Постанова № 20955547, 02.09.2011, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.09.2011
Номер справи
2а-0770/1919/11
Номер документу
20955547
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Cправа № 2а-0770/1919/11

Ряд стат. звіту № 8.1.5

Код - 07

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 вересня 2011 року                     місто Ужгород

Закарпатський окружний адміністративний суд в особі :

головуючої судді –Калинич Я. М.

при секретарі судового засідання –Красновій О.Р.

за участі:

представника позивача –не з’явився

представника відповідача –не з’явився повторно,

розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Ужгороді адміністративну справу за позовною заявою Державної податкової інспекції у Іршавському районі Закарпатської області до Дочірнього підприємства “Украгріколсемі –Закарпаття” Товариства з обмеженою відповідальністю “Украгріколсемі, Черкаси” про стягнення податкового боргу в сумі 1231896,88 грн.,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач –суб'єкт владних повноважень Державна податкова інспекція у Іршавському районі Закарпатської області звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Дочірнього підприємства “Украгріколсемі –Закарпаття” Товариства з обмеженою відповідальністю “Украгріколсемі, Черкаси” про стягнення податкового боргу в сумі 1231896,88 грн.

Представник позивача в судове засідання не з’явився, однак 02.09.2011 року від нього надійшло клопотання, в якому просить розглянути справу без його участі та за наявними матеріалами в справі.

Представник відповідача заперечень на адміністративний позов не подав, у судове засідання не з'явився повторно, про причини неприбуття суд не повідомив, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце судового розгляду.

Відповідно до частини 1 статті 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень КАС України розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. А оскільки сторони в судове засідання не з'явилися, фіксування судового процесу не здійснюється.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що Дочірнє підприємство “Украгріколсемі –Закарпаття” Товариства з обмеженою відповідальністю “Украгріколсемі, Черкаси” є юридичною особою, про що свідчить Довідка з Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Згідно розрахунку Державної податкової інспекції у Іршавському районі Закарпатської області –за Дочірнім підприємством “Украгріколсемі –Закарпаття” Товариства з обмеженою відповідальністю “Украгріколсемі, Черкаси” рахується податковий борг у розмірі 1231896,88 грн., а саме: по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 1227193,88 грн. по податку з власників транспортних засобів у розмірі 4703 грн.

Вищезазначена заборгованість виникла виходячи з наступного:

Актом про результати планової виїзної перевірки Дочірнього підприємства “Украгріколсемі –Закарпаття” від 30.09.2008 року №37/17-50/25437117 встановлено.

Згідно статті 1.15. Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” податковий агент це - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи нерезидент або його представництво, які незалежно від х організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковій облік подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.

Згідно статті 8.1.1. Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” податковий агент, який нараховує (виплачує) оподаткований дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону

Відповідно до статті 8.1.2. Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якою оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду. Згідно із пунктом “а” статті 4.1.4. Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами га державними цільовими фондами" податок підлягає сплаті до бюджету протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

При перевірці повноти та своєчасності перерахування податку до бюджету за період, що перевіряється, утриманого з доходів фізичних осіб Дочірнього підприємства “Украгріколсемі –Закарпаття” використані записи по особовому рахунку за Ф №15, які порівнювались з даними бухгалтерського обліку підприємства про перераховані до бюджету суми податку. Для визначення загальної суми нарахованого податку з доходів фізичних осіб порівнювались записи бухгалтерського обліку підприємства про нараховані суми податку з підсумками сум податку, утриманого по відомостях на виплату заробітної плати, розрахунках за Ф. №1-ДФ. Зокрема встановлено розбіжність у сумах нарахування та відповідно сплати податку, так за даними розрахунку ф. №1-ДФ за період з 01.07.2007 року по 30.06.2008 року нарахована сума податку з доходів фізичних осіб складає 69575,32 грн., а по даним розрахунку заробітної плати за даний період 73143,33 грн.

Таким чином, станом на 30.06.2008 року переплата по податку з доходів фізичних осіб складає 1416,95 грн. (довідка про щомісячне нарахування та перерахування до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб в додатку №2).

В ході проведення даної перевірки було також перевірено питання щодо дотримання Дочірнього підприємства “Украгріколсемі –Закарпаття” вимог чинного законодавства в частині розмірів заробітної плати, що виплачувалась громадянам. Так, протягом періоду, що перевіряється є випадки виплати заробітної плати менше розміру встановленого Законом України “Про державний бюджет України на 2007 рік” та Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рік”.

Заборгованості по виплаті заробітної плати за період, що перевіряється в Дочірнього підприємства “Украгріколсемі –Закарпаття” не має.

Правильність нарахування та сплати податку з доходів фізичних осіб при здійсненні заготівлі сільськогосподарської продукції в тому числі дикоростучих плодів, ягід та грибів.

Перевіркою правильності нарахування та перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету при здійсненні заготівлі сільськогосподарської продукції втому числі дикоростучих плодів, ягід та грибів встановлено, що в порушення пп. 8.1.1. п. 8.1. ст. 8 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” податок із виплачених сум доходу (виплати по заготівлі) податок за рахунок такого доходу на підприємств: не утримувався (згідно головної книги по рахунку 641 «розрахунки з бюджетом по податку з доходів фізичних осіб»відсутнє таке нарахування, бухгалтером відмовлено у наданні копії та взагалі книгу «сховано»), а згідно банківських виписок податок в незначних обсягах перераховувався до бюджету сільських рад по місцю заготівлі, Також під час проведення таких виплат підприємством порушено пп. 8.1.4. п. 8.1. ст. 8 згаданою закону в частині своєчасності сплати податку, оскільки, якщо оподатковуваний дохід виплачується у не грошовій формі чи готівкою з каси резидента, то податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, наступного за днем такої виплати.

Так протягом періоду, що перевіряється Дочірнього підприємства “Украгріколсемі –Закарпаття” проведено заготівлю дикоростучих плодів та грибів на суму 2209977,94 грн. Та відповідно в порушення пп. 8.1.11 п. 8.1. ст.8 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб”, податок під час заготівлі не нараховувався і не утримувався, а також в порушення пп. 8.1.4 п. 8.1 ст. 8, ст. 16 вищезгаданого закону своєчасна повне перерахування податку не проводилось.

Отже, з урахуванням самостійної сплати за рахунок коштів підприємства податку з доходів фізичних осіб до бюджетів сільських рад по місцю заготівлі в сумі —136350,98 грн. донарахована сума податку з доходів фізичних осіб під час виплат за здану сільськогосподарську продукцію (в тому числі дикоростучих плодів, ягід та грибів) складає 195115,71 грн.

Також перевіркою встановлено, що в порушення пп. 8.1.1. п.п. 8.1.4 п. 8.1. Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” проведено виплату доходів фізичним особам при закупці сільськогосподарської продукції –«гарбузове насіння», а саме в порушення вимог п. 4.36. ст. 4 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»не представлено довідки на право виплати податковим агентом доходу без утримання податку з доходів фізичних осіб. Форма довідки, термін дії, порядок її видачі та застосування затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 року № \1063. Зокрема відсутність довідок підтверджується змістом авансового звіту, оскільки в переліку вони не наведені та на вимогу перевіряючих підприємством не надано. Таким чином донараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 204298,82 грн.

Правильність нарахування та сплати податку з доходів фізичних осіб при виплаті компенсаційних витрат за орендований власний транспортний засіб та своєчасність звітування про використання коштів виданих під звіт.

Перевіркою встановлено, що підприємством орендувались власні транспортні засоби найманих працівників (договори оренди незасвідчені нотаріально), проводилась оплата за них. яка в порушення піт. 4.2.1. пп. 4.2.15. п.4.2. ст. 4 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” не віднесена до доходу працівника та неоподаткована, а також за авансовими звітами списувались паливо мастильні матеріали, запчастини і ремонт.

Так протягом періоду, що перевіряється підприємством виплачено доходу найманим працівникам за оренду власних транспортних засобів в сумі 30450 грн., відповідно податок з доходів фізичних осіб не нараховувався та не утримався під час таких виплат, донарахування складає - 4567,5 грн.

Також, при перевірці авансових звітів про використання коштів наданих на відрядження або під звіт встановлено, що у авансових звітах заготівельників відсутні всі підтверджуючі документи (відсутні квитанції або платіжні документи або виписані не на підзвітну особу), а також працівниками підприємства подавались до авансових звітів квитанції про закупівлю паливо мастильних матеріалів, запчастин та квитанції про ремонт на загальну суму 22317,11 грн. У відповідності до п. 9.10. ст. 9 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” за перевищення надмірно витрачених коштів наданих під звіт, дані суми включено до місячного доходу (у відповідності п. 3.4 ст. з Закону визначено базу оподаткування в сумі 26244,92 грн., сума перевитрат збільшена на коефіцієнт 1,176) та донараховано податок в сумі —3936,74 грн.

Відповідно за рахунок виплачених сум оренди та додаткових виплат по авансовим звітам донараховано 8504,24 грн. податку з доходів фізичних осіб та застосовано штраф за несвоєчасне повернення коштів в сумі 3347.45 грн. (розрахунок сум донарахованого податку та штрафу за несвоєчасне звітування по працівниках наведено в Датках №7 та 7.1. - 7.11).

Забезпечення виконання податкових зобов'язань платником податку, своєчасність та повнота подання розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку.

Перевіркою встановлено порушення пп. б п. 19.2 ст. 19 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб”, а саме податковий розрахунок сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також сум утриманого з них податку встановлено що розрахунок сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податку подавався до ДПІ у Іршавському районі своєчасно без порушення термінів, але не в повному обсязі. Так у поданих розрахунках за період що перевіряється відсутня інформація про виплачені доходи, утримання та сплата податку з доходів фізичних осіб по громадянам якими здано сільськогосподарську продукцію в тому числі дикоростучих плоді, ягід та грибів (у закупівельних відомостях відсутні ідентифікаційні номери, паспортні дані).

Також при перевірці закупівельних відомостей встановлено використання не облікованої найманої робочої сили, заготівельників по місцю заготівлі з якими відсутні договори найму та не представлено відомості щодо нарахування заробітної плати або виплат по ці вільно правовим договорам. Перевіркою встановлено використання незареєстрованої найманої праці в кількості 19 осіб.

При проведенні перевірки Дочірнього підприємства “Украгріколсемі –Закарпаття” направлено запит №10337 від 25.09.2008 року начальнику Іршавського ВРЕР УДАІ УМВС у Закарпатській області про надання інформації (про зареєстровані, та зняті з обліку транспортні засоби протягом 2007-2008 років). Згідно отриманої відповіді №311 від 25.09.2008 року про зареєстровані транспортні засоби на обліку рахується сім транспортних засоби. Шість транспортних засоби зареєстровані 14.06.2008 року, та один автомобіль 29.07.2008 року.

Проведеною перевіркою встановлено, що Дочірнє підприємство “Украгріколсемі –Закарпаття” повинно було подати в десятиденний термін до ДПІ у Іршавському районі розрахунок податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, чим порушено статтю 6 Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” та пп. 4.1.1 п. 4.1 ст.4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”. Тому, Дочірнє підприємство “Украгріколсемі –Закарпаття” проведено донарахування податку з власників транспортних засобів відповідно до пп. 4.2.2 п. 4.2. ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”. Ставки податку застосовано у відповідності до ст. 3 Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів”.

Таким чином, донарахована сума податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2008 рік становить - 1295,22 грн.

Перевіркою встановлені порушення:

-          пп. 4.2.1. пп. 4.2.15. п. 4.2. ст. 4., пп. 8.1.1.п. 8.1. ст. 8 та пп. 8.1.4 п. 8.1 ст. 8., п. 9.10. ст. 9 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” щодо утримання та перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб з одноразових виплат при закупці у громадян сільськогосподарської продукції в тому числі дикоростучих плодів, ягід та грибів, виплат за договорами цивільно-правового характеру та включення у авансовий звіт непідтверджених сум, Донарахована сума податку з доходів фізичних осіб становить - 407918,77 грн. та штраф за несвоєчасне звітування в сум: - 3347,45 грн.;

-          порушено ст. 6 Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” донараховано 1295,22 грн. даного податку;

-          порушено вимоги пп. “б” п. 19.2 статті 19 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” щодо подання до ДПІ податкового розрахунку сум доходу, нарахованого(сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку в частині закупки у громадян сільськогосподарської продукції в тому числі дикоростучих плодів, ягід та грибів.

На підставі акту від 30.09.2008 року №37/17-50/25437117 Державною податковою інспекцією у Іршавському районі прийнято податкові повідомлення-рішення №0004731750/3 від 25.04.2009 року на суму 1210095,28 грн., №0004741750/3 від 25.04.2009 року на суму 2112,83 грн., №0000811750/3 від 25.04.2009 року на суму 2500,17 грн., №0012841750/3 від 25.04.2009 року на суму 17008,48 грн., №0000801750/3 від 25.04.2009 року на суму 90,12 грн.

Дочірнє підприємство “Украгріколсемі –Закарпаття” Товариства з обмеженою відповідальністю “Украгріколсемі, Черкаси” зверталося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до ДПІ у Іршавському районі, про визнання нечинними (незаконними) податкових повідомлень-рішень ДПІ у Іршавському районі №0004731750/0, №0004741750/0, №0004432350/0. Однак, як вбачаться з Ухвали Закарпатського окружного адміністративного суду від 12.10.2010 року даний позов залишений без розгляду. (18.10.2010 року ухвала суду набула законної сили.).

В зв'язку з тим, що відповідачем не було сплачено узгоджені суми у встановлені строки та відповідно проводячи упереджуючи заходи щодо погашення податкового боргу ДПІ у Іршавському районі, на підставі пп. 6.2.1 п.6.2 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” направлялася на адресу відповідача податкова вимога №98 від 12.05.2011 року (згідно поштового повідомлення вручено 12.05.2011 року).

Як вбачається з Довідки Державної податкової інспекції у Іршавському районі Закарпатської області №928 від 02.06.2011 року, розрахунку заборгованості Державної податкової інспекції у Іршавському районі Закарпатської області та облікових карток платника, за Дочірнім підприємством “Украгріколсемі –Закарпаття” Товариства з обмеженою відповідальністю “Украгріколсемі, Черкаси” станом на 30.05.2011 року рахується заборгованість по податку на прибуток у розмірі 1231896,88 грн.

На час розгляду адміністративної справи вищезазначена заборгованість відповідачем не сплачена.

Відповідно до підпункту 20.1.18 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до п. 102.4 ст. 102 Податкового кодексу України, у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.

За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.

Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.          

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

1. Позовні вимоги Державної податкової інспекції у Іршавському районі Закарпатської області –задовольнити повністю.

2.Стягнути відповідальністю “Украгріколсемі, Черкаси” (90143, Закарпатська область, Іршавський район, с. Великий Раковець, вул. Волошина, 37/Б, код ЄДРПОУ 25437117) на користь державного бюджету податкову заборгованість в сумі 1231896 (один мільйон двісті тридцять одна тисяча вісімсот дев’яносто шість) грн. 88 (вісімдесят вісім) коп. (в т.ч. по податку з найманих працівників у сумі 1227193,88 грн., по податку з власників транспортних засобів у сумі 4703 грн.).

Виконавчий лист видати після набрання, відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, постановою законної сили в порядку, визначеному ч. 1 ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України –протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).

          Суддя Калинич Я. М.