Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 вересня 2011 р. справа № 2а/0570/15713/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12 год. 10 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Абдукадирової К.Е.
при секретаріОкрибелашвілі В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції
до Державного підприємства «Шахтарськанрацит», м. Шахтарськ
про стягнення до Державного бюджету України з рахунків Державного підприємства «Шахтарськанрацит» у банківських установах коштів в рахунок погашення податкового боргу з земельного податку у сумі 17531,00 грн.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 за дов. від 26 вересня 2011 року
від відповідача: ОСОБА_2 за дов. від 3 лютого 2011 року
ВСТАНОВИВ:
Шахтарською обєднаною державною податковою інспекцією заявлено позов до Державного підприємства «Шахтарськанрацит» про стягнення до Державного бюджету України з рахунків Державного підприємства «Шахтарськанрацит» у банківських установах коштів в рахунок погашення податкового боргу з земельного податку у сумі 17531,00 грн.
Правовою підставою стягнення коштів з розрахункових рахунків у банках представник позивача під час розгляду справи вважає норми Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. № 509-ХІІ, ст.ст. 14, 16, 95 Податкового кодексу України. Зазначає, що податковий борг в сумі 17531,00 грн. у відповідача виник на підставі наданих податкових розрахунків. Відповідачу була направлені податкові вимоги. Але податковий борг на день звернення до суду з даним позовом не сплачений.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнав в повному обсязі, про що надав суду письмову заяву.
Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Державне підприємство «Шахтарськанрацит» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Шахтарської міської ради Донецької області 05.05.2003р., включене до ЄДРПОУ за номером 32299510, перебуває на податковому обліку у Шахтарській ОДПІ з 08.05.2003р. (арк. справи 6 - 10).
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Відповідно до пунктів 1, 2, 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р., визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Згідно із п.п. 20.1.18. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до абз. 1 п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків прямо передбачено законом.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.п. 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно із п. 54.1. ст. 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до п. 57.1. ст. 57 цього Кодексу платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Підпунктом 14.1.175. п. 14.1. ст. 14 Кодексу встановлено, що суми грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання вважаються податковим боргом.
Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (п. 286.1 ст. 286 Кодексу). Відповідні органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 286.2 ст. 286 Кодексу визначено, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до п. 287.1 ст. 287 Кодексу, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Згідно із п. 287.3 ст. 287 Кодексу, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідачем до податкового органу були подані податкові розрахунки земельного податку на 2011 рік: № 9000162791 від 31.01.2011р., яким самостійно визначено податкове зобовязання з земельного податку у розмірі 2663,32 грн., № 9000162735 від 31.01.2011р., яким самостійно визначено податкове зобовязання з земельного податку у розмірі 4995,80 грн., № 9000162667 від 31.01.2011р., яким самостійно визначено податкове зобовязання з земельного податку у розмірі 9872,22 грн. (арк. справи 22 - 24).
Внаслідок несвоєчасної сплати податкових зобовязань за наведеними розрахунками утворилась заборгованість з земельного податку у розмірі 17531,34 грн., яка підтверджується позивачем зворотним боком облікової картки платника податків (арк. справи 12).
Відповідно до п. 95.2. ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Податковим органом було направлено на адресу «Шахтарського ремонтно-механічного заводу» першу від 06.11.2001р. № 1/116 та другу від 27.12.2001р. № 2/490 податкові вимоги, які отримані ним, про що свідчать поштові повідомлення про вручення (арк. справи 14, 15). На адресу ДВАТ «ЦЗФ «Шахтарська» ДП «Шахтарськантрацит» податковим органом було направлено першу від 09.10.2001р. № 1/103 та другу від 27.12.2001р. № 2/567 податкові вимоги, які отримані ним, про що свідчать поштові повідомлення про вручення (арк. справи 16, 17).
Відповідно до пп. 6.2.4. п. 6.2. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ (який був чинний на момент надіслання податкових вимог), податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Наказом Міністерства палива та енергетики України від 07.03.2003р. № 116 «Про реорганізацію ДХК "Шахтарськантрацит" та ВАТ ДХК "Жовтеньвугілля", (із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністерства палива та енергетики України від 08.08.2003р. № 421) реорганізовано державні відкриті акціонерні товариства: "Шахтоуправління "Зуєвське", "Шахта ім. 60-річчя Великої Жовтневої соціалістичної революції", "Шахта "Іловайська", "Шахта "Комуніст", "Шахта "Жданівська", "Шахтоуправління "Кіровське", "ЦЗФ "Торезька", "Управління по монтажу, демонтажу, ремонту гірничошахтного обладнання "Жовтеньвугілля", "Енергетичне управління", "Виробничо-технологічний зв'язок", "Інформаційно-обчислювальний центр", "Шахтобудівельне управління N 8", "Шахта ім. 1 Травня", "Шахтоуправління ім. 17 Партз'їзду", "Шахта "Постніковська", "Шахтоуправління "Шахтарське-Глибоке", "Шахта "Вінницька", "Автобаза", "Вантажно-транспортне управління "Шахтарськвантажтранс", "ЦЗФ "Шахтарська", "ЦЗФ "Постніковська", "Управління по профілактиці, гасінню породних відвалів та рекультивації земель" та державні підприємства: "Шахтарський ремонтно-механічний завод", "Шахтарське ремонтно-шахтобудівельне управління N 1", "Шахтарськвуглесервіс" шляхом їх злиття та створення на їх базі державного підприємства "Шахтарськантрацит".
Згідно із п. «а» пп. 6.4.1. п. 6.2. ст. 6 вищевказаного Закону податкові вимоги вважаються відкликаними, якщо сума податкового зобов'язання або податкового боргу, а також пені та штрафних санкцій (за їх наявності) самостійно погашається платником податків.
У звязку з тим, що з 2001р. податковий борг Державним підприємством «Шахтарськанрацит», як правонаступником реорганізованих підприємств, не погашався у повному обсязі, податкові вимоги не відкликалися.
Пунктом 38.1. ст. 38. Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Доказів сплати заборгованості відповідач не надав.
Наявність заборгованості на час розгляду справи підтверджена податковим органом.
Крім того, матеріали справи містять заяву відповідача, із змісту якої вбачається, що він визнає позовні вимоги у повному обсязі (арк. справи 33).
Відповідно до ч. 1 ст. 136 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Частиною 3 ст. 136 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення у звязку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно вимог ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Таким чином, суд приймає визнання адміністративного позову, оскільки ці дії відповідача не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, та приймає постанову про задоволення адміністративного позову.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги податкового органу підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Шахтарськанрацит» про стягнення до Державного бюджету України з рахунків Державного підприємства «Шахтарськанрацит» у банківських установах коштів в рахунок погашення податкового боргу з земельного податку у сумі 17531,00 грн. задовольнити.
Стягнути до Державного бюджету України з рахунків Державного підприємства «Шахтарськанрацит» у банківських установах кошти в рахунок погашення податкового боргу з земельного податку у сумі 17531,00 грн., а саме: 2663,32 грн. код платежу 5213050102 на р/р № 31411508700389; 4995,80 грн. код платежу 5213050108 на р/р № 33219811700395; 9872,22 грн. код платежу 5213050115 на р/р № 33215811700399 в УДК у м. Шахтарську ГУ ДКУ в Донецькій області, ОКПО 34687038, МФО 834016.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 27 вересня 2011 року. Постанова у повному обсязі складена 30 вересня 2011 року.
У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Абдукадирова К.Е.