Постанова № 20863013, 05.01.2012, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.01.2012
Номер справи
16976/11/2070
Номер документу
20863013
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія< >

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

"05" січня 2012 р. Справа № 2а-16976/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді - Бадюкова Ю.В.,

за участю секретаря судового засідання Козар Т.А.,

представника позивача - Чеховської Г.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харків адміністративну справу № 2a- 16976/11/2070 за позовом Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення витрат з допомоги по безробіттю,-

В С Т А Н О В И В:

Фонд загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості (далі по тексту позивач, Харківський МЦЗ, центр зайнятості) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом про стягнення з ОСОБА_2 (далі по тексту відповідач, ОСОБА_2.) 661, 02 грн., з урахуванням уточнених позовних вимог, витрат служби зайнятості з допомоги по безробіттю.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що 02.07.2010 р. до Харківського МЦЗ за сприянням у працевлаштуванні звернуся ОСОБА_2 і в цей же день був зареєстрований як шукаючий роботу. 09.07.2010 р. йому був наданий статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю на підставі Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»з урахуванням страхового стажу з 09.07.2010 р. по 03.07.2011 р.

Як стверджує позивач, на підставі акту розслідування страхового випадку від 10.11.2011 р. № 312 встановлено, що відповідач з 15.03.2011 року отримує пенсію за списком №2. Про вказані обставини центр зайнятості відповідач не повідомляв. За період з 15 березня 2011 року по 22 вересня 2011 року ОСОБА_2 позивачем була виплачена допомога по безробіттю на суму 661 грн. 02 коп.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги про стягнення 661 грн. 02 коп. витрат підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позові.

Відповідач в судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 30). Про причину неявки, всупереч ч. 2 ст. 40 КАС України, суд не повідомив, заперечень стосовно позовних вимог не надсилав, заяви про відкладення розгляду справи або про розгляд справи без його участі до суду не надходило.

Згідно ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши надані документи і матеріали, заслухавши представника позивача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини на яких грунтується вимога, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

02 липня 2010 року до Харківського МЦЗ за сприянням у працевлаштуванні звернувся і в той же день був зареєстрований як шукаючий роботу ОСОБА_2, мешканець АДРЕСА_1, що підтверджується копією персональної картки НОМЕР_2 від 02.07.2010 р. (а.с. 5).

09. 07. 2010 року за поданою письмовою заявою (а.с. 7) йому був наданий статус безробітного з одночасним призначенням виплати допомоги по безробіттю на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», що підтверджується копією витягу із наказів про прийняті рішення по особі: ОСОБА_2 (а.с. 6).

За період знаходження ОСОБА_2 на обліку як безробітного йому була виплачувалася допомога по безробіттю, що підтверджується копією додатку до персональної картки про прийняті рішення щодо нарахувань та платежі (а.с. 14-15), копією інформації про нараховане матеріальне забезпечення (а.с. 11), копіями наказів № 1089 від 10.11.2011 р. «Про повернення коштів, виплачених як матеріальне забезпечення на випадок безробіття ОСОБА_2.»та № 1151 від 23.11.2011 р. «Про внесення змін до наказу № 1089 від 10.11.2011 р. «Про повернення коштів, виплачених як матеріальне забезпечення на випадок безробіття ОСОБА_2.»(а.с. 12, 13).

18.10.2011 р. Харківським МЦЗ було складено акт № 312 розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»(а.с. 8), відповідно до якого встановлено, що в результаті проведення розслідування страхового випадку згідно з інформацією, яка надійшла від управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова ОСОБА_2 отримував пенсію за списком № 2 з 15.03.2011 р., що підтверджується копію листа УПФУ в Московському районі від 28.10.2011 р. № 25345-02/2/30 (а.с. 10).

Про оформлення пенсії в УПФУ Московського району м. Харкова за списком № 2 її призначення та отримання відповідач центр зайнятості, всупереч чинного законодавства України, не повідомив. Документів, що свідчать про призначення йому пенсії на пільгових умовах, центру зайнятості не надав, що дає суду зробити висновок про те, що відповідач вчинив такі незаконні дії умисно, з метою додаткового отримання матеріальної вигоди за рахунок держави.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до ч. 1 статті 6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000, № 1533-III, зі змінами та доповненнями, (далі по тексту Закон № 1533) право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги мають, зокрема, застраховані особи.

Стаття 7 Закону № 1533 визначає, що видами забезпечення за цим Законом є, зокрема, допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності.

Відповідно до ст. 18 Закону УРСР "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 р. № 803-XII, зі змінами та доповненнями, (далі по тексту Закон № 803) для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення. До складу державної служби зайнятості входять також навчальні заклади професійної підготовки незайнятого населення, інформаційно-обчислювальні центри, територіальні та спеціалізовані бюро зайнятості, центри реабілітації населення, підприємства, установи і організації, підпорядковані службі зайнятості. Послуги, пов'язані із забезпеченням зайнятості населення, надаються державною службою безплатно. Діяльність державної служби зайнятості фінансується за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, передбачених на ці цілі.

Відповідно до ст. 19 Закону № 803 державна служба зайнятості має право розпоряджатись в установленому законодавством порядку коштами Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, подавати громадянам допомогу по безробіттю, організує професійну підготовку і перепідготовку громадян.

Згідно п. 5 ч. 2 ст. 12 Закону № 1533 виконавча дирекція Фонду та її робочі органи, зокрема, контролюють правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду. Розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та Державної податкової адміністрації України, а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.

Абзацом 2 ч. 1 ст. 20 Закону № 1533 передбачено що виконавча дирекція Фонду та її робочі органи з метою реалізації завдань, покладених на них відповідно до цього Закону, взаємодіють з органами державної податкової служби, праці та соціального захисту населення, іншими органами виконавчої влади, Державною прикордонною службою України шляхом обміну відповідною інформацією про отримані особами, зареєстрованими в установленому порядку як безробітні, доходи від здійснення підприємницької діяльності, роботи за кордоном, виконання роботи за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими угодами (договорами), ведення особистого селянського господарства, проведення інших заходів по виконанню цього Закону.

Пунктом 3 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року № 60/62 та постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 р. N 7-1 (далі по тексту Порядок) перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття у разі, коли, зокрема, під час перебування особи на обліку як безробітної до центру зайнятості надійшла інформація від державних органів, підприємств, установ, організацій чи громадян про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг безробітній особі, яка відрізняється від поданих нею відомостей, або така інформація розміщена в засобах масової інформації.

Згідно п. 4 Порядку для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Пунктами 6 та 8 Порядку визначено, що у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. У разі відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.

Згідно п. 7 ч. 1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 р. № 1533-III та абз. 7 п. п. 1 п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 року № 219 виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі призначення чи отримання права на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, пенсії за вислугу років або досягнення особою встановленого законом пенсійного віку.

Частинами 2 та 3 ст. 36 Закону № 1533 визначено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні (стаття 86 КАС України).

За наведених обставин, суд дійшов до висновку, що вимоги стосовно стягнення з ОСОБА_2 витрат на виплату матеріального забезпечення у вигляді допомоги по безробіттю внаслідок умисного невиконання ним своїх обов'язків та зловживання ними є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи, не спростовані відповідачем, а відтак підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення витрат з допомоги по безробіттю задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 137А, р/р37177300802007 ГУ ДКУ у Харківській області, МФО 851011, код 36224721) 661.02 грн. (шістсот шістдесят одну гривню дві копійки) витрат з допомоги по безробіттю.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис)< >Бадюков Ю.В.

З оригіналом згідно. Оригінал постанови знаходиться в матеріалах справи. Постанова не набрала законної сили.< >

Суддя< >Ю.В.Бадюков< >