Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 січня 2012 року Справа № 2а/2370/8485/2011
10.01.12
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гаращенка В.В.,
при секретарі: Бондар Т.П.,
за участю:
представника позивача: Чернеця С.С. за посадою;
представника 1-го відповідача: ОСОБА_2 за довіреністю;
представника 2-го відповідача: не зявився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Черкасибудресурси»до державної податкової інспекції у м. Черкаси Черкаської області та до Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення суми бюджетного відшкодування,
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство «Черкасибудресурси»звернулося до суду з позовом до державної податкової інспекції у м. Черкаси Черкаської області та до Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за січень 2010 року на загальну суму 638256 грн.
В обґрунтування заявленого позову, позивач зазначає, що судовими рішеннями підтверджено достовірність нарахування та правомірності заявленої до відшкодування суми податку на додану вартість за січень 2010 року, яка виникла за рахунок відємного значення ПДВ, що декларувалось в період з 01.12.2009 року по 31.12.2009 року, проте після закінчення процедури судового оскарження та підтвердження права на бюджетне відшкодування відповідач зволікає з поданням до органу Державного казначейства висновку із зазначенням суми податку, що підлягає такому відшкодуванню.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник державної податкової інспекції у м. Черкаси Черкаської області в судовому засіданні позов не визнав з підстав, викладених у письмовому запереченні на позов. В обґрунтування своїх заперечень зазначив, що наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 03.02.2011 року №68/23 затверджений Порядок формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, відповідно до якого відшкодування заявленого бюджетного відшкодування ПДВ понад 100000 грн. здійснюється за висновком центрального органу державної податкової служби за поданням органу державної податкової служби обласного рівня. В свою чергу ДПІ в м. Черкаси не є органом державної податкової служби обласного рівня, при цьому ДПІ в м. Черкаси належним чином повідомила ДПА в Черкаській області про заявлену позивачем суму бюджетного відшкодування.
Представник Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області в судове засідання не зявився, письмових заперечень щодо заявленого позову не надав.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному дослідженні суд дійшов наступного.
Приватне підприємство «Черкасибудресурси»зареєстроване як платник податку на додану вартість відповідно до свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ №100099878, індивідуальний податковий номер платника ПДВ 351586223015.
Як вбачається з декларації з податку на додану вартість за січень 2010 року та розрахунку бюджетного відшкодування позивачем задекларовано суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню в розмірі 638256 грн., що виникла за рахунок відємного значення з ПДВ, що декларувалась в період з 01.12.2009 по 31.12.2009 року.
Заявлена сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість за січень 2010 року перевірені податковим органом в порядку п.п.7.7.5 п. 7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість».
За наслідками проведеної перевірки та складеного акту відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 19.04.2010 року №0000362304/0, яким ПП «Черкасибудресурси»зменшена заявлена до відшкодування з бюджету сума податку на доданку вартість в розмірі 638256 грн.
Не погодившись з вищевказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржував його в адміністративному та судовому порядку.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 15.09.2010 року по справі №2а-4066/10/2370 за позовом ПП «Черкасибудресурси»до ДПІ у м. Черкаси позовні вимоги задоволено та визнано протиправним і скасовано податкове повідомлення-рішення №0000362304/0 від 19.04.2010 року, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ в сумі 638256 грн.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 10.11.2010 року по справі №2а-4066/10/2370 постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 15.09.2010 року в частині скасування рішення №0000362304/0 від 19.04.2010 року залишено без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 09.08.2011 року також залишено без змін постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 15.09.2010 року в частині скасування рішення відповідача №0000362304/0 від 19.04.2010 року.
Відповідно до п. 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України, у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган Державного казначейства України. Орган Державного казначейства України тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.
Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
26 вересня 2011 року позивач звертався до ДПІ у м. Черкаси з проханням повідомити чи надавався станом на 26.09.2011 року ДПІ у м. Черкаси до Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області висновок із зазначенням суми податку, що підлягає бюджетному відшкодуванню.
Листами від 30.09.2011 року №36175/11-12 та від 26.12.2011 року №59176/23-419 відповідач повідомив, що висновок ДПІ у м. Черкаси до Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області не надавався, при цьому зазначивши, що Порядок формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках затверджений наказом Державної податкової адміністрації України, Державного казначейства України 03.02.2011 року №68/23.
Відповідно до п. 2 Порядок №68/23 органи державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі протягом місяця, виходячи з наявних матеріалів, що можуть свідчити про підтвердження нарахування бюджетного відшкодування, забезпечують подання до центрального органу державної податкової служби зведеної інформації про можливі загальні обсяги відшкодування податку на додану вартість коштами у кожному регіоні у розрізі платників (щодо яких наявні зазначені матеріали) за деклараціями, сума заявленого бюджетного відшкодування податку на додану вартість за якими з урахуванням уточнюючих розрахунків становить 100 тис. грн. і більше.
В свою чергу, відповідач надав суду докази щодо направлення ДПА у Черкаській області зведену інформацію про можливі загальні обсяги відшкодування ПДВ грошовими коштами, зокрема, по ПП «Черкасибудресурси»станом на 24.10.2011 року в сумі 638256 грн. таким чином відповідачем спростовано твердження позивача про бездіяльність останнього.
Разом з тим, суд дійшов до висновку про порушення права позивача на отримання суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Відповідно до п. 200.17 ст. 200 Податкового кодексу України джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України.
Право на відшкодування від'ємної різниці податку є матеріальним правом позивача, в результаті порушення якого останній не отримує належної йому з бюджету суми відшкодування ПДВ, що є порушенням права власності юридичної особи, зокрема права на законне сподівання мати можливість користуватися своєю власністю, а саме: своєчасно, в повному обсязі і в порядку, визначеному законом, отримати відшкодування із бюджету при відсутності з його боку порушень законодавства.
Відповідно до п. 6. Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011 року №39, у разі коли за результатами проведення перевірок платника податку з урахуванням вимог статей 73 і 83 Податкового кодексу України підтверджено достовірність нарахованої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, орган державної податкової служби складає висновок про суми відшкодування податку на додану вартість (далі - висновок), в якому зазначає суму, що підлягає відшкодуванню з державного бюджету.
Згідно із п. 9. цього Порядку на підставі висновку та узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, орган державної казначейської служби перераховує платникові податку зазначену у висновку суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку, протягом: п'яти операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.
Відповідно до пп. 7.7.6 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», який був чинний на момент виникнення у позивача права на бюджетне відшкодування сум ПДВ по деклараціям за січень 2010 року, на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Згідно із п. 200.13 ст. 200 Податкового кодексу України на підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Таким чином, виходячи з обставин та матеріалів справи, суд приходить до висновку про відсутність передбачених Законом України «Про податок на додану вартість», Податковим кодексом України підстав для неперерахування суми бюджетного відшкодування позивачу.
Положення вищенаведених нормативних актів встановлюють порядок взаємодії податкових органів та органів державного казначейства, які діють як органи державної влади, через які держава набуває і здійснює свої права та обов'язки.
Згідно із нормою п. 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість.
У разі невідшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість право платника порушується внаслідок неодержання коштів з бюджету, а тому способом захисту цього права має бути вимога про стягнення зазначених коштів (відшкодування заборгованості).
Встановлений порядок дій платника податку, податкового органу та органу Державного казначейства України по отриманню (виплаті) бюджетного відшкодування не означає, що в разі виникнення спору щодо права платника податку на отримання бюджетного відшкодування засобом захисту порушеного права в суді є інший, ніж позов про стягнення з Державного бюджету України суми бюджетного відшкодування, оскільки право платника податку на отримання бюджетного відшкодування не ставиться в залежність від тієї обставини чи був відповідним податковим органом поданий територіальному органу Державного казначейства України висновок.
Згідно ч. 1 та 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Зважаючи на обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, докази щодо їх підтвердження, керуючись актами законодавства щодо цих правовідносин, суд дійшов висновку, що зявленні в адміністративному позові вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до статті 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись ст.ст.70, 71, 86, 94, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у Черкаській області на користь приватного підприємства «Черкасибудресурси»(18028 м. Черкаси, вул. Рози Люксембург, 177, офіс 3, код ЄДРПОУ 35158627) кошти бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за січень 2010 року в сумі 638256 (шістсот тридцять вісім тисяч двісті пятдесят шість) грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь приватного підприємства «Черкасибудресурси»(18028 м. Черкаси, вул. Рози Люксембург, 177, офіс 3, код ЄДРПОУ 35158627) 1882 (одну тисячу вісімсот вісімдесят дві) грн. судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі проголошення судом вступної та резолютивної частини постанови апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 13 січня 2012 року.
Суддя В.В. Гаращенко