна механізована колона № 57», м. Суми
про внесення змін до договору, -
ВСТАНОВИЛА:
Рішенням господарського суду Сумської області від 09 листопада 2011 року (суддя Зражевський Ю.О.) у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення господарського суду Харківської області від 09 листопада 2011 року скасувати та прийняти нове рішення, яким вважати укладеними зміни до Договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 28 липня 1997 року № 150 в частині розміру орендної плати, а саме: розміру відсотку від нормативної грошової оцінки землі шляхом викладення п. 2.1 договору в наступній редакції: «Плата за землю вноситься землекористувачем у вигляді орендної плати на рік у розмірі 3,0 % від нормативної грошової оцінки землі на рахунок міського бюджету № 33218812700002, код платежу 13050200, банк одержувача УДК Сумської області, код 23636315, МФО 837013 щомісячно рівними частками до 30 числа місяця, наступного за звітним». Вказує на те, що орендна плата за Договором не може бути меншою, ніж 3 % від нормативної грошової оцінки землі. Відповідно до умов Договору орендна плата, а саме розмір відсотку від нормативної грошової оцінки землі та сама нормативна грошова оцінка землі підлягають щорічній зміні. На момент укладення Договору в 1997 році діяла нормативна грошова оцінка земель у розмірі 1%. Управління земельних ресурсів Сумської міської ради, на яке покладено обов'язок ведення обліку договорів оренди земельних ділянок, неодноразово зверталось до відповідача з пропозицією про необхідність внесення змін до діючого договору оренди земельної ділянки в частині розміру орендної плати. Проте, відповідач безпідставно відмовився вносити відповідні зміни до Договору оренди.
Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу зазначає, що оскаржене рішення прийняте при повному та всебічному зясуванні обставин справи, воно є обґрунтованим і відповідає як фактичним обставинам, так і вимогам чинного законодавства. На цій підставі просить рішення господарського суду Сумської області від 09 листопада 2011 року, а апеляційну скаргу позивача залишити без задоволення. Вказує на те, що згідно чинного законодавства України питання щодо встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності вирішується за згодою сторін договором оренди земельної ділянки із закріпленням розміру орендної плати в такому договорі. Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін. Ні Податковий кодекс України, ні інші нормативно-правові акти не закріплюють обов'язок орендаря перераховувати орендну плату в разі законодавчої зміни граничного розміру цієї плати.
Позивач у судове засідання не зявився, 30.12.2011 року через канцелярію суду подав клопотання про відкладення розгляду апеляційної скарги у звязку з неможливістю прибуття у судове засіданні представника позивача, який знаходиться у відпустці.
Розглянувши клопотання позивача, вислухавши думку представника відповідача, який вважає за можливе розглядати апеляційну скаргу без участі представника позивача, колегія суддів відмовила у задоволенні клопотання у звязку з необґрунтованістю, оскільки позивач мав можливість направити у судове засідання іншого представника.
Приймаючи до уваги належне повідомлення позивача про час та місце проведення судового засідання, колегія суддів вважає можливим розглядати апеляційну скаргу у справі відповідно до ст.75 ГПК України без участі представника позивача за наявними в матеріалах справи документами.
Розглянувши наявні матеріали справи, перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин та докази на їх підтвердження, юридичну оцінку, правильність застосування господарським судом Сумської області норм матеріального та процесуального права та доводи апеляційної скарги в межах вимог, передбачених ст. 101 ГПК України колегія суддів встановила наступне.
Приймаючи оскаржуване рішення господарський суд зазначив, що діючим законодавством не передбачено обовязковість і пріоритетність внесення змін до договору щодо збільшення розміру ставок орендної плати. Питання щодо встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності вирішується за згодою сторін договором оренди земельної ділянки із закріпленням розміру орендної плати в такому договорі оренди. Відповідно до ст. 629 Цивільного Кодексу України договір є обовязковим для виконання сторонами. Таким чином, відповідач зобовязаний сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою, що є предметом вказаного договору, у визначеному договором розмірі. Поряд з цим ні Податковий кодекс України, ні інші нормативно-правові акти не закріплюють обовязок орендаря перераховувати орендну плату (сплачувати її в більшому розмірі) в разі законодавчої зміни граничного розміру цієї плати. Позивач необґрунтовано, посилаючись на ст. 21 Закону України «Про оренду землі», зазначає у своїй позовній заяві, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за земельні ділянки комунальної власності встановлюється відповідно до Податкового кодексу України. Таке твердження не ґрунтується на законі, оскільки частиною 2 статті 21 Закону України «Про оренду землі»визначено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Податковим кодексом України визначаються лише строки внесення орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, а решта істотних умов (у тому числі і розмір орендної плати) визначається сторонами у договорі оренди земельної ділянки. При цьому Закон України «Про оренду землі» є спеціальним законом щодо орендних правовідносин у земельному законодавстві України, а тому має пріоритет при застосуванні перед іншими нормативно-правовими актами. З огляду на викладене, необґрунтованим є посилання позивача на статтю 288 Податкового кодексу України як на норму, згідно якої має бути змінено розмір орендної плати за землю, визначений сторонами в договорі оренди земельної ділянки. Крім того, ні Податковим кодексом України, ні іншими нормативно-правовими актами не встановлено обовязку для сторін раніше укладених договорів оренди земельних ділянок щодо перегляду умов таких договорів та щодо приведення їх у відповідність зі статтею 288 Податкового кодексу України. З огляду на викладене, у позивача Сумської міської ради відсутні правові підстави для збільшення розміру орендної плати, а в разі незгоди на це орендаря, тобто в односторонньому порядку, шляхом спонукання відповідача до укладення додаткової угоди до вказаного договору. Крім того, Управління земельних ресурсів Сумської міської ради не є стороною договору від 28 липня 1997 року, укладеного між Сумською міською радою та Відкритим акціонерним товариством «Сумська пересувна механізована колона № 57», у звязку з чим Сумською міської радою не дотримано встановленого ст. 188 ГК України порядку внесення змін до господарського договору у досудовому порядку.
На думку колегії суддів, зазначені висновки місцевого суду не відповідають матеріалам справи та нормам чинного законодавства з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що 28 липня 1997 року між Сумською міською радою народних депутатів Сумської області України та Сумською пересувною механізованою колоною № 57 (вул.. Роменська,77) укладено Договір № 150 на право тимчасового користування земельною ділянкою (в тому числі на умовах оренди) (а.с.8).
Пунктом 1.1. Договору визначено, що Сумська міська рада народних депутатів на підставі рішення виконкому від 19 травня 1994 року № 262 надає, а Сумська пересувна механізована колона № 57 приймає в тимчасове користування земельну ділянку загальною площею 2.7039 га.
Відповідно до п.1.2. Договору земельна ділянка надається на умовах оренди на 50 років для розміщення виробничої бази.
Згідно з пунктом 2.1 Договору плата за землю вноситься землекористувачем щорічно у вигляді орендної плати (по кварт.) у розмірі середньої ставки земельного податку даної зони, щоквартально рівними частками.
Відповідно до п. 35 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування»питання про затвердження відповідно до Закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Пунктом 3.1. Договору оренди передбачено, що права і обов'язки визначаються за згодою сторін відповідно до Земельного кодексу України.
Частиною 8 ст. 93 Земельного кодексу України визначено, що відносини пов'язані із орендою землі регулюються законом.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про оренду землі»відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі»передбачено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за земельні ділянки комунальної власності встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до ст. 288 якого підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до ст. 288.5 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
У ст. 274 Податкового кодексу України визначено, що ставка земельного податку за користування земельними ділянками, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлена у розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки.
26 грудня 2007 року Сумською міською радою прийнято рішення № 1119-МР «Про затвердження грошової оцінки земель міста Суми», яким на підставі розробленої технічної документації по коригуванню нормативної грошової оцінки земель м. Суми, відповідно до статей 12, 186, пункту 12 розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України, статті 24 Закону України «Про плату за землю», статей 9, 13 Закону України «Про державну землевпорядну експертизу, керуючись пунктом 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" затверджено грошову оцінку земель м. Суми, розроблену ДП «Сумський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою»(а.с.9).
Рішенням 32 сесії 5 скликання Сумської міської ради № 2763-МР від 24 червня 2009 року затверджено розмір відсотків від грошової оцінки землі, що застосовуються для обчислення орендної плати за оренду земельних ділянок на території м.Суми (а.с.10-12).
Відповідно до прийнятих Сумською міською радою рішень та ст. 288.5 Податкового кодексу України орендна плата за Договором оренди не може бути меншою, ніж 3 % від нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про оренду землі»зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
Згідно зі до ст.188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі, якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Діючим законодавством України передбачено, що сторона за договором може звернутися до суду з вимогою щодо внесення змін до діючого договору за умови, якщо сторони не дійшли згоди про внесення відповідних змін у договірному порядку.
З матеріалів справи вбачається, що Управління земельних ресурсів Сумської міської ради 06.04.2011 року за № 164/10.01-08 та 30.05.2011 року за № 253/10.01-08 направляло на адресу відповідача пропозиції щодо зміни розміру орендної плати, в яких зазначало, що згідно зі ст. 288.5 та ст. 288.5.1 Податкового кодексу розмір орендної плати не може бути менше трикратного розміру земельного податку. Договір оренди земельної ділянки за №1500/1 по вул. Роменська, 77, укладений від 28.07.1997 року і не відповідає діючому законодавству. Для приведення договору оренди земельної ділянки відповідно до вимог земельного законодавства (у частині зміни відсотку орендної плати) та рішень Сумської міської ради Вам необхідно у десятиденний термін надати за наведеним переліком документи. У протилежному разі міська рада вимушена ініціювати процедуру приведення договору оренди до діючого законодавства у частині зміни відсотку орендної плати у судовому порядку (а.с.22,23).
26.07.2011 року Управління земельних ресурсів Сумської міської ради надійшло на адресу відповідача пропозицію про внесення змін до договору оренди № 365/10.01-08, в якій повідомило, що договір оренди земельної ділянки № 150 від 28.07.1997р., укладений між Сумською пересувною механізованою колоною № 57 та Сумською міською радою, не відповідає діючому земельному законодавству в частині орендної плати - менше трикратного розміру. Запропонувано внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 28 липня 1997 р. в частині розміру відсотку від нормативної грошової оцінки, а саме: «Орендна плата на рік становить 3,0 % від нормативної грошової оцінки землі. Складовими частинами розрахунку орендної плати є: розмір відсотку від нормативної грошової оцінки земельної ділянки - постійна величина, що застосовується для проведення розрахунку орендної плати; нормативна грошова оцінка землі, станом на момент укладання договору». Для приведення договору оренди земельної ділянки відповідно до вимог земельного законодавства запропоновано відповідачеві з'явитися в управління земельних ресурсів Сумської міської ради для внесення змін до діючого договору оренди земельної ділянки. Відповідно до ст. 11 ГПК України просило надати відповідь протягом 20 днів з моменту одержання пропозиції (а.с.24).
Позивач на жоден із направлених листів пропозицій відповіді не отримав, у звязку з чим звернувся до суду.
Відповідно до статті 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення умов договору, а також в інших випадках, встановлених договором або законом.
Параграфом в) пункту 2.2.3. Узагальнення судової практики розгляду господарськими судами справ у спорах, пов'язаних із земельними правовідносинами, викладеного в листі Вищого господарського суду України від 01.01.2010 року роз'яснено, що згідно з приписами статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування, в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому в разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, які застосовуються в розрахунку орендної плати за земельні ділянки, ці обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Рішення Сумської міської ради від 26.12.2007 року № 1119-МР «Про затвердження грошової оцінки земель міста Суми»та Рішення сумської міської ради від 24.06.2009 року № 2763-МР «Про затвердження розмірів відсотків від грошової оцінки землі, що застосовуються для обчислення орендної плати за користування земельними ділянками на території м. Суми»в судовому порядку не скарбувалисьь, на даний час є чинними.
Посилання відповідача на те, що договором встановлений розмір орендної плати, який не підлягає зміні, є необґрунтованим, оскільки згідно з п.2.1. Договору плата за землю вноситься землекористувачем щорічно у вигляді орендної плати (по кварт.) у розмірі середньої ставки земельного податку даної зони, щоквартально рівними частками.
Також, колегія суддів вважає необґрунтованим посилання господарського суду про те, що Управління земельних ресурсів Сумської міської ради не є стороною договору від 28 липня 1997 року, укладеного між Сумською міською радою та ВАТ «Сумська пересувна механізована колона № 57», у звязку з чим Сумською міської радою не дотримано встановленого ст. 188 ГК України порядку внесення змін до господарського договору у досудовому порядку з наступних підстав.
Рішенням Сумської міської ради від 20 грудня 2006 року № 279-МР затверджено Положення про Управління земельних ресурсів Сумської міської ради. Відповідно до п.1.1. Положення Управління земельних ресурсів сумської міської ради є виконавчим органом Сумської міської ради, утворюється міською радою, їй підзвітне та підконтрольне. Згідно з п.п. 2.8. та 2.14. Управління здійснює контроль за виконанням зобов'язань по договорам оренди та купівлі-продажу земельних ділянок комунальної власності Сумської міської ради, у тому числі контроль за здійсненням платежів за користування землею та контролює сплату необхідних платежів користувачами земельних ділянок державної або комунальної власності (а.с.19-21).
На підставі наведеного, колегія суддів вважає, що Сумською міської радою дотримано встановленого ст. 188 ГК України порядку внесення змін до господарського договору у досудовому порядку у звязку з направленням на адресу відповідача 26.07.2011 року пропозиції про внесення змін до договору оренди № 365/10.01-08.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про те, що позовні вимоги Сумської міської ради щодо внесення змін до Договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 28 липня 1997 року № 150 в частині розміру орендної плати, а саме: розміру відсотку від нормативної грошової оцінки землі шляхом викладення п. 2.1 договору в наступній редакції: «Плата за землю вноситься землекористувачем у вигляді орендної плати на рік у розмірі 3,0 % від нормативної грошової оцінки землі на рахунок міського бюджету № 33218812700002, код платежу 13050200, банк одержувача УДК Сумської області, код 23636315, МФО 837013 щомісячно рівними частками до 30 числа місяця, наступного за звітним»обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню, а рішення господарського суду Сумської області від 09 листопада 2011 року підлягає скасуванню у звязку з неправильним застосуванням норм матеріального права, з прийняттям нового рішення про задоволення позову.
Керуючись ст. ст. 99, 101, 102, п. 2 ст. 103, п. 4 ч. 1, ст. 104, ст. 105 ГПК України,
ПОСТАНОВИЛА:
Клопотання позивача про відкладення розгляду апеляційної скарги залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу позивача задовольнити.
Рішення господарського суду Сумської області від 09 листопада 2011 року у справі № 5021/2043/2011 скасувати та прийняти нове рішення.
Позовні вимоги задовольнити.
Вважати укладеними зміни до Договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 28 липня 1997 року № 150 в частині розміру орендної плати, а саме: розміру відсотку від нормативної грошової оцінки землі шляхом викладення п. 2.1 договору в наступній редакції: «Плата за землю вноситься землекористувачем у вигляді орендної плати на рік у розмірі 3,0 % від нормативної грошової оцінки землі на рахунок міського бюджету № 33218812700002, код платежу 13050200, банк одержувача УДК Сумської області, код 23636315, МФО 837013 щомісячно рівними частками до 30 числа місяця, наступного за звітним».
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Сумська пересувна механізована колона № 57»(40002, м. Суми, вул.Роменська,77, код ЄДРПОУ 01037637, р/р 26002110000466 СФ АКБ «Індустріалбанк»м.Суми, МФО 337018) на користь Сумської міської ради (40000, м.Суми, м-н Незалежності, 2, код ЄДРПОУ 23823253) судовий збір по апеляційній скарзі у розмірі 470,50 грн.
Доручити господарському суду Сумської області видати відповідний наказ.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.
Головуючий суддя Шепітько І.І.
Суддя Пелипенко Н.М.
Суддя Терещенко О.І.
Постанову підписано 16.01.2012 року