Постанова № 20961864, 10.11.2011, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2011
Номер справи
2270/11338/11
Номер документу
20961864
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Копія

Справа № 2270/11338/11

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 листопада 2011 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіБлонського В.К.,

при секретаріВарченко В.В.,

< за участі >< перелік сторін > розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом <в особі ><в чиїх інтересах >Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області <3-тя особа >до приватного підприємства "РАМ-КП" м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області <3-тя особа >про стягнення податкового боргу, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача в якому просить стягнути кошти за податковим боргом в сумі 150396,29 грн., із банківських рахунків платника податків та за рахунок готівки платника податків-приватного підприємства «РАМ-КП», код ЄДРПОУ 34639136, вул. Пархоменка, 1 м. Камянець-Подільський.

Свій позов позивач мотивує тим, що відповідач як платник податків зобовязаний сплачувати їх своєчасно та в повному обсязі.

За відповідачем рахується податковий борг по податку на прибуток в сумі 82639,29 грн., по податку на додану вартість в сумі 67757 грн., а всього загальна сума податкового боргу становить 150396,29 грн., який виник внаслідок прийнятих позивачем податкових повідомлень-рішень.

Так як відповідач в порушення вимог закону добровільно не сплатив узгоджену суму податкового зобовязання у встановлені строки, тому податковий борг необхідно стягнути примусово з відповідача в сумі 150396,29 грн., на користь позивача в рахунок погашення податкового боргу.

Представник позивача в судове засідання не прибув повторно, хоча позивач був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи, та подав в суд письмову заяву в якій просить розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги підтримав повністю.

Представник відповідача в судове засідання не прибув повторно, хоча відповідач був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи, письмову заяву про розгляд справи за його відсутності в суд не подав.

Суд, дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

В судовому засіданні встановлено, що відповідач 17.10.2006 року зареєстрований виконавчим комітетом Камянець-Подільської міської ради Хмельницької області як юридична особа та відповідно до ст. ст. 9, 14, 15 Закону України «Про систему оподаткування» який діяв до 01.01.2011 року є платником податків, зборів та обовязкових платежів і зобовязаний їх сплачувати в терміни передбачені чинним законодавством, та відповідно до ст. ст. 15, 16 Податкового кодексу України зобовязаний сплачувати податки і збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Податкові зобовязання відповідача виникли в період дії Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» до 01.01.2011 року, та вказані правовідносини продовжуються в період набрання чинності Податковим кодексом України, починаючи з 01.01.2011 року а також в частині податковий борг виник в період набрання чинності Податковим кодексом України, починаючи з 01.01.2011 року.

Преамбулою Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», від 21.12.2000 року № 2181-3 який діяв до 01.01.2011 року передбачено, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

З 01 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України відповідно до пункту 1.1 ст. 1 якого він регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обовязки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обовязки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкове зобовязання це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Як передбачено у пункті 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Визначення податкової декларації, порядок її складення і подання до органів державної податкової служби, внесення змін до податкової звітності регулюється главою 2 розділу 2 Податкового кодексу України.

Так згідно пункту 49.1 ст. 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.

Строки подання податкових декларацій за базові звітні (податкові) періоди встановлені пунктом 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, а саме: протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Для цілей розділу «Податок на прибуток підприємств» використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік (пункт 152.9 ст. 152 Податкового кодексу України).

Відповідач як платник податків подав до Камянець-Подільської обєднаної державної податкової інспекції Хмельницької області податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 1 квартал 2011 року, в якій самостійно визначив податкове зобовязання по вказаному податку у сумі 1495 грн., що підтверджується копією такої декларації доданої до матеріалів справи.

Згідно пункту 56.11 ст. 56 Податкового кодексу України податкове зобовязання самостійно визначене відповідачем як платником податків у податковій декларації з податку на прибуток підприємств за 1 квартал 2011 року в сумі 1495 грн., оскарженню не підлягає, тобто вважається узгодженим з дати подання податкової декларації.

Протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом, платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у даній ним податковій декларації (пункт 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України).

Виходячи із вказаних норм Податкового кодексу України, суд приходить до висновку, що відповідач не пізніше 23.05.2011 року зобовязаний був сплатити узгоджену суму податкового зобовязання визначену ним у податковій декларації з податку на прибуток підприємств за 1 квартал 2011 року в сумі 1495 грн., але не зробив цього.

Податковим боргом відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визнається сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня нарахована на суму такого грошового зобовязання.

Так як відповідач не сплатив самостійно узгоджену суму податкового зобовязання визначену ним у податковій декларації з податку на прибуток підприємств за 1 квартал 2011 року в сумі 1495 грн., у строки встановлені Податковим кодексом України, таке податкове зобовязання необхідно вважати податковим боргом.

Відповідно до пунктів 59.1, 59.4, 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобовязання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Така вимога була надіслана відповідачу за № 322 від 11 травня 2011 року і отримана його представником 13 травня 2011 року.

Згідно розрахунку позовних вимог до відповідача загальна сума податкового боргу становить 150396,29 грн., в тому числі:

- податку на прибуток в сумі 82639,29 грн., (основний платіж в сумі 54602,29 грн., штрафні (фінансові) санкції в сумі 28037 грн.,);

- податку на додану вартість в сумі 67757 грн., (основний платіж в сумі 45380 грн., штрафні (фінансові) санкції в сумі 22377 грн.,).

Податковий борг по основним платежах виник в звязку з тим, що відповідач подав податкову декларацію по податку на прибуток підприємств за 1 квартал 2011 року, та крім того податковий борг відповідача як зазначалось вище складається із штрафних (фінансових) санкцій, який виник внаслідок прийняття позивачем відповідних податкових повідомлень-рішень за порушення відповідачем податкового законодавства.

Крім податкового боргу по податку на прибуток підприємств в сумі 1495 грн., згідно податкової декларації за 1 квартал 2011 року, інший податковий борг виник в період дії Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» внаслідок прийняття позивачем відповідних податкових повідомлень-рішень за порушення відповідачем податкового законодавства.

Податковим боргом відповідно до пункту 1.3 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визнається податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня нарахована на суму такого зобовязання.

Відповідно до підпункту 5.4.1 пункту 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Посадовими особами податкового органу була проведена виїзна планова документальна перевірка відповідача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 17.10.2006 року по 30.09.2009 року, валютного та іншого законодавства за період з 17.10.2006 року по 30.09.2009 року.

За результатами перевірки складений акт «Про результати планової виїзної перевірки приватного підприємства «РАМ-КП» код ЄДРПОУ 34639136 з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 17.10.2006 року по 30.09.2009 року, валютного та іншого законодавства за період з 17.10.2006 року по 30.09.2009 року» від 21.01.2010 року № 39/234/34639136.

В акті перевірки зазначено, що відповідач порушив:

-п. п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4, п. 5.1, п. п. 5.3.9 п. 5.3, п. 5.6, п. 5.7. ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», в результаті чого занижено податок на прибуток в сумі 54603 грн., в тому числі за 2008 рік в сумі 55001 грн., за три квартали 2009 року в завищено на суму 398 грн.,

-п. п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3, п. п. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», в результаті чого занижено податок на додану вартість в сумі 45383 грн.

Згідно пункту 6.1 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли сума податкового зобовязання розраховується контролюючим органом відповідно до ст. 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобовязань, сума податку чи збору (обовязкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобовязання (штрафних санкцій за їх наявності).

На підставі зазначеного акту перевірки позивачем були прийняті податкові повідомлення рішення:

-№ 0000122342/0 від 29 січня 2010 року, згідно якого відповідачу визначено податкове зобовязання по податку на прибуток підприємств в розмірі 67760 грн., (основний платіж в сумі 45383 грн., штрафні (фінансові) санкції в сумі 22377 грн.,);

-№ 0000112342/0 від 29 січня 2010 року, згідно якого відповідачу визначено податкове зобовязання по податку на податку на додану вартість в сумі 82640 грн., (основний платіж в сумі 54603 грн., штрафні (фінансові) санкції в сумі 28037 грн.,).

Пунктами 1.2, 1.3 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що податкове зобовязання - це зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки, визначені цим Законом або іншими Законами України, а податковий борг (недоїмка) це податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), узгоджене платником податків або встановлене судом, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.

Сума податкового зобовязання відповідача, яке нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» вважається узгодженим відповідно до вимог підпункту 5.2.1 пункту 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту, тобто при зверненні платника податків до контролюючого органу із скаргою про перегляд рішення у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобовязання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом.

Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.

Процедура адміністративного оскарження закінчується згідно підпункту 5.2.4 пункту 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» в тому числі останнім днем строку, передбаченого підпунктом 5.2.2 цього пункту для подання заяви про перегляд рішення контролюючого органу, у разі коли така заява не була подана у зазначений строк.

Підпунктами 5.2.2, 5.2 3 пункту 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що у разі адміністративного або судового оскарження податкового повідомлення подана заява зупиняє виконання платником податків податкових зобовязань, визначених у податковому повідомленні, на строк від дня подання такої заяви до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження. Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума податкового зобовязання, що оскаржується, вважається неузгодженою.

Згідно підпунктів 5.2.4, 5.2.5 пункту 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобовязання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.

З урахуванням строків позовної давності платник податків має право оскаржити до суду рішення контролюючого органу про нарахування податкового зобовязання у будь який момент після отримання відповідного повідомлення.

Із копій поштових повідомлень та копій самих податкових повідомлень рішень вбачається, що податкові повідомлення рішення були отримані представником відповідача особисто.

Відповідач мав право на протязі десяти календарних днів, наступних за днем отримання таких податкових повідомлень-рішень оскаржити його в адміністративному порядку.

Відповідач скористався своїм правом звернення до суду, та оскаржив податкові повідомлення рішення до суду.

Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2011 року у справі № 2-а-6252/10/2270 приватному підприємству «РАМ-КП» відмовлено у позові до Камянець-Подільської обєднаної державної податкової інспекції Хмельницької області про скасування податкового повідомлення рішення № 0000122342/0 від 29 січня 2010 року, згідно якого відповідачу визначено податкове зобовязання по податку на прибуток підприємств в розмірі 67760 грн., (основний платіж в сумі 45383 грн., штрафні (фінансові) санкції в сумі 22377 грн.,), та податкового повідомлення рішення № 0000112342/0 від 29 січня 2010 року, згідно якого відповідачу визначено податкове зобовязання по податку на податку на додану вартість в сумі 82640 грн., (основний платіж в сумі 54603 грн., штрафні (фінансові) санкції в сумі 28037 грн.,).

Постанова Вінницького апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2011 року набрала законної сили.

У разі визначення податкового зобовязання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах «а» - «в» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобовязаний погасити нараховану суму податкового зобовязання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження, як це передбачено підпунктом 5.3.2 пункту 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Відповідач протягом десяти календарних днів, з дати набрання законної сили постановою суду узгоджену суму податкових зобовязань самостійно не погасив.

Відповідно до підпункту 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Так як податкові зобовязання по податкових повідомленнях рішеннях вважаються узгодженими, позивач направив відповідачу податкову вимогу.

Така вимога була надіслана відповідачу за № 322 від 11 травня 2011 року і отримана його представником 13 травня 2011 року.

Податковий борг підтверджується копією податкової декларації по податку на прибуток підприємств, копіями карток особових рахунків платника податків відповідача, копією акту перевірки, копіями податкових повідомлень-рішень, копією податкової вимоги, які додані до матеріалів справи.

Пунктом 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України встановлено, що джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Відповідно до пункту 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі його недостатності-шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно пункту 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Також відповідно до пункту 95.4 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.

Так як відповідачем не сплачена сума податкового боргу в розмірі 150396,29 грн., суд вважає за необхідне стягнути його в примусовому порядку.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та доведений у судовому засіданні, тому його необхідно задовольнити.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 9, 14, 15 Закону України «Про систему оподаткування», ст. ст. 15, 16, 87, 95 Податкового кодексу України, ст. ст. 1, 5, 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст.ст. 9, 11, 86, 159 163, 167 КАС України суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Стягнути з приватного підприємства «РАМ К П» м. Камянець-Подільський Хмельницької області на користь Державного бюджету України податковий борг в розмірі 150396,29 грн., (сто пятдесят тисяч триста девяносто шість гривень двадцять девять копійок) в тому числі по податку на прибуток в сумі 82639,29 грн., (вісімдесят дві тисячі шістсот тридцять девять гривень двадцять девять копійок), та з податку на додану вартість в сумі 67757 грн., (шістдесят сім тисяч сімсот пятдесят сім гривень), шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків і стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 11 листопада 2011 року

< чи набрала законної сили ><Дата набрання законної сили >

Суддя/підпис/В.К. Блонський

"Згідно з оригіналом" СуддяВ.К. Блонський