Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №10.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
03 січня 2012 року Справа № 2а-11776/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді: Агевича К.В.,
при секретарі: Чуванову А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Рубіжанського міського центру зайнятості робочого органу Виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора №1» про стягнення недоїмки по внескам та пені в розмірі 1890,22 грн.,
ВСТАНОВИВ:
19 грудня 2011 року позивач звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому послався на те, що комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційна контора №1» (далі КП «ЖЕК №1», відповідач) є платником страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Протягом 2008 2010 років відповідач страхові внески до Фонду не сплачував, у звязку із чим утворилася заборгованість по сплаті внесків в сумі 882 грн. та пені в розмірі 182 грн. 40 коп. Враховуючи наведене, позивач просив стягнути з КП «ЖЕК №1» на користь Рубіжанського міського центру зайнятості суму заборгованості в розмірі 1890 грн. 22 коп.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, суду пояснив, що за відповідачем КП «ЖЕК №1» утворилася заборгованість по сплаті внесків та пені за період з 2008 року по 2010 рік в сумі 1890 грн. 22 коп., яку позивач просить стягнути з комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора №1» на користь Рубіжанського міського центру зайнятості.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, причини неявки суду не відомі, про дату слухання справи повідомлявся належним чином.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.4 ч.2 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненнями субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Як вбачається з матеріалів справи комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційна контора №1» зареєстровано як юридична особа Виконавчим комітетом Рубіжанської міської ради Луганської області 01.04.1992 року за № 1390 120 0000 000477, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №186241 (а.с. 13).
У судовому засіданні встановлено, що комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційна контора №1» є платником страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
За результатами перевірки, проведеної Рубіжанським міським центром зайнятості відносно комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора №1», з питань правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за період з 01.05.08 року по 28.02.10 року, було складено акт №28 від 25 травня 2011 року (арк. справи 6-7).
Згідно зі ст. 19 Закону України “Про зайнятість населення”Державна служба зайнятості має право стягувати з підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, суми прихованих або занижених обовязкових зборів та недоїмок до державного фонду сприяння зайнятості населення.
01.01.2011 набрав чинності Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування”від 08.07.2010 року № 2464-VІ, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Згідно ч.5, ч.6 п.7 Прикінцевих положень Закону України № 2464-VІ стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообовязкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообовязкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообовязкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообовязкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
До набрання чинності Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування”діяв порядок, передбачений Законом України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 02.03.2000 року № 1533-ІІІ.
Відповідно до статті 4 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” № 1533-III від 02.03.2000 року роботодавці (юридичні особи) набувають статусу платника страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття з дня взяття їх на облік.
Відповідно до ст. 8 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”Фонд загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління на випадок безробіття, провадження збору на акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості (ст. 12 Закону).
Статтею 35 цього Закону передбачений обов'язок роботодавця своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески, надавати виконавчій дирекції Фонду відомості в установленому порядку про: прийняття на роботу працівників, заробітну плату працівників, використання робочого часу тощо, сплату страхових внесків, у тому числі застрахованими особами.
Статтею 38 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”№ 1533-III від 02.03.2000 року встановлено, що роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців.
Порядок обліку платників страхових внесків, обчислення і сплати роботодавцями та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та контролю за сплатою страхових внесків визначено Інструкцією про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 339 від 18.12.2000 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 16.01.2001 р. за №30/5221.
Згідно п.7.2 вказаної Інструкції контроль на підприємствах, в установах, організаціях, військових формуваннях та у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, проводиться шляхом перевірки бухгалтерських документів про нарахований заробіток та інші виплати, грошове забезпечення, повноти нарахування страхових внесків, платіжних документів про перерахування сум страхових внесків на рахунок Фонду, розрахункових та касових документів.
Згідно абз. 1 п. 7.4 Інструкції, за результатами перевірки складається акт у двох примірниках і підписується особами, які проводили перевірку, керівником і головним бухгалтером страхувальника. Один примірник акта передається під розписку керівникові або головному бухгалтеру страхувальника, інший залишається в центрі зайнятості, який проводив перевірку.
Згідно п. 9.1. Інструкції, роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність реєстрації як платник страхових внесків, несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками, у тому числі через ухилення від реєстрації як платника страхових внесків, або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Згідно п.9.2 Інструкції, пеня обчислюється, виходячи з 120% відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк. Пеня на пеню не нараховується.
Наявність боргу підтверджується матеріалами справи, а саме актом перевірки 328 від 25 травня 2011 року, розрахунком пені, звітом про нарахування страхових внесків та розрахунковою відомостью про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (а.с. 6-12).
Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
За таких обставин, позовні вимоги Рубіжанського міського центру зайнятості робочого органу Виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Рубіжанського міського центру зайнятості робочого органу Виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора №1» про стягнення недоїмки по внескам та пені в розмірі 1890 грн. задовольнити повністю.
<Текст >
Стягнути із комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора №1» (юридична адреса: вул.. Миру, 46, м. Рубіжне, Луганська область, 93000, ід.код 13395715) на користь Рубіжанського міського центру зайнятості робочого органу Виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (юридична адреса: вул. Будівельників, 34, м. Рубіжне, Луганська область, 93000, р/р 37179971900071, ГУ ДКУ у Луганській області, МФО804013, ідентифікаційний код 13392272) недоїмку зі страхових внесків та пеню в розмірі 1890 грн. 22 коп. (сто вісімсот девяносто гривень 22 коп.).
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
<Текст >
СуддяК.В. Агевич