Рішення № 20945998, 16.01.2012, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
16.01.2012
Номер справи
5021/2836/2011
Номер документу
20945998
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

16.01.12 Справа № 5021/2836/2011. За позовом: Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, м. Суми

до відповідача: Буринської центральної районної лікарні, м.Буринь, Сумська область

про стягнення 5616 грн. 41 коп.

СУДДЯ КОВАЛЕНКО О.В.

Представники:

Від позивача: ОСОБА_1, довіреність № 01-30-01/063 від 11.01.2012 року,

ОСОБА_2, довіреність № 01-2499 від 07.12.2011 року

Від відповідача: не зявився

У судовому засіданні брали участь: секретар судового засідання Балясна В.С.

Суть спору: позивач, згідно вимог позовної заяви, просив суд стягнути з відповідача 5 616 грн. 41 коп. шкоди, завданої позивачу внаслідок порушення відповідачем порядку видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в результаті виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Відповідач подав відзив на позовну заяву № 1718 від 07.12.2011 року, в якому позовні вимоги визнає частково в сумі 2628 грн. 43 коп., а позовні вимоги щодо стягнення з відповідача 1398 грн. 88 коп. за лікарняним листом № 718281 просить суд визнати необґрунтованими, оскільки факт того, що ОСОБА_3 отримана травма в стані алкогольного спяніння не підтверджений, тому лікар ОСОБА_4 не зробив запис про це в листок непрацездатності. Крім того, відповідач зазначив, що завдана шкода частково відшкодована позивачу.

Позивач подав Заяву б/н від 19.12.2011 року про зменшення позовних вимог, відповідно до вимог якої просить суд стягнути з відповідача завдану шкоду в сумі 4027 грн. 31 коп., в звязку з частковим відшкодуванням відповідачем завданої шкоди за такими листками непрацездатності: № 719443 в сумі 549 грн. 65 коп., № 718503 в сумі 832 грн. 98 коп., № 718069 в сумі 91 грн. 42 коп., №223509 в сумі 70 грн. та № 718543 в сумі 85 грн. 60 коп. Позивач також зазначив, що при видачі первинного листа непрацездатності № 718281 лікуючий лікар ОСОБА_4, в порушення п. 4.2 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, не зробив відповідну відмітку про те, що травма отримана ОСОБА_3 в стані алкогольного спяніння, що призвело до необґрунтованої видачі листка непрацездатності № 718281 (первинний) № 228480, № 223692 (продовження) на суму 1398 грн. 88 коп.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав уточнені позовні вимоги, наполягає на стягненні з відповідача 4027 грн. 31 коп.

Представник відповідача в засідання суду не зявився, про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши повноважних представників позивача, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив:

В квітні 2011 року уповноваженими особами позивача в присутності завідуючої поліклініки, голови ЛКК ОСОБА_16 була проведена перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам за ІІ-ІV квартал 2010 року та І квартал 2011 року.

В ході проведеної перевірки було встановлено факт необґрунтованої видачі та продовження листків непрацездатності, в порушення Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоровя України від 13.11.2001 року № 455 (далі-Інструкція) та Положення про експертизу тимчасової непрацездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоровя України від 13.11.2001 року № 189 (далі Положення).

За результатами проведеної перевірки була складена відповідна довідка, з якої вбачається, що лікарями Буринської центральної районної лікарні були видані та продовжені з порушеннями листки непрацездатності.

Як свідчать матеріали справи, лікарем ОСОБА_5 був виданий листок непрацездатності № 719443 з 03.11.2010 року по 12.11.2010 року ОСОБА_6 (Завідувач відділу Буринської РДА), діагноз: Гострий гайморит. Діагноз встановлений лише на підставі скарг хворої, хворій не призначалось та не проводилось необхідних обстежень, передбачених вимогами наказу МОЗ України «Про затвердження нормативів надання медичної допомоги та показників якості медичної допомоги» від 28.12.2002р. № 507, які є підставами для встановлення діагнозу, видачі та продовження документа, що засвідчує тимчасову непрацездатність громадян. Своїми діями лікуючий лікар ОСОБА_5 порушив п. 5.1.4. Положення, відповідно до якого лікуючий лікар: відображає в медичних картах амбулаторного (стаціонарного) хворого скарги, анамнез, у т. ч. страховий (за останні 12 місяців), дані об'єктивного огляду, додаткових методів обстеження та інше, які є підставою для визначення діагнозу та видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян. Записи в щоденники за 07.11.2010р. не містять даних клінічного огляду та не обґрунтовують продовження терміну тимчасової непрацездатності, що є порушенням п. 5.1.5 Положення, відповідно до якого лікуючий лікар «при чергових оглядах хворого в медичній карті амбулаторного (стаціонарного) хворого відображає динаміку захворювання, обґрунтовує корекцію лікування та призначення додаткових обстежень з урахуванням стандартів медичних технологій лікувально-діагностичного процесу та протоколів надання медичної допомоги за спеціальностями, визначає термін тимчасової непрацездатності та його продовження із зазначенням номера документа, що засвідчує тимчасову непрацездатність, дати, з якої та до якої він продовжується, і дати наступного огляду». Також, лікуючий лікар порушив п. 1.7 Інструкції, відповідно до якого «видача та продовження документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність, здійснюються тільки після особистого огляду хворого лікуючим лікарем (фельдшером), про що робиться відповідний запис у медичній карті амбулаторного чи стаціонарного хворого з обґрунтуванням тимчасової непрацездатності».

Лікарем ОСОБА_7 був виданий ОСОБА_8 (лаборант Шосткинського молочного комбінату) як продовження листок непрацездатності № 223509 з 23.04.2010 року по 30.04.2010 року, діагноз: Фіброма матки. Суть порушення полягає в тому, що під час огляду 28.04.2010 р. (на 58-й день непрацездатності), викладені лікуючим лікарем в амбулаторній картці хворого дані клінічного огляду не обґрунтовують наявність у хворої ознак тимчасової непрацездатності та продовження листка непрацездатності № 223509, що є порушенням п. 1.7. Інструкції та ч.1 п. 5.1.5. Положення, згідно з яким лікуючий лікар «при чергових оглядах хворого в медичній карті амбулаторного (стаціонарного) хворого відображає динаміку захворювання, обґрунтовує корекцію лікування та призначення додаткових обстежень з урахуванням стандартів медичних технологій лікувально-діагностичного процесу та протоколів надання медичної допомоги за спеціальностями, визначає термін тимчасової непрацездатності та його продовження із зазначенням номера документа, що засвідчує тимчасову непрацездатність, дати, з якої до якої він продовжується, та дати наступного огляду. При відновленні працездатності вносить дані клінічного огляду пацієнта, що є підставою для закриття документа, що засвідчує тимчасову непрацездатність, із зазначенням його номера та дати, з якої пацієнт має стати до роботи».

Листок непрацездатності № 718489 з 19.08.2010 року по 24.09.2010 року виданий Падалко Андрію Юрійовичу (охоронник гіпермаркету 1 м.Харків, ООО «Епіцентр К») лікуючими лікарями хірургами ОСОБА_9, ОСОБА_10, діагноз: Політравма. Відкритий множинний перелом ІV-V пальців і V пясної кістки лівої кисті. Відповідно до записів в медичній карті стаціонарного хворого № 3040, ОСОБА_11 госпіталізований в хірургічне відділення 19.08.2010р. в 3 години 45 хв. Травму одержав в ДТП, був збитий на мопеді машиною в 3 год. 15 хв. В відділення поступив в стані алкогольного сп'яніння. Лікарем ОСОБА_9 призначене обстеження крові на алкоголь, результат обстеження від 19.08.10р. - вміст етилового спирту в крові 2,62 %. Лікуючий лікар ОСОБА_10 в порушення п. 4.2 Інструкції, в бланку листка непрацездатності № 719489 не зробив відмітку про алкогольне сп'яніння та не вказав про це в епікрізі, який був наданий в поліклініку, де в подальшому лікувався хворий з продовженням вищевказаного листка непрацездатності з 04.09.2010р. по 29.09.2010р.

Відповідно до п. 5 ч.1 ст. 36 Закону № 2240-ІІІ, допомога по тимчасовій непрацездатності не надається: у разі тимчасової непрацездатності у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або дій, пов'язаних з таким сп'янінням.

Листок непрацездатності № 718281 з 09.06.2010 року по 16.06.2010 року, № 228480 з 17.06.2010р. по 25.06.2010р., № 223692 з 26.06.2010р. по 23.07.2010р. виданий ОСОБА_3 (енергетик «Буринські аграрні інвестиції»), діагноз: Відкрита ЧМТ, струс головного мозку. Забійні рани лоба, тімяної ділянки, контузія правового ока. Церебросубарахноідальна кровотеча, субдуральна гематома. Вперше хворий звернувся в стаціонар до лікаря хірурга ОСОБА_4 8 червня 2010 року в 9.30. Зі слів хворого він упав з дерева на камінь. Відповідно до записів лікаря в журналі реєстрації нещасних випадків невиробничого характеру, хворий перебував в стані алкогольного сп'яніння. Згідно запису в журналі реєстрації хворих в приймальному відділенню, лікуючий лікар 08.06.2010р. встановив діагноз: Забійна рана лоба, волосяної частини голови. Алкогольне сп'яніння. В порушення наказу МОЗ України «Про затвердження клінічних протоколів надання медичної допомоги за спеціальністю «Нейрохірургія» при черепно-мозкових травмах від 25.04.2006р. № 245 хворому не призначався аналіз на алкоголь. Після огляду психіатра 10.06.2010р. встановлений діагноз: Розлади психіки та поведінки внаслідок вживання алкоголю на фоні ЗЧМТ (хворий з 16.01.2011 р. по 17.01.2011 р. лікувався в терапевтичному відділенні ЦРЛ з приводу синдрому відміни). ОСОБА_3 лікувався в хірургічному відділенні Буринської ЦРЛ з 09.06.2010 р. по 16.06.2010 р., потім переведений в КЗ «СОКЛ», де він лікувався з 17.06.2010 р. по 25.06.2010 р. З 26.06.2010 р. по 23.07.2010 р. хворий лікувався амбулаторно в ЦРЛ.

При видачі первинного листка непрацездатності № 718281 лікуючий лікар ОСОБА_4, в порушення п. 4. 2. Інструкції не зробив відповідну відмітку про те, що травма отримана ним в стані алкогольного сп'яніння.

За місцем роботи ОСОБА_3, в порушення п. 5 ст. 36 Закону України № 2240-ІІІ по листку непрацездатності, заповненому з порушенням чинного законодавства, та його продовженню була призначена та виплачена допомога по тимчасовій непрацездатності з коштів Фонду соціального страхування за 29 робочих днів.

Листок непрацездатності № 718543 з 21.09.2010р. по 01.10.2010р., виданий Шевченко Любові Володимирівні (молодша медична сестра Буринської центральної районної лікарні ім. професора Новаченко Н.П.), діагноз: Остеохондроз попереково-крижового відділу хребта, виражений больовий синдром. Удвоєння лівої нирки. Хронічний пієлонефрит в ст. ремісії.

Згідно із записами лікуючого лікаря ОСОБА_12, в медичній карті стаціонарного хворого № 3451 за 29.09.2010р., «Жалоб нет. АД 120/80. Гемодинамические показатели стабильные. Симптом Пастернацкого отрицательный с обеих сторон» Згідно із записами в листку лікарських призначень, основне лікування хворій закінчено 29.09.2010 р.

Отже, згідно до записів в медичній карті стаціонарного хворого, лікуючий лікар не обґрунтувала перебування хворої в стаціонарі з 30.09.2010 р. по 01.10.2010 р. та продовження листка непрацездатності № 718543 на цей період, що є порушенням п. 1.7. Інструкції.

Листок непрацездатності № 718503 з 30.08.2010 р. по 10.09.2010 р. (12 днів), виданий ОСОБА_13 (двірник КП «Житлосервіс «Оболонь». 9). Діагноз: Двобічний гайморит, лікар ОСОБА_5 Відповідно до записів в медичній карті стаціонарного хворого № 3159, медичної карти амбулаторного хворого № 011391, діагноз встановлений лише на підставі скарг, хворій не призначалось та не проводилось рентгенологічне обстеження придаткових пазух носа в 2-х проекціях, передбачене вимогами наказу МОЗ України «Про затвердження нормативів надання медичної допомоги та показників якості медичної допомоги» від 28.12.2002 р. № 507, яке є підставою для встановлення діагнозу, видачі та продовження документа, що засвідчує тимчасову непрацездатність громадян.

Таким чином, видачу листка непрацездатності № 718503 з 30.08.2010 р. по 10.09.2010 р., згідно із записами в первинній медичній документації, лікуючий лікар ОСОБА_5 не обґрунтував, що є порушенням п.п. 5.1.4., 5.1.5. «Положення», п. 1.7. Інструкції.

Листок непрацездатності № 718069 з 09.11.2010р. по 16.11.2010р. (8 днів), виданий ОСОБА_14 (кухар Першотравневої ЗОШ І-ІІІ ступенів). Діагноз: Гострий бронхіт, лікар ЗПСМ Слобідської сільської дільничної лікарні ОСОБА_15 Згідно із записами в медичній карті амбулаторного хворого, при огляді 13.11.2010р. листок непрацездатності № 718069 продовжений з 14.11.2010 р. по 15.11.2010 р., явка призначена на 15.11.2010 р. Однак ОСОБА_14 з'явилась на прийом лише 16.11.2010 р., скарг хвора не висловлювала, при клінічному огляді - без особливостей, тобто працездатна. Проте листок непрацездатності продовжений ще на 16.11.2010 р., що є порушенням п. 1.7. Інструкції, тобто листок непрацездатності № 718069, виданий необґрунтовано.

Бланк листка непрацездатності заповнений без дотримання п. 4.1. Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, а саме: відсутня відмітка в бланку листка непрацездатності про порушення режиму у вигляді нез'явлення на прийом 15.11.2010р.

Зазначені факти підтверджуються довідкою про результати перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам в Буринській центральній районній лікарні від 12-15.04.2011р.

Складена за результатами проведеної перевірки довідка була підписана заступником головного лікаря з медичної частини ОСОБА_9, головою ЛКК ОСОБА_16 без зауважень.

У відповідності з ст. 1 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” від 18.01.2001р. № 2240-III загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.

Частиною 1 ст. 9 Закону № 2240-III встановлено, що Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.

За змістом ч. 1 ст. 34 Закону № 2240-III, за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, надаються, зокрема, такий вид матеріального забезпечення та соціальних послуг, як допомога по тимчасовій непрацездатності.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 35 Закону № 2240-III, допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї такого страхового випадку як тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.

Частиною 1 ст. 51 Закону № 2240-III встановлено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я за погодженням з Фондом.

Відповідно до вищевказаної правової норми наказом Міністерства охорони здоровя України від 13.11.2001р. № 455, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04.12.2001р. за № 1005/6196, затверджено Інструкцію про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян (надалі Інструкція), яка визначає порядок і умови видачі, продовження та обліку документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, здійснення контролю за правильністю їх видачі.

Згідно ч. 1 ст. 69 Основ законодавства України про охорону здоровя, експертиза тимчасової непрацездатності громадян здійснюється у закладах охорони здоров'я лікарем або комісією лікарів, які встановлюють факт необхідності надання відпустки у зв'язку з хворобою, каліцтвом, вагітністю та пологами, для догляду за хворим членом сім'ї, у період карантину, для протезування, санаторно курортного лікування, визначають необхідність і строки тимчасового переведення працівника у зв'язку з хворобою на іншу роботу у встановленому порядку, а також приймають рішення про направлення на медико соціальну експертну комісію для визначення наявності та ступеня тривалої або стійкої втрати працездатності.

Єдиний порядок організації та проведення експертизи тимчасової непрацездатності (далі ЕТН) встановлений Положенням про експертизу тимчасової непрацездатності, затвердженим наказом Міністерства охорони здоровя України від 09.04.2008р. № 189, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04.07.2008р. за № 589/15280 (надалі Положення).

Підпунктами 2.1, 2.2 п. 2 цього наказу зобовязано керівників органів та закладів охорони здоров'я незалежно від форм власності при визначенні тимчасової непрацездатності застосовувати Положення про експертизу тимчасової непрацездатності та забезпечити неухильне його виконання.

Згідно п. 5.1 Положення, лікуючий лікар, зокрема,:

- видає документ, що засвідчує тимчасову непрацездатність громадян, при відвідуванні хворих удома особам, що визнані непрацездатними. При виході на дільницю лікар повинен мати при собі необхідну кількість бланків листка непрацездатності;

- видає разом із завідувачем відділення документи, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, на період лікування в стаціонарі;

- відображає в медичних картах амбулаторного (стаціонарного) хворого скарги, анамнез, у т.ч. страховий (за останні 12 місяців), дані об'єктивного огляду, додаткових методів обстеження та інше, які є підставою для визначення діагнозу та видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, перелік необхідних лікувальних та оздоровчих заходів, консультацій відповідно до стандартів медичних технологій лікувально-діагностичного процесу та протоколів надання медичної допомоги за спеціальностями, рекомендований режим; номер документа, що засвідчує тимчасову непрацездатність, термін, з якого до якого він виданий, дату наступної явки хворого на прийом, направлення на ЛКК;

- при чергових оглядах хворого в медичній карті амбулаторного (стаціонарного) хворого відображає динаміку захворювання, обґрунтовує корекцію лікування та призначення додаткових обстежень з урахуванням стандартів медичних технологій лікувально-діагностичного процесу та протоколів надання медичної допомоги за спеціальностями, визначає термін тимчасової непрацездатності та його продовження із зазначенням номера документа, що засвідчує тимчасову непрацездатність, дати, з якої до якої він продовжується, та дати наступного огляду. При відновленні працездатності вносить дані клінічного огляду пацієнта, що є підставою для закриття документа, що засвідчує тимчасову непрацездатність, із зазначенням його номера та дати, з якої пацієнт має стати до роботи.

У разі виписки хворого зі стаціонару при відновленні працездатності у виписці з медичної карти стаціонарного хворого (ф. 027/о) обов'язково зазначає дату висновку ЛКК (за наявності), лікувальні та трудові рекомендації, дату закриття листка непрацездатності, дату, з якої необхідно стати до роботи, номери документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян. Якщо хворий продовжує хворіти, у виписці зазначає дату явки на прийом до лікаря поліклініки, обґрунтовує продовження листка непрацездатності та направлення на амбулаторне лікування після виписки хворого зі стаціонару.

У відповідності з п. п. 8.1 8.3, 8.5 Інструкції, за порушення порядку видачі та заповнення документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, лікарі несуть відповідальність згідно з законодавством України.

У разі виявлення порушень правил видачі, зберігання, обліку документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, незадовільного стану експертизи тимчасової непрацездатності лікувально профілактичний заклад може бути позбавлений права видавати документи, що засвідчують тимчасову непрацездатність, у встановленому порядку.

Статтею 36 Закону встановлено підстави для відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності. Допомога по тимчасовій непрацездатності не надається, зокрема, у разі тимчасової непрацездатності у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або дій, пов'язаних з таким сп'янінням; по необґрунтовано виданим та продовженим листкам непрацездатності страхувальниками.

За рахунок коштів Фонду соціального страхування застрахованим особам була надана допомога по тимчасовій непрацездатності в сумі 5616 грн. 41 коп., а саме:

-по листку непрацездатності № 719443 за 5 днів в сумі 549 грн. 65 коп.;

-по листку непрацездатності № 223509 за 1 день в сумі 70 грн.

-по листку непрацездатності № 719489 за 24 дні в сумі 2628 грн. 43 коп.

-по листкам непрацездатності № 718281, № 228480, № 223692 за 29 днів в сумі 1398 грн. 88 коп.

-по листку непрацездатності № 718543 за 2 дні в сумі 85 грн. 60 коп.

-по листку непрацездатності № 718503 за 6 днів в сумі 832 грн. 98 коп.

-по листку непрацездатності № 718069 за 2 дні в сумі 91 грн. 42 коп.

Матеріали справи свідчать, що за вказаними листками непрацездатності страхувальниками за рахунок коштів Фонду соціального страхування, застрахованим особам була надана допомога по тимчасовій непрацездатності в сумі 5 616 грн. 41 коп.

Згідно заяви позивача про уточнення позовних вимог, відповідач частково сплатив суму завданої шкоди в розмірі 1589 грн. 10 коп., отже, на час розгляду справи відповідач має відшкодувати позивачу завдані збитки в розмірі 4027 грн. 31 коп.

Відповідач позов визнає частково в сумі 2628 грн. 43 коп., а позовні вимоги щодо стягнення з відповідача 1398 грн. 88 коп. за лікарняним листом № 718281 просить суд визнати необґрунтованими, оскільки факт того, що ОСОБА_3 отримана травма в стані алкогольного спяніння не підтверджений, тому лікар ОСОБА_4 не зробив запис про це в листок непрацездатності.

Дані твердження відповідача не відповідають дійсності і не можуть бути прийняті судом до уваги, оскільки в порушення наказу МОЗ України «Про затвердження клінічних протоколів надання медичної допомоги за спеціальністю «Нейрохірургія» при черепно мозкових травмах» від 25.04.2006 року № 245 хворому не призначався аналіз на алкоголь. 10.06.2010 року ОСОБА_3 лікарем психіатром встановлений діагноз: Розлади психіки та поведінки внаслідок вживання алкоголю на фоні ЗЧМТ. В порушення п.4.2. Інструкції не зроблено лікарем відповідної відмітки про те, що травма отримана ним в стані алкогольного спяніння. По листку непрацездатності № 718281, заповненому з порушенням чинного законодавства та його продовженню була призначена та виплачена допомога по тимчасовій непрацездатності з коштів Фонду соціального страхування за 29 робочих днів. А відповідно до п. 5 ст. 36 Закону № 2240-ІІІ підстави для виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності з коштів фонду були відсутні.

Відповідно до положень частин першої та другої статті 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Статтею 1172 цього Кодексу встановлено, що юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.

Способи відшкодування шкоди, завданої майну потерпілого, передбачені статтею 1192 Цивільного кодексу України, згідно якої з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов'язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (передати річ того ж роду і такої ж якості, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі. Розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.

Згідно пункту 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 27 березня 1992 року №6 «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди» шкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв'язок та є вина зазначеної особи, а коли це було наслідком дії джерела підвищеної небезпеки, незалежно від наявності вини. Пунктом 5 Постанови передбачено, що крім загальних підстав, відповідальність юридичної особи настає лише у випадках, коли особа, з вини якої заподіяно шкоду перебуває з даною організацією в трудових відносинах, і шкоду заподіяно нею у зв'язку з виконанням трудових (службових) обов'язків, незалежно від того, постійним, сезонним, тимчасовим за трудовим договором чи на інших умовах вона була працівником цієї організації.

Факт порушення лікарями Буринської центральної районної лікарні порядку оформлення листків непрацездатності підтверджується матеріалами справи.

Таким чином, в результаті неправомірних дій лікарів Буринської центральної районної лікарні під час виконання ними трудових обов'язків, які полягають в необґрунтованій видачі та продовженні листків непрацездатності застрахованим особам, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності завдано шкоду в розмірі виплаченої допомоги по тимчасовій непрацездатності.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є правомірними, обґрунтованими і підлягають задоволенню, шляхом стягнення з відповідача на користь позивача 4027 грн. 31 коп. шкоди.

Згідно Закону України «Про судовий збір», ст. 49 Господарського процесуального кодексу України з відповідача підлягає стягненню в доход державного бюджету м.Суми 1411 грн. 50 коп. судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з Буринської центральної районної лікарні (41700, Сумська область, м.Буринь, вул. Кутузова, 15; код 02007495) на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (40022, м.Суми, пл. Троїцька, 5; код 22596312) 4027 грн. 31 коп. шкоди.

3. Стягнути з Буринської центральної районної лікарні (41700, Сумська область, м.Буринь, вул. Кутузова, 15; код 02007495) на користь державного бюджету м.Суми (р/р 31213206700002, ОКПО 23636315, банк одержувача ГУДКУ у Сумській області, МФО 837013) 1411 грн. 50 коп. судового збору.

4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

СУДДЯ О.В. КОВАЛЕНКО

У судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення підписано 18.01.2012 року.