ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а-6189/10/1770
02 листопада 2011 року 11год. 45хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербакова В. В. за участю секретаря судового засідання Маньковського Д.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник не з"явився;
відповідача: представник не з"явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Контрольно-ревізійне управління у Рівненській області <Список ><Позивач в особі >третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача <3-тя особа >
доТовариство з обмеженою відповідальністю "Трион" третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача <3-тя особа >
стягнення коштів, використаних не за цільовим призначенням, згідно вимоги від 08.11.2010 року №17-06-17/6823, -
ВСТАНОВИВ :
Позивач-Контрольно-ревізійне управління у Рівненській області звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Трион" (надалі- Товариство) простягнення коштів, використаних не за цільовим призначенням, згідно вимоги від 08.11.2010 року №17-06-17/6823.
Ухвалою суду від 21.01.2011 року провадження у данній справі було зупинено до набрання законної сили рішенням по справі № 2а/1770/161/2011 за позовом ТОВ«Трион» до КРУ у Рівненській області про визнання протиправною та скасування вимоги від 08.11.2010 № 17-06-17/6823.
Ухвалою суду від 29.09.2011 року провадження у данній справі було поновлено.
Позовні вимоги полягають у наступному.
Контрольно-ревізійним управлінням в Рівненській області проведено планову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Трион» за період з 01.01.2008р. по 30.06.2010р., за результатами якої складено акт від 11.10.2010р. № 17-06-06/99. Даною ревізією встановлено, що відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для проведення селекції у рибному господарстві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2007 № 352 із змінами, ТОВ «Трион »на 2008 рік та 2009 рік затверджені Плани заходів на проведення селекційно-племінної роботи у рибництві.
ТОВ «Трион», яке є підприємством приватної форми власності, включене до реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів як одержувач бюджетних коштів. Таким чином, в частині одержання та використання бюджетних коштів ТОВ «Трион» є підконтрольною установою для органів ДКРС в розумінні вимог ст. 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні».
Зазначає, що фінансування з державного бюджету за КПКВ 2804080 проведено у 2008 році в сумі 150,00 тис. грн., та у 2009 році- 46,2 тис.грн.
ТОВ «Трион» для проведення формування племінного покоління райдужної форелі на господарстві "Святе", відповідно до укладених договорів від 13.06.2008р. №8/08 та від 20.08.2009р. №6/09 з Інститутом рибного господарства Української академії аграрних наук на створення за рахунок коштів державного бюджету Авторської науково-технічної продукції «Науковий супровід при формуванні племінного покоління райдужної форелі в форелевому господарстві «Святе» прийнято та оплачено дві одиниці зазначеної Авторської Науково-технічної програми загальною вартістю 29998грн.(з ПДВ). При цьому, частина оплати другої одиниці програми у 2009 році проведено Товариством за рахунок власних коштів в сумі 2000грн.
Вказує, що оплата за Авторську науково-технічну програму у червні та грудні 2008 року в сумі 19997грн. здійснена Товариством за рахунок асигнувань, передбачених на поточні видатки за КЕКВ 1310 "Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)", а саме: "Оплата інших послуг та інші видатки" та у липні 2009 року також за рахунок асигнувань, передбачених на поточні видатки за КЕКВ 1310 "Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)", а саме: "Оплата інших послуг та інші видатки" на суму 8000грн.
Таким чином, здійснюючи оплату за авторську науково-технічну програму в сумі 27997,00 грн. (в т.ч. за 2008 рік 19997,00 грн. та за 2009 рік - в сумі 8000,00 грн.) не у відповідності до кодів економічної класифікації видатків бюджету, ТОВ «Трион» допущено нецільове використання бюджетних коштів, чим порушено п. 8 ст. 7 Бюджетного кодексу України.
Тобто, ТзОВ «Трион» повинен був використовувати кошти, заплановані на поточні видатки, саме на ці цілі, а не матеріальні цінності, що призначаються для використання у господарській діяльності протягом періоду, який перевищує 365 календарних днів та вартість яких без податку на додану вартість перевищує 1000 грн., які відносяться до категорії «Капітальні трансферти».
Вважає, що кошти, використані не за цільовим призначенням підлягають поверненню до бюджету, та під час ревізії вказані порушення усунуті не були. За результатами проведеного контрольного заходу, відповідно до ст.ст. 10, 14 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» відповідачу направлені вимоги про усунення виявлених ревізією порушень від 08.11.2010р. № 17-06-17/6823, пунктом 2 яких передбачалась необхідність повернення до державного бюджету коштів в сумі 27997,0 грн. З цих підстав просить суд задовольнити позовні вимоги повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився, надав суду письмові заперечення, відповідно до яких зазначає наступне.
Головним контролером-ревізором відділу інспектування в АПК та сфері використання природних ресурсів КРУ в Рівненській області Марчук О.П. проведена ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ «Трион» за період з 01.01.2008 року по 30.06.2010 року, про що складено акт від 11.10.2010 року № 17-06-06/99, який було підписано посадовими особами ТОВ «Трион» з відповідними запереченнями від 27.10.2010р. №76. В подальшому на адресу ТОВ «Трион» від Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області надійшли листи, у яких містилися висновок про неприйняття заперечення на акт, а також вимога про повернення до бюджету коштів в сумі 27997 грн., використаних не за цільовим призначенням від 08.11.2010 №17-06-17/6823.
Відповідач вважає, що висновки акта ревізії та прийнята на його підставі вимога Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області про повернення до бюджету коштів, використаних не за цільовим призначенням від 08.11.2010 №17-06-17/6823 є незаконними та необгрунтованими, з наступних підстав.
Вимогу про повернення коштів в сумі 27997 грн. у дохід державного бюджету у зв'язку з використанням відповідачем зазначених бюджетних коштів не за цільовим призначенням позивач обгрунтовує порушенням п. 8 ст. 7 Бюджетного кодексу України та Роз'яснення від 04.11.2004 № 194. А саме, і в акті ревізії і в висновках на заперечення, позивач стверджує, що оплата робіт за договорами на створення науково-технічної продукції від 13.06.2008р. № 8/08 та від 0.08.2009р. №6/09 належить не до поточних видатків, а до капітальних. Тому, кошти в сумі 27997 грн., заплановані на поточні видатки, були використані не у відповідності до кодів економічної класифікації видатків бюджету, чим порушено п. 8 ст. 7 Бюджетного кодексу України. При цьому позивач посилається, що авторські науково-технічні програми це матеріальні цінності, що призначаються для використання у господарській діяльності протягом періоду, який перевищує 365 календарних днів та вартість яких без податку на додану вартість перевищує 1000 грн.
Однак, як зазначає представник позивача, намагання прирівняти роботи (послуги) за укладеними договорами як виготовлення авторських науково-технічних програм і як наслідок віднести їх до основних засобів є нічим іншим як довільним трактуванням норм законодавства без прив'язки до фактичних обставин правовідносин щодо укладення та виконання договорів від 13.06.2008р. № 8/08 та від 20.08.2009р. № 6/09.Враховуючи укладені договори, зміст роботи, що виконувалась за ними і відображена у відповідних актах та звітах, очевидно, що предметом договору було навіть не створення науково-технічної продукції, а надання науково-технічних послуг (науковий супровід), що виразилось у роботах по науковому супроводу при формуванні племінного покоління райдужної форелі в форелевому господарстві «Святе».
Зазначені роботи (послуги) повністю виконані (надані), що підтверджено відповідними актами, тобто вони строкові, не мають наслідком створення інноваційного продукту чи об'єктів інтелектуальної власності і не мають виразу у будь якому правовому об'єкті (матеріальних цінностях) з періодом використання більше одного року, що може розглядатися як основні засоби згідно розділу III Роз'яснень Державного казначейства України від 04.11.2004К 194 чи згідно Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7.
Тому, на думку відповідача, він абсолютно правомірно здійснив придбання (оплату за договорами) науково-технічних послуг (наукового супроводу) за рахунок асигнувань, передбачених на поточні видатки.
Крім того, як зазначив в письмових запереченнях представник відповідача, вимога від 08.11.2010 року № 17-06-17/6823 про повернення коштів обґрунтовується використанням коштів, сплачених за договорами від 13.06.2008р. № 8/08 та від 20.08.2009р. № 6/09, не за цільовим призначенням.
При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 119 Бюджетного кодексу України нецільове використання бюджетних коштів означає витрачання їх на цілі, що не відповідають бюджетним призначенням, встановленим законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет, виділеним бюджетним асигнуванням чи кошторису.
Порядком зменшення бюджетних асигнувань та повернення коштів у разі нецільового використання бюджетних коштів у поточному чи минулих роках, затвердженого постановою КМУ 2 від 13.04.2006 року, встановлено, що нецільовим використанням бюджетних коштів є їх витрачання на цілі, що не відповідають бюджетним призначенням, затвердженим законом про Державний бюджет України або рішенням про місцевий бюджет, встановленим бюджетним асигнуванням, кошторису або плану використання бюджетних коштів.
Тобто, нецільове використанням бюджетних коштів матиме місце лише у випадку якщо вони будуть витрачені не у відповідності до встановленого бюджетного асигнування, кошторису або плану використання бюджетних коштів.
За таких обставин, відповідач вважає, що оплата робіт по науковому супроводу при формуванні племінного покоління райдужної форелі в форелевому господарстві «Святе» за договорами від 13.06.2008р. № 8/08 та від 20.08.2009р. №6/09 здійснена в межах та у відповідності з встановленим бюджетним асигнуванням, кошторисами та планами використання бюджетних коштів, а тому сплачені кошти витрачені на цілі, що відповідають бюджетному призначенню. З цих підстав просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
На підставі ч.1 ст.41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити повністю з наступних підстав.
Судом встановлено, що контрольно-ревізійним управлінням в Рівненській області, на виконання п. 1.1.5.1 Плану роботи КРУ в Рівненській області на III квартал 2010 року проведено планову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Трион» за період з 01.01.2008р. по 30.06.2010р., за результатами якої складено акт від 11.10.2010р. № 17-06-06/99.
Вказаний акт підписано посадовими особами ТОВ «Трион» із запереченнями, на які, 04.11.2010р. КРУ в Рівненській області надано висновки.
Відповідно до ст. 2 Закону України « Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» головними завданнями контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштахта взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували у періоді який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
ТОВ «Трион», яке є підприємством приватної форми власності, відповідно до довідки від 12.12.2008р. № 1212 Управління державного казначейства у Здолбунівському районі Рівненської області, 26.05.2008р. включений до реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів за № 13540 як одержувач бюджетних коштів та, у періоді, що підлягав ревізії, підприємством одержано коштів з державного бюджету на загальну суму 196200грн. Таким чином, в частині одержання та використання бюджетних коштів ТОВ «Трион» є підконтрольною установою для органів ДКРС в розумінні вимог ст. 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні».
Ревізією встановлено, що відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для проведення селекції у рибному господарстві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2007р. № 352, із змінами, ТОВ «Трион» на 2008 рік та 2009 рік затверджені Плани заходів на проведення селекційно-племінної роботи у рибництві.
Відповідно до зазначених Планів заходів на проведення селекційно-племінної роботи у рибництві Товариству « Трион» за бюджетною программою за КПКВ 2804080 « Селекція у рибному господарстві», для проведення заходу щодо вирощування, збереження та утримання племінних ( генетичних) ресурсів райдужної форелі видатки за КЕКВ 1310 на 2008р. затверджено в сумі 134,60 тис. грн., за КЕКВ 2410 - для придбання технологічного і лабораторного обладнання для проведення селекційної роботи - в сумі 15,40 тис. грн.; на 2009 рік на проведення заходу щодо вирощування, збереження та утримання племінних ( генетичних) ресурсів райдужної форелі ( плідників та ремонт) видатки за КЕКВ 1310 затверджено на суму 100 тис. грн.
Фінансування з державного бюджету за КПКВ 2804080 проведено у 2008 році в сумі 150000 грн., та у 2009 році - 46,2 тис. грн.
Товариством «Трион», для проведення формування племінного покоління райдужної форелі на господарстві «Святе», відповідно до укладених договорів від 13.06.2008р. №8/08 та від 20.08.2009р. № 6/09 з Інститутом рибного господарства Української академії аграрних наук ( м. Київ) на створення за рахунок коштів державного бюджету Авторської науково-технічної продукції « Науковий супровід при формуванні племінного покоління райдужної форелі в форелевому господарстві « Святе» (цьоголіток, дволіток) прийнято та оплачено дві одиниці зазначеної Авторської Науково-технічної програми загальною вартістю 29998,00 (з ПДВ). При цьому, частина оплати другої одиниці програми у 2009 році проведена відповідачем за рахунок власних коштів в сумі 2000 грн.
Оплата за Авторську науково-технічну програму у червні та грудні 2008 року в сумі 19997,0 грн. здійснена Товариством за рахунок асигнувань, передбачених на поточні видатки за КЕКВ 1310 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам ( установам, організаціям)», а саме: « Оплата інших послуг та інші видатки» та у липні 2009 також за рахунок асигнувань, передбачених на поточні видатки за КЕКВ 1310 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)», а саме: «Оплата інших послуг та інші видатки» на суму 8000,0 грн.
Відповідно до розділу III Роз'яснення Держказначейства України щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженого наказом Державного казначейства України від 04.11.2004р. № 194, Авторські Науково-технічні програми - це матеріальні цінності, що призначаються для використання у господарській діяльності протягом періоду, який перевищує 365 календарних днів та вартість яких без податку на додану вартість перевищує 1000 грн. - тобто, вказані видатки відносяться до капітальних видатків ( КЕКВ 2410 « Капітальні трансферти підприємствам ( установам, організаціям)».
Таким чином, здійснюючи оплату за Авторську науково-технічну програму в сумі 27997 грн. ( в т. ч. За 2008 рік - 19997 грн. та за 2009 рік в сумі 8000 грн.) не у відповідності до кодів економічної класифікації видатків бюджету, ТОВ «Трион» допущено нецільове використання бюджетних коштів, чим порушено п. 8 ст. 7 Бюджетного кодексу України.
За результатами проведеного контрольного заходу, відповідно до ст.ст. 10, 14 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» відповідачу направлені вимоги про усунення виявлених ревізією порушень від 08.11.2010р. № 17-06-17/6823. Пунктом 2 вказаних вимог зазначалось про необхідність повернення до державного бюджету коштів в сумі 27997,0 грн. та встановлено строк для обов'язкового інформування про вжиті заходи щодо виконання законних вимог в термін до 19.112010 року.
Крім того, позивачем подано постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 17.02.2011 року справа №2а/1770/161/2011 за позовом ТОВ «Трион» до КРУ у Рівненській області про визнання протиправною та скасування вимоги від 08.11.2010 № 17-06-17/6823, якою ТОВ «Трион» в позові відмовлено.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 07.09.2011 року справа №2а/1770/161/2011 апеляційну скаргу ТОВ «Трион» залишено без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 17.02.2011 року у справі №2а/1770/161/2011- без змін.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про правомірність вимоги про усунення виявлених ревізією порушень від 08.11.2010р. № 17-06-17/6823, а тому позовні вимоги про стягнення з ТОВ «Трион» до державного бюджету кошти в сумі 27997грн. слід задовольнити, оскільки позивач діяв у межах повноважень та у спосіб передбачений чинним законодавством України.
Керуючись статтями <Текст >, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з відповідача-Товариства з обмеженою відповідальністю «Трион» (юридична адреса: 35705, м. Здолбунів, вул. Грушевського, 25, Рівненська бласть, фактична адреса: 35700, с. Ільпінь, вул. Семиграни, 41, Здолбунівський район, Рівненська область, код ЄДРПОУ 22580251) до Державного бюджету України кошти в сумі 27997,0 грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя <Підпис >Щербаков В. В.