Єдиний державний реєстр судових рішень < Копия >
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
11.01.12Справа №2а-4367/11/2770 Суддя Окружного адміністративного суду міста Севастополя Майсак О.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Прокурора Гагарінського району м. Севастополя в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя до Повного товариства «Гречкасій и К»про стягнення заборгованості в розмірі 1106823,32 грн.,
в с т а н о в и в:
Прокурор Гагарінського району м. Севастополя в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя звернувся до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовною заявою до Повного товариства «Гречкасій и К»про стягнення заборгованості в розмірі 848201,27 грн. Вказує, що відповідно до довідки ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя станом на 17.10.2011 року відповідачем несплачена сума орендної плати за землю в розмірі 848201,27 грн.
Просить стягнути з відповідача заборгованість в розмірі 848201,27 грн.
Ухвалою від 23 грудня 2011 року відкрито провадження по адміністративній справі. Ухвалою від 23 грудня 2011 року закінчено підготовче провадження у справі та справу призначено до судового розгляду.
В процесі розгляду справи представником позивача ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя було надано заяву про збільшення позовних вимог, остаточно просить стягнути з відповідача заборгованість з орендної плати за землю в розмірі 1106823,32 грн. (а.с.46).
Прокурор та представник позивача до початку судового засідання надали клопотання про розгляд справи за їх відсутністю в порядку письмового провадження, на позовних вимогах наполягають повністю (а.с.53, 54).
Відповідач, явку уповноважених представників у судове засідання не забезпечив, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив (а.с.51-52).
Відповідно до ч. 4 ст. 33 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються: юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.
В порядку статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає можливим розглянути справу у відсутності відповідача за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Згідно з пунктом 5 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Статтею 121 Конституції України на прокуратуру покладається представництво інтересів громадян і держави в судах у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокуратурою інтересів держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, визначених законом.
Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами та заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави.
Рішенням Конституційного суду України № 3-рп/99 від 08.04.1999 р. визначено, що державні інтереси закріплені як Конституцією України, так і нормами інших правових актів, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає, у чому саме проявилося порушення матеріальних чи інших інтересів держави, обґрунтовує в позовній заяві необхідність їх захисту і визначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції в спірних відносинах.
Повне товариство «Гречкасій и К»зареєстровано Нахімовською районною державною адміністрацією в м. Севастополі (а.с.19) та перебуває на обліку як платник податків і зборів в Державній податковій інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя.
26.12.2008 року між Севастопольською міською Радою та ПТ «Гречкасій і К»укладено договір оренди земельної ділянки площею 4,8738 га, що розташована за адресою: м. Севастополь, вул. Камишове шосе, 10, яка відносить до категорії земель промисловості, транспорту, звязку, енергетики, оборони та іншого призначення (а.с.5-13). Даний договір було зареєстровано у Севастопольській міській філії ДП «Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах»21.05.2009 року за № 040965900051 (а.с.13). Даний договір на час розгляду справи є діючим.
При вирішенні справи щодо стягнення суми заборгованості зі сплати орендної плати за земельні ділянки з ПТ «Гречкасій и К»за 2010 рік судом застосовуються положення Закону України «Про плату за землю»та Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», також щодо стягнення заборгованості зі сплати орендної плати за земельні ділянки з ПТ «Гречкасій и К»за 2011 рік судом відповідно положення Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 15.1 ст. 15 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі Кодекс № 2755) платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно з п.п. 16.1.4 п. 16 Кодексу № 2755 платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Частиною першою статті 206 Земельного кодексу України від 25.10.2001 року № 2768-ІІІ (далі-Кодекс № 2768) передбачено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.
Згідно з п.п. 269.1.2 п. 269.1 ст. 269 Кодекс № 2755 платниками податку є землекористувачі.
Відповідно до п.п. 270.1.1. п. 270.1 ст. 270 Кодексу № 2755 об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Згідно з пунктів 288.1 288.3 Кодексу № 2755 підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Відповідно до п. 288.7 ст. 288 Кодексу № 2755 податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Згідно з п. 286.2 ст. 286 Кодексу № 2755 платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до підпункту «в»частини першої статті 96 Кодексу № 2768 землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Пунктом 287.3 статті 287 Кодексу № 2755 передбачено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю»№ 2535-ХІІ від 03.07.1992 р. зі змінами та доповненнями (далі Закон України № 2535-ХІІ) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок. Справляння земельного податку за земельні ділянки, надані в користування у зв'язку з укладенням угоди про розподіл продукції, замінюється розподілом виробленої продукції між державою та інвестором на умовах такої угоди. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата. Згідно з ч. 1 ст. 14 Закон України № 2535-ХІІ платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
За змістом ст. 15 Закон України № 2535-ХІІ власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Статтею 17 Закон України № 2535-ХІІ передбачено, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний piк, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної i комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня i 15 листопада.
24.02.2010 року ПТ «Гречкасій и К»надав до ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя податкову декларацію з орендної плати на землю на 2010 рік (а.с.24). Відповідно до якої річна сума з орендної плати за земельні ділянки на 2010 рік склала 220245,76 грн., тобто щомісячне нарахування склало 17241,46 грн. (грудень 30589,70 грн.).
26.01.2011 року ПТ «Гречкасій и К»надав до ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя податкову декларацію з орендної плати на землю на 2011 рік (а.с.26). Відповідно до якої річна сума з орендної плати за земельні ділянки на 2011 рік склала 367076,40 грн., тобто щомісячне нарахування склало 30589,70 грн.
Згідно з п. 54.1 ст. 54 Кодексу № 2755 крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою. Відповідно до п. 54.2 ст. 54 Кодексу № 2755 грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету. Відповідно до п. 57.1. ст. 57 Кодексу № 2755 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17ЗаконуУкраїни «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 року № 2181-III (далі Закон № 2181) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу. Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.
Проте, орендна плата за землю у 2010 та 2011 роках сплачувалась відповідачем несвоєчасно та не у повному обсязі.
Так, ТОВ «Югпромбуд»не сплачено податкові зобовязання з орендної плати за землю за 201-2011 р.р., що призвело до утворення заборгованості за основним платежем у розмірі 1082319,31 грн.
Відповідно до п. 126.1. ст. 126 Кодексу № 2755 у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Також, 23 червня 2010 року ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя було проведено перевірку ПТ «Греучкасій і К»»з питання своєчасності погашення погодженого податкового зобовязання по орендній платі за землю. За результатами перевірки було складено акт № 2607/10/15-3/32629152 (а.с.56). Перевіркою було встановлено порушення з боку відповідача п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000, № 2181-III (далі Закон № 2181) (що діяв на період проведення перевірки), що виразилось у порушенні граничного терміну погашення погодженого податкового зобовязання з орендної плати за землю 24.02.2010 року, за січень-квітень 2010 року.
На підставі акту перевірки керівництвом ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя були прийняті податкові повідомлення-рішення № 0001681530/0 від 23.06.2010 року про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій з орендної плати за землю в розмірі 17241,46 грн. (а.с.57), № 0001691530 від 23.06.2010 року про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій з орендної плати за землю в розмірі 6896,58 грн. (а.с.58) та № 0001701530/0 від 23.06.2010 року (а.с.59) про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій з орендної плати за землю в розмірі 136984,78 грн., які були отримані платником 23.06.2010 року.
Згідно з п. 57.3. ст.. 57 Кодексу № 2755 у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до п.п. 6.2.2. п. 6.2. ст. 6 Закону № 2181 податкові вимоги мають містити крім відомостей, передбачених підпунктом 6.2.3 цієї статті, посилання на підстави їх виставлення; суму податкового боргу, належного до сплати, пені та штрафних санкцій; перелік запропонованих заходів із забезпечення сплати суми податкового боргу. Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобов'язань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.
Згідно з п.п. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 податкові вимоги надсилаються: а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк; б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Державною податкової інспекцією у Гагарінському районі м. Севастополя відповідно до п.п. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 на адресу ПТ «Гречкасій и К»була направлена перша податкова вимога № 1/185 від 07.07.2010 року (а.с.32) з пропозицією погасити наявну заборгованість перед бюджетом в розмірі 90176,16 грн., яка була отримана відповідачем 22.07.2010 року.
Згідно з п.п. 6.2.3 п. 6.2. Закону № 2181 Державною податкової інспекцією у Гагарінському районі м. Севастополя на адресу ПТ «Гречкасій и К»була направлена друга податкова вимога № 2/234 від 25.08.2010 року (а.с.31) з пропозицією погасити наявну заборгованість перед бюджетом в розмірі 107417,62 грн., яка була повернута до ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя з відміткою поштового звязку «за закінченням терміну зберігання»(а.с.33).
Згідно з п.п. 6.2.4. п. 6.2 Закону № 2181 (що діяв на момент виникнення спору) у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
Відповідно до п.п. 6.2.4. п. 6.2 Закону № 2181 друга податкова вимога № 2/234 від 25.08.2010 року була розміщена на «Дошку податкових повідомлень», що підтверджується актом № 66/24-046 від 09.12.2010 року (а.с.31).
Зі змісту облікової картки платника ПТ «Гречкасій и К»вбачається, що останнім було сплачено частково суму штрафних (фінансових) санкцій з орендної плати, у звязку з чим заборгованість зі сплати орендної плати за землю складає 1106823,32 грн., з яких: 1082319,31 грн. за податковим зобовязанням, 18543,16 грн. штрафні санкції, 5960,85 грн. пеня (а.с.60-63).
З огляду на зазначене суд дійшов висновку, що заборгованість відповідача перед бюджетом з орендної плати за землю в розмірі 1106823,32 грн. підлягає стягненню з відповідача у судовому порядку, позовні вимоги - задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
п о с т а н о в и в:
1.Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Повного товариства «Гречкасій и К» (99815, м. Севастополь, с. Сонячний, вул. Розова, буд. 33, код ЄДРПОУ 32629152, р/р 206011881801, р/р № 260561881801 в Севастопольській філії АТ «Банк «Фінанси і Кредит», МФО 384812) в дохід місцевого бюджету Гагарінського району м. Севастополя на р/р 33210812700006, код платежу 13050200 в ГУДК м. Севастополя, МФО 824509, ЄДРПОУ 24035612) заборгованість перед бюджетом з орендної плати з землю в розмірі 1106823,32 грн. (один мільйон сто шість тисяч вісімсот двадцять три грн. 32 коп.), стягувач - Державна податкова інспекція у Гагарінському районі м. Севастополя (99014, м. Севастополь, вул. Пролетарська, 24, ЄДРПОУ 23443220).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги. У разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили у порядку та строки передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя< підпис >О.І. Майсак
< З оригіналом згідно >
< Суддя ><підпис ><Суддя >