ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
13.01.2012 року Справа № 2-а-16147/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Супрун Ю.О.,
при секретарі судового засідання - Ахвердян Р.А.,
за участю:
представника позивача - Крицької Ю.О.,
представника відповідача - Таран М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Перша технологічна компанія - СТГ" до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова про визнання дій протиправними, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Перша технологічна компанія - СТГ" (надалі за текстом - ТОВ "Перша технологічна компанія - СТГ") звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова (надалі за текстом - ДПІ у Ленінському районі м. Харкова), в якому просить суд з урахуванням уточнених позовних вимог:
- визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова щодо проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Перша технологічна компанія - СТГ" (код ЄДРПОУ 37190531), на підставі якої складено акт від 07.11.2011 року № 853/23-304/37190531.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірна звірка була проведена за відсутності визначених законом підстав, в ході перевірки податковий орган не вивчав відомостей первинних документів платника податків, судження зроблені з перевищенням повноважень, якими законодавець наділив органи державної податкової служби України.
В судовому засіданні представник позивача Крицька Ю.О. підтримала позовні вимоги та промила задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача - ДПІ у Ленінському районі м. Харкова - Таран М.М. в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Відповідно до п. 4 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1232 - орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Відповідно до п. 6 Порядку - у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.
ДПІ у Ленінському районі м. Харкова листом від 13.10.2011 року № 7300/10/26-007 звернулась до керівника ТОВ "Перша технологічна компанія - СТГ" з проханням надати пояснення та їх документальне підтвердження щодо здійснених господарських операцій між ТОВ "Перша технологічна компанія - СТГ" та покупцями і постачальниками у серпні 2011 року. Лист було отримано юрисконсультом підприємства Савчуком Ю.В. 13.10.2011 року.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.
ТОВ "Перша технологічна компанія - СТГ" є фізичною особою, що підтверджується Довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, зареєстровано 02.08.2010 року Виконавчим комітетом Харківської міської ради за № 1 480 102 0000 047379 та перебуває на податковому обліку в ДПІ у Ленінському районі м. Харкова.
ДПІ у Ленінському районі м. Харкова був складений та надісланий на адресу позивача письмовий запит від 13.10.2011 року № 7300/10/26-007 про надання інформації та її документального підтвердження. Із вказаного запиту вбачається, що він був направлений у зв'язку з встановленням сумнівності у факті здійснення операцій (для з'ясування реальності та повноти відображення в бухгалтерському та податковому обліку із відображенням у податкових деклараціях).
В судовому засіданні оглянуто оригінал листа від 13.10.2011 року. Представник відповідача не заперечує факту ідентичності оглянутого листа з листом, який знаходиться в матеріалах справи та факту відсутності печатки податкової установи - відповідача, відповідно до п. 4 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1232 (а.с.27).
Позивачем листом від 17.10.2011 року було відмовлено в наданні відомостей та їх документального підтвердження за отриманим запитом.
ДПІ у Ленінському районі м. Харкова було складено акт від 07.11.2011 року № 853/23-304/37190531 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Перша технологічна компанія - СТГ" щодо документального підтвердження господарських відносин, із платниками податків, їх реальності та повноти відображення в обліку за період серпень 2011 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок дій органів державної податкової служби України під час реалізації владної управлінської функції - контролю за правильністю та повнотою справляння податкових зобов'язань, станом на момент виникнення спірних правовідносин визначений Податковим кодексом України.
Згідно з п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту. Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, зазначених цим Кодексом.
Судом встановлено, що у запиті від 13.10.2011 року № 7300/10/26-007 відповідачем не зазначено жодної з підстав, передбачених п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України для направлення такого запиту, що є обов'язковою складовою письмового запиту про подання інформації необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань.
Також, згідно з п. 4 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних перевірок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1232 орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання. Слід зазначити, що вищезазначений запит не був завірений печаткою податкового органу.
Крім того, вказаний запит було складено відповідачем 13.10.2011 року. Декларація з податку на додану вартість була отримана податковим органом лише 19.10.2011 року, а декларація з податку на прибуток - 17.11.2011 року.
Тобто, станом на час направлення до позивача запиту у зв'язку з встановленням сумнівності у факті здійснення операцій для з'ясування реальності та повноти відображення в бухгалтерському та податковому обліку із відображенням у податкових деклараціях за серпень 2011 року, позивачем така звітність до податкового органу ще не була подана. А тому підстав для направлення запиту з цього приводу у відповідача на дату його направлення не існувало.
Відповідно до ч. 5 п. 73.3. ст. 73 Податкового кодексу України у разі, коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит, про що було повідомлено Державну податкову інспекцію 17.10.2011 року.
У разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.
З матеріалів справи вбачається, що запит було отримано ТОВ «Перша технологічна компанія - СТГ»13.10.2011 року, зустрічна звірка була проведена 07.11.2011 року.
Під час проведення зустрічної звірки фахівцями були використані податкова декларація з податку на додану вартість за серпень 2011 року з додатками. У висновках акту зустрічної звірки зазначено про відсутність факту реального вчинення господарських операцій за вересень 2011 року по операціям з контрагентами ТОВ «Перша технологічна компанія - СТГ».
Відповідно до п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Відповідно до п.п. 6, 7 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1232, у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку. За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
Відповідачем не було отримано від позивача інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження. З акту про неможливість проведення зустрічної звірки вбачається, що відповідачем під час складення вказаного акту не здійснювалося співставлення бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, оскільки такі документи відповідач не надав у зв'язку з невідповідністю запиту на проведення перевірки нормам податкового законодавства.
Відповідно до службової записки першого заступника голови Комісії з реорганізації ДПІ у Ленінському районі м. Харкова, першого заступника начальника ДПІ - начальника ВПМ ДПІ у Ленінському районі м. Харкова від 03.11.2011 року, з метою встановлення посадових осіб ТОВ «Перша технологічна компанія СТГ»при проведенні заходів в рамках наказу № 475ДСК здійснено виїзд за адресою реєстрації підприємства: м. Харків, пров. Пластичний, 9. За вказаною адресою було встановлено, що вказане підприємство орендує офісне приміщення № 7 на другому поверсі адміністративної будівлі ТОВ «ХЕЗ». Здійсненими неодноразовими виїздами за адресою реєстрації ТОВ «Перша технологічна компанія СТГ»встановлено, що в офісному приміщенні посадові особи підприємства відсутні, в приміщенні знаходяться представники підприємства. З питань місцезнаходження керівника підприємства, представники відповідь надати відмовились, пояснивши що вони не мають такої інформації, надати письмові пояснення категорично відмовились. Крім того опитано керівника ТОВ "ХЕЗ", яка пояснила, що в даному приміщенні завжди знаходиться лише представник ТОВ "ПТК СТГ", керівника вона бачила лише при укладенні договору оренди, в кімнаті знаходиться стіл, два стільця і більш нічого. Проведеними заходами згідно даних АДБ ХМУ ГУМВС України в Харківській області, громадянин ОСОБА_4 не зареєстрований в Харківській області. Згідно паспортних даних, які знаходяться в юридичній справі ТОВ «Перша технологічна компанія СТГ», громадянин ОСОБА_4 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2. Начальником підрозділу податкової міліції складена довідка про встановлення місцезнаходження платника податків від 19.10.2011 року № 556/26-006.
В акті зустрічної звірки є посилання на службову записку ВПМ ДПІ у Ленінському районі м. Харкова від 03.11.2011 року № 575/26-006, в якій йдеться посилання на громадянина ОСОБА_4 та не знаходження посадових осіб за юридичною адресою підприємства. Однак, на той час директором підприємства був ОСОБА_5, який знаходиться за юридичною адресою підприємства, зареєстрований у м. Харкові за адресою АДРЕСА_1 та який складав та підписував податкову звітність, у тому числі й декларацію з податку на додану вартість за серпень 2011 року.
В Акті про неможливість проведення зустрічної звірки, викладені висновки з приводу обставин здійснення позивачем господарської діяльності, однак, як зазначено вище, зустрічна звірка фактично не відбулась, чого не заперечує відповідач.
Крім того, в порушення вимог Податкового кодексу України відповідачем було складено Акт, а не довідку. Таким чином, за формою Акт про неможливість проведення зустрічної звірки від 07.11.2011 року № 853/23-304/37190531, не відповідає вимогам п. 7 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1232, який встановлює припис про оформлення результатів зустрічної звірки у вигляді Довідки.
Відповідно до п. 1 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1232, зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Враховуючи викладене вище, відповідачем було порушено законодавчо встановлений порядок та спосіб проведення зустрічної звірки, передбачений п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України та Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1232.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України зазначено, що У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням наведеної норми суд приходить до висновку, що дії ДПІ у Ленінському районі м. Харкова - відповідача, вчинені без її дотримання.
Частиною 1 ст. 94 КАС України передбачено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
За таких обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Перша технологічна компанія - СТГ" до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова належним чином обґрунтовані, підтверджені матеріалами адміністративної справи та відповідають законодавству, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі з урахуванням уточнення позовних вимог.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Перша технологічна компанія - СТГ" до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова про визнання дій протиправними - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова (61052, м. Харків, вул. Карла Марска, 30) щодо проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Перша технологічна компанія - СТГ" (61177, м. Харків, пров. Пластичний, 9, код ЄДРПОУ 37190531) на підставі якої складено Акт від 07.11.2011 року № 853/23-304/37190531.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Перша технологічна компанія - СТГ" (61177, м. Харків, пров. Пластичний, 9, код ЄДРПОУ 37190531) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 28 (двадцять вісім) гривень 23 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанову складено 18.01.2012 року.
Суддя Супрун Ю.О.