Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
30 листопада 2011 року 16:30 № 2а-13148/11/2670
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі: головуючого судді Патратій О.В. за участю секретаря судового засідання Сервачинської І.М. та представників сторін:
від позивача: Алексєєва І.С.
від відповідача: Нацюк В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Снабзбут»
до Державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва
провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0464701500/0 від 03 березня 2011 року, - ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
16 вересня 2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Снабзбуд»(даліпозивач) звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва (далі відповідач) про скасування податкового повідомлення-рішення № 0464701500/0 від 03.03.2011 р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що у встановлені законом строки ним було подано податкову декларацію по податку на прибуток за 2010 рік. Однак, після закінчення граничного строку на подання податкової декларації службові особи відповідача в усному порядку повідомили позивача про відмову у прийнятті податкової декларації у звязку з недотриманням п. 48.3 ст. 48 Податкового кодексу України. Відповідач в порушення вимог пункту 49.11.1 статті 49 Податкового кодексу України не надіслав позивачу письмового повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації протягом пяти робочих днів з дня її отримання, що позбавило позивача можливості надати органу державної податкової служби податкову декларацію з урахуванням відповідних зауважень.
Також позивач вказував на те, що податковим органом було безпідставно застосовано штрафні санкції у розмірі 170,00 грн., оскільки згідно приписів пункту 7 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Снабзбут»заперечував та просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що податкову звітність по податку на прибуток за 2010 рік було подано із порушенням норм пп. 48.5.1 п. 48.5 ст. 48 Податкового Кодексу України, а саме: податкова декларація містила неповне найменування платника податку та не була підписана керівником ТОВ «Снабзбут»та особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку. У звязку із виявленими порушеннями позивачу було направлено повідомлення про невизнання податкової декларації як податкової звітності, після чого ТОВ «Снабзбут»було подано декларацію у належній формі.
Враховуючи те, що належним чином оформлена податкова декларація була подана позивачем з порушенням терміну подання податкової звітності з податку на прибуток, до нього відповідно до п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України були застосовані штрафні санкції в розмірі 170,00 грн. згідно податкового повідомлення-рішення за № 0464701500/0 від 03.03.2011 року.
З огляду на вищевикладене, представник відповідача вважає позовні вимоги необґрунтованими та просив суд відмовити у їх задоволенні в повному обсязі.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 30 листопада 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Снабзбут»(код ЄДРПОУ 36100096) зареєстроване як юридична особа 18.08.208 року Деснянською районною у м. Києві державною адміністрацією та перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції у Деснянському районі м. Києва.
Як вбачається з матеріалів справи, 28.01.2011 року ТОВ «Снабзбут»на адресу Державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва була направлена податкова декларація з податку на прибуток підприємств за 2010 рік з додатком К1/1 до рядків 01.2, 01.5, 04.2, 04.10, 04.12 та 07 декларації та додатком Р1 до рядка 04.6 декларації, яка була зареєстрована за вхідним номером № 198700 від 02.02.2011 року.
Листом від 08.02.2011 року № 755/10/28-329 Державна податкова інспекція у Деснянському районі м. Києва відмовила у прийнятті податкової декларації, зазначивши в якості причини порушення позивачем п. 48.3 та пп. 48.5.1 п. 48.5 ст. 48 розділу ІІ Податкового кодексу України, яке полягало в тому, що декларацію з податку на прибуток та додатки до неї не підписано директором та особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку, а також у декларації зазначено неповне найменування юридичної особи.
15 лютого 2011 року позивачем повторно була подана податкова декларація з податку на прибуток за 2010 рік, з врахування усіх зауважень податкового органу зазначених в листі від 08.02.2011 року.
02 березня 2011 року ДПІ у Деснянському районі м. Києва було проведено камеральну перевірку своєчасності подання ТОВ «Снабзбут»податкової звітності з податку на прибуток за 2010 рік, за результатами якої було складено Акт № 1493 від 02.03.2011 року (далі - Акт, Акт перевірки). Вказаним Актом встановлено порушення позивачем пп. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, яке полягало в порушенні граничного строку подання податкової декларації по податку на прибуток за 2010 рік (граничний строк подання якої 09.02.2011 року, дата фактичного подання 15.02.2011 року).
03 березня 2011 року Державною податковою інспекцією на підставі вказаного Акту перевірки було прийняте податкове повідомлення-рішення за номером № 0464701500/0, яким застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції у розмірі 170,00 грн.
Суд погоджується з висновком податкового органу про порушення позивачем вимог податкового законодавства в частині порушення строків подання податкової звітності, однак вважає, що розмір штрафних санкцій було визначено відповідачем невірно, виходячи з наступного.
01.01.2011 року набрав чинності Податковий Кодекс України № 2755-111, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, тому судом при вирішенні спору застосовуються норми Податкового кодексу України.
Відповідно до пп. 16.1.2, пп. 16.1.3. п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно визначення, наведеного в п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно ст. 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.
Згідно п. 49.1 ст. 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, за кожний звітний період щодо кожного окремого податку, незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді (п. 49.2 ст. 49).
Пунктом 152.9 встановлено податковий період для податку на прибуток, відповідно до якого використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік.
Підпунктом 49.18.2. ст. 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює, зокрема, календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Таким чином, податкова декларація по податку на прибуток за 2010 рік повинна була подана позивачем до 09 лютого 2011 року включно.
Відповідно до п. 49.3 ст. 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається до органу державної податкової служби за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: а) особисто платником податків; б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного звязку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Згідно ч.ч. 48.1-48.3 ст. 48 Податкового кодексу України форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору. Обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.
Податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
Згідно підпункту 48.5.1. пункту 48.5. ст. 48 Податкового кодексу України податкова декларація повинна бути підписана керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до органу державної податкової служби. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником та особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку.
Достатнім підтвердженням справжності документа податкової звітності є наявність оригіналу підпису уповноваженої особи на документі у паперовій формі або наявність в електронному документі електронного цифрового підпису платника податку.
З матеріалів справи вбачається, що згідно з ст. 1.10 Статуту позивача повним найменуванням позивача є: «Товариство з обмеженою відповідальністю «Снабзбут»(а.с. 32). Згідно з цією ж статтею Статуту передбачено скорочене найменування позивача - ТОВ «Снабзбут». Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи позивача та витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців № 11256685 від 28.09.2011р. щодо позивача вказано тільки повне найменування позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Снабзбут».
Із декларації позивача з податку на прибуток підприємства за 2010 рік, яка була первинно подана 02.02.2011 року, вбачається, що в рядку №3 (повна назва платника податку) зазначено: ТОВ «Снабзбут», тобто вказано скорочене, а не повне найменування позивача, що також не заперечується позивачем.
Крім того, судом встановлено відсутність у поданій декларації з податку на прибуток підприємства відомостей та підпису директора та особи уповноваженої на ведення бухгалтерського обліку у графі «Керівник підприємства»та «Головний бухгалтер», що підтверджується матеріалами справи (а.с. 79-82).
Відповідно до п. 49.8. ст. 49 Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобовязана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обовязкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Як зазначено в п. 49.9. ст. 49 Податкового кодексу України за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобовязана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання органом державної податкової служби.
Згідно п.п. 49.11. ст. 49 Податкового кодексу України у разі подання платником податків до органу державної податкової служби податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий орган державної податкової служби зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови: 49.11.1. у разі отримання такої декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання.
На підставі аналізу вищезазначених норм законодавства, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно було прийнято рішення про невизнання декларації з податку на прибуток Товариства з обмеженою відповідальністю «Снабзбут» за 2010 рік податковою звітністю, оскільки в поданій декларації була відсутня повна назва підприємства, а також відсутній підпис керівника даного підприємства та особи, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку.
За таких обставин, суд вважає, що податковий орган дійшов до правомірного висновку про те, що спірна податкова декларація, складені з порушенням норм ст.48 Податкового кодексу України.
У п.48.7 ст.48 Податкового кодексу України встановлено, що податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією.
Посилання представника позивача на те, що податковим органом всупереч п.п. 49.11. ст. 49 Податкового кодексу України не було направлене на адресу ТОВ «Снабзбут»письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації не може бути прийнято судом до уваги.
Як зазначено в службовій записці начальника відділу ведення та захисту податкової звітності управління інформатизації процесів оподаткування ДПІ у Деснянському районі м. Києва повідомлення (лист) про відмову у прийнятті його податкової декларації було направлено через загальний відділ за вихідним номером 755/10/28-329 від 08.02.2011 р. Вказаний лист до податкового органу не повертався.
Крім того, свідченням отримання відповідачем вказаного повідомлення (а.с.101) є поданням відповідачем до ДПІ у Деснянському районі м. Києва нової декларації, в якій позивачем було виправлено всі недоліки, вказані у повідомленні від 08.02.2011р. (а.с. 96-97).
Суд зауважує, що доводи позивача про порушення податковим органом порядку надсилання повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації не спростовують факт порушення позивачем порядку оформлення податкової декларації, а також порушення позивачем строку подання належним чином оформленої податкової декларації.
Враховуючи те, що податкова декларація з податку на прибуток за 2010 рік ТОВ «Снабзбут», оформлена з дотриманням норм Податкового кодексу України, була подана до податкового органу з порушенням встановлено цим Кодексом граничного строку її подання (15.02.2011 року замість 09.02.2011 року), податковий орган вірно дійшов висновку про порушення позивачем п.49.18 ст. 49 Податкового кодексу України.
В той же час, при прийнятті оскаржуваного податкового повідомленнярішення відповідачем не було взято до уваги положення підрозділу 10 «Інші перехідні положення»розділу XX «Перехідні положення»Податкового кодексу України, пунктом 7 якого встановлено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
Як вбачається зі змісту оскаржуваного рішення, податковий орган при визначенні розміру штрафної санкції, яка підлягає застосуванню до позивача за вказане вище порушення, виходив із приписів п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України, відповідно до яких, неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобовязаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне.
Поряд з цим, пунктом 7 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX «Перехідні положення»Податкового кодексу України визначено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
З вказаної вище норми вбачається, що її метою є створення більш сприятливих умов для поступової адаптації, пристосування платників податків до основних положень оновленого податкового законодавства та формування практичних навичок здійснення підприємницької діяльності з урахуванням зміни умов оподаткування, що повязане з прийняттям Податкового кодексу України. Разом з цим, вказаною статтею чітко визначено, що за період з 1 січня по 30 червня 2011 року штрафні санкції за порушення платниками податків податкового законодавства не можуть перевищувати одну гривню за кожне таке порушення, а відтак даною нормою встановлений сприятливий (адаптаційний) режим відповідальності платника податків у чітко визначений період.
Аналізуючи зміст вказаної статті слід також зазначити, що відповідно до п. 3.1. Податкового кодексу України, податкове законодавство України складається з Конституції України; цього Кодексу; Митного кодексу України та інших законів з питань митної справи у частині регулювання правовідносин, що виникають у зв'язку з оподаткуванням ввізним або вивізним митом операцій з переміщення товарів через митний кордон України; чинних міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування; нормативно-правових актів, прийнятих на підставі та на виконання цього Кодексу та законів з питань митної справи; рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань місцевих податків та зборів, прийнятих за правилами, встановленими цим Кодексом.
Відтак, під терміном «податкове законодавство» слід розуміти сукупність норм, що регулюють суспільні відносини у сфері справляння податків та обов'язкових платежів до бюджетів та державних цільових фондів, встановлюючи при цьому права, обов'язки та відповідальність сторін, зокрема, як і в даному випадку, відповідальність за неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки/збори, податкових декларацій.
Положення цього Кодексу, зокрема, щодо строків подання декларацій (розрахунків) є складовою частиною податкового законодавства , як і положення щодо відповідальності за порушення строків подання декларацій (розрахунків), а відтак порушення строків подачі декларацій є порушенням податкового законодавства, відповідальність за що встановлена ПК України з урахуванням положень пунктом 7 підрозділу 10 «Інші перехідні положення»розділу XX «Перехідні положення»Податкового кодексу України, тобто шляхом застосування у вищенаведений період санкцій у розмірі 1 гривня.
Судом встановлено, що ТОВ «Снабзбут»було допущено порушення податкового законодавства 10.02.2011 р. (наступний день після настання граничного строку подання податкової звітності).
За таких обставин, враховуючи те, що факт вчинення позивачем порушення відбулось у період з 1 січня по 30 червня 2011 року, штрафні санкції до порушника повинні нараховуватись у розмірі не більше однієї гривні.
Стосовно посилання відповідача на лист Державної податкової служби України «Про застосування штрафних санкцій»№ 2963/7/10-1017/302 від 03.02.2011 року, слід зазначити, що зазначений лист не мав силу нормативно-правового акту, а тому податковий орган при визначенні розміру штрафних санкцій мав керуватися Податковим кодексом України, і, крім того, вказаний лист взагалі втратив чинність, так як був відкликаний листом ДПА України №8199/7/10-1017/1114 від 23.03.2011 року. Аналогічним чином це стосується листа Державної податкової служби України «Щодо порядку застосування штрафних (фінансових) санкції»№ 4091/7/23-4017/131 від 14.02.2011 року, який наряду з іншими, Міністерством юстиції України у листі «Щодо проведення правової експертизи листів ДПАУ та Держмитслужби»№3915-0-4-11/101 від 28.04.2011 року запропоновано відкликати і скасувати.
Таким чином, беручи до уваги вищенаведене, суд приходить до висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0464701500/0 від 03 березня 2011 року, а саме в частині визначення розміру штрафних санкцій у розмірі 169,00 грн., прийнято з порушення норм законодавства, оскільки максимальний розмір штрафу повинен становити не більше однієї гривні в силу положень пункту 7 підрозділу 10 «Інші перехідні положення»розділу XX «Перехідні положення»Податкового кодексу України.
Відтак, спірне податкове повідомлення рішення підлягає скасуванню в частині застосування штрафної санкції у розмірі 169,00 гривень (170,00 грн. 1 грн.).
Враховуючи вищезазначене, повно, всебічно дослідивши докази по справі, обєктивно оцінивши їх, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
На розподілі судових витрат на користь позивача, останній не наполягав.
Керуючись вимогами ст.ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції Деснянському районі м. Києва № 0464701500/0 від 03 березня 2011 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 169,00 гривень.
3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Патратій О.В.
Повний текст постанови складено та підписано: 08 грудня 2011 року.