Постанова № 20961857, 07.11.2011, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.11.2011
Номер справи
2270/11703/11
Номер документу
20961857
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Копія

Справа № 2270/11703/11

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 листопада 2011 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіТарновецького І.І.

при секретаріЧовган Д.В.

за участі:представника позивача Савчука Ю.М.

представника відповідача Мельника О.Г., Савчука С.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом <в особі ><в чиїх інтересах >Товариства з обмеженою відповідальністю "Серединецьке" <3-тя особа >до Шепетівської об'єднаної державної податкової інспекції <3-тя особа >про скасування податкового повідомлення-рішення форми "Р" від 21.09.2011 року № 0000662300/9157, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся в суд з позовом в якому скасувати податкове повідомлення рішення форми «Р» № 0000662300/9157 від 21 вересня 2011 року.

Позовні вимоги мотивує тим, що інспектором здійснено припущення, що господарська операція між ТОВ «Городище Агро» та ТОВ «НКС ТД Євростандарт» згідно Акту перевірки від 19.07.2011 року № 1123/23/36601654 Шепетівської ОДПІ є нікчемною, а тому нікчемність такої господарської операції вбачається і між ТОВ «Серединецьке» та ТОВ «Городище Агро». В акті перевірки від 01.09.2011 року перевіряючим зроблено висновок, що документи, які відображають господарську операцію підтверджують нікчемність угоди, також висновки у Акті перевірки є необґрунтованими та такими, що суперечать діючому законодавству, тому позивач просить скасувати дане повідомлення-рішення.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити в повному обсязі.

Представники відповідача проти позову заперечували, надали заперечення. Свої заперечення обґрунтували тим, що за наслідками проведеної перевірки ТОВ «Серединецьке» встановлено заключення правочину на постачання дизпалива із постачальником ТОВ «Городище Агро», які не мали реальних правових наслідків, тобто наданими до перевірки документами не підтверджено факт здійснення постачання та передачі прав власності на товар постачальником ТОВ «Городище Агро» покупцю ТОВ «Серединецьке» у термін 17.04.2011 року на загальну суму 722324,34 грн., в тому числі ПДВ 120387,39 грн., чим порушено порядок формування податкового кредиту відповідно до п. 185.1, статті 185, п. 186.1 статті 186, п. 198.6 статті 198 Податкового кодексу України (із змінами й доповненнями). Рішення прийняте у відповідності з чинним законодавством, а тому у задоволені позову просили відмовити.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Суд встановив, що посадовими особами Шепетівської ОДПІ проведено виїзну позапланову перевірку ТОВ «Серединецьке» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2011 року по 30.04.2011 року.

За результатами перевірки підприємства було складено Акт перевірки від 01.09.2011 року № 1524/23/32678262 .

Висновками акту встановлено порушення п.1, п.2 ст. 215, ст. 203, ст. 216, ст.. 228, 626, 629, 655, 656, 658 Цивільного кодексу України, п. 185.1, ст.. 185, п. 186.1, ст..186, п. 198.6 ст.198 Податкового кодексу України (із змінами і доповненнями) встановлено заниження податку на додану вартість за квітень 2011 року на суму 12735,00 грн.; завищено відємне значення суми податку на додану вартість, яка у поточному звітному періоді підлягає нарахуванню та спрямовується на спеціальний рахунок сільськогосподарського підприємства за квітень 2011 року на суму 107653,00 грн.

За результати розгляду матеріалів перевірки керівником Шепетівської ОДПІ прийнято податкове податкове повідомлення рішення форми «Р» № 0000662300/9157 від 21.09.2011 року, яким встановлено заниження податку на додану вартість за квітень 2011 року на суму 12735,00 грн. та завищено відємне значення суми податку на додану вартість, яка у поточному звітному періоді підлягає нарахуванню та спрямовується на спеціальний рахунок сільськогосподарського підприємства за квітень 2011 року на суму 107653,00 грн.

Відповідно до п. 185.1, статті 185, п. 186.1 статті 186, п. 198.6 статті 198 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку з:

а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;

б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;

Місцем постачання товарів є:

а) фактичне місцезнаходження товарів на момент їх постачання (крім випадків, передбачених у підпунктах "б" і "в" цього пункту);

б) місце, де товари перебувають на час початку їх перевезення або пересилання, у разі якщо товари перевозяться або пересилаються продавцем, покупцем чи третьою особою;

в) місце, де провадиться складання, монтаж чи встановлення, у разі якщо товари складаються, монтуються або встановлюються (з випробуванням чи без нього) продавцем або від його імені.

Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

Суд встановив, що між ТОВ «Серединецьке» та ТОВ «Городище Агро» укладено договір поставки № 15 СР паливо-мастильних матеріалів купівлі продажу нафтопродуктів від 01.01.2010 року . Згідно цього договору постачальник зобовязується поставити у зумовлені цим договором строки паливно-мастильні матеріали, а покупець прийняти вказаний товар та оплатити його на умовах договору.

На підтвердження здійснення господарських операцій між позивачем та ТОВ «Городище Агро» позивачем надано видаткові накладні, податкові накладні, договори зберігання палива, свідоцтво про визнання (видане СГД ТОВ «Палтеск», юридична адреса м. Київ, проспект Маяковського, 8).

В ході перевірки ТОВ «Серединецьке» встановлено заключення правочинну (договір поставки № 15 СР паливо-мастильних матеріалів) від 01.01.2010 року на постачання дизпалива із постачальником ТОВ «Городище Агро», які не мали реальних правових наслідків, тобто наданими до перевірки документами не підтверджено факт здійснення постачання та передачі прав власності на товар постачальником ТОВ «Городище Агро» покупцю ТОВ «Серединецьке» у термін 17.04.2011 року на загальну суму 7222324,34 грн., в тому числі ПДВ 120987,39 грн., чим порушено порядок формування податкового кредиту відповідно до п. 185.1, статті 185, п. 186.1 статті 186, п. 198.6 статті 198 Податкового кодексу України (із змінами й доповненнями), а також встановлено, що постачальником не оформлено відповідних документів в момент здійснення господарської операції, чим порушено п. 1, 2 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, оскільки підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первині документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.

Шепетівською ОДПІ проведено позапланову перевірку ТОВ «Городище Агро», код ЄДРПОУ 36601654, акт перевірки від 19.07.2011 року № 1123/23/36601654, якою встановлено факт здійснення придбання дизпалива у ТОВ «НКС ТД Євростандарт» код ЄДРПОУ 36645322 за нікчемною угодою.

Вимоги до первинних документів та порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів, проведення обліково-розрахункових операцій і застосовується на підприємствах та організаціях України, які займаються нафто-продукто-забезпеченням. зазначаються в «Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України», затвердженої Наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20 травня 2008року N281/171/578/155, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 2 вересня 2008р. за N805/15496 (далі - Інструкція 281). Вимоги цієї Інструкції є обов'язковими для підприємств, установ та організацій всіх галузей народного господарства і всіх форм власності, а також для громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, що займаються придбанням, транспортуванням, зберіганням та реалізацією нафти і нафтопродуктів на території України. Облік руху нафтопродуктів на підприємствах у відповідності з и.14. и.15 п.16 Інструкції №281 ведеться за оперативно-бухгалтерським (сальдовим) методом, за яким облік товарів за видами, марками, кількістю, вагою та мірою здійснюється безпосередньо матеріально відповідальними особами.

Пунктом 4.2 Інструкції №281 визначено, як проводиться облік нафтопродуктів, в яких пунктах ведеться облік в одиницях маси, а в яких - в одиницях об'єму. Кількість нафтопродуктів визначається одним із методів, які передбачені п.4.2 відповідно вказаної Інструкції. Для забезпечення вимірювання достовірності єдності вимірювання маси нафтопродуктів, а також контролю за їх якістю приводиться перелік необхідного устаткування та засобів вимірювальної техніки, які допущені до застосування Держстандартом України і мають чинне тавро або свідоцтво про повірку.

Відповідно до п.5 Інструкції 281 приводяться вимоги нормативної документації стосовно приймання нафтопродуктів за кількістю та умовами поставки. Вказується конкретний перелік та форми документів при прийманні нафтопродуктів, які надійшли від нафтопереробних заводів, підприємств, що продають або придбавають нафтопродукти, які надійшли залізничним, автомобільним транспортом або трубопроводом. Наводяться реєстри первинного, кількісного, складського та бухгалтерського обліку, визначено перелік та форма первинних документів, та чітко дається визначення їх по назві, як акти приймання-передачі нафтопродуктів за формою Ш-ТТИ (нафтопродукт), №2-НП, №3-НП, №5-НП в залежності від умови поставки нафтопродуктів, які передбачаються під час укладання договорів.

Проведеною перевіркою встановлено, що видаткові накладні, виписані ТОВ „Городище Агро" не відповідають вимогам первинних документів, які фіксують факти здійснення господарської операції у відповідності до вимог ст.2, ст.9 Закону України від 16.07.99 № 996 “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", пп.1.2 п.1, пп.2.1, пп.2.4 п.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95р. №88 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.06.95р. за №168/704.

У видаткових накладних не визначено місце складання, прізвище директора, № та дату договору купівлі-продажу, відсутній акт приймання-передачі: зазначено лише загальні відомості про продавця та покупця. В товарно-транспортних накладних відсутні час прибуття вантажу, час видачі вантажу вантажоодержувачу, № цистерн, технічний стан цистерн, наявність і стан ущільнювальних прокладок, стан і наявність відбитка на пломбах, маса вантажу із зазначенням методу визначення, час початку та закінчення приймання, стан, тип, рівень заповнення цистерн, густина, температура, рівень заповнення води, маса брутто, нетто, нестача нафтопродуктів, як це передбачено формою №5-НП „Акт приймання нафтопродуктів за кількістю".

Здійснення поставки товарів на будь-яких умовах не звільняє учасників господарської операції від складання первинних документів, які передбачені законодавством про бухгалтерський облік, а відтак відсутність таких документів (товарно-транспортних накладних, дорожніх листів, документів на зберігання товару) у платника податку під час його перевірки, може свідчити і про нездійснення самих господарських операцій.

Твердження представника позивача про відсутність поставок паливно-мастильних матеріалів 17.04.2011 року на ТОВ «Серединецьке», а здійснення зберігання даної продукції в цей день, не підтверджуються доказами та не відповідають обставинам справи.

Відповідно до договору про надання послуг № 01/10-09/1 від 01.10.09 виконавець (позивач) зобов'язується здійснювати зберігання, приймання та відвантаження облік та повернення майна (бензин, дизельне паливо, масла та ін.) замовника (ТОВ "Городище-Агро"). Кількість майна, що передається на виконання послуг встановлюється сторонами окремо та може змінюватись протягом дії договору. Пунктом 5.1 визначено, що передача майна для виконання послуг здійснюється в місці його зберігання та оформляється сторонами шляхом підписання видаткової накладної на майно.

Суд встановив, що зазначеної в умовах договору передачі майна не відбулось, натомість, відповідно до Журналу обліку нафтопродуктів, які надійшли на АЗС с. Мокіївка, ТОВ "Серединецьке", 17.04.2011 року посадовою особою останнього прийнято для зберігання дизельне паливо в кількості 79950 літрів.

Суд не бере пояснення представника позивача стосовно не використання позивачем даної продукції, так як дане твердження жодним чином не підтверджено, а використання дизельного пального підтверджено добовим звітом АЗС за 17.04.2011 року.

Також суд зазначає, що договором поставки № 15-СР паливно-мастильних матеріалів від 01.01.2010 року визначено, що разом з товаром постачальник надає покупцеві документи: видаткова накладна, податкова накладна, товаротранспортна накладна, рахунок-фактура, в якому вказана ціна одиниці товару та виділені окремим рядком сума ПДВ, кількість та загальна вартість товару в цій партії ( рахунок - фактура повинен бути підписаний директором та головним бухгалтером, а також завірений печаткою постачальника), посвідчення про якість, у якому повинні бути вказані значення показників, передбачених п. 2.2 Договору.

Аналіз норм ПК України дає підстави зробити висновок, що передбачено єдину підставу для формування податкового кредиту, а саме наявність у платника податку - покупця належної податкової накладної.

Суд відмічає, що наявність законодавчо визначених обставин для формування податкового кредиту, зокрема податкових накладних, виписаних платником податку, є обов'язковою, але, не є безумовною підставою для визнання правомірності формування податкового кредиту за умови, якщо податковий орган доведе, що відомості в таких документах не відповідають дійсності, в тому числі, коли господарські операції не мали реального характеру через їх безтоварність.

Наслідки в податковому обліку платника податків створюють лише реально вчинені господарські операції, тобто такі, що пов'язані з рухом активів, зміною зобов'язань чи власного капіталу платника та відповідають змісту, відображеному в укладених платником податку договорах. Наявність цивільно-правового договору не є безумовним свідченням правомірності вчиненої платником податку господарської операції у тому разі, якщо такий договір не визнаний недійсним у судовому порядку.

Враховуючи зазначене суд погоджується із висновками відповідача про відсутність належним чином оформлення документів підтверджуючих факт здійснення поставки товару від ТОВ "Городище Агро" до позивача, зокрема, по ПММ, що надійшли 17.04.2011 року.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Виходячи з викладеного, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими не відповідають обставинам справи та вимогам чинного законодавства, а тому суд приходить до висновку про відмову у їх задоволенні.

Керуючись ст.ст. 6, 14, 71, 86, 94, 99, 104, 158-163, 167, 254, 255 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Серединецьке" до Шепетівської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення форми "Р" від 21.09.2011 року № 0000662300/9157 відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Повний текст постанови виготовлено 11 листопада 2011 року

< чи набрала законної сили ><Дата набрання законної сили >

Суддя/підпис/І.І. Тарновецький

"Згідно з оригіналом" СуддяІ.І. Тарновецький