Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
10 січня 2012 року Справа № 2а-12009/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі
головуючого-судді:Петросян К.Є.
при секретарі:Захаровій Ю.О.,
за участю представників
позивача: ОСОБА_1 (дов. № 10936/10/10-013 від 17.06.2011),
відповідача:не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську до державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
21 грудня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську до державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення бюджетної заборгованості з податку на прибуток в сумі 3273852,76 грн.
Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що відповідач - державне підприємство «Первомайськвугілля» зареєстрований управлінням державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради від 24.03.2003 за реєстраційним №04051968ю0010159.
Відповідач взятий на податковий облік Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Луганську 18.04.2003, про що видана довідка № 33/29-011.
Станом на 30.11.2011 за відповідачем рахується податковий борг на загальну суму 3273852,76 грн. з податку на прибуток, який складається з нарахованих, але несплачених податкових зобовязань та штрафних санкцій:
- податкові зобовязання в сумі 2109752,00 грн. згідно декларації за три квартали 2011 року від 09.11.2011 № 9010696094;
- штрафні санкції у сумі 164100,76 грн. згідно повідомлення-рішення від 20.03.2009 №0000401500.
З метою погашення податкового боргу Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Луганську на адресу відповідача було надіслано:
- першу податкову вимогу від 22.08.2003 № 1/114;
- другу податкову вимогу від 22.09.2003 № 2/179.
Враховуючи те, що прийняті Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Луганську заходи, спрямовані на погашення відповідачем податкового боргу, позитивних результатів не надали, позивач просить стягнути з державного підприємства «Первомайськвугілля» суму податкового боргу з податку на прибуток у розмірі 3273852,76 грн.
У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги, надав пояснення, аналогічні предявленому позову, просив його задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні надав заяву про визнання позовних вимог у повному обсязі та просив встановити порядок та спосіб виконання рішення по справі шляхом розстрочення терміну виконання рішення відповідно до графіків погашення податкового боргу.
У подальшому, заявою від 10.01.2012 просив розглянути справу за відсутності представника відповідача.
Заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (далі ПК України).
Відповідно до статті 6 ПК України, податком є обовязковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до статті 20 ПК України, органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Відповідно до п.54.1 ст.54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Пунктом 152.9 ст.152 ПК України встановлено, що для цілей розділу ІІІ «Податок на прибуток» ПК України використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік.
У відповідності до п.п.49.18.2 п.49.18 ст.49 ПК України, податкові декларації подаються за базовий (звітний) податковий період, що дорівнює календарному кварталу протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що Державне підприємство «Первомайськвугілля» зареєстровано в якості субєкта господарювання юридичної особи виконавчим комітетом Первомайської міської ради 24.03.2003 за реєстраційним № 04051968ю0010159 (а.с.6, 7).
Відповідач - державне підприємство «Первомайськвугілля» взятий на податковий облік Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Луганську 18.04.2003 за № 873 (а.с.8).
Відповідач узгодив податкове зобовязання з податку на прибуток на загальну суму 3109752,00 грн., подавши до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську податкову декларацію з податку на прибуток за три квартали 2011 року 09.11.2011 за №9010696094 (а.с.20-21).
Згідно п.п.203.2 ПК України, платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену ним у податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п.203.1 ст.203 цього кодексу для подання податкової декларації.
Граничним строком сплати узгодженої суми податкового зобовязання по декларації від 09.11.2011 № 9010696094 було 21.11.2011.
За несвоєчасну сплату податку на прибуток, на підставі п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідачу були нараховані штрафні санкції у сумі 164100,76 грн., про що винесено податкове повідомлення-рішення від 20.03.2009 №0000401500 (а.с.22).
Податкове повідомлення-рішення від 20.03.2009 №0000401500 було отримано відповідачем 21.03.2009.
Відповідно до п.п.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону №2181, у разі відмови платника податків від оскарження, податкове зобовязання нараховане контролюючим органом являється узгодженим в день отримання платником податків повідомлення, а визначену у повідомленні-рішення суму, платник податків зобовязаний сплатити за десять днів від дати отримання повідомлення.
У звязку з несплатою грошового зобовязання у встановлений термін, сума податкового боргу з податку на прибуток ДП «Первомайськвугілля» станом на 30.11.2011 складає 3273852,76 грн., що підтверджується актом звірки між сторонами.
З метою погашення податкового боргу з податку на прибуток Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м.Луганську на адресу відповідача було надіслано першу податкову вимогу № Ю1 від 22.08.2003 та другу податкову вимогу № Ю2 від 22.09.2003 (а.с.18-19).
Відповідно до пункту 30 статті 2 Бюджетного кодексу України органи стягнення податкові, митні та інші державні органи, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень.
Згідно п.п. 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового Кодексу України, платник податків зобовязаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право, серед інших, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до вимог п.49.16 ст. 49 Податкового Кодексу України, платник податків зобов'язаний сплатити податкове зобов'язання, яке самостійно визначене ним у такій податковій декларації, протягом строків, установлених Кодексом.
Сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений Податковим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання визнається сумою податкового боргу платника податків.
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно п. 95.4 ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, у звязку з тим, що відповідачем узгоджене податкове зобовязання з податку на прибуток, у встановлені законодавством строки у добровільному порядку не сплачено, за підприємством утворився податковий борг, який з урахуванням штрафних санкцій становить 3 273852,76 грн.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що з відповідача підлягають стягненню кошти в рахунок погашення податкового боргу у сумі 3 273 852,00 грн., відповідно адміністративний позов Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.
Частиною 1 ст. 136 КАС України визначено, що позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач- визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи. Судове рішення у звязку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 112 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково, а відповідач- визнати адміністративний позов повністю або частково.
Відповідач визнав позовну заяву, про що виклав у письмовому зверненні до суду.
Суд вважає за можливе задовольнити клопотання представника відповідача та встановити порядок та спосіб виконання судового рішення шляхом розстрочення сплати щомісячно суми боргу починаючи з січня 2012 року строком на 5 років з оплатою рівними частинами щомісячно згідно графіку розстрочення, з огляду на наступне.
Представником відповідача надано до суду баланс підприємства станом на 30.11.2011; звіт про фінансові результати за 9 місяців 2011 року, з яких вбачається, що існують виключні обставини, які унеможливлюють одноразове, без надання розстрочення, виконання рішення суду. Крім того, зазначені обставини виникли з незалежних від підприємства причин.
Представник позивача проти заявленого клопотання не заперечував.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
З урахуванням клопотання представника відповідача та відсутністю заперечень позивача, суд вважає за необхідне відповідно до ч.1 ст.257 КАС України встановити спосіб та порядок виконання судового рішення шляхом розстрочення державному підприємству «Первомайськувугілля» сплати в доход Державного бюджету України податкового боргу з податку на прибуток у розмірі 3273852,76 грн.
Враховуючи вимоги ч.4 ст.94 КАС України, а також те, що позивач від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 10 січня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 13 січня 2012 року, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.4 ст.167 КАС України.
Керуючись ст.ст.9, 10, 11, 17, 18, 71, 94, 158-163, 257 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Луганську до державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення заборгованості, задовольнити повністю.
<Текст >
Стягнути з державного підприємства «Первомайськвугілля» (код ЄДРПОУ 32320594, місцезнаходження: 93200, м. Первомайськ Луганської області, вул. Куйбишева, 18-а) кошти в рахунок погашення податкового боргу в сумі 3273852,76 грн. (три мільйони двісті сімдесят три тисячі вісімсот пятдесят дві гривні 76 копійок) з рахунків у банках, обслуговуючих державне підприємство «Первомайськвугілля» в доход Державного бюджету.
Встановити порядок та спосіб виконання рішення шляхом розстрочення Державному підприємству «Первомайськвугілля» сплати податкового боргу у розмірі 3273852,76 грн. строком на 5 років з оплатою рівними частинами щомісячно починаючи з січня 2012 року згідно наступного графіку (додаток 1)
Зобовязати спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків у м. Луганську внести зміни до карток особового рахунку державного підприємства «Первомайськвугілля».
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено та підписано 13.01.2012 року .
<Текст >
СуддяК.Є. Петросян