донецький апеляційний господарський суд
18.01.2012
Постанова
Іменем України
16.01.2012 р. справа №12/64б/2011
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:
суддів
Богатиря К.В.
Калантай М.В.,
Склярук О.І.
При секретарі: Здоренко О.Ю.
за участю представників сторін:
від боржника:
не з’явився
від скаржника:
не з’явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську
на ухвалу господарського суду
від
у справі
Луганської області
12.12.2011р.
№ 12/64б/2011 (суддя Палей О.С.)
за заявою боржника
приватного підприємства "Виробничо-комерційна фірма "Укрпромснаб" м. Луганськ
про
банкрутство
В С Т А Н О В И В:
Ленінська міжрайонна державна податкова інспекція у м. Луганську звернулась до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою на ухвалу господарського суду Луганської області від 12.12.2011р. у справі № 12/64б/2011 за заявою боржника ПП "Виробничо-комерційна фірма "Укрпромснаб" м. Луганськ про визнання його банкрутом.
Апеляційна скарга ухвалою від 30.12.2011р. була прийнята Донецьким апеляційним господарським судом до провадження.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 12.12.2011р. у справі №12/64б/2011 затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс ПП "Виробничо-комерційна фірма "Укрпромснаб". Ліквідовано юридичну особу –ПП "Виробничо-комерційна фірма "Укрпромснаб"; припинено провадження по справі № 12/64б/2011 та скасовано мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Ухвала суду мотивована тим, що при здійсненні ліквідаційної процедури ліквідатором розміщено оголошення про визнання боржника банкрутом в офіційному друкованому виданні, сформовано реєстр вимог кредиторів, проведено збори комітетів кредиторів, на яких прийнято рішення про звернення з клопотанням до господарського суду про ліквідацію банкрута. Також судом зазначив, що ухвалою від 07.11.2011р. було відхилено клопотання Ленінської МДПІ у м. Луганську про зупинення провадження у справі про банкрутство до проведення останньою перевірки банкрута та про зобов’язання ліквідатора Синяпкіна О.В. надати документи фінансово-господарської діяльності за останні 1095 днів, судом зобов’язано надати докази своєчасного проведення документальної позапланової перевірки ПП "Виробничо-комерційна фірма "Укрпромснаб". Вказані докази податковий орган не надав. Оскільки ліквідатором здійснено заходи щодо виявлення, пошуку майна банкрута, що підтверджується відповідними запитами, проведена інвентаризація майна, згідно витягів з реєстрів обтяжень інформація про обтяження нерухомого та рухомого майна в Державному реєстрі відсутня.
Оскаржуючи ухвалу суду, Ленінська МДПІ у м. Луганську просить суд її скасувати та припинити провадження у справі. Скаржник в апеляційній скарзі вказує на те, що судом не було з’ясовано дотримання боржником вимог ч.4 ст.105, ч.1, 3 ст. 110, ч.1 ст. 111 Цивільного кодексу України та ч. 5 ст. 60 Господарського кодексу України. Також скаржник посилається, що відповідно до п.п.78.1.11 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України ДПІ повинна бути проведена документальна позапланова невиїзна перевірка банкрута. Проте, апелянт вказує про здійснення ним заходів щодо проведення перевірки боржника як до порушення справи про банкрутство, так і після, але провести перевірку не виявилось можливим через відсутність боржника за місцезнаходженням та ненаданням боржником документів на запити МДПІ. Крім того, Ленінська МДПІ посилається, що згідно Системи автоматизованого співставлення податкових зобов’язань з ПДВ боржника та сумою податкового кредиту його контрагентів, були встановлені розбіжності (занижена сума податкових зобов’язань, а сума податкового кредиту завищена). За таких обставин, апелянт вважає, що ліквідація банкрута сприяє підприємству ухилятися від проведення перевірки фінансово-господарської діяльності та уникати від відповідальності за проведення своєї діяльності.
Розглянувши матеріали справи, колегія суддів встановила:
Ухвалою господарського суду Луганської області від 30.08.2011р. за заявою боржника ПП "Виробничо-комерційна фірма "Укрпромснаб" відносно нього порушена справа про банкрутство № 12/64б/2011 з врахуванням особливостей, передбачених ст. 51 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Постановою господарського суду Луганської області від 19.09.2011р. боржник визнаний банкрутом, відкрита ліквідаційна процедура, ліквідатором призначений арбітражний керуючий Сеняпкін О.В.
Постанова суду мотивована тим, що судом встановлено недостатність майна боржника для задоволення вимог кредиторів та його нездатність задовольнити вимоги кредиторів інакше. Відсутність майна та майнових прав підтверджуються даними інвентаризації. На момент порушення справи про банкрутство боржник не мав майна, достатнього для погашення вимог кредиторів.
Колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду відповідно до ст.101 Господарського процесуального кодексу України на підставі встановлених фактичних обставин, переглядає матеріали господарської справи та викладені в скарзі доводи щодо застосування судом при розгляді норм матеріального та процесуального права, що мають значення для справи, також апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Частиною 1 статті 51 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” передбачено, що якщо вартості майна боржника-юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
За приписами частини 4 статті 105 Цивільного кодексу України комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи (редакція, яка діяла на момент звернення з заявою).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»спеціалізований друкований засіб масової інформації –видання спеціально уповноваженого органу з питань державної реєстрації, в якому відповідно до цього Закону публікуються відомості з Єдиного державного реєстру.
Спеціалізованим друкованим засобом масової інформації спеціально уповноваженого органу з питань державної реєстрації є "Бюлетень державної реєстрації" Держпідприємництва (лист Держпідприємництва від 16.08.2004р. № 5530).
Згідно ч. 1 ст. 110 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв’язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягнення мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом (частина 3 статті 110 Цивільного кодексу України).
Частиною 1 статті 111 Цивільного кодексу України обумовлено, що ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи (редакція, яка діяла на момент звернення з заявою).
Зі змісту частини 5 статті 60 Господарського кодексу України, яка регулює загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання, вбачається, що ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку. Такий порядок встановлений нормами податкового законодавства, а саме:
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції виконують такі функції, зокрема, здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів.
Згідно пп. 20.1.4. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право: проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
Позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків (пп. 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України).
Отже, враховуючи вищезазначені вимоги закону, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника у порядку статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є: оцінка вартості наявного майна боржника, публікація оголошення згідно з вимогами статті 105 Цивільного кодексу України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства та складання проміжного ліквідаційного балансу. Крім того, звернення до суду з такою заявою можливо лише після закінчення строку, передбаченого статтею 105 ЦК України, та перевірки податковим органом достовірності та повноти ліквідаційного балансу щодо сплати податків та зборів до державного бюджету.
Із матеріалів справи вбачається, що в підтвердження заходів, спрямованих на ліквідацію ПП "Виробничо-комерційна фірма "Укрпромснаб" при зверненні до господарського суду Луганської області надало докази самоліквідації, яка здійснювалась на підставі рішення засновника ПП "Виробничо-комерційна фірма "Укрпромснаб" від 05.04.2011р. про припинення юридичної особи у зв’язку з ліквідацією, публікація повідомлення про ліквідацію боржника здійснена у газеті "Бюлетень державної реєстрації" № 180 (15) від 03.06.2011р. Але розміщена публікація не відповідає вимогам ч. 4 ст. 105 ЦК України, оскільки не містить порядку і строку заявлення кредиторами вимог до боржника.
Також проміжний ліквідаційний баланс банкрута суперечить приписам ч. 1 ст. 111 ЦК України, тому що не містить відомостей про склад майна юридичної особи, що ліквідується (не зазначено конкретно майно та його вартісна оцінка), переліку пред'явлених кредиторами вимог (не зазначено найменування конкретно кожного кредитора, підстави та сума кредиторських вимог), а також немає відомостей про результати їх розгляду (визнання боржником кредиторських вимог або їх відхилення з зазначенням конкретних сум та причин їх відхилення).
Але незважаючи на вищевказані обставини, господарський суд Луганської області у постанові від 19.09.2011р. визнає достатніми підстави для подальшого провадження у справі про банкрутство, визнає боржника банкрутом та відкриває ліквідаційну процедуру.
Посилання ДПІ про неможливість здійснення позапланової перевірки апеляційна інстанція вважає обґрунтованим з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, після повідомлення податкового органу про прийняття засновниками рішення про припинення ПП "Виробничо-комерційна фірма "Укрпромснаб" у зв’язку з ліквідацією, в.о. начальником Ленінської МДПІ Слюсар О.А. 29.08.2011р. були видані наказ № 1536 «Про призначення позапланової виїзної документальної перевірки ПП "Виробничо-комерційна фірма "Укрпромснаб" код за ЄДРПОУ 34202109 з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.09 по 02.09.11, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.09 по 02.09.11»та направлення на перевірку № 724. Актом про неможливість проведення перевірки від 29.08.2011р. № 1638 встановлено, що фахівцями Ленінської МДПІ у м. Луганську з метою проведення позапланової документальної перевірки здійснено вихід за місцезнаходженням ПП "Виробничо-комерційна фірма "Укрпромснаб": м. Луганськ, вул. Аретма, 417/А та встановлено, що за цією адресою підприємство не знаходиться (а.с. 128, 131-132 т. 1).
У справі №12/64б/2011 відсутні будь-які докази про надання ліквідаційною комісією у період до порушення справи про банкрутство необхідних документів для перевірки податковим органом достовірності та повноти ліквідаційного балансу щодо сплати податків та зборів, а також відсутній відповідний акт ДПІ, складений за результатами проведення такої перевірки.
Матеріали справи свідчать про недотримання боржником позасудової процедури самоліквідації, яка є обов’язковою передумовою для порушення провадження у справі про банкрутство за особливою процедурою, передбаченою ст. 51 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”. Також ліквідатором ПП "Виробничо-комерційна фірма "Укрпромснаб" не дотримано вимог податкового законодавства та Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», що призвело до безпідставного прийняття господарським судом рішення про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу, оскільки достовірність даних, вказаних в балансі, в тому числі щодо наявності або відсутності кредиторської заборгованості перед бюджетом по сплаті податків та зборів, не перевірена у встановленому законом порядку. Тому неможливо встановити достовірне співвідношення активів та пасивів боржника станом на дату подачі боржником заяви про порушення справи про банкрутство та станом на дату винесення судом оскаржуваної ухвали.
Статтею 103 ГПК України передбачено, що апеляційна інстанція за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати рішення повністю або частково і припинити провадження у справі.
Пунктом 36 постанови Пленуму Верховного Суду України №15 від 18.12.2009р. передбачено, що законом не врегульовано подальшого перебігу провадження у справі у випадках, коли у встановленому законодавством порядку виявлено безпідставність вимог кредитора (кредиторів), за заявою якого (яких) було порушено справу про банкрутство боржника, або коли порушено провадження у справі про банкрутство підприємств, стосовно яких діє законодавча заборона порушувати справи про банкрутство. У таких випадках судам слід припиняти провадження у справі на підставі пункту 7 частини першої статті 40 Закону (за відсутності інших підстав для такого припинення) та пункту 1-1 частини першої статті 80 ГПК України (за відсутністю предмету спору).
На підставі викладеного, судова колегія дійшла висновку, що від моменту порушення даної справи уся процедура банкрутства проводилася з порушенням вимог чинного законодавства, тому висновки суду першої інстанції про можливість затвердження судом звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу, ліквідацію банкрута згідно ст. 51 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” є помилковими. За таких обставин ухвала господарського суду Луганської області від 12.12.2011р. у справі № 12/64б/2011 за результатами проведення ліквідаційної процедури підлягає скасуванню, провадження у справі № 22/42б/2011 підлягає припиненню на підставі п.1-1 ч.1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 80, 103, 104, 105, 106 ГПК України, Донецький апеляційний господарський суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську на ухвалу господарського суду Луганської області від 12.12.2011р. у справі №12/64б/2011 –задовольнити.
Ухвалу господарського суду Луганської області від 12.12.2011р. у справі №12/64б/2011 про банкрутство про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу ПП "Виробничо-комерційна фірма "Укрпромснаб"; ліквідацію юридичної особи –ПП "Виробничо-комерційна фірма "Укрпромснаб"; припинення провадження по справі №12/64б/2011 та скасування мораторію на задоволення вимог кредиторів скасувати.
Провадження у справі № 12/64б/2011 про банкрутство ПП "Виробничо-комерційна фірма "Укрпромснаб" м. Луганськ припинити.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів.
Копію постанови направити державному реєстратору за місцем знаходження приватного підприємства "Виробничо-комерційна фірма "Укрпромснаб" м. Луганськ для внесення до Єдиного державного реєстру відповідного запису про судове рішення щодо припинення провадження у справі про банкрутство.
Головуючий К.В. Богатир
Судді: М.В. Калантай
О.І. Склярук
Надруковано: 8 прим.
1. боржнику,
1.кредитору,
1. скаржнику,
1. ліквідатору,
1. у справу,
1. апеляційному суду,
1-ГСЛО,
1-держреєстратору