Постанова № 20961399, 13.01.2012, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.01.2012
Номер справи
5944/11/2170
Номер документу
20961399
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" січня 2012 р.

09 год.08 хв.Справа № 2-а-5944/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Морської Г.М.,

при секретарі: Кравченко А.О.,

за участю:

представника позивача - Князь І.І.,

представника відповідача - Міськів М.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства Проектно-будівельна фірма "Херсонбуд"

до Державної податкової інспекції у м. Херсоні про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення рішення,

встановив:

Відкрите акціонерне товариство Проектно-будівельна фірма "Херсонбуд" (далі позивач, ВАТ) звернулося до суду із позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні (далі відповідач, ДПІ) про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення рішення від 20.07.2011р. № 0002472301.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, мотивуючи їх тим, що штрафні санкції до позивача застосовані за порушення вимог Положення про ведення касових операції у національній валюті України», затвердженого Постановою правління Національного банку України від 15.12.2004р. № 637 (далі - Положення № 637). Підприємством у грудні 2008 року перевищено ліміт каси на загальну суму 87665,32 грн. Позивач вважає, що штрафні санкції застосовані із порушенням строку, визначеного ст. 250 Господарського кодексу України, тобто більше, ніж через рік із дня вчинення порушення.

Представник відповідача заперечила проти задоволення позову, оскільки вважає, що дія статті 250 Господарського кодексу України не поширюється на штрафні санкції, розмір і порядок стягнення яких визначені Податковим кодексом України та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби та митні органи.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, вивчивши матеріали справи суд встановив наступні обставини.

Оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято на підставі акту ДПІ у м. Херсоні від 07.07.2011р. №2366/23-5/01273191 про результати позапланової виїзної перевірки будівельно-монтажного управління „Промбуд-3" акціонерної проектно-будівельної фірми „Херсонбуд" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.08 по 31.03.2011.

Перевіркою встановлено, що в порушення п. 2.8 ст. 2 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого Постановою Правління Національного банку України №637 від 15.12.04, підприємством у грудні 2008 року перевищило ліміт каси на загальну суму 87665.32 грн.

Відповідно п. 2.8. ст.2 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. №637 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за №40/10320, підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів.

Здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється самостійно (у тому числі із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування) або через відповідні служби, яким згідно із законодавством України надане право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів.

Здавання готівкової виручки (готівки) може здійснюватися для зарахування на будь- який банківський рахунок підприємства (підприємця) на його вибір.

Представник позивача у судовому засіданні підтвердила, що позивач не заперечує щодо факту вчинення ним виявленого порушення касової дисципліни, позивач заперечує лише щодо правомірності застосування штрафних санкцій більше ніж через один рік після скоєння правопорушення.

Щодо застосування фінансової санкції оскарженим податковим повідомленням - рішенням від 20 липня 2011 року №0002472301 на суму 175872,64грн., суд зазначає наступне.

Відповідно до п.1. Указу Президента України „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12 червня 1995 року N 436/95, у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.

Відповідно до ст.250 Господарського кодексу України, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом. Дія цієї статті не поширюється на штрафні санкції, розмір і порядок стягнення яких визначені Податковим кодексом України та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби та митні органи.

З акту перевірки № 2366/23-5/01273191 від 07.07.11р. вбачається, що відповідачем виявлено порушення Позивачем пп.2.8 п.2 Положення № 637 07.07.2011 року.

Пунктом 2 Указу Президента України „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" установлено, що штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до осіб, зазначених у статті 1 цього Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань.

Відповідно п.3 Указу, контроль за додержанням особами, зазначеними у статті 1 цього Указу (крім банків), норм з регулювання обігу готівки в національній валюті, що встановлюються Національним банком України, здійснюють органи державної податкової служби, державної контрольно-ревізійної служби, Міністерства внутрішніх справ України та фінансові органи, а банками - Національний банк України.

Податкове повідомлення-рішення від 20 липня 2011 року №0002472301 на суму 175872,64грн. прийнято ДПІ у м. Херсоні 20.07.11р., тобто в межах визначених законодавством повноважень.

Відповідно до пп. 1.1 ст. 1 Податкового кодексу України, який набув чинності з 01.01.2011 року, Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Саме цим Кодексом і запроваджене поняття податкового боргу, як суму грошового зобов'язання, самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Статтею 102 Податкового кодексу України, визначено, що контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.

Згідно п. 14.1.39 4.14.1 ст.14 ПКУ, грошовим зобов'язанням платника податків є сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Тобто, штрафні санкції є грошовим зобов'язанням платника податків у розумінні ст.14 ПКУ, відповідно, для застосування останніх розповсюджуються строки давності передбачені ст.102 ПКУ.

Отже судом встановлено, що позивачем вчинено порушення, за яке передбачено застосування штрафної санкції. Штрафна санкція на підставі 14.1.39 4.14.1 ст.14 ПКУ може бути застосована не пізніше строку давності - 1095 днів. Порушення позивачем допущено у грудні 2008р., виявлене податковим органом у липні 2011р., штрафна санкція застосована податковим повідомленням-рішенням від 20.07.2011р., тобто в межах 1095 днів із дня вчинення.

Таким чином, суд приходить до висновку по законність застосованих до позивача штрафних санкцій та відмовляє у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Відмовити повністю у задоволенні позовних вимог Відкритого акціонерного товариства Проектно-будівельна фірма "Херсонбуд" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення рішення від 20.07.2011р. № 0002472301.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 18 січня 2012 р.

Суддя Морська Г.М.

кат. 9.2