Єдиний державний реєстр судових рішень Копія
Справа № 2270/13474/11
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 грудня 2011 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіТарновецького І.І.
при секретаріЧовган Д.В.
за участі:представника позивача Грищук Л.О.
представника відповідача Мельника О.Г. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом <в особі ><в чиїх інтересах >Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕТИЧІВ АГРО" <3-тя особа >до Летичівської міжрайонної державної податкової інспекції у Хмельницькій області <3-тя особа >про визнання дій протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення № 0010771501 від 13.10.2011 року, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Летичів Агро» звернулося до Хмельницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Летичівської міжрайонної державної податкової інспекції у Хмельницькій області про визнання дій відповідача по внесенню недостовірних даних до акту перевірки та складання на даних підставах податкове повідомлення-рішення протиправним. Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0010771501 від 13.10.2011 року. Судові витрати покласти на відповідача.
Представником позивача 07.112.2011 року подано уточнення позовних вимог, за якими позивач просить визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0010771501 від 13.10.2011 року
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Летичівська міжрайонна державна податкова інспекція Хмельницької області здійснила камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з ПДВ. Атом перевірки зафіксовано порушення п. 198.6 ст. 198, п. 200.3 ст. 200 Податкового кодексу України, включено до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі податкової накладної дата виписки якої перевищує 365 дні. З даними висновками ТОВ «Летичів Агро» не погоджується вказує, що уточнюючим розрахунком податкових даних з ПДВ у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок від 30.09.2011 року ТОВ «Летичів Агро» уточнила суму податкового кредиту у розмірі 2300,00 грн. Даним уточнюючим розрахунком було уточнено травень 2010 року, так як була отримана податкова накладна виписана 28.05.2011 року., але отримана ТОВ «Летичів Агро» у вересні 2011 року.
Уточнюючий розрахунок податкових накладних з ПДВ подано позивачем у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок від 30.09.2011 року де ТОВ «Летичів Агро» уточнила суму податкового кредиту у розмірі 2300 грн. Даним уточнюючим розрахунком було уточнено травень 2010 р., так як була отримана податкова накладна виписана 28.05.2011 року, але отримана ТОВ «Летичів Агро» у вересні 2011 року. Вказує, що податкова накладна, отримана після закінчення термінів позовної давності, не може бути використана для отримання податкового кредиту. Посилається на абзац 3 п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України, що у разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати виписки податкової накладної. Таким чином, з 01.01.2011 року на всі податкові накладні, що виписані після даної дати застосовуються норми в 365 днів. Вважає, що норми абз. 3 п. 198.6 ст. 198 ПКУ до податкових накладних виписаних до 01.01.2011 року починають свій відлік з 01.01.2011 року, а не з моменту виписування. В даному випадку 01.01.2011 р. буде рахуватись, як дата виписування, але разом з тим потрібно керуватись законодавством, що діяло до 01.01.2011 року. Просить позов задоволити в повному обсязі.
Відповідач заперечував проти позову, просив відмовити в його задоволенні, мотивуючи тим, що оскаржуване рішення прийняте у відповідності до вимог чинного законодавства.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та докази в їх сукупності суд приходить до висновку, що позовні вимоги належать задоволенню.
ТОВ «Летичів Агро» зареєстроване , як юридична особа Летичівською районною державною адміністрацією Хмельницької області 12.05.2007 року, що підтверджується довідкою АБ №111270 з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Суд встановив, що посадовими особами Летичівської міжрайонної державної податкової інспекції Хмельницької області проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість позивача. За результатами перевірки складено акт від 13.10.2011 року № 694/15/34978673. Висновками акту встановлено порушення п. 198.6 ст. 198, п. 200.3 ст. 200 Податкового Кодексу України, а саме завищено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобовязання та сумою податкового кредиту по уточнюючому розрахунку податкових зобовязань (від 30.09.2011 року вх. № 9008183956) на суму 2300 грн.
На підставі даного акту в.о. керівника Летичівської міжрайонної державної податкової інспекції Хмельницької області прийнято податкове повідомлення рішення форми «Ф» від 13.10.2011 року № 0010771501, згідно якого завищено суму відємного значення податку на додану вартість в розмірі 2300 грн.
Досліджуючи матеріали справи суд не погоджується з позицією Летичівської міжрайонної державної податкової інспекції Хмельницької області, щодо порушення вимог ПК України та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 25.01.2011 року № 41, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.02.2011 року за № 197/18935, а саме: платником включено до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі податкової накладної дата виписки якої перевищує 365 дні, з наступних підстав.
За перевіряємий період ТОВ «Летичів Агро» мало взаємовідносини з ТОВ «Агрозахист Донбас», щодо придбання засобів захисту рослин (нопасаран 160, метолат - 160) на суму 44154,24 грн., в тому числі ПДВ 7359,04 грн., згідно видаткової накладної № 3198 від 28.05.2010 року.
У відповідності до п.п. 7.2.6 п. 7.2. ст. 7 Закону України від 03.04.97 № 168/97 "Про податок на додану вартість" (далі Закон про ПДВ) (що діяв на момент виникнення договірних правовідносин) податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту.
Пунктом 7.2.3 даної норми встановлено, що податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надаються покупцю, копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг).
Для операцій, що оподатковуються і звільнені від оподаткування, складаються окремі податкові накладні.
Податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом.
Податкова накладна виписується на кожну повну або часткову поставку товарів (робіт, послуг). У разі коли частка товару (робіт, послуг) не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним органом державної податкової служби України, та враховується у визначенні загальних податкових зобов'язань.
Платники податку повинні зберігати податкові накладні протягом строку, передбаченого законодавством для зобов'язань із сплати податків.
Статтею 15 Закону України від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Суд не погоджується із застосуванням відповідачем до зазначених договірних відносин вимог ст. 198 ПК України, якою визначено, у разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати виписки податкової накладної.
Вимоги податкового Кодексу України не врегульовували правовідносини та зобов'язання за результатами їх виконання, що виникли в травні 2010 року так як вимоги кодексу набрали чинності з 01.01.2011 року.
Суд встановив, що ТОВ «Агрозахист Донбас» надав ТОВ «Летичів Агро» податкову накладну № 3745 від 28.05.2010 року на суму 30356,04 грн. (ПДВ 5059,34 грн.). Внаслідок чого ТОВ «Летичів Агро» включило до податкового кредиту суму ПДВ 5059,34 грн.
Позивачем на адресу ТОВ «Агрозахист Донбас» було надіслано лист від 07.12.2010 року вих. № 361 та лист від 13.09.2011 року вих.. №550 з вимогою надати податкову накладну на різницю сум, а саме на суму 2300 грн. ПДВ.
На звернення ТОВ «Летичів Агро» від 13.09.2011 року ТОВ «Агрозахист Донбас» 28.09.2011 року надіслав позивачу накладну № 3198 від 28.05.2010 року на загальну суму 44154,24 грн., де ПДВ становить 7359,04 грн., що підтверджено журналом вхідної кореспонденції позивача, оглянутим судом у судовому засіданні.
Із матеріалів справи вбачається, що в вересні 2011 року ТОВ «Летичів Агро» самостійно виявлено заниженням суми податкового зобовязання та податкового кредиту, у звязку із чим 30.09.2011 року позивачем до податкового органу було надано уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок.
Суд також бере до уваги пояснення представника відповідача та додані докази про відповідність задекларованих зобов'язань ТОВ «Агрозахист Донбас» податковому кредиту позивача поданому в додатку № 5 податкової декларації з ПДВ, що підтверджує відсутність завищення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту позивачем по уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань.
На підставі викладеного, враховуючи відсутність порушення збоку позивача податкового законодавства, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст. 11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
З огляду на вище викладене, відповідачем не доведено, а судом не встановлено правомірність прийняття податкового повідомлення - рішення 0010771501 від 13.10.2011 року, а тому воно підлягає скасуванню.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 6, 14, 71, 86, 94, 99, 104, 158-163, 167, 254, 255 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Летичівської міжрайонної державної податкової інспекції у Хмельницькій області № 0010771501 від 13.10.2011 року.
Судові витрати в сумі 3,40 грн. стягнути з Державного бюджету України на користь позивача.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 12 грудня 2011 року
< чи набрала законної сили ><Дата набрання законної сили >
Суддя/підпис/І.І. Тарновецький
"Згідно з оригіналом" СуддяІ.І. Тарновецький