Постанова № 20960821, 20.12.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.12.2011
Номер справи
15586/11/2070
Номер документу
20960821
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

20 грудня 2011 р. № 2-а- 15586/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого судді Білової О.В.,

за участю секретаря судового засідання Романенко Т.С.,

за участю представників: позивача Смуригіна О.О., відповідачаГавриленко М.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Приватної промислово-торгівельної фірми "ЮСІ" до Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі міста Харкова про скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Приватна промислово-торгівельна фірма "ЮСІ" звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі міста Харкова, в якому просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення від 25.08.2011р. №0003612350/0 про застосування штрафних санкцій у розмірі 20141,30 грн., обґрунтовуючи свої вимоги наступним.

30.08.2011 року позивачем отримано податкове повідомлення-рішення № 0003612350 від 25.08.11 року про застосування штрафних санкцій у розмірі 20141,30 грн., винесене податковим органом на підставі акту перевірки магазину, що належить позивачу, за № 1093/260/00/23/25278239 від 26.07.2011 року.

З зазначеним рішенням позивач не згоден, оскільки податковим органом безпідставно зроблено висновок про порушення позивачем порядку оприбуткування торгівельної виручки, оскільки під час проведення перевірки були надані книги обліку розрахункових операцій до трьох касових апаратів, з яких вбачається оприбуткування отриманої готівки в КОРО на повну суму фактичних надходжень.

Представником відповідача в ході судового розгляду справи були надані письмові заперечення проти позову, в яких зазначено, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, оскільки висновки акту перевірки відповідають нормам чинного законодавства.

Представник позивача - Приватної промислово-торгівельної фірми "ЮСІ" Смуригін О.О. в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача - Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі міста Харкова Гавриленко М.Ю. в судовому засіданні просила відмовити в задоволені позову з підстав,зазначених у запереченнях

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

26 липня 2011 року головними державними податковими ревізорами-інспекторами Державної податкової адміністрації у Київській області Олейніковим М.О. та Поваром І.А. на підставі направлень № 1808, 1809 від 20.07.11 року (а.с.10), була здійснена планова перевірка магазину за адресою: м. Київ, пр. Гагаріна 5/2 (філія № 2), що належить Приватній промислово-торгівельній фірмі "ЮСІ".

За результатами перевірки був складений Акт фактичної перевірки №1093/26/00/23/25278239 (бланк 007788) від 26 липня 2011 року (а.с.9-10), яким зафіксовано, що при дослідженні КОРО, касової книги підприємства встановлено, що суб'єктом господарювання за 25.07.2011 було отримано торгівельну виручку у сумі 4028,26 грн., яку було оприбутковано до КОРО та несвоєчасно (не оприбутковано) 25.07.2011 до Касової книги підприємства, прибутковий касовий ордер на вищезазначену суму не складено, чим порушено п.2.6 Постанови Правління НБУ від 15.12.2004 № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за №40/10320.

На підставі акту перевірки №1093/26/00/23/25278239 (бланк 007788) від 26 липня 2011 року Державною податковою інспекцією у Комінтернівському районі м. Харкова прийнято податкове повідомлення-рішення № 0003612350 від 25.08.2011 року, яким позивачу визначено суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 20141,3 грн. (а.с.8).

Позивач, не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням, розпочав процедуру його адміністративного оскарження до органів державної податкової служби. За результатами розгляду скарг позивача рішеннями Державної податкової адміністрації Харківської області №4728/10/25-203 від 21.10.11 року та Державної податкової служби України № 5683/6/10-2415 від 16.11.11 року (а.с.5-7) податкове повідомлення-рішення № 0003612350 від 25.08.2011 року залишено без змін, а скарги без задоволення.

Застосування до позивача штрафних санкцій згідно оскаржуваного рішення відповідача, ґрунтується на нормі ст. 1 Указу Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” від 12.06.1995 року № 436/95.

Зазначеною нормою передбачено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Статтями 2, 3 Указу Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” визначено, що штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до осіб, зазначених у статті 1 цього Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань.

Контроль за додержанням особами, зазначеними у статті 1 цього Указу (крім банків), норм з регулювання обігу готівки в національній валюті, що встановлюються Національним банком України, здійснюють органи державної податкової служби, державної контрольно-ревізійної служби, Міністерства внутрішніх справ України та фінансові органи, а банками - Національний банк України.

Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. № 637 затверджено Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, яке визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою.

Відповідно до п. 1.2 цього Положення нижчезазначені терміни вживаються в такому значенні:

каса - приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів;

касові операції - операції підприємств (підприємців) між собою та з фізичними особами, що пов'язані з прийманням і видачею готівки під час проведення розрахунків через касу з відображенням цих операцій у відповідних книгах обліку.

Крім того, під готівковими розрахунками розуміються, зокрема, платежі готівкою підприємств (підприємців) та фізичних осіб за реалізовану продукцію (товари, виконані роботи, надані послуги).

Таким чином, будь-яке місце проведення розрахунків між підприємством та покупцями його товарів, послуг фізичними особами за готівку підпадає під визначення каси в розумінні Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні. Тому зазначене Положення поширює свою дію на порядок ведення будь-яких касових операцій.

Судом з наказу на проведення перевірки встановлено, що обєктом проведення перевірки було визначено магазин, розташований за адресою: м. Київ, пр.-т Гагаріна, 5/2 (філія № 2), що належить Приватній промислово-торгівельній фірмі "ЮСІ". На час проведення перевірки позивача у магазині здійснювалися готівкові розрахунки з використанням реєстраторів розрахункових операцій (фіскальні номери: ФН 265600374; ФН2656003796; ФН 2656003795).

Представником позивача до матеріалів справи долучені копії довідок ДПІ у Подільському районі м. Києва про скасування реєстрації реєстраторів розрахункових операцій Експотрейд РС 380 ФН 265600374; ФН2656003796; ФН 2656003795.

Таким чином, перевірці підлягав порядок здійснення операцій з готівкою в касі магазину за адресою: м. Київ, пр. Гагаріна 5/2.

Відповідно до абзаців 1-3 пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України 15.12.2004 року № 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за № 40/10320, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися (абз. 1). Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів (абз. 2). У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК) (абз. 3).

Оскільки розрахунки в касі магазину, що належить позивачу, здійснювалися з використанням реєстраторів розрахункових операцій, на порядок оприбуткування готівки поширюється дія норми абз. 3 п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні. Суд не бере до уваги посилання відповідача на норму абз.2 п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, згідно якої передбачено здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів, оскільки дана норма регулює порядок оприбуткування готівки в касі у разі невикористання реєстраторів розрахункових операцій та оформлення таких операцій з випискою прибуткових касових ордерів, отже не може бути застосована до спірних правовідносин.

Судом встановлено, що в ході проведення перевірки податковим органом досліджувалися Книги обліку розрахункових операцій щодо кожного реєстратора розрахункових операцій, копії яких долучені до матеріалів справи (а.с. 22-28) та в акті перевірки зазначено про своєчасне оприбуткування виручки до КОРО. Представником податкового органу в судовому засіданні не заперечувалось наявність денних звітів про оприбуткування грошових коштів в КОРО та внесення відповідних записів до КОРО про її оприбуткування.

Таким чином, суд приходить до висновку про дотримання позивачем порядку оприбуткування готівки, яка надійшла до каси магазину 25.07.2011 року відповідно до порядку, встановленого абзацем 3 п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні.

Крім того, представником позивача до матеріалів справи долучені копії видаткових та прибуткових касових ордерів, на підставі яких готівкова виручка магазину за 25.07.2011 року, яка була оприбуткована в КОРО, здана до каси філії № 2 за місцем знаходження бухгалтерії та того ж дня здана до банку (а.с. 14,15). З огляду на час роботи бухгалтерії філії № 2 ППТФ «ЮСІ», встановлений наказом її директора від 01.09.2006 р. № 125/06 (а.с. 30), вказані документи не були надані при проведенні перевірки магазину. Суд зазначає, що в будь-якому разі ненадання до перевірки касової книги філії та документів про здачу готівки до каси філії не створює склад порушення порядку оприбуткування готівки в магазині, що належить ППТФ «ЮСІ», а отже, не є належним обґрунтуванням заперечень проти позову та не можу бути підставою для прийняття спірного податкового повідомлення-рішення.

На підставі викладеного, суд вважає, що обставини, встановлені під час проведення перевірки магазину, розташованого за адресою: м. Київ, пр. Гагаріна 5/2, що належить Приватній промислово-торгівельній фірмі "ЮСІ", свідчать про відсутність порушення позивачем п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, оскільки сума виручки у розмірі 4028, 26 грн. була належним чином оприбуткована до КОРО в порядку, передбаченому абз. 3 п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні.

Отже, податкове повідомлення-рішення ДПІ у Комінтернівському районі м. Харкова від 25.08.2011р. №0003612350 є необґрунтованим, та таким, що не відповідає вимогам ч.3 ст. 2 КАС України.

Із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

На підставі вищезазначеного, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 17, 50, 70, 71, 86, 94, 159, 160-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Приватної промислово-торгівельної фірми "ЮСІ" до Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі міста Харкова про скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити. <Текст ><Сума задоволення >

Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі міста Харкова від 25.08.2011р. №0003612350/0.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова в повному обсязі складена 26 грудня 2011 року.

Суддя Білова О.В.