Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 грудня 2011 р. справа № 2а/0570/20473/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Стойки В.В.
при секретарісудового засідання Сальковій В.О.
за участю
представника позивача Гладковій Л.М.
представника відповідача Іваненко В.А., Коренев А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні позов
Державного підприємства «Макіїввугілля»
до Макіївської об*єднаної державної податкової інспекції
про визнання дій протиправними, визнання недійсним податкове повідомлення-рішення №0000361602 від 12 серпня 2011 року,-
В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство «Макіїввугілля» звернулося до суду з позовом до Макіївської об*єднаної державної податкової інспекції про визнання дій протиправними, визнання недійсним податкове повідомлення-рішення №0000361602 від 12 серпня 2011 року, мотивуючи свої вимоги тим, що застосування відповідачем штрафних санкцій за несвоєчасне погашення податкових зобов*язань є безпідставним і не має під собою законодавчої бази, а прийнята система нарахування штрафних санкцій у момент погашення податкових зобов*язань впливає на систематичний ріст заборгованості.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги та просив суд задовольнити позов.
Представники відповідача заперечували проти позовних вимог, просили суд відмовити у їх задоволенні.
За допомогою автоматизованої системи звукозапису та протоколювання судових засідань «Камертон» здійснювався розгляд справи.
Розглянувши подані документи і матеріали та заслухавши пояснення представника позивача та представників відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є частково обґрунтованими і підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Позивач, Державне підприємство “Макіїввугілля” зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Макіївської міської ради 29 квітня 2003 року, код ЄДРПОУ 32442295.
Відповідач, Макіївської обєднана державна податкова інспекція, є субєктом владних повноважень, якій в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України “Про державну податкову службу в Україні ” повноваження.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", завданням органів державної податкової служби є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно пункту 1 статті 8 вищевказаного Закону до функцій податкової інспекції відноситься здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.
Пунктом 2 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органам державної податкової служби надані повноваження у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Макіївською об*єднаною державною податковою інспекцією у Донецькій області була проведена камеральна перевірка своєчасності сплати узгоджених податкових зобов*язань з податку на додану вартість Державного підприємства «Макіїввугілля», за результатами якої було складено акт №3930/15/32442295 від 04 серпня 2011 року та встановлено порушення:
-в порушення п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платником податків несвоєчасно сплачено податкове зобов*язання декларації з ПДВ за жовтень 2010 року. Нарахування по декларації за жовтень 2010 року склали 7920496грн. Граничний термін сплати 30.11.10р. Сума податкового боргу по декларації за жовтень 2010 року у розмірі 4367890,63грн. сплачена з затримкою на 62 календарних днів;
-в порушення п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платником податків несвоєчасно сплачено податкове зобов*язання декларації з ПДВ за листопад 2010 року. Нарахування по декларації за листопад 2010 року склали 28448815 грн. Граничний термін сплати 30.12.10р. Сума податкового боргу по декларації за листопад 2010 року, сплачена на 01.08.11р. склала 23857329,62грн.
12 серпня 2011 року Макіївською об*єднаною державною податковою інспекцією було прийнято податкове повідомлення-рішення №000361602, яким зобов*язано ДП «Макіїввугілля» сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 5645 44 грн. 06 коп. за платежем податок на додану вартість за затримку на 211 календарних днів сплати суми грошового зобов*язання в розмірі 28225220 грн. 24 коп.
Позивач оскаржує дії відповідача щодо прийняття податкового повідомлення-рішення та просить суд визнати повністю недійсним податкове повідомлення-рішення №000361602 від 12 серпня 2011 року.
Статтею 1 Закону України “Про систему оподаткування” передбачено, що ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита, не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.
Відповідно до ст.9 цього Закону платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Згідно з п.203.1 ст. 203 Податкового кодексу України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Виходячи з положень п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. В Україні визнається і діє принцип верховенства права (ст. 8 Конституції України).
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в України” державні податкові інспекції, до яких відноситься відповідач, здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів). Крім того, на них покладена функція із забезпечення застосування та своєчасного стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства.
Як було встановлено відповідачем в ході перевірки, позивачем у декларації з ПДВ за жовтень 2010 № 9005204853 від 19.11.2010 було самостійно визначено суму до сплати 7 920496 грн., граничний термін сплати якої 30.11.2010, при цьому було сплачено у сумі 4367 890,63 грн. з затримкою 62 календарних дні.
Також у декларації з ПДВ за листопад 2010 № 9005779929 від 20.12.2010 було самостійно визначено суму до сплати 28448 815 грн., граничний термін сплати якої 30.12.2010, яку було сплачено на 01.08.2011 у розмірі 23857329,62 грн. з затримкою від 32 до 211 днів.
Здійснюючи передбачені приписами Закону повноваження, відповідач застосував до позивача штрафні санкції на підставі ст. 126 Податкового кодексу України. Згідно із зазначеною нормою у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Суд вважає, що відповідачем правомірно були застосовані штрафні (фінансові) санкції до позивача за несвоєчасну сплату податкових зобовязань з податку на додану вартість за жовтень-листопад 2010.
Суд не приймає посилання позивача на судові рішення від 02 березня 2011 та від 07 квітня 2011 які набули законної силі відповідно до яких відповідач повинен був спрямувати розподілені на погашення пені суми за призначенням платежу «ПДВ за жовтень 2010» (платіжні доручення № 188 та № 189 від 30.11.2010) та «ПДВ за листопад 2010» (платіжні доручення № 511 від 30.12.2010) оскільки зазначені рішення судів в частині зарахування розподілених платежів згідно їх призначенням виконані відповідачем в повному обсязі, що підтверджується даними у обліковій картки позивача.
Також суд не приймає доводи позивача щодо застосування штрафної санкції у розмірі 1 грн. з огляду на наступне.
Відповідно до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону 2181 податкові декларації подаються за базовий податковий (звітній) період , що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків),- протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.
Відповідно до п.п. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону № 2181 платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 п.4.1 ст.4 зазначеного Закону для подання податкової декларації.
Отже, граничним строком уплати узгодженого грошового зобовязання по декларації з ПДВ за жовтень 2010 № 9005204853 від 19.11.2010 та декларації з ПДВ за листопад 2010 № 9005779929 від 20.12.2010 є 30.11.2010 та 30.12.2010 відповідно.
Як було встановлено у судовому засіданні та підтверджено сторонами у вищезазначений термін позивач не сплатив податкові зобовязання.
Суд зазначає, що приписи пункту 7 підрозділу 10 розділу 20 Перехідних положень Податкового кодексу України застосовуються лише до порушень податкового законодавства здійснених за період з 1 січня по 30 червня 2011, та не можуть бути застосовані до порушень, які здійснені до 01.01.2011 року, тобто до набуття дії Податкового кодексу України.
Втім, суд вважає, що позовні вимоги позивача про оскарження дій та нарахування штрафних (фінансових санкцій) в частині спрямування відповідачем платежів, стягнутих з рахунків банків позивача за рішеннями судів, та спрямованих на погашення заборгованості за жовтень-листопад 2010 підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Згідно п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, розмірі суми податкового боргу, або його частини.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 03 березня 2011 р. по адміністративній справі №2а/0570/1885/2011 позов Макіївської об*єднаної державної податкової інспекції у Донецькій області до Державного підприємства “Макіїввугілля” про стягнення коштів за податковим боргом в розмірі 22371218,00грн. було задоволено та стягнуто з Державного підприємства “Макіїввугілля”(86157, м. Макіївка, пл. Радянська, 2, ЄДРПОУ 32442295) в рахунок погашення податкового боргу перед бюджетом в розмірі 22371218,00грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11 квітня 2011 р. по адміністративній справі №2а/0570/3885/2011 позов Прокурора м. Макіївки в інтересах держави в особі Макіївської обєднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства “Макіїввугілля” про стягнення податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 14 508 177,33 гривень, було задоволено та стягнуто кошти Державного підприємства “Макіїввугілля” (86157, Донецька область, м. Макіївка, пл. Радянська, 2, ідентифікаційний код юридичної особи 32442295) з рахунків у банках обслуговуючого такого платника, в рахунок погашення частини податкового боргу перед бюджетом з податку на додану вартість у розмірі 14 508 177,33 гривень.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 05 травня 2011 р. по адміністративній справі №2а/0570/6947/2011 подання Макіївської обєднаної державної податкової інспекції Донецької області до Державного підприємства “Макіїввугілля” про стягнення коштів за податковим боргом з податку на додану вартість у розмірі 8599 991грн. задовольнити та стягнуто з Державного підприємства “Макіїввугілля” податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 8599991грн. з розрахункових рахунків, відкритих у обслуговуючих банках цього платника податків на користь Державного бюджету України.
Як було встановлено судом та не заперечувалось сторонами, на виконання вимог п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України податковим органом здійснювалось погашення податкового боргу з рахунків у банках позивача по вищезазначеним судовим рішенням у сумі 76498,06 грн., але відповідач самостійно здійснював перерозподіл та зараховував платежі у погашення податку на додану вартість за жовтень-листопад 2010.
Суд вважає, що дії відповідача не відповідають вимогам діючого законодавства України з огляду на таке.
Згідно зі ст.124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обовязковими до виконання на території України.
Відповідно до ст.255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обовязковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Оскільки постановами Донецького окружного адміністративного суду було стягнути суми з банківських рахунків позивача за визначений податковий період, а відповідач відповідно до п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України є виконавцем цих рішень суду, та не має повноважень самостійно визначати строки та порядок виконання судових рішень.
З огляду на зазначене суд не приймає посилання відповідача на п.87.9 ст.87 Податкового кодексу.
Отже, суд вважає, що зміну призначення платежів, які сплачувались позивачем на підставах рішень судів, здійснено відповідачем у порушені вимог ст.124 Конституції України, ст.255 КАС України та вищезазначених рішень суду, що призвело до зміни строків та порядку їх виконання.
З огляду на зазначене, суд вважає, що податкове повідомлення рішення в частині нарахування штрафної (фінансової санкції) в сумі 15299,60грн. підлягає скасуванню.
Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України, У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Як вже зазначалося, органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин позовні вимоги позивача визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ст. 94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивача підлягають стягненню судові витрати з судового збору.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Державного підприємства «Макіїввугілля» до Макіївської об*єднаної державної податкової інспекції про визнання дій протиправними, визнання недійсним податкове повідомлення-рішення №0000361602 від 12 серпня 2011 року задовольнити частково.
Визнати дії Макіївської об*єднаної державної податкової інспекції щодо прийняття податкового повідомлення-рішення №0000361602 від 12 серпня 2011 року протиправними частині зобов*язання сплатити штраф у розмірі 15299,60грн.
Скасувати податкове повідомлення-рішення №0000361602 від 12 серпня 2011 року Макіївської об*єднаної державної податкової інспекції в частині зобов*язання сплатити штраф у розмірі 15299,61грн.
У задоволені решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь позивача судовий збір у сумі 3 грн.40 коп.
Вступна та резолютивна частина рішення проголошена у судовому засіданні 26 грудня 2011 р. у присутності представників сторін.
Повний текст постанови буде виготовлений 30 грудня 2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Суддя Стойка В. В.