Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 січня 2012 р. справа № 2а/0570/23587/2011
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Першотравневому районі Донецької області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості в сумі 85849,52 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Державна податкова інспекція у Першотравневому районі Донецької області (ДПІ у Першотравневому районі, позивач) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою про стягнення заборгованості в сумі 85849,52 грн. з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1, відповідач)
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач має заборгованість у загальній сумі 85849,52 грн., яка складається: з податку з доходів найманих працівників на суму 8046,93 грн. згідно податкових повідомлень-рішень від 21.12.2009 року, від 17.11.2011 року та нарахованої пені у розмірі 762,10 грн.; з податку на додану вартість на суму 72757,75 грн. згідно податкового повідомлення-рішення від 17.11.2011 року та нарахованої пені у розмірі 1861,85 грн.; з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 2 420,89 грн., яка виникла у звязку з несплатою відповідачем узгодженої суми грошових зобовязань згідно декларації про доходи на 2011 рік в сумі 2068,61 грн. та нарахованої пені у розмірі 352,28 грн. Приймаючи до уваги факт несплати відповідачем суми заборгованості у строк, встановлений чинним законодавством України, позивач просить стягнути наведені суми у судовому порядку.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення до нього, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, зареєстрована як фізична особа-підприємець Бердянською районною державною адміністрацією Запорізької області 15.06.1999 року за № 2079001 0001 000624, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце проживання 87400, АДРЕСА_1. На податковому обліку ФОП ОСОБА_1 перебуває в ДПІ у Першотравневому районі з 24.06.1999 року за № 1385, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків від 16.01.2008 року № 2/10/29 (а.с. 4).
1. Щодо заборгованості з податку з доходів найманих працівників.
З матеріалів справи судом встановлено, що в період з 03.12.2009 року по 16.12.2009 року ДПІ у Першотравневому районі проведено документальну планову виїзну перевірку дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 за період з 01.10.2006 року по 30.09.2009 року, про що складений акт від 18.12.2009 року № 1043/17/НОМЕР_1. За результатами цієї перевірки податковим органом встановлено, що ФОП ОСОБА_1, зокрема, порушено абз. 1,2 пп. 6.3.2, пункту е) пп. 6.3.3 п. 6.3 ст. 6 Закону України від 22.05.2003 року № 889-IV «Про податок з доходів фізичних осіб», у звязку з чим донараховано податок з доходів фізичних осіб при виплаті доходів громадянам за період, що перевірявся, на суму 3812,55 грн. На підставі зазначеного ДПІ у Першотравневому районі винесене податкове повідомлення-рішення від 21.12.2009 року № 0897821700/0 на суму 11437,65 грн. (у т.ч. за основним платежем 3812,55 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями) 7625,10 грн.).
Також в період з 20.10.2011 року по 28.10.2011 року ДПІ у Першотравневому районі проведена документальна позапланова перевірка фізичної-особи-підприємця ОСОБА_1 з питань отримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2009 року по 30.09.2011 року та податку на доходи фізичних осіб від підприємницької діяльності за період з з1.10.2009 року по 31.12.2010 року, про що складений акт перевірки від 04.11.2011 року № 566/17/НОМЕР_1. За результатами цієї перевірки податковим органом встановлено, зокрема, що відповідачем порушено пп. 6.5.1 п. 6.5 ст. 6 Закону України від 22.05.2003 року № 889-IV «Про податок з доходів фізичних осіб», у звязку з чим донараховано податок з доходів фізичних осіб при виплаті доходів громадян за період , що перевірявся, на суму 63,30 грн. На підставі зазначеного ДПІ у Першотравневому районі винесено податкове повідомлення-рішення від 17.11.2011 року № 0017711700 на суму 1407,90 грн. (у т.ч. за основним платежем 63,30 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 1 344,60 грн.).
Отже, всього сума нарахованого податку з доходів найманих працівників на підставі акту перевірки 18.12.2009 року № 1043/17/НОМЕР_1 та акту перевірки від 04.11.2011 року № 566/17/НОМЕР_1 становить 12845,55 грн. (1047,90 грн. + 11437,65 грн.), у т.ч.: за основним платежем у розмірі 3875,85 грн. (3812, 55 грн. + 63,30 грн.), за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 8969,70 грн. (7625,10 грн. + 1344,60 грн.).
З огляду на зазначені акти перевірки вбачається, що вони підписані ФОП ОСОБА_1 без зауважень, а податкові повідомлення-рішення отримані нею особисто, про що свідчить її підпис на корінцях цих податкових повідомлень-рішень, що зберігаються у справах податкового органу.
В матеріалах справи відсутні докази стосовно адміністративного чи судового оскарження дій, наведених актів перевірок та податкових повідомлень-рішень складених позивачем.
Згідно картки облікового рахунку ФОП ОСОБА_1 з платежу «Податок з доходів найманих працівників» станом на 12.12.2011 року судом встановлено, що до бюджету не сплачено суму у розмірі 8046,93 грн.
Крім того, не сплаченою є нарахована пеня в сумі 762,10 грн.
Таким чином, відповідач має заборгованість з податку з доходів найманих працівників на суму 8809,03 грн. (8046,93 грн. + 762,10 грн.).
2. Щодо заборгованості з податку на додану вартість.
З матеріалів справи вбачається, що за результатами наведеного вище акту перевірки від 04.11.2011 року № 566/17/НОМЕР_1 ДПІ у Першотравневому районі встановлено, що відповідачем, крім зазначеного у п. 1 даної постанови, порушено також пп. 181.1 ст. 181, п. 117.1 ст. 117, пп. 54.3.1 п. 54.3 ст. 54, пп. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість на суму 63602,00 грн. Отже, на підставі наведеного позивачем винесене податкове повідомлення-рішення від 17.11.2011 року № 0017701700 на суму 72757,75 грн. (у т.ч. за основним платежем 63602,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 9155,75 грн.
В матеріалах справи відсутні докази стосовно адміністративного чи судового оскарження зазначеного податкового повідомлення-рішення.
Також згідно картки облікового рахунку ФОП ОСОБА_1 з платежу «Податок на додану вартість» станом на 12.12.2011 року вбачається, що до бюджету наведену суму не сплачено у повному обсязі.
Крім того, не сплаченою є нарахована пеня в сумі 1 861,85 грн.
Таким чином, відповідач має заборгованість з податку на додану вартість на суму 74619,60 грн. (72757,75 грн. + 9155,75 грн.).
3. Щодо заборгованості з податку з доходів фізичних осіб.
Як вбачається з матеріалів справи, ФОП ОСОБА_1 подала до ДПІ у Першоравневому районі декларацію «Про доходи, одержані з 1 січня по 31 грудня 2010 року, або за інший період звітного періоду» від 04.02.2011 року № 433 (далі декларація про доходи № 433), в якій задекларувала дохід, очікуваний нею у 2011 році від підприємницької діяльності в сумі 19000,00 грн.
За приписами п. 167.1 ст. 167 Податкового кодексу України основна ставка податку, яка застосовується до доходів у вигляді заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які виплачуються (надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу у державну та недержавну грошову лотерею, виграшу гравця (учасника), отриманого від організатора азартної гри становить 15 та 17 відсотків, а саме:
- якщо загальний місячний оподатковуваний дохід платника податку (відносно перерахованих вище доходів) не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати (включаючи цю суму), встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, застосовується ставка 15 відсотків;
- якщо загальний місячний оподатковуваний дохід платника податку (відносно перерахованих вище доходів) перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, до суми перевищення застосовується ставка 17 відсотків.
Розмір мінімальної заробітної плати визначається в Законі України про Державний бюджет України на відповідний рік. Так, в статті 22 Закону України від 23 грудня 2010 року «Про Державний бюджет України на 2011 рік» зазначено, що мінімальна заробітна плата станом на 1 січня 2011 року складає 941 грн.
Тобто, в 2011 році загальний місячний оподатковуваний дохід ФОП ОСОБА_1 в розмірі, який не перевищує 9410 грн., оподатковується за ставкою 15 відсотків.
Отже, сума податку з доходів фізичних осіб (ПДФО), яке підлягає сплаті до бюджету за даною декларацією становить 712,50 грн. (19 000,00 грн. х 15% / 4 квартали). Всього за 2011 рік 2850,00 грн. (712,50 грн. х 4 квартали).
У відповідності до картки облікового рахунку ФОП ОСОБА_1 з платежу «Податок з доходів фізичних осіб» станом на 12.12.2011 року до бюджету відповідачем не сплачено у розмірі 2068,61 грн..
Крім того, не сплаченою є нарахована пеня в сумі 352,28 грн.
Таким чином, відповідач має заборгованість з податку з доходів фізичних осіб на суму 2420,89 грн. (2 068,61 грн. + 352,28 грн.).
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Приписами статті 16 Податкового кодексу України визначені зобовязання платників податків, один з яких зобовязує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п. 110.1 ст. 110 ПКУ), зокрема: фінансову відповідальність (пп. 111.1.1 п. 111.1 ст. 111 ПКУ).
Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з Податковим кодексом України та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені (п. 111.2 ст. 111 ПКУ).
Відповідно до п. 113.3 ст. 113 Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Як вже зазначено вище за текстом, ДПІ у Першотравневому районі за результатами проведених документальних перевірок ФОП ОСОБА_1 встановлено порушення податкового законодавства України, та як наслідок збільшено відповідачу грошове зобовязання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) по податку з доходів найманих працівників (встановлено, що не сплачена сума у розмірі 8046,93 грн.), по податку на додану вартість (встановлено, що не сплачена сума у розмірі 72757,75 грн.), по податку з доходів з фізичних осіб (встановлено, що несплачена сума у розмірі 2068,61 грн.).
Відповідно до пп. 14.1.162 п. 14.1 ст. 14 ПКУ пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки. Пеня нараховується у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження) (пп. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України).
Згідно матеріалів справи вбачається, що ДПІ у Першотравневому районі відповідачу нарахована пеня: по податку з доходів найманих працівників (762,10 грн.), по податку на додану вартість (1861,85 грн.), по податку з доходів з фізичних осіб (352,28 грн.), яка станом на день розгляду даної адміністративної справи також не сплачена.
З огляду на наведене, оскільки податкове зобовязання у загальній сумі 85849,52 грн. (8809,03 грн. + 74619,60 грн. + 2420,89 грн.) ФОП ОСОБА_1 не сплачено в установлений строк, таке зобов'язання є податковим боргом.
Приписами Податкового кодексу України встановлені обовязки платників податків, такі як, виконання законних вимог контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів.
Наведені розрахунки відповідають положенням законодавства, фактичним обставинам справи та відповідачем не спростовані.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно зі статтею 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.
Беручи до уваги те, що сума податкового боргу фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 у встановлені законодавством строки не сплачена, наявність вказаної заборгованості підтверджена матеріалами справи, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 162, 183-2 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов державної податкової інспекції у Першотравневому районі Донецької області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості в сумі 85849,52 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер фізичної особи-підприємця - НОМЕР_1, місце проживання 87400, АДРЕСА_1) 85849,52 грн. (вісімдесят пять тисяч вісімдесят сорок девять грн.. 52 коп.):
- по податку з доходів найманих працівників (на користь місцевого бюджету Мангуської селищної Ради на розрахунковий рахунок № 33217800700331, код платежу 11010100, одержувач УДК у Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 34686851) в сумі 8809,03 грн. (вісім тисяч вісімсот девять грн. 03 коп.), а саме: податкове зобовязання у розмірі 8046,93 грн. згідно податкового повідомлення-рішення від 21.12.2009 року № 0897821700/0 та податкового повідомлення-рішення від 17.11.2011 року № 0017711700, а також пеня у розмірі 762,10 грн.;
- по податку з доходів фізичних осіб (на користь місцевого бюджету Мангуської селищної Ради на розрахунковий рахунок № 33216801700331, код платежу 11010200, одержувач УДК у Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 34686851) в сумі 2420,89 грн. (дві тисячі чотириста двадцять грн. 89 коп.), а саме: згідно з декларацією «Про доходи, одержані з 1 січня по 31 грудня 2010 року, або за інший період звітного періоду» від 04.02.2011 року № 433, а також пеня у розмірі 352,28 грн.;
- по податку на додану вартість (на користь Державного бюджету на розрахунковий рахунок 31110029700330, код платежу 14010100, одержувач УДК у Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 34686851) в сумі 74619,60 грн. (сімдесят чотири тисячі шістсот девятнадцять грн.. 60 коп.), а саме: податкове зобовязання у розмірі 72757,75 грн. згідно податкового повідомлення-рішення від 17.11.2011 року № 0017701700, а також пеня у розмірі 1861,85 грн.
Постанову виготовлено у нарадчій кімнаті 11 січня 2012 року.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Чучко В.М.