Постанова № 20963714, 05.10.2011, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
05.10.2011
Номер справи
2а-1908/11/2770
Номер документу
20963714
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

< Копия >

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

05.10.11Справа №2а-1908/11/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі: головуючого судді - Гавура О.В.; суддів - Кириленко О.О., Кравченко М.М.

при секретарі - Зарапіні О.В.,

за участю представників:

позивача - ОСОБА_1, довіреність б/н від 25.02.2011, Приватне підприємство «Анклав»;

відповідача - ОСОБА_2, довіреність № 41/1-8-12ІП від 16.02.2011, Головна державна інспекція на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовомприватного підприємства "Анклав"доГоловної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку Українипро визнання протиправними та скасування постанов про застосування фінансових санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство “Анклав” звернулось до суду з адміністративним позовом до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та звязку України про визнання протиправним та скасування постанов про застосування фінансових санкцій від 10.05.2011 № 0111951, 114000, від 31.05.2011 № 0111972, 0111974, 0111975, 0111979, 0111980, 0111981, 0111982, 0111983, 0111984, 0111985, 0111986, 0111988, 0111989, 0111990.

Позовні вимоги обґрунтовуються порушенням відповідачем вимог діючого законодавства при застосуванні фінансових санкцій до підприємства, яке здійснює перевезення пасажирів на підставі Договору та має усі необхідні документи.

Ухвалою суду від 14.06.2011 відкрито провадження в адміністративній справі.

Ухвалою суду від 14.06.2011 закінчено підготовче провадження, справа призначена до судового розгляду.

В ході судового розгляду представники позивача на заявлених позовних вимогах наполягали, просили їх задовольнити.

Представник відповідача з заявленими вимогами не погодився, в судовому засіданні пояснив, що дії відповідача під час проведення перевірки є правомірними, тому постанови про застосування штрафних санкцій є обґрунтованими, підстави для визнання їх протиправними та скасування відсутні (а.с. 45-48).

Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянув справу за наявними матеріалами та прийшов до наступного.

Приватне підприємство “Анклав” зареєстровано як юридична особа Нахімовською РДА у м.Севастополі 18.03.2002, ідентифікаційний код 31935003.

Головною державною інспекцією на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та звязку України Приватному підприємству “Анклав” видана ліцензія на надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування (крім надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі). Строк дії ліцензії з 09.12.2006 по 08.12.2011.

23.12.2009 між позивачем та Комітетом мікрорайону “Максимова дача” Ленінського району м. Севастополя (Замовник) та приватним підприємством “Анклав” (Перевізник) був укладений договір на перевезення пасажирів автомобільним транспортом за регулярним спеціальним маршрутом, відповідно до умов якого зазначений договір укладений на перевезення робітників та службовців комітету, підприємств та організацій, що знаходяться на адміністративній території Замовника, учнів, студентів, військовослужбовців та інших, а також організованих груп пасажирів, які мають відношення до Замовника (а.с.126-128).

Пунктом 1.3 цього договору передбачено, що Замовник за узгодженням з Перевізником присвоїв регулярному спеціальному маршруту наступний № 12 “Максимова дача Центр міста”.

Регулярні спеціальні перевезення здійснюються на підставі цього договору відповідно до розкладу руху та умов, встановлених паспортом маршруту, затвердженому Відділом Державної автомобільної інспекції Управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Севастополі, що встановленого пунктом 1.4 цього договору.

Пунктом 1 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 встановлено, що цей Порядок визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, наявністю відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням ними ліцензійних умов, а також процедуру здійснення державного нагляду за забезпеченням такими суб'єктами господарювання безпеки автомобільних перевезень.

На виконання зазначеного Територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в м. Севастополі були проведені рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів автомобільним транспортом, зокрема, транспортних засобів, на яких здійснювались перевезення пасажирів за маршрутом № 12 “Максимова дача Центр міста” у м. Севастополі.

20.04.2011 посадовими особами ТУ Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в м. Севастополі проведено рейдову перевірку транспортних засобів позивача з державними номерами СН 0819 АА, СН 0790 АА на пр. Нахімова, 1, у м. Севастополі, за результатами якої складені акти проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №№ 228179, 232616. Перевіркою встановлено, що позивачем здійснюється надання послуг з регулярних пасажирських перевезень без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: без схеми маршруту, розкладу руху. Згідно записів в актах перевірки водії транспортних засобів з актами ознайомлені, від пояснень та підпису в актах перевірки відмовились.

На підставі актів перевірки від 20.04.2011 №№ 228179, 232616 відповідачем стосовно позивача прийняті постанови від 10.05.2011 № 0111951, № 114000 про застосування фінансових санкцій відповідно до абз.1 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» у розмірі 1700,00 грн. по кожній постанові.

11.05.2011 посадовими особами ТУ Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в м. Севастополі проведено рейдову перевірку транспортних засобів позивача з державними номерами СН 0778 АА, СН 0757 АА, СН 0723 АА на пр. Ген. Острякова, 248 Б, у м.Севастополі, за результатами якої складені акти проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №№ 232685, 232710, 232711. Перевіркою встановлено, що позивачем здійснюється надання послуг з регулярних пасажирських перевезень без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: без схеми маршруту, розкладу руху, квитково-облікового листа. Акт перевірки № 232710 підписаний водієм транспортного засобу без зауважень та заперечень, в актах №№ 232685, 232711 водії від підпису та пояснень відмовились.

На підставі актів перевірки від 11.05.2011 №№ 232685, 232710, 232711 відповідачем стосовно позивача прийняті постанови від 31.05.2011 № 0111979, № 0111980, 0111983 про застосування фінансових санкцій відповідно до абз.1 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» у розмірі 1700,00 грн. по кожній постанові.

16.05.2011 посадовими особами ТУ Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в м.Севастополі проведено рейдову перевірку транспортного засобу позивача з державним номером СН 0136 АА на вул. Леніна, 4, у м. Севастополі, за результатами якої складений акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 232745. Перевіркою встановлено, що позивачем здійснюється надання послуг з регулярних пасажирських перевезень без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: без схеми маршруту, розкладу руху. Згідно запису в акті перевірки водій транспортного засобу з актом ознайомлений, від пояснень та підпису акта перевірки відмовився.

На підставі акту перевірки від 16.05.2011 № 232745 відповідачем стосовно позивача прийнята постанова від 31.05.2011 № 0111986 про застосування фінансових санкцій відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» у розмірі 1700,00 грн.

17.05.2011 посадовими особами ТУ Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в м.Севастополі проведено рейдову перевірку транспортних засобів позивача з державним номером СН 0995 АА, СН 0778 АА на пр. Ген. Острякова, 193, у м. Севастополі, за результатами якої складені акти проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №№ 232722, 232743. Перевіркою встановлено, що позивачем здійснюється надання послуг з регулярних пасажирських перевезень без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: без схеми маршруту, розкладу руху. Також позивачем не був виконаний припис від 01.03.2011 № 079047 ТУ Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в м.Севастополі щодо усунення порушення абз. 12 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Згідно записів в актах перевірки водії транспортних засобів з актами ознайомлені, від пояснень та підпису актів перевірки відмовились.

На підставі актів перевірки від 17.05.2011 №№ 232722, 232743 відповідачем стосовно позивача прийняті постанови від 31.05.2011 № 0111981, № 0111982, № 0111985 про застосування фінансових санкцій відповідно до абз.1, абз. 12 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» у розмірі 1700,00 грн. по постановах № 0111981, № 0111982 та у розмірі 680,00 грн. по постанові № 0111985.

18.05.2011 посадовими особами ТУ Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в м. Севастополі проведено рейдову перевірку транспортних засобів позивача з державними номерами СН 0697 АА, СН 0779 АА на пр. Нахімова, 11, у м.Севастополі, за результатами якої складені акти проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №№ 232723, 232742. Перевіркою встановлено, що позивачем здійснюється надання послуг з регулярних пасажирських перевезень без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: без схеми маршруту, розкладу руху, що зафіксовано в актах №№ 232723, 232742 та квитково-облікового листа, що зафіксовано в акті № 232742. Згідно записів в актах перевірки водії транспортних засобів з актами ознайомлені, від пояснень та підпису актів перевірки відмовились.

На підставі актів перевірки від 18.05.2011 №№ 232723, 232742 відповідачем стосовно позивача прийняті постанови від 31.05.2011 № 0111974, № 0111975 про застосування фінансових санкцій відповідно до абз.1 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» у розмірі 1700,00 грн. по кожній постанові.

19.05.2011 посадовими особами ТУ Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в м.Севастополі проведено рейдову перевірку транспортних засобів позивача з державним номером СН 0696 АА, СН 0819 АА на вул. Каштанова, 1, у м. Севастополі, за результатами якої складені акти проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №№ 232753, 232768. Перевіркою встановлено, що позивачем здійснюється надання послуг з регулярних пасажирських перевезень без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: без схеми маршруту, розкладу руху. Згідно записів в актах перевірки водії транспортних засобів з актами ознайомлені, від пояснень та підпису актів перевірки відмовились.

На підставі актів перевірки від 19.05.2011 №№ 232753, 232768 відповідачем стосовно позивача прийняті постанови від 31.05.2011 № 0111972, № 0111984 про застосування фінансових санкцій відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» у розмірі 1700,00 грн. по кожній постанові.

19.05.2011 посадовими особами ТУ Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в м.Севастополі проведено рейдову перевірку транспортних засобів позивача з державним номером СН 1033 АА, СН 0308 АА, СН 0757 АА на вул. Сенявина, 5, у м. Севастополі, за результатами якої складені акти проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №№ 232750, 232756, 232766. Перевіркою встановлено, що позивачем здійснюється надання послуг з регулярних пасажирських перевезень без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: без договору із замовником транспортних послуг, документу, що засвідчує оплату транспортних послуг, що зафіксовано в актах №№ 232750, 232756, 232766, договору обов`язкового особистого страхування пасажирів від нещасних випадків на транспорті, що зафіксовано в акті №232750, ліцензійної картки, що зафіксовано в акті №232766. Згідно записів в актах перевірки водії транспортних засобів з актами ознайомлені, від пояснень та підпису актів перевірки відмовились.

На підставі актів перевірки від 19.05.2011 №№ 232750, 232756, 232766 відповідачем стосовно позивача прийняті постанови від 31.05.2011 № 0111988, 0111989, № 0111990 про застосування фінансових санкцій відповідно до абз.1 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» у розмірі 1700,00 грн. по кожній постанові.

Позивач вважає, що вказані вище постанови прийняті протиправно, оскільки всі передбачені ст.39 Закону України «Про автомобільний транспорт» документи, необхідні для здійснення пасажирських перевезень, під час рейдових перевірок у водіїв транспортних засобів були в наявності.

Відповідно до положень ст. 86 КАС України, провівши оцінку представленим доказам, судова колегія вважає вимоги позивача такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Закон України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001, № 2344-III (далі - Закон № 2344-III) визначає засади організації та діяльності автомобільного транспорту.

Відповідно до ст. 39 зазначеного Закону автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Документи для регулярних пасажирських перевезень, зокрема, для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх. дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України.

Суд не приймає до уваги посилання позивача на той факт, що під час перевірки були у наявності схема маршруту, розклад руху, визначені в паспорті регулярного спеціального автобусного маршруту, враховуючи наступне.

Розпорядженням Севастопольської МДА № 328-р від 12.05.2008, на виконання рішення Господарського суду м. Києва від 23.10.2007 щодо видачі тимчасового дозволу на маршрут №12 «Максимова дача - центр міста», приватному підприємству «Анклав» виданий тимчасовий дозвіл строком на 3 місяці на перевезення пасажирів по, маршруту №12 «Максимова дача - центр міста». Пунктом 2 цього розпорядження передбачено, що з 15.08.2008 ліквідувати маршрут № 12 «Максимова дача - центр міста».

Розпорядженням Севастопольської МДА № 496-р від 03.07.2008 внесені зміни до розпорядження № 328-р від 12.05.2008, пункт 2 розпорядження № 328-р від 12.05.2008 викладений у наступній редакції: «з 2 вересня 2008 ліквідувати маршрут № 12 «Максимова дача - центр міста».

Постановою господарського суду м. Севастополя від 21.07.2009, залишеною без змін ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 31.01.2011 у справі №5020-12/491-7/027-12/025 відмовлено у задоволенні позову Комітету мікрорайону «Максимова дача» Ленінського району м. Севастополя до Севастопольської МДА, треті особи - ПП «Анклав», ТОВ «Сім Сіті Транс» про визнання незаконним та скасування пункту 2 Розпорядження Севастопольської МДА від 12.05.2008 р. № 328-р.

Крім того, ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 31.01.2011 встановлений факт того, що рішенням Севастопольської міської Ради № 4110 від 13.12.2005 прийнято рішення «Про регіональну програму «Транспорт», відповідно до якої, затверджено маршрут автобусу №12-а, та не передбачено маршруту №12. Крім того, 12.03.2008 Севастопольською міською Радою прийнято рішення № 3861 «Про затвердження автобусних міських та приміських маршрутів загального користування», перевезення на яких здійснюється в загальному режимі.

Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Статтею 14 Закону № 2344-III передбачено, що відповідно до програм розвитку та вдосконалення транспорту Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні та Київська і Севастопольська міські рада затверджують регіональні програми розвитку автомобільного транспорту, які визначають розвиток мережі автобусних маршрутів загального користування на відповідній території та її інфраструктури, оновлення та поповнення парку автобусів, будівництво автомобільних доріг, перелік сільських населених пунктів, що будуть забезпечені автобусним сполученням з районними центрами, кошти на покриття збитків автомобільних перевізників, які обслуговують збиткові маршрути загального користування , а також заходи з безпеки перевезень.

Статтею 6 Закону № 2344-III зазначено, що загальне державне регулювання діяльності автомобільного транспорту здійснює Кабінет Міністрів України відповідно до своїх повноважень, а органи місцевого самоврядування формують мережу міських автобусних маршрутів загального користування і здійснюють контроль за виконанням транспортного законодавства на відповідній території згідно з повноваженнями, визначеними Законами України.

Відповідно до п. п. 14-18 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 176 від 18.02.1997 регулярні перевезення організують відповідні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування (далі - замовники регулярних перевезень) згідно з програмами розвитку автомобільного транспорту та відповідній території з метою задоволення потреби населення у перевезеннях з урахуванням пропозицій громадян, підприємств, установ, організацій і перевізників. Замовники регулярних перевезень визначають умови їх організації на відповідній території. Автобусний маршрут загального користування (далі - маршрут) відкривають: Укравтотранс - міжобласний та міжнародний; Рада міністрів Автономної Республіки Крим, облдержадміністрації - внутрішньо обласний; виконавчі органи сільських, селищних і міських рад - міський. Відкриття та закриття маршруту проводиться за рішенням замовника регулярних перевезень з одночасним внесенням змін до реєстру маршрутів. Припинення перевезень за маршрутом проводиться за рішенням замовника регулярних перевезень, яке приймається не пізніше ніж за 15 днів до припинення перевезень, а у разі настання обставин непереборної сили - невідкладно.

Відповідно до п. 2.14 Порядку розроблення та затвердження паспорта автобусного маршруту, затвердженого Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 278 від 07.05.2010, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.06.2010 за № 408/17703 (далі - Порядок), затвердження паспорта маршруту регулярних перевезень здійснюється відповідним організатором перевезень залежно від виду сполучення; затвердження паспорта маршруту регулярних спеціальних перевезень здійснюється замовником послуг за погодженням із організатором перевезень на відповідній території (в частині маршруту та графіка руху).

Організатор перевезень - урядовий орган державного управління з питань регулювання діяльності автомобільного транспорту, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, які забезпечують відповідно до ст.7 Закону України "Про автомобільний транспорт" організацію перевезень пасажирів на автобусних маршрутах загального користування відповідних сполучень (абзац 4 пункту 1.2 Порядку).

З доданої позивачем до матеріалів справи копії паспорту регулярного спеціального автобусного маршруту Максимова дача - Центр міста, вбачається, що даний Паспорт не затверджений організатором перевезень, як того вимагають норми Порядку.

За таких обставин, наданий паспорт регулярного спеціального автобусного маршруту не є належним паспортом автобусного маршруту у розумінні діючого законодавства.

Крім того, як вбачається з фотознімків транспортних засобів, які належать позивачеві, та приєднані до актів перевірок №№ 232743, 232745, 232616, 228179, 232753, 232742, 232723, 232722, 232768 на візуальній інформації відповідних транспортних засобах зазначений номер саме регулярного автобусного маршруту - № 12, який розпорядженням Севастопольської МДА № 328-р від 12.05.2008 ліквідований з 02.09.2008, з урахуванням розпорядження № 496-р від 03.07.2008. Натомість, відповідно п. 49 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 176 від 18.02.1997, передній трафарет автобуса регулярних спеціальних перевезень повинен містити напис чорною фарбою «Спеціальне перевезення» та офіційне найменування (повне або скорочене) замовника послуг.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, дослідивши та оцінивши докази у їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що позовні вимоги та викладені в позовній заяві доводи є необґрунтованими, тому адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Відповідно до ч.2 ст. 167 КАС України у судовому засіданні проголошені тільки вступна та резолютивна частини постанови.

Постанова складена та підписана в порядку ч. 3 ст.160 КАС України 10.10.11.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову приватного підприємства “Анклав” відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Головуючий суддяО.В. Гавура

СуддіО.О. Кириленко

М.М. Кравченко