Рішення № 20950033, 04.01.2012, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
04.01.2012
Номер справи
2/017-11
Номер документу
20950033
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"04" січня 2012 р. Справа № 2/017-11

за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській області, м. Київ

до відповідача товариства з обмеженою відповідальністю «Київська обласна аграрна дорадча служба», смт. Макарів

третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору:

Українське державне підприємство поштового звязку «Укрпошта»в особі Київської обласної дирекції Українського державного підприємства поштового звязку «Укрпошта», м. Київ

про стягнення 9391,89 грн. та розірвання договору

Суддя О.В. Конюх

за участю представників сторін:

від позивача:ОСОБА_1, уповноважена, довіреність від 23.12.2011р. №60;

від відповідача:не зявився;

від третьої особи: ОСОБА_2., начальник відділу, довіреність від 13.01.11 № 12-123;

СУТЬ СПОРУ :

позивач Регіональне відділення Фонду державного майна України по Київській області, м. Київ, звернувся до господарського суду Київської області з позовом від 31.10.2011р. № 01-16-2920 до відповідача товариства з обмеженою відповідальністю «Київська обласна аграрна дорадча служба», смт. Макарів, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Згурівського вузла поштового звязку Київської обласної дирекції Українського державного підприємства поштового звязку «Укрпошта», смт. Згурівка, в якому просить: 1) стягнути з відповідача заборгованість по орендній платі та штрафні санкції в сумі 9391,86 грн., 2) розірвати договір оренди № 269 від 31.01.2006р., укладений між позивачем, відповідачем, та третьою особою, 3) повернути балансоутримувачу Згурівському вузлу поштового звязку Київської обласної дирекції Українського державного підприємства поштового звязку «Укрпошта»орендоване майно: дві кімнати на другому поверсі будівлі Згурівського вузла поштового звязку площею 36,4 кв.м., розташоване за адресою Київська обл., смт. Згурівка, вул. Українська, 13 шляхом виселення товариства з обмеженою відповідальністю «Київська обласна аграрна дорадча служба» та підписання акта приймання-передачі, а також покласти на відповідача судові витрати.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем в порушення умов договору оренди № 269 індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності від 31.01.2006р. не сплачується орендна плата, внаслідок чого виникла заборгованість у сумі 8774,56 грн. Позивач твердить, що за прострочення орендної плати за період з 12.04.2011р. по 12.10.2011р з відповідача належить до стягнення пеня в сумі 617,30 грн.

Крім того, позивач просить суд розірвати договір оренди № 269 індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності від 31.01.2006р. на підставі пункту 9.1 Договору у звязку із невиконанням відповідачем вимог договору щодо страхування орендованого державного майна, ч. 2 ст. 651 ЦК України, у звязку з істотним порушенням умов договору щодо своєчасної сплати орендної плати, та просить суд зобовязати відповідача повернути орендоване державне майно на баланс балансоутримувача - Згурівського вузла поштового звязку Київської обласної дирекції Українського державного підприємства поштового звязку «Укрпошта»шляхом виселення відповідача та підписання акту приймання-передачі.

Ухвалою від 07.12.2011р. розгляд справи було відкладено у звязку із неявкою представника відповідача, неподанням ним витребуваних доказів.

Позивач подав заяву про уточнення позовних вимог від 30.12.2011р. № 01-16-3518. У вказаній заяві позивач просить: 1) стягнути з відповідача заборгованість по орендній платі в сумі 8774,56 грн., пеню в сумі 617,30 грн.; 2) розірвати договір оренди від 31.01.2006р. № 269; 3) повернути позивачу орендоване державне майно дві кімнати на другому поверсі будівлі Згурівського вузла поштового звязку площею 36,4 кв.м., розташоване за адресою Київська обл., смт. Згурівка, вул. Українська, 13 шляхом виселення відповідача та підписання акту приймання-передачі.

Ухвалою від 04.01.2012р. суд здійснив заміну третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Згурівського вузла поштового звязку Київської обласної дирекції Українського державного підприємства поштового звязку «Укрпошта», смт. Згурівка на належну особу Українське державне підприємство поштового звязку «Укрпошта»в особі Київської обласної дирекції Українського державного підприємства поштового звязку «Укрпошта», м. Київ, у звязку з реорганізацією.

Цією ж ухвалою від 04.01.2012р. суд прийняв до розгляду заяву Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській області про уточнення позовних вимог від 30.12.2011р. № 01-16-3518, враховуючи те, що відповідно до частини четвертої ст. 22 ГПК України позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених ст. 5 цього Кодексу, в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог. У вказаній заяві про уточнення позовних вимог від 30.12.2011р. № 01-16-3518, позивачем не змінено предмет або підставу позову, а лише уточнено позовні вимоги, відповідно суд ухвалою від 04.01.2012р. прийняв до розгляду вказану заяву. Відповідно до вищевикладеного, справа розглядається в редакції позовних вимог, викладеній в заяві Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській області про уточнення позовних вимог від 30.12.2011р. № 01-16-3518 про: 1) стягнення з відповідача заборгованості по орендній платі в сумі 8774,56 грн., пені в сумі 617,30 грн.; 2) розірвання договору оренди № 269 індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності від 31.01.2006р., 3) зобовязання орендаря - товариства з обмеженою відповідальністю «Київська обласна аграрна дорадча служба»повернути орендодавцю Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Київській області орендоване майно: дві кімнати на другому поверсі будівлі Згурівського вузла поштового звязку площею 36,4 кв.м., розташоване за адресою Київська обл., смт. Згурівка, вул. Українська, 13, шляхом виселення товариства з обмеженою відповідальністю «Київська обласна аграрна дорадча служба»та підписання акта приймання-передачі.

Представник позивача подав додаткові пояснення та докази, в судовому засіданні підтримав позов та просив суд його задовольнити.

Відповідач відзив на позов та витребувані судом документи не подав, позовні вимоги та представлені позивачем докази не спростував, в судові засідання 07.12.2011р. та 04.01.2012р. свого представника не направив, про причини не направлення суд належним чином не повідомив, хоча про день час та місце їх проведення повідомлявся судом завчасно належним чином, про що свідчать залучені до матеріалів справи повідомлення про вручення рекомендованих поштових відправлень. Згідно даних Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 25.10.2011р. №11512944, місцезнаходження відповідача відповідає вказаній позивачем в позовній заяві адресі.

Враховуючи обмежений статтею 69 ГПК України строк розгляду справи, те, що чинний ГПК України не покладає на суд обовязку щодо розшуку відповідача, те, що всі особи, які беруть участь у справі, належним чином повідомлялися про дату, час та місце судового розгляду, те, що матеріалів справи достатньо для вирішення спору по суті, відповідно до права суду, наданого йому ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши позов Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській області, м. Київ (далі по тексту РВ ФДМУ по Київській області) до товариства з обмеженою відповідальністю «Київська обласна аграрна дорадча служба», смт. Макарів (далі ТОВ «Дорадча служба»), за участю третьої особи - Українського державного підприємства поштового звязку «Укрпошта»в особі Київської обласної дирекції Українського державного підприємства поштового звязку «Укрпошта», м. Київ (далі по тексту Київська обласна дирекція УДППЗ «Укрпошта») вислухавши пояснення представників позивача та третьої особи, всебічно та повно вивчивши зібрані у справі докази, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

відповідно до ст. 11 ЦК України, цивільні права та обовязки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, зокрема з правочинів. Підставою виникнення взаємних цивільних прав та обовязків сторін у справі є укладений між позивачем (орендодавець), відповідачем (орендар) та третьою особою (балансоутримувач) 31.01.2006р. договір оренди № 269 індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності (далі Договір), відповідно до якого РВ ФДМУ по Київській області (орендодавець) передало, а ТОВ «Дорадча служба»(орендар) прийняло у строкове платне користування окреме державне нерухоме майно дві кімнати на другому поверсі будівлі Згурівського вузла поштового звязку площею 34,4 кв.м. розмішене за адресою: смт. Згурівка, вулю Українська 13, що знаходиться на балансі Київської обласної дирекції УДППЗ «Укрпошта», вартість якого визначена згідно з актом оцінки і становить за експертною оцінкою 15288,00 грн.

Відносини сторін за правовою природою є договором найму (оренди). Згідно до частини 1 ст. 759, частини 1 ст. 761, частини 1 ст. 762 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Право передання майна у найм має власник речі, або особа, якій належать майнові права. За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Відносини сторін даного Договору регулюються також Законом України «Про оренду державного та комунального майна», який є спеціальним законом з питань оренди державного майна та, відповідно до частин першої та другої ст. 1, регулює організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств, установ та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), їх структурних підрозділів, та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності; майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності.

Відповідно до умов договору:

- орендар вступає у строкове платне користування у термін, указаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами Акта приймання-передачі майна від Балансоутримувача. Власником майна залишається держава, а орендар користується ним протягом строку оренди (пункти 2.1, 2.2 Договору).

- орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої Кабінетом Міністрів України, і становить без ПДВ за перший місяць оренди 130,08 грн. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством України. Орендна плата на підставі наданих Балансоутримувачем рахунків перераховується орендарем щомісячно не пізніше 10 числа наступного місяця, при чому 70% орендної плати перераховується до державного бюджету, а 30% - балансоутримувачу (пункти 3.1, 3.2, 3.3 договору).

- орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації та стягується до бюджету та балансоутримувачу з врахуванням пені в розмірі 0,5% від суми заборгованості, з урахуванням індексації, за кожен день прострочення, включаючи день оплати (пункт 3.6 Договору);

- орендар зобовязується щомісяця до 12 числа місяця, наступного за звітним, надавати балансоутримувачу копії платіжних доручень з відміткою обслуговуючого банку про перерахування орендної плати до державного бюджету та балансоутримувачу (пункт 3.8 договору);

- орендар зобовязується здійснювати капітальний, поточний та інші види ремонтів орендованого майна. З письмового дозволу орендодавця та балансоутримувача має право вносити зміни до складу орендованого майна, проводити його реконструкцію, технічне переозброєння, що зумовлює підвищення його вартості (пункти 5.4, 6.2 договору);

- орендар зобовязується протягом місяця після укладення Договору застрахувати орендоване майно не менше ніж на його балансову вартість на користь балансоутримувача (пункт 5.5 Договору);

- договір укладено строком на 364 дні, з 31.01.2006р. до 31.01.2007р., у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну цього договору після закінчення строку його чинності протягом одного місяця, Договір вважається продовженим на тих самих умовах, які були передбачені Договором (пункти 10.1, 10.6 Договору);

- майно вважається поверненим Балансоутримувачу з моменту підписання сторонами акта приймання-передачі (пункт 2.4 Договору);

- у разі припинення або розірвання Договору поліпшення орендованого майна, здійснені Орендарем за рахунок власних коштів, які можна відокремити від орендованого майна не завдаючи йому шкоди, визнаються власністю орендаря, а невідокремлювані поліпшення власністю орендодавця. Питання компенсації збільшення вартості орендованого майна в результаті невідокремлюваних поліпшень вирішується відповідно до умов Договору та чинного законодавства (пункт 10.5 Договору).

Відповідно до частини 1 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно приписів статей 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобовязання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обовязковим для виконання сторонами.

Згідно до частини 1 ст. 795 ЦК України передання наймачеві будівлі оформлюється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту починається обчислення строку договору найму, якщо інше не встановлено договором.

Як свідчить акт приймання-передачі нежитлового приміщення, 31.01.2006р. балансоутримувач Київська обласна дирекція УДППЗ «Укрпошта»передав, а орендар ТОВ «Дорадча служба»отримав орендоване за Договором майно, що розташоване за адресою Київська обл., смт. Згурівка, вул. Українська 13.

Відповідно до частин 1, 3 ст. 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності, строки внесення орендної плати визначаються у договорі.

Відповідно до ст. 204 ЦК України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним. Укладений сторонами Договір не розірвано, у порядку, встановленому законодавством, недійсним не визнано.

За таких обставин укладення між сторонами договору оренди було спрямоване на отримання відповідачем права на користування нежитловими приміщеннями Згурівського вузла поштового звязку площею 36,4 кв.м., що в свою чергу породжує обовязок ТОВ «Дорадча служба»сплачувати плату за користування орендованим державним майном.

Відповідно до пункту 3.4 Договору балансоутримувачем надавалися відповідачу рахунки на сплату орендної плати всього на суму 12798,68 грн., з них до бюджету 70% в сумі 8959,12 грн., про що свідчать дані зведеного облікового регістру надходження орендної плати по договору оренди від 31.01.2006р. № 269 станом на 12.10.2011р.

Як твердить позивач, не заперечує відповідач, і як вбачається з даних зведеного облікового регістру надходження орендної плати по договору оренди від 31.01.2006р. № 269, станом на 12.10.2011р. ТОВ «Дорадча служба»свої зобовязання по сплаті орендної плати виконувало неналежним чином. Платіжним дорученням від 18.02.2008р. №36 відповідач оплатив орендну плату в сумі 184,56 грн.

Відповідно заборгованість відповідача до бюджету по орендній платі (виходячи з розрахунку 70% від загальної суми орендної плати, що належить до стягнення) складає 8774,56 грн.

Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємоповязаних рахунках бухгалтерського обліку. Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені. Відповідно до пункту 3 Положення Мінфіну від 24.05.1995р. №88 «Про затвердження Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку»(із змінами і доповненнями) облікові регістри це носії спеціального формату (паперові, електронні) у вигляді відомостей, ордерів, книг, машинограм тощо, призначені для хронологічного, систематичного або комбінованого нагромадження, групування та узагальнення інформації з первинних документів, що прийняті до обліку. Інформація до облікових регістрів переноситься після перевірки первинних документів за формою і змістом. Інформація про господарські операції підприємства, установи за звітний період з облікових регістрів переноситься у згрупованому вигляді до бухгалтерських звітів.

Відповідно до ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. За таких обставин судом може бути прийнятий в якості доказу стану оплати орендної плати складений позивачем та поданий до позову зведений обліковий регістр надходження орендної плати по договору оренди від 31.01.2006р. № 269 станом на 12.10.2011р.

Таким чином, враховуючи наявні у справі докази та пояснення представників сторін, існування заборгованості відповідача по орендній платі в сумі 8774,56 грн. матеріалами справи та фактичними обставинами підтверджується.

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобовязання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобовязання (неналежне виконання). Згідно з п. 2 ст. 614 ЦК України відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобовязання. Відповідач відзиву на позов не подав, доказів сплати орендної плати за вказаний період не надав, доводи позивача не спростував.

Відповідно до ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Таким чином, судом встановлено факт порушення відповідачем свого зобовязання щодо вчасної сплати орендної плати, відповідно позовна вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості по орендній платі в сумі 8774,56 грн., є обґрунтованою та підлягає задоволенню повністю.

У звязку з наявністю вказаної простроченої заборгованості, позивач просить суд стягнути з відповідача пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за шість місяців за період з 12.04.2011р. по 12.10.2011р. в загальній сумі 617,30 грн. Щодо зазначених позовних вимог слід зазначити таке.

Відповідно до частини 1 статті 546 Цивільного кодексу України виконання зобовязання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Згідно зі статтею 547 Цивільного кодексу України правочин щодо забезпечення виконання зобовязання вчиняється в письмовій формі.

Статтею 230 ГК України визначено, що штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми, які учасник господарських відносин зобовязаний сплатити у разі неналежного виконання господарського зобовязання. Цією ж статтею визначено види штрафних санкцій неустойка, штраф, пеня. При цьому порядок нарахування та розмір санкцій, які можуть бути встановлені договором, встановлені частиною 4 ст. 231 ГК України: у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобовязання, в певній визначеній грошовій сумі, у відсотковому відношенні до суми зобовязання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів. Відповідно до частини 6 ст. 232 ГК України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобовязань припиняється через шість місяців від дня, коли зобовязання мало бути виконано.

Пунктом 3.6 Договору встановлено, що орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації та стягується до бюджету та балансоутримувачу з врахуванням пені в розмірі 0,5% від суми заборгованості, з урахуванням індексації, за кожен день прострочення, включаючи день оплати.

Відповідно до ч. 6 статті 231 ГК України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

Згідно з ч. 2 статті 343 ГК України платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Стаття 1 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань»передбачає, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

Стаття 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань»визначає, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Преамбула Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобовязань»визначає, що цей Закон регулює договірні правовідносини між платниками та одержувачами грошових коштів щодо відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань. Суб'єктами зазначених правовідносин є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та господарювання, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності. Дія цього Закону не поширюється на порядок нарахування та сплати пені, штрафних та фінансових санкцій за несвоєчасну сплату податків, податкового кредиту та інших платежів до бюджетів усіх рівнів і позабюджетних фондів, передбачених чинним законодавством України, а також на відносини, що стосуються відповідальності суб'єктів переказу грошей через платіжні системи.

Таким чином договірні правовідносини між платниками і одержувачами грошових коштів щодо відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань врегульовано Законом України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань», який є спеціальним з питань регулювання відносин щодо відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань, і має пріоритетне застосування щодо зазначених правовідносин сторін у справі.

В зазначеному законі прямо вказано про те, що розмір пені не може перевищувати подвійну облікову ставку НБУ, а відповідно до абзацу другого частини 3 ст. 6 ЦК України сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це.

Отже, яким би способом не визначався в договорі розмір пені, він не може перевищувати той розмір, який установлено законом як граничний, тобто за прострочення платежу за договором може бути стягнуто лише пеню, сума якої не перевищує ту, що обчислено на підставі подвійної облікової ставки Національного банку України.

Таку ж позицію підтримує і Верховний суд України (постанова ВСУ від 24.10.2011р. у справі № 25/187)

Постановою правління НБУ від 09.08.2010р. №377 «Про регулювання грошово-кредитного ринку»розмір облікової ставки НБУ встановлений на рівні 7,75% (0,0212% на день). Отже враховуючи:

- наявність у відповідача боргового зобовязання перед позивачем;

- строк та порядок оплати орендної плати, передбачені договором оренди № 269 індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності від 31.01.2006р.;

- відповідальність за порушення грошового зобовязання, передбачену пунктом 3.5 Договору та ст.ст. 1, 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань»;

- розмір облікової ставки НБУ 7,75 % визначений Постановою НБУ від 09.08.2010р. №377;

- виходячи з розрахунку, який враховує строки внесення орендної плати, передбачені Договором (до 10 числа місяця, наступного за звітним), поступове збільшення основної заборгованості по орендній платі та припинення нарахування пені через шість місяців відповідно до вимог ст. 232 ГК України, належна до стягнення пеня складає 617,30 грн.

Відповідно, вимога позивача про стягнення з відповідача пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за шість місяців є законною, обґрунтованою та підлягає задоволенню в заявленій сумі 617,30 грн.

Крім того, позивач просить суд розірвати Договір оренди № 269 індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності від 31.01.2006р. у звязку з істотним порушенням відповідачем умов договору щодо сплати орендної плати та щодо страхування майна та зобовязати відповідача повернути орендоване державне майно Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Київській області шляхом виселення орендаря та підписання акту приймання-передачі.

Відповідно до пункту 1) частини 1 ст. 783 ЦК України наймодавець має право вимагати розірвання договору найму, якщо наймач користується річчю всупереч договору або призначення речі. Відповідно до частини 3 ст. 26 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.

Відповідно до розділу 3 Договору оренди № 269 індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності від 31.01.2006р. сторони передбачили розмір, строки та порядок оплати відповідачем (орендарем) орендної плати. Відповідно до пункту 6 Листа ВАСУ від 12.04.2001р. № 01-8/442 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з орендними правовідносинами" невиконання обов'язку щодо внесення у встановлений законом строк орендної плати є підставою для розірвання договору оренди.

Крім того, пунктом 5.5 Договору сторони передбачили обовязок орендаря протягом місяця після укладення Договору застрахувати орендоване майно. Суду не подано доказів того, що відповідачем виконано вказані вимоги та укладено договір страхування орендованого державного майна на суму, не меншу за його балансову вартість на користь балансоутримувача.

Відповідно до вищевикладеного, судом встановлено, що відповідач користується орендованим приміщенням всупереч умовам розділу 3 та пункту 5.5 Договору оренди № 269 індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності від 31.01.2006р., що є підставою для розірвання договору на вимогу орендодавця відповідно до пункту 1) частини 1 ст. 783 ЦК України, частини 3 ст.26 Закону України «Про оренду державного та комунального майна».

Таким чином, вимога позивача про розірвання Договору оренди № 269 індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності від 31.01.2006р. є законною, обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобовязаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі. Відповідно до частини 1 ст. 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.

Відповідно до підпункту а) пункту 1 частини 1 ст. 7 Закону України «Про управління обєктами державної власності»Фонд державного майна України відповідно до законодавства виступає орендодавцем цілісних майнових комплексів державних підприємств, організацій, їх структурних підрозділів. Згідно до абзацу восьмого частини 1 ст. 3 вказаного Закону об'єктами управління державної власності є державне майно, що перебуває на балансі господарських організацій і не увійшло до їх статутних фондів або залишилося після ліквідації підприємств та організацій.

Орендодавцем за Договором та особою, управненою законом на розпорядження вказаним державним майном є РВ ФДМУ по Київській області.

Відповідно до вищевикладеного, вимога позивача про зобовязання відповідача повернути орендоване державне майно - дві кімнати на другому поверсі будівлі Згурівського вузла поштового звязку площею 34,4 кв.м. розмішене за адресою: смт. Згурівка, вул. Українська 13 орендодавцю Регіональному відділенню ФДМУ по Київській області шляхом виселення орендаря та підписання акту приймання-передачі є законною обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та законними, задовольняє позов повністю та, приймає рішення про:

стягнення з відповідача товариства з обмеженою відповідальністю «Київська обласна аграрна дорадча служба»на користь позивача Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській області заборгованості по орендній платі в сумі 8774,56 грн., пені в сумі 617,30 грн.,

розірвання Договору оренди № 269 індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності від 31.01.2006р.;

зобовязання товариства з обмеженою відповідальністю «Київська обласна аграрна дорадча служба»повернути Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Київській області орендоване державне майно дві кімнати на другому поверсі будівлі Згурівського вузла поштового звязку площею 34,4 кв.м. розмішене за адресою: смт. Згурівка, вул. Українська 13 шляхом виселення товариства з обмеженою відповідальністю «Київська обласна аграрна дорадча служба»та підписання акту приймання-передачі.

Позивачем заявлено до суду немайнову вимогу про розірвання договору та повернення майна та майнову вимогу про стягнення боргу по орендній платі та пені в загальній сумі 9391,86 грн. Відповідно до підпунктів 1), 2) пункту 2 ст.3 Декрету Кабінету Міністрів “Про державне мито” та пункту 36 Інструкції про порядок обчислення та справляння державного мита, зареєстрованої в Мінюсті України 19.05.1993р. за №50, чинними на момент подання позову (31.10.2011р. згідно відтиску штемпелю на поштовому конверті, в якому надійшла позовна заява), зазначена позовна заява повинна бути оплачена державним митом за немайнову вимогу в сумі 85,00 грн. та за майнову вимогу в сумі 102,00 грн. всього в сумі 187,00 грн. Відповідно до пункту 35 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито», Порядку оплати витрат за інформаційно-технічне забезпечення судових процесів, повязаних з розглядом цивільних та господарських справ, затвердженого Постановою КМУ від 21.12.2005р. № 1258, чинними на момент подання позову (31.10.2011р. згідно відтиску штемпелю на поштовому конверті, в якому надійшла позовна заява) позивач звільнений від сплати державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

За таких обставин, суд відповідно до частини третьої ст. 49 ГПК України (в редакції, чинній на момент подання позову) стягує з відповідача в доход бюджету судові витрати.

На підставі викладеного та керуючись абзацом восьмим частини 1 ст. 3, підпунктом а) пункту 1 частини 1 ст. 7 Закону України «Про управління обєктами державної власності», частинами 1 та 2 ст. 1, частинами 1, 3 ст. 19, частиною 3 ст. 26, частиною 1 ст. 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», ст.ст. 1, 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань»,частиною 3 ст. 6, ст.ст. 11, 16, 204,частиною 1 ст. 509, ст.ст. 525, 526, частиною 1 ст. 546, ст.ст. 547, 610, пунктом 2 ст. 614, ст. 629, частиною 1 ст. 759, частиною 1 ст. 761, частиною 1 ст. 762, пунктом 1 частини 1 ст. 783, ст. 785, частиною 1 ст. 795 ЦК України, , ст. 230, частинами 4, 6 ст. 231, частиною 6 ст. 232, частиною 2 ст. 343 ГК України, пунктом 6 Листа ВАСУ від 12.04.2001р. № 01-8/442 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з орендними правовідносинами" пунктом 3 Положення Мінфіну від 24.05.1995р. №88 «Про затвердження Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку», ст.ст. 22, 32, 44, 49, пунктом 2 частини першої ст. 81, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській області, м. Київ до товариства з обмеженою відповідальністю «Київська обласна аграрна дорадча служба», м. Бровари задовольнити повністю.

2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Київська обласна аграрна дорадча служба» (08000, Київська обл., Макарівський район, смт. Макарів, вул. Богдана Хмельницького, буд. 60, код ЄДРПОУ 31982755)

на користь Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Київській області (01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, буд.26, код ЄДРПОУ 19028107, р\р 31119094700001, одержувач ГУ ДКУ у Київській області, МФО 821018, код установи 24074109, призначення платежу: код доходу 22080300, символ звітності банку 094)

8774,56 грн. (вісім тисяч сімсот сімдесят чотири гривні пятдесят шість копійок) заборгованості,

617,30 грн. (шістсот сімнадцять гривень тридцять копійок) пені.

3. Розірвати договір оренди № 269 індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності від 31.01.2006р., укладений між Регіональним відділенням Фонду Державного майна України по Київській області (код ЄДРПОУ 19028107), Українським державним підприємством поштового звязку «Укрпошта»(код ЄДРПОУ 21560045) та товариством з обмеженою відповідальністю «Київська обласна аграрна дорадча служба»(код ЄДРПОУ 31982755).

4. Зобовязати товариство з обмеженою відповідальністю «Київська обласна аграрна дорадча служба»(код ЄДРПОУ 31982755) повернути орендодавцю Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Київській області (код ЄДРПОУ 19028107) орендоване державне майно - дві кімнати на другому поверсі будівлі Згурівського вузла поштового звязку площею 34,4 кв.м. розмішене за адресою: смт. Згурівка, вул. Українська 13 шляхом виселення товариства з обмеженою відповідальністю «Київська обласна аграрна дорадча служба»та підписання акту приймання-передачі.

5. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Київська обласна аграрна дорадча служба» (08000, Київська обл., Макарівський район, смт. Макарів, вул. Богдана Хмельницького, буд. 60, код ЄДРПОУ 31982755)

в доход Державного бюджету України (отримувач: ГУ ДКСУ в Київській області, код ЄДРПОУ 37955989, банк отримувача ГУ ДКСУ в Київській області, р\р 31219206700001, МФО 821018, призначення платежу: 22030001, судовий збір, код 03499945)

187,00 грн. (сто вісімдесят сім гривень нуль копійок) державного мита та

236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень нуль копійок) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не було скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом. Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 ГПК України.

СуддяО.В. Конюх

Повний текст рішення підписано 18.01.2012р.