Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а/1770/5444/2011
06 січня 2012 року 11год. 45хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Борискіна С.А. за участю секретаря судового засідання Чередняка В.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
прокурор: <Текст >
позивача: представник не з'явився,
відповідача: представник не з'явився, третьої особи позивача: представник <Текст >третьої особи відповідача: представник <Текст >
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Дубенського міськрайонного центру зайнятості <Список ><Позивач в особі >третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача <3-тя особа >
доОСОБА_1 третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача <3-тя особа >
про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ :
Дубенський міськрайонний центр зайнятості звернувся до суду з позовом про стягнення з гр.ОСОБА_1 безпідставно отриманої нею допомоги по безробіттю в сумі 2637,18 гривень.
В судове засідання представник позивача не зявився. Подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Крім того позивач подав до суду заяву про зменшення позовних вимог на суму 2237,18 грн., у звязку з поверненням відповідачем частини заборгованості, просить суд задовольнити позовні вимоги.
Відповідач заперечень на адміністративний позов не подав, в судове засідання не з'явився повторно, про час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, що підтверджується повідомленнями органу поштового зв'язку. Судом не визнавалася обовязковою участь відповідача в судовому засіданні, а відтак, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача.
Крім того, враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 КАС України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не забезпечується.
Розглянувши доводи, викладені в позовній заяві, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю.
Відповідно до п.1 ст.1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" №1533-III від 02.03.2000 року, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Позивач, згідно з ч.2 ст.12 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" №1533-III від 02.03.2000 року, є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, і на нього, згідно з пунктами 4-5 вказаної частини, покладено, зокрема, функцію з виплати забезпечення, надання передбачених даним Законом соціальних послуг та з контролю щодо обґрунтованості виплати матеріального забезпечення.
Судом встановлено, що 16.02.2010 року гр. ОСОБА_1 зареєструвалася в Дубенському міськрайонному центрі зайнятості, як особа, що звернулась до центру в пошуках роботи. 16.02.2010 року відповідач подала позивачу заяву, в якій зазначила, що трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує та суб'єктом підприємницької діяльності не зареєстрована, просила надати їй статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. Відповідно до вказаної заяви, 23.02.2010 року відповідачу було надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю.
У відповідності до Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 13.02.2009 №60\62, центром зайнятості було проведено взаємозвірку з Пенсійним Фондом України, в результаті якої було встановлено, що під час перебування на обліку у ЦЗ і отримування допомоги по безробіттю ОСОБА_1 була призначена пенсія по втраті годувальника з 27.10.2010 року. Дубенським МРЦЗ було зроблено запит в УПФУ в Дубенському районі з метою підтвердження даної інформації. У відповідь до центру зайнятості надіслали лист від 07.11.2011 року №7758\04, що підтверджує факт перебування на обліку у ЦЗ і отримання допомоги по безробіттю та одночасного отримання пенсії по втраті годувальника, що суперечить вимогам ст.. 2 ЗУ «Про зайнятість населення», оскільки пенсія по втраті годувальника призначається працездатним членам сімї померлого годувальника, які були на його утриманні. За результатами взаємозвірки було складено Акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення від 14.11.2011 року №22, з яким відповідача було ознайомлено 15.11.2011 року. В цей же день директором МРЦЗ було прийнято рішення стягнути незаконно отримані кошти і видано Наказ від 15.11.2011 №91 про стягнення ДБ з ОСОБА_1, який разом з листом про відшкодування коштів було відправлено відповідачу 16.11.2011 року з пропозицією протягом 15 днів повернути незаконно отримані кошти у сумі 2637,18 грн.
Відповідно до а. 1 п. 6.14 Порядку, якщо під час одержання ДБ безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, з безробітного стягується сума виплаченої ДБ з моменту виникнення цих обставин.
Оскільки пенсія по втраті годувальника ОСОБА_1 була призначена з 27.10.2010 року, тому допомога по безробіттю підлягає поверненню за період одночасного отримання пенсії та допомоги, з 27.10.2010 року по 17.02.2011 року у сумі 2637,18 грн.
Станом на дату прийняття рішення у справі відповідач добровільно повернула безпідставно отриману нею допомогу по безробіттю у розмірі 400 грн., а тому сума її заборгованості становить 2237,18 грн.
Наведені обставини стверджені дослідженими у судовому засіданні доказами: копією персональної картки особи, яка звернулася до ЦЗ (а.с.4), Листом про відшкодування коштів від 15.11.2011 року №06-1480, (а.с.7), довідкою про доходи (а.с.5), копією наказу №91 (а.с.8), актом від 14.11.2011 року (а.с.9), відповіддю на запит від 07.11.2011 року №7758\04 (а.с.10).
Суд приходить до переконання, що ОСОБА_1 в період перебування на обліку в Дубенському міськрайонному центрі зайнятості як безробітна та в період отримання матеріального забезпечення отримувала пенсію у звязку із втратою годувальника, тобто після того як відповідач перебував на обліку в Дубенському міськрайонному центрі зайнятості як безробітна та отримала матеріальне забезпечення.
В той же час, на момент подання заяви про надання статусу безробітного та виплати допомоги по безробіттю, ОСОБА_1 вказувала, що трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує та суб'єктом підприємницької діяльності не зареєстрована, просила надати їй статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю
В розумінні ч.1 ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" №803-XII від 01.03.1991 року, безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Згідно з п.3 ст.1 Закону України "Про зайнятість населення" №803-XII від 01.03.1991 року, громадяни, що проживають на території України на законних підставах, працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном, у фізичних осіб; самостійно забезпечуючі себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, членів кооперативів, фермерів та членів їх сімей, що беруть участь у виробництві; обрані, призначені або затверджені на оплачувану посаду в органах державної влади, управління та громадських об'єднаннях; які проходять службу в Збройних Силах України, Службі безпеки України, Державній прикордонній службі України, військах внутрішньої та конвойної охорони і Цивільної оборони України, органах внутрішніх справ України, інших військових формуваннях, створених відповідно до законодавства України, альтернативну (невійськову) службу; які проходять професійну підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації з відривом від виробництва; навчаються в денних загальноосвітніх школах і вищих навчальних закладах належать в Україні до зайнятого населення.
Відповідно до п.20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №219 від 14.02.2007 року, громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку з дня працевлаштування (самостійного або за направленням центру зайнятості), в тому числі на сезонні роботи державної реєстрації фізичної особи - підприємця, укладення договору цивільно-правового характеру, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг тощо.
Відповідно до п.5.5. Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №307 від 20.11.2000 року, виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).
Відповідно до п. 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №307 від 20.11.2000 року, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Згідно із ч.2 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" №1533-III від 02.03.2000 року, застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до абзацу 1 ч.3 ст. 36 вказаного Закону, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг стягується з безробітного внаслідок умисного невиконання ним своїх обов'язків та зловживання ними з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їхнього забезпечення та надання соціальних послуг.
Оскільки судом встановлено, а матеріалами справи доведено, що в період з з 27.10.2010 року відповідач отримувала допомогу у звязку із втратою годувальника, тобто обставини, що виключали можливість призначення їй виплати допомоги по безробіттю та на момент виплати матеріальної допомоги по безробіттю, в добровільному порядку відповідач повернула безпідставно виплачену їй допомогу по безробіттю лише частково у сумі 400 грн., тому підлягає стягненню на користь позивача виплаченої відповідачу допомоги по безробіттю у розмірі 2237,18 грн., як безпідставно одержану ним.
З огляду на вищевикладене, зважаючи, що на час звернення позивача з даним позовом до суду відповідач доказів добровільної сплати коштів у повному обсязі не надав, а добровільно повернув лише 400 грн. позов обґрунтований і на підставі ч.3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" №1533-III від 02.03.2000 року, підлягає до задоволення.
Судові витрати (державне мито) згідно ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями <Текст >, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з відповідача - ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь позивача - Дубенського міськрайонного центру зайнятості (35600 м. Дубно, Рівненська обл., вул. Д.Галицького,26, код ЄДРПОУ 21093626, р\рахунок 37171974900003, Дубенське УДКУ ГУДКУ в Рівненській області, МФО 833017) 2237 (дві тисячі двісті тридцять сім) грн. 18 коп. допомоги по безробіттю.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя <Підпис >Борискін С.А.