Єдиний державний реєстр судових рішень
Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54002 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
15:31
11.11.2011 Справа № 2а-7454/11/1470
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Мельника О. М.
за участю секретаря судового засідання Зощака В.В. розглянувши адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Лентакс-Юг", вул. Чкалова, 20,Миколаїв,54017 доКомунального підприємства "Миколаївське міжміське бюро технічної інвентаризації", вул. Шевченка, 40,Миколаїв,54030 проскасування рішення № 57 від 04.05.2011, зобовязання вчинити певні дії, В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Лентакс-Юг" звернулось з адміністративним позовом до комунального підприємства "Миколаївське міжміське бюро технічної інвентаризації" про скасування Рішення Комунального підприємства «Миколаївське міжміське бюро технічної інвентаризації»№57 від 04 жовтня 2011 року про відмову у реєстрації права власності на нежитлову будівлю - комплекс, майновий, що розташований за адресою м. Миколаїв, вул.Айвазовського, будинок №15-а/5 та зобов'язання комунального підприємства «Миколаївське міжміське бюро технічної інвентаризації»зареєструвати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Лентакс-Юг», місцезнаходження м. Миколаїв, вул. Чкалова, буд. 20, код за ЄДРПОУ 33368349 право власності на нежитлову будівлю - комплекс, майновий, що розташований за адресою м. Миколаїв, вул. Айвазовського, будинок №15-а/5 та складається з: павільйон із метал, проф. за літ Д, загальною площею 433,50 кв. м.; склад-модуль за літ. В загальною площею 139,90кв.м., - складу-модулю за літ. К; павільйон ТП-16 за літ. Л; насосна станція за літ. М; ДОК 125 кв. м. і АМГ-3 за літ. Н загальною площею 345,70 кв. м.; відкритий склад за літ. О,о,о; очисні споруди за літ. И, - бокс для паровозу за літ. У, ДОК 12 кв. м. за літ. Г загальною площею 69,60 кв. м.; з/д шляхи №13,14,18; автодороги №1; огорожі №7-11,17; рампи №15,16; пожежне водоймище №12; сторожева вишка №19 - на підставі свідоцтва від 30.09.2011 року, виданого приватним нотаріусом Миколаївського міського нотаріального округу ОСОБА_1 та зареєстрованого в реєстрі за №3918.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в спірному рішенні відмова в реєстрації права власності на нерухоме майно є неправомірною. Так, нерухомість придбано позивачем з прилюдних торгів, нотаріусом було видано свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів, що є право встановлювальним документом. При відчуженні не було отримано витяг з Реєстру прав, однак в даному випадку отримання даного витягу є неможливим, оскільки об'єкт нерухомості був придбаний при здійсненні державним виконавцем примусового виконання, тому отримання витягу з реєстру прав, яке може бути здійсненні з волі власника або вповноваженої ним особи - не було можливим.
Представник позивача підтримав доводи позову та просив його задовольнити.
Відповідач заперечував проти задоволення позову з огляду на те, що перед відчуженням будь-якого об'єкта нерухомого майна або визначення його юридичної долі необхідне отримання витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно., тобто до початку прилюдних торгів необхідно було отримати зазначений витяг, що не було зроблено, тому державний реєстратор правомірно відмовив в реєстрації прав власності на нерухоме майно.
Представник відповідача підтримав доводи викладені в письмових запереченнях та просив відмовити в задоволенні адміністративного позову.
Вивчивши доводи позову, заслухавши думку сторін, всебічно, повно та обєктивно зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами суд встановив наступне.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», державна реєстрація прав Міністерством юстиції України та його територіальними органами. В свою чергу, п. 2 розділу II Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»та інших законодавчих актів України», було встановлено, що державна реєстрація прав на нерухоме майно в порядку, визначеному цим Законом, здійснюється з 1 січня 2012 року. Відповідно до п. З розділу II Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»та інших законодавчих актів України», КП ММБТІ здійснює державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно до 01.01.2012р.
Преамбулою та п. 2 Наказу Міністерства юстиції України від 07.02.2002р. №7/5 встановлено, що до запровадження єдиної системи державної реєстрації прав власності на нерухоме майно та введення в дію Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень було затверджено Тимчасове положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно (далі - Тимчасове положення). За таких обставин, при реєстрації прав власності на нерухоме майно, КП ММБТІ керується вимогами Тимчасового положення.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 325 Цивільного кодексу України (Далі за текстом - ЦКУ) суб'єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи.
Фізичні та юридичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати.
Склад, кількість та вартість майна, яке може бути у власності фізичних та юридичних осіб, не є обмеженими.
Відповідно до ст. 328 ЦКУ право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ч.1 ст. 11 ЦКУ цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Відповідно до ст. 321 ЦКУ право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 182 ЦКУ право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.
Відмова у державній реєстрації права на нерухомість або правочинів щодо нерухомості, ухилення від реєстрації, відмова від надання інформації про реєстрацію можуть бути оскаржені до суду.
Згідно матеріалів справи 03 жовтня 2011 року Позивач звернувся до Відповідача із заявою про реєстрацію права власності на нежитлову будівлю, комплекс майновий за адресою м. Миколаїв, вул. Айвазовського, 15-а/5 на підставі Свідоцтва від 30.09.2011 року, виданого державним нотаріусом Миколаївського міського нотаріального округу ОСОБА_1 та зареєстрованого в реєстрі за №3918 (надалі - Свідоцтво про право власності). Заява встановленої форми із додатками всіх необхідних документів була зареєстрована Відповідачем у журналі обліку заяв про державну реєстрацію прав за №3-451.
05 жовтня 2011 року Відповідач, в особі реєстратора надав Позивачу Рішення №57 від 04 жовтня 2011 року про відмову в державній реєстрації прав. Відмова мотивована пунктом 3.5.9 Тимчасового положення «Про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно», затвердженого Наказом Міністерства юстиції №7/5 від 07.02.2002 року.
Як вбачається з копії оригіналу свідоцтва від 30.09.2001 року, його оборотна сторона має штам «Зареєстровано в електронному реєстрі прав власності на нерухоме майно 03.10.2011 р.», який перекреслено і від руки дописано «Помилково»із підписом реєстратору БТІ Христьєвої А.Є., зазначене представник відповідача пояснив опискою.
Відповідно до п.п. 1.1. та 1.3. Тимчасового положення, КП ММБТІ здійснює державну реєстрацію прав власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Пунктом 2.2. Тимчасового положення встановлено, що до заяви про державну реєстрацію прав додаються право встановлювальні документи, їх нотаріально засвідчені копії, документи, що підтверджують оплату за проведення державної реєстрації прав та видачу витягу про державну реєстрацію прав, а також інші документи, визначені Положенням.
Відповідно до п. 3.5.9. Тимчасового положення, реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації прав, якщо відчуження або інше визначення юридичної долі об'єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації, у випадках, встановлених нормативно-правовими актами, відбулося без отримання витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно або строк його дії закінчився.
Відповідно до п.2.2. Тимчасового положення про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 27.10.1999р. № 68/5, прилюдні торги - це продаж майна, за яким його власником стає покупець, який під час торгів запропонував за нього найвищу ціну.
Таким чином, внаслідок прилюдних торгів відбувся продаж (відчуження) вищевказаного об'єкту нерухомого майна. Тобто позивач придбав даний об'єкт нерухомості в порядку передбаченому Тимчасовим положенням про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 27.10.1999р. № 68/5, яке не містить вимоги щодо отримання витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно.
В судовому засіданні судом було з'ясовано, що витяг з Реєстру прав власності на нерухоме майно позивач отримати не мав права. Фактично не зважаючи на те, що він добросовісно придбав об'єкт нерухомості він не може зареєструвати даний факт відповідно до положення "Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно" та протиправно обмежений в праві державної реєстрації власності на даний об'єкт.
Відповідно до ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Право приватної власності є непорушним.
З аналізу зазначених норм та обставин встановлених у судовому засіданні вбачається, що на момент прийняття рішення про відмову, були відсутні підстави для відмови у реєстрації, оскільки право власності набуто добросовісно, відповідно до діючого законодавства України та в особливому порядку, а саме в порядку передбаченому Тимчасовим положенням про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 27.10.1999р. № 68/5, а державний реєстратор діяв всупереч вимогам встановленим ч.3 ст. 2 КАС України, за такого позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись статтями 158, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Скасувати Рішення Комунального підприємства «Миколаївське міжміське бюро технічної інвентаризації» №57 від 04 жовтня 2011 року про відмову у реєстрації права власності на нежитлову будівлю - комплекс, майновий, що розташований за адресою м. Миколаїв, вул.Айвазовського, будинок №15-а/5.
Зобов'язати Комунальне підприємство «Миколаївське міжміське бюро технічної інвентаризації» зареєструвати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Лентакс-Юг», місцезнаходження м. Миколаїв, вул. Чкалова, буд. 20, код за ЄДРПОУ 33368349 право власності на нежитлову будівлю - комплекс, майновий, що розташований за адресою м. Миколаїв, вул. Айвазовського, будинок №15-а/5 та складається з: павільйон із метал, проф. за літ Д, загальною площею 433,50 кв. м.; склад-модуль за літ. В загальною площею 139,90кв.м., - складу-модулю за літ. К; павільйон ТП-16 за літ. Л; насосна станція за літ. М; ДОК 125 кв. м. і АМГ-3 за літ. Н загальною площею 345,70 кв. м.; відкритий склад за літ. О,о,о; очисні споруди за літ. И, - бокс для паровозу за літ. У, ДОК 12 кв. м. за літ. Г загальною площею 69,60 кв. м.; з/д шляхи №13,14,18; автодороги №1; огорожі №7-11,17; рампи №15,16; пожежне водоймище №12; сторожева вишка №19 - на підставі свідоцтва від 30.09.2011 року, виданого приватним нотаріусом Миколаївського міського нотаріального округу ОСОБА_1 та зареєстрованого в реєстрі за №3918.
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга, подана після закінчення встановлених строків залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку.
Суддя О.М. Мельник