Єдиний державний реєстр судових рішень номер провадження справи <Текст >
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.01.12 Справа № 30/5009/7100/11
Суддя Кагітіна Л.П.
за позовом: Державної митної служби України (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11-г)
до відповідача-1: Бердянської міської ради (71000, Запорізька обл., м. Бердянськ, пл. 1 Бердянської Ради, 2 )
до відповідача-2: Виконавчого комітету Бердянської міської ради (71000, Запорізька обл., м. Бердянськ, пл. 1 Бердянської Ради, 2 )
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Комунальне підприємство з технічної інвентаризації Бердянської міської ради (71100, Запорізька обл., м. Бердянськ, вул. Мазіна, 21)
про визнання права власності на нерухоме майно,
Суддя Кагітіна Л.П.
За участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1., довіреність № 11.1/1-14/17204 від 26.12.2011р.;
від відповідача-1: не зявився;
від відповідача-2: не зявився;
від третьої особи: не зявився;
Державна митна служба України звернулась до господарського суду Запорізької області з позовом до Бердянської міської ради (відповідач-1) та Виконавчого комітету Бердянської міської ради (відповідач-2 у справі), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Комунального підприємства з технічної інвентаризації Бердянської міської ради про визнання права власності на нерухоме майно будівлю, що знаходиться по вул. Шевченка, 31 в м. Бердянськ, що складається з: основне літ. А, а, а1, а2; навіс літ. Б, та про зобовязання Комунальне підприємство з технічної інвентаризації Бердянської міської ради провести державну реєстрацію права власності на будівлю, що знаходиться по вул. Шевченка, 31 в м. Бердянськ, що складається з: основне літ. А, а, а1, а2; навіс літ. Б за Державною митною службою України.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на приписи ст.ст. 1, 2, 54, 61 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст. 182, 316, 326, 328, 331 Цивільного кодексу України.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 02.11.2011р. порушено провадження у справі № 30/5009/7100/11, розгляд справи призначено на 15.12.2011р.
На підставі ст.ст. 69, 77 Господарського процесуального кодексу України ухвалою господарського суду від 15.12.2011р. строк вирішення спору у справі № 30/5009/7100/11 продовжено до 17.01.2012р., розгляд справи відкладено до 16.01.2012р.
За письмовим клопотанням представника позивача розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав доводи, викладені у позовній заяві та надав письмові пояснення до позовної заяви.
Відповідач 1, 2 процесуальним правом на участь своїх представників в судовому засіданні не скористались, про причини неявки у судове засідання суду не повідомили, відзив та інші витребувані судом документи не надали. Про час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином.
Третя особа у судове засідання не зявилася, 06.01.2012р. від Комунального підприємства з технічної інвентаризації Бердянської міської ради надійшли письмові пояснення, відповідно до яких третя особа повідомила, що у разі задоволення позовних вимог, Комунальне підприємство з технічної інвентаризації Бердянської міської ради проведе державну реєстрацію права власності за замовником.
Крім того, третя особа просить розглянути справу без участі свого представника.
Клопотання третьої особи задоволено судом, відповідно до ст. 22 ГПК України.
В судовому засіданні 16.01.2012р. справу розглянуто, прийнято і оголошено на підставі ст. 85 ГПК України вступну і резолютивну частини рішення.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
Державна митна служба України звернулась до господарського суду Запорізької області з позовом до Бердянської міської ради (відповідач-1) та Виконавчого комітету Бердянської міської ради (відповідач-2 у справі), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Комунального підприємства з технічної інвентаризації Бердянської міської ради про визнання права власності на нерухоме майно будівлю, що знаходиться по вул. Шевченка, 31 в м. Бердянськ, що складається з: основне літ. А, а, а1, а2; навіс літ. Б, та про зобовязання Комунальне підприємство з технічної інвентаризації Бердянської міської ради провести державну реєстрацію права власності на будівлю, що знаходиться по вул. Шевченка, 31 в м. Бердянськ, що складається з: основне літ. А, а, а1, а2; навіс літ. Б за державною митною службою України.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на приписи ст.ст. 1, 2, 54, 61 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст. 182, 316, 326, 328, 331 Цивільного кодексу України. Стверджує, що у звязку з тим, що до теперішнього часу у позивача відсутнє свідоцтво про право власності на будівлю, що розташована за адресою вул. Шевченка, 31 в м. Бердянську та вказані відомості не внесено Єдиного реєстру прав власності на нерухоме майно, позивач не може в повній мірі реалізувати своє право власності на нерухоме майно, що є предметом позову.
Позовні вимоги про визнання права власності на нерухоме майно будівлю, що знаходиться по вул. Шевченка, 31 в м. Бердянськ, що складається з: основне літ. А, а, а1, а2; навіс літ. Б, та про зобовязання Комунальне підприємство з технічної інвентаризації Бердянської міської ради провести державну реєстрацію права власності на будівлю, що знаходиться по вул. Шевченка, 31 в м. Бердянськ, що складається з: основне літ. А, а, а1, а2; навіс літ. Б за державною митною службою України, є предметом судового розгляду у даній справі.
Дослідивши та проаналізувавши матеріали та фактичні обставини справи, оцінивши надані письмові докази у їх сукупності, вислухавши представника позивача, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню виходячи з наступного.
Частиною 1 ст. 1 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи мають право звертатися догосподарського суду згідно з встановленоюпідвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав іохоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Відповідно до ст. 16 ЦК України та ст. 20 ГК України одним із способів захисту прав та інтересів є визнання прав.
Як свідчать матеріали справи, згідно з Державним актом на право постійного користування земельною ділянкою від 20.07.2011р. № 111639 Державна митна служба України є користувачем земельної ділянки площею 0,3096 га, розташованою по вул. Шевченка, 31 у м. Бердянську, цільовим призначенням якої є розміщення комплексу будинків митниці.
22.12.1993р. Державним митним комітетом України, у звязку з поданням начальника Бердянської митниці, з метою створення відповідних умов діяльності особового складу митниці, видано розпорядження № 135, згідно з яким фінансовому управлінню доручено виділити з централізованого фонду розвитку митної справи кошти в сумі 2 млрд. крб.. на придбання приміщення дитячого садка у АТ «Бердянськбуд»вартістю 1 млрд. крб.. та авансування його реконструкції в сумі 1 млрд. крб.
Фонд державного майна України в листі від 10.01.1994р. № 10-11-56 надав дозвіл на передачу дитячого садка № 26 по вул. Шевченка, 31, для якого планом приватизації АТ «Бердянськбуд»встановлено особливий режим приватизації, з балансу акціонерного товариства «Бердянськбуд»на баланс Бердянської митниці.
Оскільки акціонерне товариство «Бердянськбуд»в період існування Радянського Союзу було державним підприємством, то згідно з приписами ст.ст. 89,91 Цивільного кодексу УРСР 18.07.1963 року державне майно, що було закріплене за ним передавалось із його відання до відання іншої організації саме по балансу, але суб'єкт права власності, а саме -держава, при цьому не змінювався.
11 січня 1994р. Акціонерне товариство «Бердянськбуд»по акту приймання-передання передало зі свого балансу на баланс Бердянської митниці земельну ділянку площею 3120 м2, на якій розташовані будівля та споруди колишнього дитячого садка № 26 та будівлю колишнього дитячого садка № 26 із всіма надвірними спорудами.
Державний митний комітету України в наказі від 25.04.94 № 110 «Про прийняття на баланс Бердянської митниці адміністративного будинку»надав розпорядження Бердянській митниці прийняти на баланс переданий безкоштовно від акціонерного товариства «Бердянськбуд», згідно дозволу Фонду державного майна України від 10 січня 1994р. № 10-11-56 і акту передачі майна від 11 січня 1994р. будинок дитячого садка № 26 по вул. Шевченка, 31 у м. Бердянську, балансовою вартістю 42367078 крб. і зносом по балансовій вартості 15506350 крб.
В 1994 році реєстрація права власності на об'єкти нерухомості проводилась бюро технічної інвентаризації на підставі положень
Інструкції про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затвердженої Міністерством комунального господарства УРСР від 31 січня 1966р. за погодженням з Верховним Судом УРСР від 15 січня 1966р, яка втратила чинність в грудні 1995 року згідно з наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 13.12.1995р. № 56 «Про затвердження Правил державної реєстрації об'єктів нерухомого майна, що знаходяться у власності юридичних та фізичних осіб», зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 19.01.1996р. за № 31/1056.
Згідно з приписами абзацу 2 пункту 4 розділу II цієї Інструкції будинки, що підлягали реєстрації, повинні бути закінчені будівництвом і прийняті в експлуатацію за актом, затвердженим виконкомом місцевої Ради депутатів трудящих. Будівля по вул. Шевченка, 31 м. Бердянська була закінчена будів ництвом і прийнята в експлуатацію за Актом приймання будинку (споруди)... державною Комісією, затвердженим рішенням виконкому Бердянської міської Ради депутатів трудящих від 30 листопада 1964 року № 572.
В абзаці 3 пункту 13 розділу IV цієї Інструкції зазначено, що при оформленні права власності на будинок, домоволодіння, що належить ...державній установі, бюро технічної інвентаризації видає реєстраційне посвідчення за формою, зазначеною в додатку 3 до цієї Інструкції.
В технічному паспорті, виготовленому 08 грудня 2006 року КП «Бердянське підприємство з технічної інвентаризації», зазначено про відсутність правової реєстрації об'єктів нерухомості, розташованих за адресою вул. Шевченка, 31 м. Бердянська, тобто власник зазначеного нерухомого майна незареєстрований.
Відповідно до технічного паспорту, виготовленого 08.12.2006р. КП "Бердянське підприємство з технічної інвентаризації" на земельній ділянці по вул. Шевченка, 31 у м. Бердянську розташовані будівлі митниці, господарські будівлі та споруди: основне літ. А, а, а1, а2, навіс літ. Б, склад літ. В, будівлі літ. Г, Д, паркан - № 4, 1, 6, ворота - № 2, 3, хвіртка - № 5, замощення І.
21 лютого 1994 року Бердянське міжміське бюро технічної інвентаризації видало Бердянській митниці Реєстраційне посвідчення на домоволодіння, яке належить Державним, кооперативним і громадським установам, підприємствам і організаціям, згідно з яким домоволодіння по вул. Шевченка, 31 м. Бердянська зареєстровано за Бердянською митницею і записано в реєстрову книгу під № 1 стр.205 № 602.
В пункті 3 розпорядження Державного митного комітету України від 22.12.1993р. № 135 дана вказівка Управлінню капітального будівництва та експлуатації митних об'єктів передбачити в плані на 1994 рік обсяги робіт та асигнування на реконструкцію приміщення Бердянської митниці.
18 серпня 1994 року за № 409 виконкомом Бердянської міської ради народних депутатів було прийнято рішення про надання дозволу Бердянській митниці на проведення проектно-вишукувальних робіт для реконструкції та будівництва.
Управління державної позавідомчої експертизи проектів при Запорізькому облвиконкомі рекомендувало до затвердження робочий проект «Реконструкція адміністративного корпусу і розвитку комплексу Бердянської митниці»та окремо робочий проект «Реконструкція адміністративного корпусу», про що направила листи від 23.08.1994р. № 34 та від 28.06.1994р. № 25.
В листі від 28.06.1994р. № 25 Управління державної позавідомчої експертизи проектів при Запорізькому облвиконкомі у відповідності із висновком від 30.06.1994р. № 36 рекомендувало робочий проект «Реконструкція адміністративного корпусу»до затвердження з наступними техніко-економічними показниками: загальна площа - 521,44 м2, корисна площа - 522,96 м2, загальний будівельний об'єм- 3094,0 м3, загальна кошторисна вартість в цінах складає 1993-94р.р. - 4 200 244,75 крб.
В листі від 23.08.1994р. № 34 Управління державної позавідомчої експертизи проектів при Запорізькому облвиконкомі у відповідності із висновком від 25.07.1994р. № 41 рекомендувало робочий проект «Реконструкція адміністративного корпусу і розвитку комплексу Бердянської митниці»до затвердження з наступними техніко-економічними показниками: загальна площа - 2159,4 м2, загальний будівельний об'єм- 11789,2 м3 загальна кошторисна вартість в цінах 1993-1994р.р. складає 48 070 579,60 крб.
Реконструкція адміністративної будівлі проводилась в період з лютого 1994р. по червень 1995р., про що зазначено в акті робочої комісії про прийняття в експлуатацію закінченої 1-ої черги реконструкції адміністративного корпусу та розвитку комплексу Бердянської митниці.
Згідно Акту робочої комісії про прийняття в експлуатацію закінченої 1-ої черги реконструкції адміністративного корпусу та розвитку комплексу Бердянської митниці по вул..Шевченка,31, затвердженого начальником Дніпровського територіального митного Управління від 20.09.1995р. пред'явлена до приймання будівля адміністративного корпусу та розвитку комплексу Бердянської митниці по вул.Шевченка,31 прийнята до експлуатації.
Враховуючи зазначений Акт робочої комісії Бердянська митниця звернулась до Бердянського комунального підприємства з технічної інвентаризації з проханням про видачу свідоцтва про право власності на об'єкти нерухомості, що розташовані по вул. Шевченка, 31, в м. Бердянську. Однак, вказане підприємство - третя особа по справі -вважає, що підстав для виготовлення свідоцтва про право власності на об'єкти нерухомості, що є предметом позову немає.
Крім того, у наданій Бердянській митниці відповіді від 08.04.2008р. № 413 рекомендовано звернутися до суду для вирішення питання щодо визнання права власності на зазначені об'єкти нерухомого майна.
Як свідчать матеріали справи, в листопаді 2008 року основна будівля ( літ. А, а, а1,а2; навіс -літ. Б) була передана з балансу Бердянської митниці на баланс Державної митної служби України.
Факт перебування вказаної будівлі на балансі Держмитслужби підтверджується інвентарною карткою № 10310418 обліку основних засобів в бюджетних установах.
Крім того, Фонд державного майна України листом від 13.01.2010р. № 10-15-108 надав з Єдиного реєстру об'єктів державної власності відомості про «будинок дитячого садка (митниця)», що знаходяться за адресою: Запорізька обл.., м. Бердянськ, вул.. Шевченка, 31 та перебуває на балансі Державної митної служби України (код ЄДРПОУ: 00033005; орган управління: Державна митна служба України).
Інші будівлі та споруди (склад - літ. В; будівлі - літ. Г,Д; паркан -№ 4,1,6; ворота - № 2,3; хвіртка-№ 5; замощення -І), що зазначені в Технічному паспорті, були передані з балансу Бердянської митниці на баланс правонаступника - Запорізької митниці в зв'язку з припиненням Бердянської митниці шляхом приєднання її до Запорізької митниці за наказом Держмитслужби України від 08.10.2010р. № 1188.
В зв'язку з проведенням процедури припинення Бердянської митниці та оскільки згідно з приписами законодавства оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна провадиться з видачею свідоцтва про право власності місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, комісія з питань припинення Бердянської митниці звернулась до виконавчого комітету Бердянської міської ради з проханням оформити за Державною митною службою України право власності на будівлю по вул. Шевченка,31 в М.Бердянську та видати свідоцтво на право власності на зазначену будівлю.
Однак, виконавчий комітет - відповідач 2 у справі - зазначив, що функції по підготовці матеріалів і проектів рішень міськвиконкому про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна делеговані Комунальному підприємству з технічної інвентаризації Бердянської міської ради.
У наданій комісії з питань припинення Бердянської митниці відповіді від 17.01.2011р. № 01-0252/28 рекомендовано для розгляду питання щодо оформлення права власності звернутися до Комунального підприємства з технічної інвентаризації Бердянської міської ради третя особа у справі, рекомендувала звернутися до суду для вирішення питання щодо визнання права власності на зазначений об'єкт нерухомого майна.
Слід зазначити, що за інформацією, наведеною в листі Бердянського відділу інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Запорізькій області і від 16.05.2008р. № 96 виконання будівельних робіт з реконструкції будівлі по вул. Шевченка, 31 м. Бердянська проводились Бердянською митницею без дозволу державної архітектурно-будівельною інспекції міста Бердянська.
Реконструкція адміністративної будівлі проводило акціонерне товариство «Бердянськбуд»згідно з договором підряду від 28.12.1993р. № 2, відповідно до Технічного завдання, затвердженого заступником Голови Державного митного комітету України Ісаковим В.І. в лютому 1994 року.
Як пояснив у судовому засіданні представник позивача, надати акти виконаних робіт не представляється можливим, оскільки згідно із встановленими строками збереження бухгалтерської документації, бухгалтерські документи 1994 року знищені.
Частиною 3 статті 18 Закону України «Про основи містобудування» передбачена необхідність прийняття закінчених будівництвом об'єктів в експлуатацію в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2004р. № 1243 «Про Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів»прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів полягає у підтвердженні державними приймальними комісіями готовності до експлуатації закінчених будівництвом об'єктів.
Прийняття в експлуатацію закінченої 1-ої черги реконструкції адміністративного корпусу та розвитку комплексу Бердянської митниці проводилось робочою комісією, про що свідчить Акт робочої комісії про прийняття в експлуатацію закінченої 1-ої черги реконструкції адміністративного корпусу та розвитку комплексу Бердянської митниці, затверджений начальником Дніпровського територіального митного Управ ління від 20.09.1995р.
Частиною 2 ст. 331 ЦК України встановлено, що якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації; якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Згідно з приписами пункту 9 розділу V Закону України від 17.02.2011р. № 3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності»прийняття в експлуатацію збудованих до 31 грудня 2009 року індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків І та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт і заяви про прийняття в експлуатацію яких подаються до 31 грудня 2012 року, здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю за результатами технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж таких об'єктів за наявності документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщений такий об'єкт, протягом 30 днів з дня подання заяви. Порядок прийняття в експлуатацію таких об'єктів і проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж визначається центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури.
Відповідно до пункту 3.1 розділу III Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків І та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж, затвердженому наказом Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 24.06.2011р. № 91 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 11.07.2011р. за № 830/19568, прийняття в експлуатацію об'єктів здійснюється Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальними органами за результатами технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж та за наявності документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщений об'єкт, шляхом реєстрації поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації, яка складається за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку.
Згідно з приписами Порядку № 91 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області була видана Декларація про готовність об'єкта - адміністративної будівлі по вул. Шевченка, 31 м. Бердянська до експлуатації, яка зареєстрована в цій Інспекції 16.12.2011р. за № ЗП20211107391.
В матеріалах справи міститься висновок Державної санітарно-епідеміологічної експертизи виготовленого 27.12.2010р. № 1724 на замовлення Бердянської митниці та висновок Відділу з питань наглядово-профілактичної діяльності Бердянського міського управління ГУ МНС України в Запорізькій області від 30.11.2010р. № 2518, відповідно до яких адміністративний будинок митниці, що розташований за адресою м. Бердянськ, вул. Шевченка, 31, відповідає вимогам діючого санітарного законодавства України, нормам та вимогам пожежної безпеки та може бути використаний за призначенням у заявленій сфері застосування.
Згідно з Технічним паспортом, виготовленим 08 грудня 2006 року КП «Бердянське підприємство з технічної інвентаризації»адміністративна будівля позначена літерами А, а, а1, а2, загальна площа адміністративної будівлі за технічним паспортом становить 485,9 м2.
За приписами ст. 181 Цивільного кодексу України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Рухомими речами є речі, які можна вільно переміщувати у просторі.
Відповідно до статті 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно згідно з пунктом 1.3 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002р. № 7/5, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 18.02.2002р. за № 157/6445, проводять реєстратори бюро технічної інвентаризації - БТІ у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць.
Підставою для проведення державної реєстрації виникнення, переходу або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно відповідно до пункту 10 Додатка № 2 до Тимчасового положення є рішення суду про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна, про встановлення факту права власності на об'єкти нерухомого майна...
Згідно із статтею 24 Митного кодексу України, майно митних органів є державною власністю.
Згідно з пп. 18 пункту 4 Положення про Державну митну службу України, затвердженому постановою КМУ від 18.07.2007р. № 940 Державна митна служба України виконує відповідно до законодавства функції з управління об'єктами державної власності, що належать до сфери її управління.
В статті 326 Цивільного кодексу України визначено, що у державній власності є майно, яке належить державі Україна. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватись іншими суб'єктами.
Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. ст. 316, 317, 319 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належать права володіння, користування та розпорядження майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Статтею 329 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 331 Цивільного кодексу України, якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
З приписами ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Позивачем у справі за вимогами про визнання права власності може бути особа, яка є власником або яка вважає себе власником (суб'єктом права повного господарського відання або права оперативного управління) певного майна, однак не може належним чином реалізувати свої правомочності у зв'язку з наявністю щодо цього права сумнівів з боку інших осіб, а відповідно, відповідачем даного позову може бути будь-яка особа, яка сумнівається у приналежності майна позивачу, або не визнає за позивачем права здійснювати правомочності володіння, користування і розпорядження таким майном, або має власний інтерес у межах існуючих правовідносин.
Згідно ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
В матеріалах справи міститься наступні документи, а саме: Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою № 111639 від 20.07.2011р.; реєстраційне посвідчення на будинок, який належить державним, кооперативним і громадським установам, підприємствам і організаціям, видане 21.02.1994р. Бердянським міжміським бюро технічної інвентаризації; декларація про готовність об'єкта - адміністративної будівлі по вул. Шевченка, 31 м. Бердянська до експлуатації, зареєстровану в Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області 16.12.2011р. за № 31120211107391; висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 27.12.2010р. № 1724 про відповідність будівлі вимогам діючого санітарного законодавства України; висновок відділу з питань наглядово-профілактичної діяльності Бердянського міського управління ГУ МНС України в Запорізькій області від 30.11.2010р. № 2518 про відповідність будівлі нормам та вимогам пожежної безпеки.; інвентарна картка № 10310418 обліку основних засобів в бюджетних установах, що підтверджує Факт перебування будівлі на балансі Державної митної служби України; витяг з Єдиного реєстру об'єктів державної власності про «будинок дитячого садка (митниця)», що знаходяться за адресою: Запорізька обл., м. Бердянськ, вул. Шевченка, 31 та перебуває на балансі Державної митної служби України (код ЄДРПОУ: 00033005; орган управління: Державна митна служба України), направлений Фонд державного майна України листом від 13.01.2010р. № 10-15-108; заяви-згоди осіб, що мешкають у будинках, розташованих на земельних ділянках суміжних з ділянкою митного органу.
Крім того, статтею 321 ЦК України на законодавчому рівні закріплений принцип непорушності права власності, згідно з яким ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності чи обмежений у його здійсненні.
Приписами ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
У той же час, статтею 4-3 ГПК України зазначено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими судудоказами.
З огляду на викладені норми Господарського процесуального кодексу України, суд приймає до уваги надані позивачем докази в обґрунтування набуття права власності на обєкти нерухомості перелічені вище.
При цьому слід вказати, що сторони користуються рівними процесуальними правами.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Позивач надав всі необхідні докази в обґрунтування позовних вимог щодо визнання права власності на спірні об»єкти.
Відповідач 1 та відповідач 2 правом на захист не скористалися.
Враховуючи вищевикладене, у суду є достатньо підстав для визнання права власності за позивачем у судовому порядку.
Проаналізувавши вказані вище обставини та приписи чинного законодавства, суд вважає позовні вимоги про визнання права власності на нерухоме майно будівлю, що знаходиться по вул. Шевченка, 31 в м. Бердянськ, що складається з: основне літ. А, а, а1, а2; навіс літ. Б, визнати такими, що підлягають задоволенню.
Стосовно вимоги позивача про зобовязання Комунальне підприємство з технічної інвентаризації Бердянської міської ради провести державну реєстрацію права власності на будівлю, що знаходиться по вул. Шевченка, 31 в м. Бердянськ, що складається з: основне літ. А, а, а1, а2; навіс літ. Б за Державною митною службою України слід зазначити наступне.
Відповідно до ст. 12 ГПК України господарським судам підвідомчі:
1) справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім:
-спорів по приватизації державного житлового фонду;
-спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов;
-спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін;
-спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів;
-інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів;
2) справи про банкрутство;
3) справи за заявами органів Антимонопольного комітету України, Рахункової палати з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції;
4) справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що повязані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів.
При цьому, стаття 12 ГПК України містить вичерпний перелік справ, підвідомчих господарським судам України, і розширеному тлумаченню не підлягає.
Згідно із вимогами п. 1 ст. 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа або інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у т.ч. на виконання делегованих повноважень.
У відповідності із вимогами п. 1.3. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації (БТІ).
Пунктом 6, зокрема, підпунктом “а” п. 6.1. Тимчасового положення передбачено особливості оформлення права власності на обєкти нерухомого майна … у т.ч. з видачею свідоцтва про право власності органами місцевого самоврядування … . При цьому, зміст вказаних норм свідчить про те, що таке оформлення права власності з видачею відповідного свідоцтва можливе лише у випадках та порядку визначених пунктом 6 цього Тимчасового положення.
Крім того, відповідно до п. 6.2. того ж Тимчасового положення, підготовку документів для видачі свідоцтва про право власності можуть за дорученням органів місцевого самоврядування, та ін. органів відповідно до законодавства, проводити бюро технічної інвентаризації.
Наведене вище свідчить, що Комунальне підприємство з технічної інвентаризації Бердянської міської ради, в розумінні п. 7 ст. 3 КАС України, є субєктами владних повноважень.
Отже, вимога позивача про зобовязання Комунальне підприємство з технічної інвентаризації Бердянської міської ради провести державну реєстрацію права власності на будівлю, що знаходиться по вул. Шевченка, 31 в м. Бердянськ, що складається з: основне літ. А, а, а1, а2; навіс літ. Б за Державною митною службою України не може бути предметом розгляду в господарському суді, оскільки до повноважень останнього не належать повноваження щодо зобовязання Комунальне підприємство з технічної інвентаризації Бердянської міської ради провести державну реєстрацію права власності.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що розгляд вимоги про зобовязання Комунальне підприємство з технічної інвентаризації Бердянської міської ради провести державну реєстрацію права власності на будівлю, що знаходиться по вул. Шевченка, 31 в м. Бердянськ, що складається з: основне літ. А, а, а1, а2; навіс літ. Б за Державною митною службою України, не підвідомчий господарському суду, тому даний спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо: спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Враховуючи викладене суд дійшов висновку, що провадження у справі в частині заявлених вимог про зобовязання Комунальне підприємство з технічної інвентаризації Бердянської міської ради провести державну реєстрацію права власності на будівлю, що знаходиться по вул. Шевченка, 31 в м. Бердянськ, що складається з: основне літ. А, а, а1, а2; навіс літ. Б за Державною митною службою України, підлягає припиненню на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України.
Враховуючи обставини справи, судові витрати відносяться на позивача у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 45, 33, 34, 44, 49, 64, 75, п. 1.1 ст. 80, ст.ст. 82-85 Господарського процесуальногокодексуУкраїни, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Державної митної служби України до Бердянської міської ради (відповідача-1) та Виконавчого комітету Бердянської міської ради (відповідача-2 у справі)
задовольнити частково.
Визнати право власності за Державою в особі Державної митної служби України (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11-г) на нерухоме майно будівлю, що знаходиться по вул. Шевченка, 31 в м. Бердянськ, що складається з: основне літ. А, а, а1, а2; навіс літ. Б
В частині позовних вимог про зобовязання Комунальне підприємство з технічної інвентаризації Бердянської міської ради провести державну реєстрацію права власності на будівлю, що знаходиться по вул. Шевченка, 31 в м. Бердянськ, що складається з: основне літ. А, а, а1, а2; навіс літ. Б за Державною митною службою України, провадження у справі припинити на підставі п. 1.1 ст. 80 ГПК України.
Суддя Л.П. Кагітіна
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання. Рішення оформлено у повному обсязі та підписано згідно із вимогами ст. 84 ГПК України 19.01.2012р.
19.01.2012