Постанова № 20960939, 10.01.2012, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.01.2012
Номер справи
16559/11/2070
Номер документу
20960939
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія< >

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

"10" січня 2012 р. Справа № 2а-16559/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В., розглянувши у приміщенні суду в м. Харкові в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-

В С Т А Н О В И В:

Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської (далі по тексту - позивач, УПФУ в Ізюмському районі) звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі по тексту - відповідач, ФОП ОСОБА_1), в якому просить суд, стягнути з відповідача на користь УПФУ в Ізюмському районі заборгованість зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за 2010 рік в сумі 1798, 80 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ФОП ОСОБА_1, зареєстрована виконавчим комітетом Ізюмської міської ради Харківської області та згідно зі ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»є страхувальником і зареєстрована як платник страхових внесків в УПФУ в Ізюмському районі Харківської області, при цьому обрала особливий спосіб оподаткування (фіксований податок) і зобов'язана сплачувати страхові внески у розмірі, який визначається нею самостійно. Сума страхового внеску з урахуванням частини єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески. Відповідач зазначених виплат в повному обсязі не проводив, внаслідок чого виникла заборгованість за 2010 рік зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в розмірі 1798, 80 грн.

Позивач в судове засідання не зявився про місце, день та час розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 11, 13), у позовній заяві заявив клопотання про розгляд справи без участі його представника.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про день, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином (а.с. 12). Про причину неявки, всупереч ч. 2 ст. 40 КАС України, суд не повідомив, заперечень стосовно позовних вимог не надсилав, заяви про відкладення розгляду справи або про розгляд справи без участі представника відповідача до суду не надходило. Тому суд визнає можливим справу розглянути без участі в судовому засіданні відповідача на підставі наявних у ній доказів.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до вимог ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 КАС України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).

Перевіривши матеріали справи і оцінивши докази в їх сукупності, суд визнає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, є Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Абзацом тридцять четвертим статті 1 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі по тексту Закон №1058) визначено, що страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальниками, які згідно ст. 17 вказаного Закону (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) зобов'язані, крім іншого, нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески, є, зокрема застраховані особи, зазначені в п. 3 ст. 11 цього Закону, а саме фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності (п. 5 ст. 14 Закону).

В ч. 4 ст. 15 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” встановлено, що взяття на облік до Пенсійного фонду страхувальників, зазначених у ст. 14 цього Закону, здійснюється у такому порядку: для юридичних осіб, незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців, зазначених у пунктах 1 - 4 ст. 14 цього Закону, на яких поширюється дія Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців”, - на підставі відомостей з реєстрацій картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців”, не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей територіальними органами Пенсійного фонду.

Відповідач зареєстрована 11.01.2006 року, як фізична особа підприємець виконкомом Ізюмської міської ради Харківської області, що підтверджується копією довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 27.12.2011 р. № 12591753 (а.с. 18-19), взята на облік в органах пенсійного фонду, що підтверджується повідомленням про взяття на облік фізичної особи-підприємця від 01.01.2009 р. (а.с. 20), та відповідно п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” є страхувальником та зареєстрована як платник страхових внесків в УПФУ в Ізюмському районі. Відповідно п. 5 вказаної норми відповідач є страхувальником та сплачує страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону.

Згідно п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Згідно п. 3 та п. 4 ст. 18 Закону страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, що справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство.

Згідно ст. 5 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; платники страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.

Відповідно п.п. 4 п. 8 розділу XV “Перехідних положень” Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (в редакції Закону України “Про внесення змін до законів України “Про Державний бюджет України на 2010 рік” та “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 08.07.2010 року № 2461-VI) фізичні особи-суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок) зобов'язані сплачувати страхові внески у розмірі, який визначається ними самостійно, при цьому сума страхового внеску з урахуванням частини єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески.

В ст. 53 Закону України “Про Державний бюджет України на 2010 рік” встановлена з 01.07.10 р. мінімальна заробітна плата у місячному розмірі 888,0 грн., з 01.10.10 р. - 907,0 грн., з 01.12.10 р. - 922,0 грн., таким чином мінімальний страховий внесок на місяць у третьому кварталі 2010 р. становив 294,82 грн., у жовтні - листопаді 2010 р. - 301,12 грн., у грудні 2010 р. - 306,1 грн.

Згідно з ч. 4 та ч. 6 ст. 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного, фонду. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для відповідача є квартал.

Відповідно до п. 5.7. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена Постановою Пенсійного фонду України 19.12.2003, № 21-1 (далі по тексту Інструкція №21-1) страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники - фізичні особи, які не мають банківських рахунків, сплачують страхові внески шляхом готівкових розрахунків через банківські установи.

Згідно п. 11. 12, п. 5.3.2 вищевказаної Інструкції № 21-1, які були чинними на час виникнення спірних правовідносин, для фізичних осіб субєктів підприємницької діяльності встановлено кінцевий строк подання розрахунку страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування і граничний строк їх сплати до 1 квітня наступного за звітним роком за себе та членів їх сімей, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Відповідно до звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України за 2010 рік (а.с. 16-17) та копії картки особового рахунку відповідача від 10.11.2011 р. (а.с. 5-6), за 2010 рік у відповідачки, з урахуванням часткової самостійної сплати, утворилась заборгованість зі сплати страхових внесків у сумі 1798,80 грн.

В ч. 6 ст. 18 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (діючої на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати, а в ч. 12 ст. 20 даного Закону передбачено, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

УПФУ в Ізюмському районі було сформовано та надіслано відповідачу вимогу про сплату боргу № Ф 1862 від 01.05.2011 р. (а.с. 7-8), яка надіслана відповідачу за місцем реєстрації, але конверт з поштовим відправленням повернувся до позивача з відміткою "за закінченням терміну зберігання" (а.с. 9).

Відповідно до абз. 7 п. 7 розділу VIІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010, № 2464-VI (далі по тексту Закон № 2464) на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, доказів, які б свідчили про погашення вказаної суми заборгованості на день розгляду справи або ж спростували доводи позивача, до суду не надано.

У відповідності до норм статей 11, 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 86 КАС України)

З огляду на викладене, оскільки заборгованість в розмірі 1798, 80 грн. відповідачем станом на день розгляду справи залишається не сплаченою, суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо стягнення вказаної суми заборгованості є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 158-163, 186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області (64300, Харківська обл., м. Ізюм, пр-т Леніна, 2, р/р 256063015403 у ВАТ "Державний ощадний банк України" м. Ізюм, код 22682514, МФО 350147) 1798.80 грн. (одна тисяча сімсот девяносто вісім гривень 80 копійок) заборгованості за 2010 рік зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис)< >Бадюков Ю.В.

З оригіналом згідно. Оригінал постанови знаходиться в матеріалах справи. Постанова не набрала законної сили.< >

Суддя< >Ю.В.Бадюков< >